10 megakorporací pro rok 2020
Tržní kapitalizace firmy se vypočíta jednoduše jako násobek ceny akcie počtem nesplacených akcií. Například pokud je cena akcie 100 dolarů a 1 milionem nesplacených akcií v oběhu bude tržní kapitalizace 100 milionů dolarů.
Klasifikování dle tržní kapitalizace je rozděleno do několika úrovní:
- mikro-kapitalizace – jedná se o velmi malé společnosti s tržní kapitalizací do 300 milionů dolarů
- malá-kapitalizace – firmy s tržní kapitalizaci od 300 do 2 miliard dolarů
- střední-kapitalizace – firmy s tržní kapitalizací mezi 2 až 10 miliard dolarů
- velká-kapitalizace – firmy s tržní kapitalizace nad 10 miliard dolarů
- mega-kapitalizace – firmy s tržní kapitalizace nad 100 miliard dolarů
Nejznámnější jsou firmy s velkou kapitailzací, protože to jsou společnosti z nejznámějších indexů, jako je např. průmyslový index Dow Jones.
Existuje více jak 400 firem s kapitalizací nad 10 miliard dolarů, ale dnes se podíváme „jen“ na 9, které jsou dnes vhodné k nákupu pro dlouhodobé držení, protože by měly přinést nejvyšší budoucí výnos.
Těchto 10 firem je seřazeno podle očekávaných celkových výnosů pro příštích pět let.
10: Intel Corporation (INTC)
- 5-tileté očekávané výnosy: 12,7%
Společnost Intel je největším výrobcem mikroprocesorů pro osobní počítače a dodává přibližně 85% mikroprocesorů na světě. Společnost Intel také vyrábí procesory a další zařízení pro servery a úložná zařízení, která se používají v cloud computingu. Intel je mega-cap akcie s tržní kapitalizací nad 200 miliard dolarů. Společnost generuje roční obrat více jak 70 miliard dolarů.
V Q2 2020 společnost Intel vykázala nárůst tržeb o 19,5% (Q2 2020 výsledky zde). Tržby v Q2 dosáhly novérekordní výše 19,7 miliardy dolarů, což bylo o 1,2 miliardy dolarů nad odhady analytiků. Zisk na akcii meziročně vzrostl o 29%.
Společnost Intel vykázala v posledním čtvrtletí růst ve více oblastech.
Segmentu PC-Centric vzrostly tržby o 7% na 9,5 miliardy dolarů. Tento segment i nadále těžil z práce a učení se zdoma kvůli COVID-19 pandemii, protože prodej notebooků více než kompenzoval pokles stolních počítačů.
Tržby segmentu data-centric vzrostly o 34% na 10,2 miliardy dolarů. Tržby v datových centrech vzrostly o 43% na 7,1 miliard dolarů, s nárůstem výnosů poskytovatelů cloudových služeb o 47%. Tržby z prodejů pamětí (memory business) vzrostly o 76% na rekordních 1,7 miliardy dolarů, protože procesory Intel Atom na 10nm technologii vykázaly nárůst poptávky.
Ale pandemie coronaviru negativně ovlivnila jiné oblasti. Například segment Internet of Things (IoT) klesl o 32%. Tržby Mobileye klesly o 27% z důvodu nižší automobilové výroby.
Akcie společnosti Intel klesly o více jak 16% po zveřejnění Q2 2020 výsledků. Hlavním důvodem bylo oznámení společnosti, že odkládá uvedení 7nm procesorů o dalších 6 měsíců. Společnost Intel očekává, že tato produktová řada bude uvedena na trh na konci roku 2022 nebo na začátku roku 2023.
Přes tento neúspěch je však jasné, že dlouhodobá budoucnost Intelu zůstává jasná. Lze očekávat až 5% roční růst EPS do roku 2025, která se bude skládat z růstu tržeb a zpětného odkupu akcií. Intel i nadále vytváří silný růst tržeb, zejména v oblastech zaměřených na data. Společnost také nedávno schválila zrychlený výkup akcií ve výši 10 miliard dolarů, který pomůže navýšit růst EPS.
