12 ne-amerických Dividendových aristokratů (2.část)
Předevčírem jsme se podívali na první šestku a dnes, v před vánoční večer, si dvanáctku ne-amerických Dividendových aristokratů dotáhneme do konce.
Nebudu Vás napínat, celý seznam vypadá následovně.
Nepřekvapivě má největší zastoupení sektor Spotřebního zboží, protože zákaznická poptávka je velmi stabilní ať se ekonomikám daří nebo jsou v recesi.
Druhým nejvíce zastoupeným sektorem je, opět nepřekvapivě, Zdravotnictví.
A závěr pelotonu uzavírá, tentokrát překvapivě, Průmysl, který je vysoce cyklický a závislý na ekonomickém cyklu.
Dnes dokončíme sektor Spotřebního zboží a pak se vrhneme na Zdravotníky.
Sektor Spotřebního zboží
10. Nestle SA (SWX:NESN)
- Tržní kapitalizace: 289 svýcarských franků
- Počet let navyšování dividendy: 25
- Domicil: Švýcarsko
- Daň z dividend: 35%
- Dividendový výnos: 2,7%
- Frekvence výplaty: 1x ročně
- Web: www.nestle.com
Firma vznikla v roce 1905 sloučením společnosti Anglo-Swiss Milk Company, kterou založili v roce 1866 bratři George a Charles Page a společnosti Farine Lactée Henri Nestlé, kterou v roce 1866 založil Henri Nestlé.
Původní zaměřní společnosti bylo kondenzované mléko a výrobky pro kojence. To se však změnilo v průběhu první a druhé světové války. Během válek společnost rapidně rozšířila sortiment a to nejen vlastní výrobou, ale i akvizicemi jiných firem.
Dnes je to z pohledu tržeb největší potravinářská firma světa. Do výrobního sortimentu již nepatří jen kojenecká výživa, ale i balená voda, cereálie, káva, čaj, mléčné výrobky, zmrzliny, mražená jídla, či krmiva pro domácí miláčky … a mnoho dalšího. Firma dnes působí v téměř 190 zemích světa, v kterých má téměř 450 továren.
Koronavirus na prodeje firmy měl minimální vliv.
Kromě balené vody (-7,9%) a konfekce (-1,8%) rostly všechny firemní sektory.
Firma vyplácí dividendu již od roku 1959, ale pravidelně ji každý rok navyšuje posledních 25 let.
Lonským navýšením firma vstoupila do aristokratického klubu.
Nevýhodou je zde však 35% švýcarská daň z dividend.
11. British American Tobacco PLC (LON:BATS / NYSE:BTI)
- Tržní kapitalizace:
- Počet let navyšování dividendy: 24
- Domicil: Velká Británie
- Daň z dividend: 0%
- Dividendový výnos: 7,6%
- Frekvence výplaty: čtvrtletně
- Web: www.bat.com
UPOZORNĚNÍ: Ne každému je příjemné vydělávat na neřestech jiných, proto pokud Vám není toto téma příjemné nebo vydělávání peněz na závislosti(-tech) jiných lidí, tak prosím dál v článku nepokračujte nebo následující část přeskočte, děkuji za pochopení.
Firma vznikla v roce 1902, kdy se anglická firma Imperial Tobacco Company a americká firma American Tobacco Company dohodly na vytvoření společného podniku (joint venture) – British-American Tobacco Company Ltd.. Spojení mělo několik výhod:
- firmy se dohodly, že si nebudou konkurovat ve svých domácích státech
- nový podnik mohl expandovat do států, kam by samostatné společnosti vstoupit nemohly
Avšak od roku 1911 American Tobacco Company začala postupně svůj podíl snižovat, až v roce 1980 svůj podíl odprodala úplně. V roce 1976 firma prošla významnou restrukturalizací a vznikla holdingová společnost BAT Industries.
