2 Akcie s vysokým výnosem připravené překonat trh
Dividendové akcie jsou považovány za nudné, něco, co by vlastnil jen váš dědeček.
Což je vcelku pochopitelné. V posledních několika desetiletích se vše točilo kolem akcií a sektorů nevyplácejících dividendy. Technologický sektor byl za posledních 20 let zdaleka nejvýkonnější tržní sektor ve všech měřitelných obdobích. Rozšířil se tedy názor, že dividendové akcie vás pouze zpomalují.
Čísla ale hovoří jinak.
Od roku 1973 do roku 2021 akcie vyplácející dividendy z indexu S&P 500 přinesly dvojnásobek průměrného ročního výnosu oproti akciím nevyplácejícím dividendy: 9,6 % oproti 4,79 %. A to je období, ve kterém byla relativní výkonnost růstových akcií nad historickými průměry. Existují dobré důvody se domnívat, že jsme vstoupili do období, ve kterém by dividendové akcie měly v relativním srovnání vykazovat ještě lepší výkon.
Technologickým a dalším růstovým akciím se v posledních několika desetiletích dařilo v prostředí nízké inflace a nízkých úrokových sazeb. Ale věci se evidentně mění. Sazby vyletěly na téměř 15letá maxima, protože inflace byla nejvyšší za 40 let. V minulosti trvalo odstranění takto vysoké inflace asi deset let. Můžeme být v prostředí nepříjemné inflace a vysokých úrokových sazeb po dlouhou dobu.
To je špatná zpráva pro růstové akcie. Mnohem lepší volbou kam investovat by ale měly být dividendové akcie. Relativní výkonnosti dividendových akcií se za takových okolností v minulosti dařilo. A za poslední rok vyšší inflace a úrokových sazeb se skutečně projevily vynikající výnosy.
Dividendy přispěly přibližně 40 % k celkovému výnosu indexu S&P 500 za posledních zhruba 100 let. Ale tyto výnosy mají tendenci být mnohem vyšší zejména v době inflace. V dekádách 40. a 70. let 20. století s vysokou inflací přispěly dividendy k výnosům trhu ohromujících 67 % a 73 %.
Navíc samotné dividendové společnosti bývají na náročných trzích více defenzivní a konzistentní. Zde jsou dvě skvělé dividendové akcie s vysokým výnosem, které je třeba vzít v úvahu v novém normálu vyšších úrokových sazeb a inflace.
ONEOK, Inc. (OKE)
- dividendový výnos: 5,6%
ONEOK je velká americká energetická společnost specializující se na zemní plyn. Vlastní jeden z předních národních systémů zkapalněného zemního plynu (NGL), který spojuje dodávky NGL v oblastech Rocky Mountains, středního kontinentu a Permu v klíčových tržních centrech, a má také rozsáhlou síť zařízení pro sběr, zpracování, skladování a přepravu zemního plynu. Neuvěřitelných 10 % produkce zemního plynu v USA využívá infrastrukturu ONEOK.
Zde je několik věcí, které se nám na společnosti a akciích líbí.
- Dluh s investičním ratingem
- 85 % zisku z poplatků
- 26 let stabilních a rostoucích dividend
Zisky jsou odolné, protože ONEOK působí v nejlepších segmentech a má dobrou pozici v regionech s vysokým růstem břidlic. Zemní plyn je rychle rostoucí zdroj paliva, jehož spalování je mnohem čistší než ropa nebo uhlí. NGL je zdaleka nejrychleji rostoucím zdrojem fosilních paliv. Během pandemie, v jednom z nejhorších let vůbec pro energetický průmysl, objemy NGL a suchého zemního plynu společnosti ONEOK nadále rostly.
OKE dividendový výnos činí 5,86 %. Společnost zvyšovala nebo zachovala stejnou dividendu 26 let v řadě, což je období které zahrnuje krizi a špatné energetické prostředí. Za posledních pět let také zvýšila dividendu v průměru o 8% ročně.