S P/E 10,2 se akcie Intel obchodují pod dlouhodobým průměřem 13. Růst poměru P/E, dividendový výnos ve výši 2,7% a budoucí růst EPS by měly v příštích 5ti letech přinést celkový očekávaný výnos ve výši 12,7%.
9: Bristol-Myers Squibb (BMY)
- 5-tileté očekávané výnosy: 13,1%
Bristol-Myers Squibb je předním výrobcem léčiv pro kardiovaskulární a protirakovinná léčiva s ročními příjmy asi 42 miliard dolarů. Tržní kapitalizace nad 142 miliard dolarů. Společnost v posledních letech výrazně investovala do růstu, zejména nákupem farmaceutického gigantu Celgene ve výši 74 miliard dolarů, který získal téměř dvě třetiny svého výnosu z léků na rakovinu Revlimid.
Společnost vykázala v posledním čtvrtletí nárůst tržeb o 62% . Hodně z toho bylo právě díky akvizici firmy Celgene. Upravený zisk na akcii se za čtvrtletí meziročně vzrostl o 38%. Prodeje v USA vzrostly o 77% na 6,5 miliardy dolarů, zatímco mezinárodní tržby vzrostly o 40% na 3,6 miliardy dolarů.
Společnost Bristol-Myers Squibb vykázala v minulém čtvrtletí růst v mnoha segmentech.
Společnost Bristol-Myers Squibb investovala značné prostředky do organického vývoje nových produktů, ale i externě prostřednictvím akvizic. Tyto investice se společnosti vyplatily, protože Bristol-Myers Squibb má dnes několik produktů, které podpoří budoucí růst společnosti. Což již bylo vidět v posledních obdobích.
Například prodej Revlimidu za poslední čtvrtletí vzrostl o 6% na 2,9 miliardy dolarů a to díky růstu podílu na trhu a delší doby ošetření. Eliquis, který zabraňuje krevním sraženinám, zvýšil prodeje o 6% na 2,2 miliardy dolarů díky pokračující poptávce, zejména ve Spojených státech. Eliquis se stal loni v několika zemích nejlepším antikoagulantem a letos pravděpodobně překročí hranici 10 miliard dolarů.
Vedení Bristol-Myers nyní očekává upravený zisk na akcii v rozmezí 6,10 až 6,25 dolarů, z původních 6,5 až 6,20 dolarů a na tržbách 40,5 až 42 miliard, z předchozích 40 až 42 miliard. Takže společnost pokračuje v dobré výkonnosti i ve velmi obtížném období pro globální ekonomiku.
Konkurenční výhodou je schopnost vytvářet (prostřednictvím výzkumu a vývoje) nebo získáváním patentů na léčiva s vysokým růstovým potenciálem. Společnost Bristol-Myers má řadu produktů napříč kategoriemi (pro léčení nádorů, hematologie, imunologie, fibrózy a kardiovaskulárního oběhu), což zajistí budoucí růst. Dvě nejprodávanější léčiva, Opdivo a Eliquis, vykazují solidní tempo růstu a očekává se, že dosáhnou vysokých ročních prodejů.
Akvizice firmy Celgene by měla přidat jak v celkových tržbách, tak i v EPS. Celkově vedení společnosti Bristol-Myers Squibb věří, že firma má potenciál pro roční příjmy ve výši nad 20 miliard dolarů. Jen několik z těchto slibných nových léčiv na trh: Inrebic, Reblozyl a Zeposia. Roční růst EPS ve výši 4% je tak rozumným očekáváním pro příštích 5 let.
Akcie se tak dnes zdají být podhodnocené. Na základě očekávaného EPS ve výši 6,23 dolarů mají akcie BMY poměr P/E ve výši 10. Reálná hodnota poměru P/E je kolem 13,5, což je lepší ukazatel reálné hodnoty pro zdravotnickou společnost s tak velkým kapitálem vytvářející silný růst. Růst poměru P/E na výši 13,5 by v příštích pěti letech mohl generovat roční výnosy až 6,2%.