V roce 1994 BAT Industries koupila svou bývalou zakládající společnost American Tobacco Company. V roce kupuje Rothmans International. V roce 2003 kupuje italskou státní tabákovou společnost Ente Tabacchi Italiani a podíl v srbské tabákové společnosti Duvanska Industrija Vranje. V roce 2004 se BAT spojuje s RJ Reynold Tobacco Company.
V roce 2008 BAR kupuje tureckého státního výrobce cigaret Tekel a kupuje provozy společnosti Scandinavian Tobacco Group. A v roce 2009 kupuje 60% podíl v indonéské skupině Bentoel Group, aby následující rok odkoupila zbyvajících 40%.
Poslední velká akvizice byla v roce 2016, kdy BAT kupuje zbývajících 57,8% v Reynolds American, co z BAT udělalo největší tabákovou firmu světa.
Všechny tabákové firmy světa čelí v současné době odlivu kuřáků od klasických cigaret. Tento odliv se tabákové firmy snaží řešit postupným navyšováním cen klasických cigaret, ale především pak vývojem nových druhů kuřiva. V květnu 2020 vydal web grandviewresearch.com analýzu tabákového trhu a jeho vývoj od roku 2016 s odhadem do roku 2027.
Graf ukazuje poustupný úbytek klasických cigaret (Cigarettes), růst „nekouřících“ alternativ (Smokeless Tobacco), ale především je vidět růst nových druhů kuřiva (Next Generation Products = NGP). Jak ukazuje následující obrázek, tak firmě se s NGP daří na všech svých hlavních trzích.
Dividenda je deklarována v GBP a pak následně konvertována do ostatních měn. Dobře si proto vyberte na jaké burze akcie BAT koupíte.
Firma zvyšuje svou dividendu již 24 let v řadě, podařilo se mi, ale sehnat grat z webu europeandgi.com zobrazující růst od roku 2010. Jak je vidět, tak firma v posledních 10ti letech zvyšovala dividendu o slusně vysoká procenta.
Zdravotnický sektor
1. Medtronic PLC (NYSE:MDT)
- Tržní kapitalizace: 152 miliard dolarů
- Počet let navyšování dividendy: 43
- Domicil: Irsko
- Daň z dividend:
0%20% - Dividendový výnos: 2%
- Frekvence výplaty: čtvrtletně
- Web: www.medtronic.com
Firma byla založena v roce 1949 v americkém Minneapolisu jako opravárenská firma lékařských přístrojů. Když v roce 1957 po výpadku proudu zemřel pacient napojený na kardiostimulátor, tak zakladatel firmy Earl Bakken požádal Dr. Earla Bakkena o vyvinutí kardiostimulátoru napájeného z baterie.
Firma následně rostla díky prodejům přístrojů vyráběnými jinými firmami, ale postupně začala vyvýjet vlastní. Prvním výrobkem byl malý tranzistorový kardiostimulátor napájený z baterie, který mohli pacienti nosit u sebe. V roce 1960 firma přestavila první implantovatelný kardiostimulátor.
V roce 1967 začala globální expanse firmy a firma vstoupila na burzu o tři roky později.
V roce 1977 firma přestavuje umělou srdeční clopeň a v roce 1980 firma rozšiřuje své portfólio o elektrickou stimulaci srdce. Od roku 1985 zavádí výzkum a vývoj implatovatelných pump, které mohou nahradit srdce.
Po letech výzkumu firma v roce 1996 přestavuje implatovatelný kardiodefibrilátor a v roce 1999 rozšiřuje svům záběr o páteř a biologie. Následně v roce 2001 je přesdstaven kontinuální monitor glukózy pro řízení cukrovky a v roce 2002 první vzdálený monitorovací systém, který bezpečně přenášel data ze zařízení pacientů k lékařům přes internet.
V roce 2015 kupuje firma společnost Covidien, co pomohlo firmě nejen rozšířit své globální zastoupení, ale především spojit síly ve výzkumu a vývoji zdravotnických zařízení.
Dnes je to třetí největší firma vyrábějící lékařská zařízení na světě.