Proč koupit hned?
Cena akcií společnosti v roce 2022 vzrostla o solidních 16,46 %. Což byl růst zhruba na stejné úrovni jako zbytek midstream energetického subsektoru. Ale mnohem lepší výkon než konkurence. V roce 2021 vzrostla cena akcií o neuvěřitelných 68 %. Nižší relativní výkonnost v loňském roce byla ze dvou důvodů. Zaprvé, po obrovském růstu v roce 2021 nebylo tolik prostoru k dalšímu růstu. Zadruhé, zisky loni nerostly tak silně jako většina sektoru, protože během pandemie nikdy příliš neklesaly.
Ale navzdory vyšším výdělkům a lepším vyhlídkám se OKE stále prodává pod úrovní před pandemií. Poptávka po zemním plynu by měla zůstat stabilní i v době recese kvůli jeho nedostatku v Evropě a Asii. OKE je bezpečná akcie na drsném trhu, která by měla pokračovat v dobré výkonnosti a zároveň vyplácet vysoký a bezpečný příjem.
Realty Income (O)
- dividendový výnos: 4,7%
Realty Income je jedním z nejkvalitnějších a nejlépe provozovaných REIT na trhu. Peněžní toky z konzervativního portfolia více než 11 000 nemovitostí umožnily společnosti vytvořit fenomenální historii vyplácení měsíčních dividend; do takové míry, že společnost Realty Income má tu drzost označovat se za „měsíční dividendovou společnost“. Je to dividendový aristokrat s více než 25 po sobě jdoucími roky růstu dividend.
Realty je čtvrtým největším REIT na světě, funguje již více než 51 let a v současnosti má 11 427 nemovitostí pronajatých 1 125 nájemcům ve všech 50 státech, Portoriku a Spojeném království. Od svého IPO v roce 1994 se společnost Realty Income stala jednou z nejvýnosnějších investic na trhu.
Zde je několik věcí, které se nám líbí.
- Průměrný roční celkový výnos 14,25 % od roku 1995
- 631 po sobě jdoucích měsíčních dividend
- 100 po sobě jdoucích čtvrtletních zvýšení dividend
- 117 měsíčních navýšení dividend
- 4,4% roční růst dividendy od roku 1994
- Nebesky vysoké úvěrové hodnocení
Jak to dělají?
Společnost kupuje zavedené nemovitosti s prokázanou ziskovostí a pronajímá je kvalitním nájemcům. Obchodní model obecně používá ujednání „prodej-zpětný leasing“, kdy společnost Realty Income koupí nemovitost od nájemce a poté tam společnost zůstane a platí nájemné v rámci dlouhodobých pronájmů na 10 až 20 let.
Většina těchto pronájmů jsou také „čisté leasingy“, což znamená, že nájemci platí veškeré náklady spojené s nemovitostí, včetně údržby, pojištění a daní. Toto uspořádání osvobozuje Realty Income od nepředvídatelných výdajů a REIT pouze dostává pravidelné platby nájemného, které se automaticky zvyšuje.
I když je Realty Income maloobchodní REIT, je mnohem méně volatilní než většina ostatních kvůli diverzifikaci a pozoruhodně stabilním klientům, kteří nabízejí základní služby odolné vůči krizi. Mezi její největší klienty patří Walgreens, 7-eleven, Dollar General, FedEx, Walmart a CVS. Historická mediánová obsazenost činí 98,2 %.
Vzhledem k tomu, že většina nájemců nabízí základní produkty, které jsou potřeba i během krize, měly by zisky zůstat solidní, jako tomu bylo během pandemie. Ve smlouvách jsou také zabudovány úpravy o inflaci.
O je skvělý způsob, jak získat jednu z nejlepších dividendových akcií během medvědího trhu.
Technologický sektor taky platí dividendy a lepší, než O a spol. Třeba 20 letý yield on cost akcie Apple je 300%.
Tedy toto rozdělování na technologické a dividendové akcie dost nechápu?