K budoucím výnosům akcionářů je třeba ještě přidat dividendový výnos ve výši 2,9%. Růst poměru P/E, dividendy a budoucího růstu EPS tak v příštích 5ti letech povedede k celkovému očekávanému výnosu 13,1%.
8: Omnicom Group (OMC)
- 5-tileté očekávané výnosy: 13,4%
Omnicom je holdingovou společností pro reklamní agentury. Společnost nabízí marketingové a podnikové komunikační služby, včetně služeb, jako je mediální plánování, digitální a interaktivní marketing, sportovní a marketingové akce, poradenství v oblasti značky, public relations, řízení vztahů se zákazníky a další marketingové služby.
V Q2 2020 byly tržby ve výši 2,8 miliardy dolarů, což byl pokles o 25% oproti stejnému čtvrtletí loňského roku (Q2 2020 výsledky zde). Organické tržby meziročně klesly o 23%. Příjmy rovněž nenaplnily odhady analytiků o 160 milionů dolarů. Není překvapivé, že hospodářský pokles způsobený koronaviry způsobil pokles výdajů na reklamu v řadě průmyslových odvětví.
Ziskovost se také snížila v důsledku poklesu výnosů. Zisk na akcii v Q2 2020 byl 0,92 dolaru, což se meziroční pokles, ale stále to překonalo odhady analytiků. Firma Omnicom i nadále generovala silné peněžní toky, volné peněžní toky dosáhly v první polovině roku 2020 výše 720 milionů dolarů, meziroční pokles o pouhých 10%.
Je jasné, že rok 2020 bude pro Omnicom rokem nižší ziskovosti v důsledku recese způsobené současnou pandemií. Omnicom by se však měl z této krize dostat, jakmile se ekonomika vrátí do normálu.
Firma má v posledních 10ti letech relativně rekordní růst dividendy, i když společnost během finanční krize dividendu nezvýšila. Od té doby však dividendu každoročně navyšuje a to působivým tempem. Dividenda však v roce 2020 nebyla zvýšena, což je pochopitelné vzhledem k pandemii coronaviru. Výplatní dividendový poměr však není vysoký = těsně nad 40%. Omnicom i během finanční krize udržel dividendu ve stejné výši a proto riziko snížení dividendy i v roce 2020 se jeví jako velmi nízké.
Omnicom se dnes obchoduje s P/E poměrem těsně pod 9, na základě zisku ve výši 6,00 dolarů. Odhad reálné hodnoty je P/E poměr ve výši 12. Růst P/E poměru, očekávaného růstu EPS ve výši 3,5% ročně a 4,9% dividendového výnosu, by tak celkový očekávaný výnosu měl být v příštich 5ti letech ve výši 13,4 %.
7: AT&T Inc. (T)
- 5letý očekávaný výnos: 13,6%
AT&T je největší komunikační společnost na světě a působí ve třech odlišných obchodních jednotkách:
- AT&T Communications (poskytující mobilní, širokopásmové a video služby pro 100 milionů amerických zákazníků a 3 miliony podniků)
- WarnerMedia (Turner, HBO, Warner Bros. a Xandr = reklamní jednotka)
- AT&T Latinská Amerika (nabízející placenou televizi a bezdrátové služby pro 11 zemí)
Společnost AT&T vykázala finanční výsledky za Q2 2020 dne 23. července. V tomto čtvrtletí společnost vygenerovala tržby ve výši 40,95 miliard dolarů, meziročně o 9% méně. Pandemie coronavirus znamenala pokles v celé firmě, včetně nižších příjmů z obsahu a reklamy pro WarnerMedia, jakož i nižších domácích příjmů z videa a starých bezdrátových zařízení. Po přepočtu zisk na akcii klesl o 6,7% na 0,83 dolarů.
Přesto společnost AT&T vygenerovala volný peněžní tok ve výši 7,6 miliard dolarů, který byl použit k splácení dluhu, vrácení hotovosti akcionářům a investování do budoucího růstu. Čistý poměr AT&T k EBITDA byl na konci čtvrtletí cca 2,6.