Pro rok 2021 firma přepravuje změnu v organizační struktuře. Z původních čtyř sektorů portfólia:
- brain therapies
- spine
- specialty
- therapies
- pain therapies
Se firma transformuje na tři sektory:
- Cranial & spinal technologies
- specialty therapies
- neuromodulation
Koronavirus přinesl firmě (nepřekvapivě) největší růst v sektoru ventilátorů, jejichž prodeje vzrostly o téměř 30%.
I tak, to bohužel nezabránilo poklesu a firma vykázala meziroční pokles o 1,5% a pokles EPS o 22%.
I přesto firma aspiruje na Dividendového krále, na tento titul firmě chybí již jen 7 let.
4. Roche Holding AG (SWC:RO / SWX:ROG)
- Tržní kapitalizace: 256 miliard švýcarských franků
- Počet let navyšování dividendy: 33
- Domicil: Švýcarsko
- Daň z dividend: 35%
- Dividendový výnos: 2,7%
- Frekvence výplaty: 1x ročně
- Web: www.roche.com
Firma, jejíž kořeny sahají až do roku 1896, byla založena Fritzem Hoffmannem-La Roche a na počátku se specializovala na vitamínové doplňky. V roce 1934 jako první na světě přestavila syntetický vitamín C a v roce 1957 přestavila do dnes známé benzodiazepiny, které jistě budete znát, do dnes se prodávají – Valium a Rohypnol.
V roce 1956 firma přestavila antidepresivum Iproniazid, který musel být následně stažit kvůli svým vedlejším účinkům.
V roce 1982 firma kupuje společnost Biomedical Reference Laboratories, díky níž se stane jednou z největších sítí klinických laboratoří v USA.
V roce 1992 firma kupuje patent na techniku polymerázové řetězové reakce, což jí umožní vývoj testů a léků HIV.
V roce 1996 kupuje patent na Oseltamivir, což je jediné antivirotikum proti ptačí chřipce, ale až do roku 2005 se táhly soudní spory s firmou Gilead (GILD) o autorská práva.
Následovalo mnoho dalších akvizi, od roku 2010 firma kupuje nějakou firmu každý rok, pokud Vás zajímají všechny, tak Vás odkážu na anglicky psanou Wiki.
Firemní portfólio se dělí na tři divize:
- Pharma
- Diagnostics
- Pharma New Products
Koronavirus měl 4% dopad na firmu, ale od Q3 2020 se již firma opět vrátila k 1% růstu.
Od června se všechny firemní sektory vrátily k růstu prodejů.
Největší růst vykázal sektor nových produktů.
U zdravotnických firem nás, ale v první řade musí zajímat, jak se jim daří nahrazovat výpadky příjmů z léků jimž vypršela patentová ochrana.
A jak je vidět, tak firmě se daří výpadky patentových ochran nahrazovat novými patentově chráněnými přípravky.
A v roce 2020 se již firmě podařilo získat několik důležitých schválení od regulačních orgánů.
Dividenda je výplacena jednou ročně v švýcarských francích.
12. Novartis AG (SWX:NOVN / NYSE:NVS)
- Tržní kapitalizace: 185 miliard švýcarských franků
- Počet let navyšování dividendy: 23
- Domicil: Švýcarsko
- Daň z dividend: 35%
- Dividendový výnos: 3,4%
- Frekvence výplaty: 1x ročně
- Web: www.novartis.com
Společnost Novartis vznikla v březnu 1996 sloučením společností Ciba-Geigy a Sandoz Laboratories. Společnost Ciba-Geigy vznikla v roce 1970 sloučením společností JR Geigy Ltd. a firmy CIBA. První firmy původně vyráběla barviva pro barvení hedvábí a druhé firma taktéž vyráběla barviva, ale pro barvené textilu.
Těsně před spojením s CIBA, kupuje firma Ciba-Geigy firmu Sandoz Pharmaceuticals, která vyráběla léky pro podporu transplantace orgánů a antipsychotika.
Od roku 1998 firma spolupracovala s kalifornskou univerzitou v Berkeley, což bylo hojně kritizováno.