Mezi roky 2007 a 2019 společnost AT&T zvyšovala zisk na akcii o 2,2% ročně. Společnost využila příležitosti k růstu, zejména nedávné akvizice společností DirecTV a Time Warner, má společnost po akvizicích velké dluhy, zatímco její starší segmenty jsou stabilní nebo mírně klesají. Do konce roku 2025 tak lze očekávat 4% roční růst EPS.
Vedení AT&T je optimistické, firma vytváří přiměřený růst a výplatní poměr klesá, což vedlo k tomu, že nadbytečné prostředky jsou využívány na splácení dluhu. Jakmile bude dluh pod kontrolou, tak vedení naznačilo možnost zpětného odkupu akcií.
Jednou z největších oblastí budoucího růstu společnosti AT&T je nasazení 5G. Společnost 29. června oznámila, že zapnula 5G službu na dalších 28 trzích. AT&T nyní poskytuje přístup k 5G na 355 částech amerického trhu. Společnost také investovala 1 miliardu dolarů do získání dalšího 5G spektra v Q2 2020.
AT&T je dividendový aristokrat, který každý rok zvyšuje dividendu o více než 30 po sobě jdoucích let.
Dividenda se jeví jako bezpečná, protože AT&T má v roce 2020 očekávaný poměr výplaty pod 70%. A společnost je do značné míry odolná vůči recesím, udržovala si ziskovost a růst dividendy i v době finanční krize. S atraktivním 7% dividendovým výnosem, očekávaným růstem EPS ve výši 3% ročně a mírným nárůstem poměru P/E, tak lze v příštích pěti letech předpokládat celkovou návratnost ve výši 13,6%.
6: Enbridge Inc. (ENB)
- 5-tileté očekávané výnosy: 13,7%
Enbridge je ropná a plynárenská společnost, která provozuje segmenty:
- kapalinová potrubí (Liquids Pipelines)
- distribuce plynu (Gas Distributions)
- energetické služby (Energy Services)
- přenos plynu a midstream (Gas Transmission & Midstream)
- zelená energie a přenos (Green Power & Transmission)
Enbridge v současné době obchoduje s tržní kapitalizací přes 66 miliard dolarů. Přehled obchodního modelu společnosti Enbridge je na obrázku níže:
Společnost Enbridge vykázala výsledky za Q2 2020 dne 29. července 2020. Společnost vykázala v tomto čtvrtletí příjmy ve výši 6 miliard dolarů, což bylo o 40% méně než ve stejném čtvrtletí před rokem. Tržby klesaly, i když firma uvedla do provozu nové projekty, ale hlavně kvůli skutečnosti, že ceny komodit klesaly.
Upravená EBITDA vzrostla oproti předchozímu čtvrtletí o 3%, protože pokles zisků byt vyrovnán nižšími náklady. Distribuovatelný peněžní tok (distributable cash flow) ve výši 1,8 miliardy dolarů, neboli 0,89 dolarů na akcii, lehce pokrýl výplatu dividendy. Navzdory kronavírové krizi si společnost Enbridge zachovala své odhady ohledně rozdělení peněžních toků na akcii ve výši asi 3,47 dolarů do roku 2020.
Společnost Enbridge mezi roky 2009 a 2016 vykazovala mimořádně konzistentní růst peněžních toků na akcii a pozitivní růst při slusné míře růstu 10% ročně. V příštích pěti letech tak lze očekávat, že Enbridge vykáže růst peněžních toků na akcii o 5% ročně a to především díky novým projektům. Během posledních dvou let společnost Enbridge uvedla do provozu projekty v hodnotě více jak 10 miliard dolarů a další projekty růstu jsou ve výstavbě.
Akcie Enbridge se obchodují poměrem P/E ve výši 9,5, přičemž odhad reálné hodnoty je poměr ve výši 11. Kombinace růstu peněžních toků, dividendového výnosu 7,2% a změny ocenění by mělo v příštích 5ti letech vést k očekávanému ročnímu výnosu ve výši 13,7%.
5: M&T Bank (MTB)
- 5-tileté očekávané výnosy: 13,8%
M&T Bank Corporation je regionální banka s pobočkami v New Yorku, Marylandu, Pensylvánii a Západní Virginii. Společnost má více než 800 poboček celkem. Přibližně 47% úvěrové knihy M&T Bank se skládá z komerčních nemovitostí, zatímco 29% tvoří komerční půjčky, 16% ve spotřebitelských úvěrech a zbývajících 8% ve spotřebitelských nemovitostech. M&T Bank má tržní kapitalizaci ve výši přes 13 miliard dolarů.
M&T Bank vykázala Q2 2020 výsledky 23. čtvrtletí. Upravený zisk na akcii klesl o 51% na 1,76 dolarů, což bylo o 0,10 dolarů pod odhady. Příjmy klesly o 7,1% na 1,4 miliardy dolarů, což je o 10 milionů dolarů méně, než se očekávalo. Stejně jako v Q1 2020 měla pandemie COVID-19 vážný dopad na finanční výsledky M&T Bank. Rezervy na úvěrové ztráty se zvýšily na 325 milionů dolarů z 250 milionů dolarů v prvním čtvrtletí roku a z pouhých 55 milionů dolarů ve druhém čtvrtletí roku 2019.
Prostředí s nízkými úrokovými sazbami mělo také negativní dopad na výsledky. Čistý úrokový výnos za čtvrtletí činil 961 milionů dolarů, což je meziroční pokles o 1,1 miliardy dolarů. Průměrné půjčky a leasingy vzrostly o 9% na 97,8 miliard dolarů, a to zejména díky půjčkám spojeným s Programem ochrany výplat (Paycheck Protection Program). Celkové vklady se zvýšily na 115 miliard dolarů, což představuje meziroční zlepšení o 25% a o 15% mezikvartálně.
Pro banky je dnes obtížné získat konkurenční výhody vzhledem k tomu, že všechny z velké části nabízejí stejné produkty. Díky velkému počtu poboček a celkové velikosti má M&T stabilní a vysoce výnosný obchodní model. Očekává se, že společnost udrží v roce 2020 poměr dividendový výplatní poměr pod 37%, což ukazuje, že dividenda je bezpečná a to i v období recese.
M&T Bank je však velmi náchylná recesím, protože komerční půjčky během ekonomického poklesu klesají mnohem vyšší rychlostí. Na druhou stranu však M&T Bank zůstala i během finanční krize vysoce zisková, ale je třeba mít na paměti, že se nejedná o defenzivní akcii. Zisk na akcii se v roce 2009 klesl o více jak 40% a podobný pokles lze očekávát i při příští recesi. Ale v roce 2010 se M&T Bank rychle vrátila k růstu, když téměř zdvojnásobila zisk na akcii a následně pokračovala v růstu.
Primárními katalyzátory růstu M&T Bank je růst tržeb a odkup akcií. Lze očekávat jednociferný růstu organických tržeb a podobně tak i díky zpětným nákupům. M&T Bank vytváří významný přebytek kapitálu vzhledem k tomu, že jeho dividendový výplatní poměr je nižší jak 40% plánovaných příjmů do roku 2020, takže banka bude moci v průběhu času pokračovat ve snižování float. Do roku 2025 by tak M&T Bank mohla ročně zvýšit svůj zisk na akcii až o 5,7%.
I když lze očekávát, že zisk na akcii v roce 2020 klesne někam k 8,48 dolarům, tak stále bude M&T Bank mít schopnost navýšit zisk na akcii až na 11,58 dolarů. Tento výpočet je založen na 126,4 miliard dolarů aktiv, průměrné návratnosti aktiv 1,2% za posledních desetil et a 128 milionech akcií v oběhu. Při použití 11,58 dolarů na akcii má akcie poměr P/E ve výši 8,8, když reálná hodnota P/E je na úrovni 11,5. Růst ceny, 5,7% očekávaný růst EPS a 4,3% dividendový výnos by tak v příštích pěti letech mohly vést k celkovému očekávanému výnosu až 13,8% ročně.