V roce 2000 společnost spojila síly s firmou AstraZeneca na poli zemědělského výzkumu a vytvořily novou firmu Syngenta.
V roce 2005 firma expanduje do Nemecka, kde kupuje firmu Hexal – jeden z největších výrobců generik.
V roce 2006 kupuje americkou firmu Chiron Corporation, která se zabývá vakcínami, krví a bio farmacií.
V roce 2009 firma expanduje do Činy, kde kupuje výrobce vakcín – firmu Zhejiang Tianyuan Bio-Pharmaceutical Co., Ltd..
V roce 2010 kupuje od firmy Nestlé firmu Alcon, která se zabývá léky a péčí o oči.
V následujících letech firma kupuje další firmu nebo část, opět Vás odkážu na anglickou Wiki.
I přes letošní dopady koronaviru se firmě podařilo růst – 4% růst čistých prodejů.
Růst vykázaly všechny hlavní léky na trhu.
Firma má v současné době mnoho silných značek již schválených a na trhu a velké množství čeká na uvedení.
Důležité, ale je, kolik léků má firma ve vývoji a především těch téměř schválených. A ani zde naní Novortis oproti svým konkurentům pozadu.
Firma vyplácí dividendu od roku 1996 a od té doby ji pravidelně každý rok zvyšuje.
9. Sanofi SA (NASDAQ:SNY)
- Tržní kapitalizace: 120 miliard dolarů
- Počet let navyšování dividendy: 26
- Domicil: Francie
- Daň z dividend: 30%
- Dividendový výnos: 3,4%
- Frekvence výplaty: 1x ročně
- Web: www.sanofi.com
Poslední společnost na seznamu má opravdu zajímavou historii, která předcházela vytvoření tohoto zdravotnického obra. Společnost Sanofi s.r.o. byla oficiláně dle francouzských zákonů založena v roce 1994, ale předchází jí dvacet let hektického vývoje a akvizicí.
Firma Sanofi byla vytvořena v roce 1973 jako dceřiná společnost společnosti Elf Aquitaine, což byla ropná společnost. Elf Aquitaine (později koupena firmou Total) koupila farmaceutickou společnost Labaz group a tak ji vyčlenila do dceřinky.
Celá historie firmy je tak spletitá, že rozepisovat ji zde by byla ztráta času, proto Vás odkážu na oficiální stránky firmy, kde to mají hezky graficky shrnuto zde a zde.
Dnes Sanofi S.A. je pátou největší světovou zdravotnickou firmou s prodeje dosahujících téměř 9,5 miliardy eur. Firma v Q3 2020 vykázala 5,7% meziroční růst prodejů a 8,8% růst EPS.
Největší růst firma vykázala v sektoru vakcín – 14%, což by v „době koronavirové“ asi nemělo nikoho překvapit.
Největším tahounem tržeb je lék Dupixent, jehož tržby v Q3 2020 přesáhli jednu miliardu eur a prodeje rostou již několik čtvrtletí v řadě.
Jako každá firma na našem seznamu, tak i Sanofi má dlouhý seznam léků v přípravě a v různých stádiích schvalovacího procesu. Nejslibnější jsou tři níže uvedné, které jsou již v druhé a třetí fázi.
V roce 2019 firma svou dividendu navýšila již po 26té v řadě. Na webu, ale sama firma uvádí jen posledních 10 let. Opět nevýhodou pro české investory je francouzský domicil firmy a s ním spojená 30% daň z dividend.
Závěr
Dividendovým aristokratem se nestane a ani nemůže stát každá firma. Vyžaduje to roky, přesně 25 let a více, než si aristokratický titul firma vyslouží. A pokud se tak stane, tak se vedení snaží si tento titul udržet.
Aby dokázala firma tolik let dokázala pravidelně každý rok zvyšovat dividendu tak to vyžaduje velkou konkurenční výhodu, velké portfólio silných značek a vedení.
Konkureční výhoda – ta pomáhá firmě být jedinečnou (či jedinou) v určitém sektoru a nepustit tam konkurenci a pokud ano, tak konkurence jen paběrkuje.