4: Bank of Nova Scotia (BNS)
- 5-tileté očekávané výnosy: 14,0%
Bank of Nova Scotia (nazývaná též jako Scotiabank) je třetí největší finanční institucí v Kanadě, po Royal Bank of Canada (RY) a Toronto-Dominion Bank (TD). Scotiabank má tržní kapitalizaci přes 52 miliard dolarů.
Scotiabank vykázala fiskální výsledky za Q2 2020 dne 26. května 2020. Tržby meziročně vzrostly o 2% na 8 miliard dolarů a to díky 5,3% nárůstu čistého úrokového výnosu, kompenzovaného poklesem neúrokového výnosu o 2%. Čistý zisk klesl o 41% na 1,3 miliardy dolarů, což bylo způsobeno povinnou rezervou na úvěrové ztráty ve výši 1,85 miliardy dolarů, která se od loňského roku více než zdvojnásobila. Na přepočtené bázi poklesl zisk na akcii o 39%.
Na obrázku níže vidíme rozložení kapitálového a likvidního stavu banky:
V hlavním segmentu kanadského bankovnictví příjmy stagnovaly, protože 4% růst čistého úrokového výnosu byl vykompenzován 11% poklesem neúrokového výnosu. Úvěry a vklady se za čtvrtletí o 4% zvýšily, zatímco čistá úroková marže klesla o 7 bazických bodů.
Nejúspěšnějším segmentem společnosti v minulém čtvrtletí bylo podnikání v oblasti globálního bankovnictví a trhů, které vykázalo meziroční nárůst čistého zisku o 25%. Silné tržby z obchodování vedly v posledním čtvrtletí k 27% nárůstu tržeb.
Přes zpomalení ekonomického růstu lze odhadovat, že banka bude schopna v průměru do roku 2025 navyšovat EPS o 2% ročně. Konzistentní organický růst a růst tržeb z dlouhodobého hlediska velmi pravděpodobně povede jak k růstu tržbet, tak k růstu EPS. Scotiabank má vysoce diferencovanou růstovou strategii – v porovnání s konkurencí v kanadském bankovním sektoru.
Zatímco jiné banky se zaměřily na expanzi do Spojených států, budoucí růst Scotiabank by měl pocházet především z rychle se rozvíjejícího segmentu mezinárodního bankovnictví, který poskytuje bankovní služby v rozvíjejících se ekonomikách, jako je Mexiko, Peru, Chile a Kolumbie.
Banka Nova Scotia vyplácí v kanadské měně roční dividendu ve výši 3,60 dolarů na akcii; v amerických dolarech je roční dividenda ve výši 2,73 dolarů na akcii, tedy dividendový výnos přes 6%. Díky 2% očekávanému ročního růstu EPS a rostoucímu poměru P/E, tak lze očekávát v příštích 5ti letech celkovou roční návratnost až 14%.
3: Principal Financial Group (PFG)
- 5-tileté očekávané výnosy: 14,3%
Principal Financial Group je finanční společnost, která funguje v několika segmentech:
- pojištění (především životního pojištění a správy investic)
- řešení pro odchod do důchodu
- správa aktiv
Firma byla založena v roce 1879 a má tržní kapitalizaci ve výši přes 12 miliard dolarů.
Principal Financial Group oznámila své výsledky hospodaření za Q2 2020 dne 27. července. Společnost vykázala tržby ve výši 460 milionů dolarů v oblasti poplatků v segmentu odchodu do důchodu, což byl nárůst o 19% oproti předchozímu čtvrtletí. Poplatky v sebmentu správy aktiv vzrostly na 702 miliard dolarů díky oživení světového akciového trhu ve čtvrtletí.
Celých 80% AUM (assets under management) v posledních 5ti letch překonalo konkureční správce, což je velmi úspěšná správa aktiv.
Principal Financial Group vygenerovala v Q2 2020 zisk na akcii ve výši 1,46 dolarů, což lehce překonalo odhady. Zisk na akcii se však meziročně snížil o 4%. Celoroční zisk tak bude pravděpodobně nežší než v roce 2019 v důsledku dopadů koronaviru.
Zisk na akcii se v Q1 2020 klesl o 20% a zisk tak velmi pravděpodobně oproti roku 2019 klesne, možná i dost výrazně, z důvodu dopadu koronaviru. Avšak na celkovou finanční sílu banky by to nemělo mít podstaný vliv. Odhadovaná reální hodnota a celkový zisky na akcie by tak měl (mohl) dosáhnout 5,70 dolarů na akcii.
Firma Principal Financial Group mezi lety 2008 až 2019 vykázala vysokou průměrnou roční míru růstu zisku na akcii ve výši 12%. Podnikání v oblasti správy aktiv a řešení odchodu do důchodu jsou hlavními segmenty firmy, těží z pevných základů správy aktiv (AUM). Rostoucí počet nových zákazníků také pomáhá navyšovat AUM. Očekávat tak lze až 5% roční růst EPS v příštích pěti letech.
Silná výkonnost a vysoké hodnocení aktivně spravovaných fondů, ETF a dalších produktů společnosti Principal Financial Group je konkurenční výhodou, protože to zvyšuje pravděpodobnost, že si zákazníci zvolí právě společnost Principal Financial Group pro správu svých aktiv. Akcie Principal Financial Group byly během poslední finanční krize mimořádně volatilní, ale výkonnost firmy jako takové nebyla nikterak ovlivněna. Provozní zisk mezi roky 2007 a 2008 klesl pouze o 10% a v roce 2009 opět začal růst. To je velmi příznivé ve srovnání s mnohem slabší výkonností mnoha jiných finančních společností.
Akcie Principal Financial Group se obchodují s P/E poměrem ve výši 9, přičemž odhad reálné hodnoty je 11. Růst ocenění by tak mohlo do roku 2025 podpořit roční výnosy 4,1%. Kombinace 5% očekávaného růstu EPS, 5,2% dividendového výnosu a rostoucí poměr P/E by tak měl/mohl v příštích 5ti letech vést k očekávaným celkovým výnosům až 14,3% ročně.
2: British American Tobacco (BTI)
- 5-tileté očekávané výnosy: 16,7%
British American Tobacco patří mezi největší světové tabákové společnosti s tržní kapitalizací přes 77 miliard dolarů. British American Tobacco vlastní mnoho tabákových značek, jako je Kool, Benson & Hedges, Dunhill, Kent a Lucky Strike. Společnost v červenci 2017 získala zbývající 48% podíl ve společnosti Reynolds American Tobacco.
Firma oznámila Q2 2020 výsledky 31. července 2020. Tržby vzrostly o 0,8%, zatímco provozní zisk vzrostl oproti stejnému čtvrtletí před rokem o 16,4%. Kromě toho nižší daňová sazba a růst marží pomohl k 23% růstu zisku na akcii.
Růst „hořlavých“ značek cigaret byl hlavním zdrojem růstu v loňském roce:
British American Tobacco v průběhu roku 2019 nadále snižoval své zadlužení a za celý fiskální rok 2019 splatil dluh ve výši asi 3 miliard dolarů.
Zisk na akcii British American Tobacco od 2009 do 2019 rostly asi o 6% ročně. Zisky této firmy během roku vcelku kolísají a to z důvodu devizových konverzí. Navíc společnost oznamuje své výsledky v librách (GBP).
Firma British American Tobacco si během posledního desetiletí udržela dividendový výplatní poměr v rozmezí 55% až 75%. Takže ve srovnání s ostatními tabákovými firmami nejde o nijak zvlášť vysoký výplatní poměr. Ostatní tabákové společnosti, jako je Altria (MO) má výplatní poměr ve výši 80%. British American Tobacco v současnosti vyplácí čtvrtletní dividendu ve výši 0,526 GBP na akcii; po přepočtu to znamená 2,78 USD ročně, tedy dividendový výnos přes 8%.