Portfólio značek – výrobky, které zákazníci upřednostňují generují firmě obrovské zisky
Vedení firmy – které nejen skvěle firmu vede, ale také vrací část zisků firmy svým akcionářům v podobě zvyšující dividendy je pomyslná třešnička na investorském dortu
Jak jsme si dnes ukázali, tak Dividendoví aristokraté nepochází jen z USA, ale i na evropském kontinentu se jich pár zajímavých najde.
Výhodné jsou především firmy s domicilem ve Velké Británii a Irsku, kde je nulová daň z dividend. Méně výhodné je pak Švýcarsko (35% daň) a Francie (30% daň).
Na úplný závěr mi to nedá a musím si postesknout, většina Dividendových aristokratů (a to nejen těch v tomto dvoj-článku) je dnes velmi drahá a dividendový výnos minimální = nepokryje ani naši inflaci. Ale kdo si počká, ten se dočká …
Dividendovému investování ZDAR!
Diky, pekny clanek, vic takovych z nasich luhu a haju.
Proc ma MDT dan 0, kdyz je z Irska?
Podle
https://forum.investicnigramotnost.cz/viewtopic.php?f=9&t=130
by mela mit 20%.
omlouvám se, chybička se vloudila, článek opraven
Na několika místech článku je slovo Tabacco místo správného Tobacco (tedy A místo O), a to i v nadpisu této firmy :). Jinak ale ok a díky za přehled – zrovna tuto britskou mám také, ostatní tedy v současné době nic moc div.yield, možná časem.
Omlouvám se – opraveno.
Musím přestat psát články večer, jenže když přes den není tolik času :-[
Dobrý den, moc děkuju za tipy na jiné než americké akcie. Rád bych koupil právě British American Tobacco, ale nevím jakou burzu použít. Kupuji přes Degiro na LSE a jako celkové náklady na transakci se mi zobrazují jejich poplatky + U.K. Stamp Duty. Když jsem stejný nákup zkusil zadat na Xetra, tak se mi U.K. Stamp Duty již nezobrazovala… Navíc, co jsem dohledal, tak se mi zdálo, že pro akcii z Xetra se vyplácí menší dividend yield… Tak bych vás rád poprosil o radu, jaká burza by byla obecně lepší (rád bych koupil více britských akcií) a jak se to má s tím poplatkem U.K. Stamp Duty? Moje pochopení je takové, že dividenda by měla být stejná, maximálně se bude lišit aktuálním kurzem, a U.K. Stamp Duty bych měl platit taky nezávisle na brokerovi… Chci držet dlouhodobě a pobírat dividendy… Díky moc za jakoukoliv radu!
British American Tobacco na LSE rozhodně ne, ty poplatky jsou šílený 🙁
Osobně držím na Xetře (jako BMT), poplatky jsou třetinové a dividenda je bez daně a v GBP.
Ano vypadá to, že DY je nižší, ale není to pravda, je třeba vzít v potaz kurz GBP a EUR, protože nákup je v EURech, ale dividenda je vyplácena v GBP. Po započátní směnného kurzu jsou ty procenta o dost jiné 😉
Moc děkuju za rychlou odpověď. Ještě doplňující dotaz, je možné, že by se kvůli brexitu měnilo danění dividend, respektive by tam byla ze strany UK zvýšena sazba? Narazil jsem na nějaké články, které změny popisovaly, ale spíše to platilo pro firmy, alespoň tak jsem to pochopil…
O tom jsem nic neslyšel/nečetl.
Daní se vždy na straně domicilu = státu kde má firma „hlavní stan“.
Takže, aby se změnilo danění, tak by to vyžadovalo dvě změny:
1. na straně GB, aby změnili danění dividend pro firmy sídlící v GB
2. na straně ČR daňového řádu, že by se danilo víc z dividend v ČR (tedy jinak než dnešních 15%) nebo vyjímku pro nějaké jiné danění dividend z GB
Obojí je z mého pohledu velmi nepravděpodobné.