Akcie se dnes obchodují s P/E poměrem ve výši 7,3, to je pod odhadem reálné hodnoty ve výši 9,5. Růst ocenění by tak mohl akcionářů přinést až 5,4% ročně. Kombinace růstu EPS o 3%, dividendového výnosu přes 8% a rostu ocenění by tak měl/mohl v příštích 5ti letech vést k celkovému očekávanému výnosu až 16,7%.
1: ONEOK Inc. (OKE)
- 5-tileté očekávané výnosy: 25,8%
ONEOK je energetická společnost, která se zabývá těžbou a zpracováním zemního plynu, jakož i obchodem se stlačeným zemním plynem a plynovody (mezistátní i vnitrostátní). ONEOK též vlastní skladovací zařízení na zemní plyn. Přehled podnikání společnosti ONEOK je uveden na následujícím obrázku:
Společnost ONEOK oznámila své výsledky za Q2 2020 dne 28. července 2020. Tržby ve výši 1,66 miliardy dolarů klesly oproti předchozímu čtvrtletí o 33%. Firma ONEOK nenaplnila ani odhady analytiků (o 660 milionů dolarů). Přes prudký pokles tržeb, ve srovnání s předchozím čtvrtletím, které lze vysvětlit poklesem cen komodit, však společnost ONEOK zůstala ziskovou. Firmě se podařilo snížit vstupní náklady, protože ty jsou též částečně založeny na ceně komodit.
Během posledního čtvrtletí vygeneroval ONEOK upravený EBITDA ve výši 530 milionů dolarů, což je o 16% méně než v předchozím čtvrtletí. Distribuovatelné peněžní toky (DCF = distributable cash flows) dosáhly 300 milionů dolarů, což je meziroční pokles o 40%. Distribuovatelné peněžní toky dosáhly 0,67 dolarů na akcii.
Klíčovou výhodou firmy ONEOK je to, že významná část tržeb, zejména po oddělení MLP, je založena na poplatcích nebo je jinak zajištěna, což činí společnost méně citlivou na výkyvy cen komodit. To je důvod, proč může ONEOK pracovat se značným zadlužením, aniž by to ohrožovala fungování firmy, protože peněžní toky nejsou příliš cyklické. Tržby společnosti ONEOK jsou založeny na poplatcích a necyklická poptávka po zemním plynu, např. na topení v zimě, v minulosti firmy zajistilo proti recesi.
Akcie ONEOK se dnes obchodují s P/E poměre ve výši 6,4. Odhad reálné hodnoty je P/E poměr ve výši 10. Růst ocenění by tak mohl do roku 2025 přinést výnosy asi 9,3% ročně. Dále se očekává 3% roční růst DCF na akcii a akcie mají velmi vysoký dividendový výnos ve výši 13,5%. V příštích 5ti letech, tak lze očekávat celkové výnosy až 25,8% ročně.
Závěr
S tolika různými možnostmi a možnými dopady koronaviru, se dnes může zdát investování až příliš složité.
Tržní kapitalizace je však věc, kterou by měli všichni investoři na akciovém trhu pochopit, protože se jedná o poměrně jednoduchý termín. Tržní kapitalizace akcie označuje celkovou hodnotu všech jejích dosud nesplacených akcií.
Tržní kapitalizace ukazuje investorům náhled na velikost společnosti, což může také poskytnout informaci o její konkurenční výhodě a budoucím růstovém potenciálu.
Large-caps jsou tak obecně bezpečnější než small-caps, protože jsou méně volatilní a mají zavedené obchodní modely. Large-caps mají také větší tendenci vyplácet dividendy akcionářům. Z těchto důvodů by se DGI investoři, kteří se snaží o snížení volatility svých akciových portfolií, měli přednostně zabývat Large-caps firmami.
10 velkých firem (Large-caps) v dnešním článku jsou lídry ve svých tržních odvětvích, s prověřenými obchodními modely a atraktivními dividendovými výnosy.
Zdroj: suredividend.com, pro IG přeložil VSbrok