2 Utility akcie odolné proti krizi s bezpečnou dividendou
Fed letos zvýšil sazbu šestkrát v boji proti inflaci a naposledy čtyřikrát o 0,75 %. Současná 4% sazba je nejvyšší za více než deset let. Centrální banka však naznačila, že dostat tohoto inflačního džina zpět do láhve bude vyžadovat více bolestivých opatření.
Na listopadovém zasedání předseda Fedu uvedl, že předchozí cíl 4,5 až 5 % již neplatí. Bude to muset jít výš. O kolik výš? neřekl. Naznačil pouze, že bude muset dostatečně stoupnout, aby zkrotil tuto inflaci, kterou zatím šest zvýšení sazeb, klesající ekonomika a medvědí trh ještě ani nezpomalil.
Ekonomika USA je odolná. HDP se v minulém čtvrtletí podařilo zvýšit o více než 2 %, zaměstnanost zůstává silná a výdělky byly lepší, než se očekávalo. Ekonomika však nakonec ustoupí silám nakloněným proti ní. Je téměř jisté, že v roce 2023 dojde k recesi.
Výprodej na konci léta, který trh přivedl na nová minima, nevedl k recesi. Místo toho se zaměřil na současné rostoucí dlouhodobější úrokové sazby a inflaci, kterou by nevyhnutelná recese měla utlumit. Některé z nejlepších akcií z recese byly výrazně potrestány společně s celým trhem. V tom spočívá příležitost.
Když 10letý státní dluhopis vzrostl na 4,25 % z 2,5 % na začátku srpna a 1,5 % v lednu, konzervativní dividendové akcie dostaly výprask. Vyšší sazby znamenají, že investice s pevnou úrokovou sazbou se stanou konkurenceschopnějšími a dividendové akcie za to zaplatí. Recese však tlačí úrokové sazby dolů a některé z nejvíce defenzivních akcií klesly poblíž 52týdenních minim.
Nejlepší akcie z recese před nevyhnutelnou recesí zlevnily. Zatímco tržní indexy pravděpodobně ještě nedosáhly dna, akcie citlivé na úrokové sazby pravděpodobně ano. Je předčasné investovat do celkového zotavení, ale oživení pravděpodobně již začalo u určitých akcií společnosti.
Zde jsou dvě akcie, které by mohly být vhodné. Tyto akcie mají za sebou dlouhou historii, kdy výrazně překonávají své konkurenty a celkový trh. Akcie zlevnily před obdobím, kdy se daří jejich relativní výkonnosti.
NextEra Energy, Inc. (NEE)
- dividendový výnos 2%
NextEra Energy poskytuje všechny výhody defenzivní utility plus rychle rostoucí a velmi vyhledávaný trh s alternativní energií. Je to největší světová utilita. Je to monstrum s ročními příjmy kolem 20 miliard dolarů a tržní kapitalizací 152 miliard dolarů.
Obvykle, když přemýšlíte o obrovské utilitě, pravděpodobně si myslíte, že má nevýrazný růst a stabilní dividendu. To ale v tomto případě není pravda. Růst zisků a výnosy akcií výrazně přesáhly to, co se normálně očekává od utilit.
Za posledních 10, 5 a 3 roky NEE nejenže výrazně překonala index utilit, ale také výnos celého trhu. Akcie NEE se za posledních deset let zhodnotily více než dvojnásobně oproti indexu S&P 500 (480 % s reinvestovanými dividendami). Za posledních pět let a tři roky také výrazně překonala návratnost indexu S&P 500.
Jak se to mohlo stát? Je to proto, že se nejedná o běžnou utilitu. NEE jsou dvě společnosti v jedné. Vlastní společnost Florida Power and Light Company, která je jednou z nejlépe regulovaných společností v zemi a představuje asi 55 % tržeb. Vlastní také NextEra Energy Resources, největší světový generátor obnovitelné energie z větru a slunce a světovou jedničku v bateriovém skladování. Představuje asi 45 % zisku a poskytuje vyšší úroveň růstu.
Investoři to milují, protože získají bezpečnost a příjem z utility a přesto získají skvělý růst a zhodnocení kapitálu. Je to to nejlepší z obou světů.
Existuje také spousta růstových projektů. NextEra v posledních několika letech vynaložila 50 až 55 miliard dolarů na růstové expanze a akvizice.
Od roku 2006 rostl zisk společnosti NextEra průměrným ročním tempem 8,4 % a dividenda rostla průměrným tempem 9,8 % ročně. To vyvolalo výše uvedené tržní výnosy. Společnost si klade za cíl 10% růst zisků v letech 2021-2025 a 10% roční růst dividend minimálně do roku 2024. NextEra má dlouhou historii plnění nebo překračování cílů.
NEE znovu zahájila vzestupný trend po poklesu, který srazil akcie poblíž 52týdenního minima z důvodů, které se pravděpodobně ukáží jako dočasné. Vše, co v minulosti pohánělo akcie výše, je stále pevně na svém místě. Ve skutečnosti mohou být věci v budoucnu lepší, než byly v minulosti.
Xcel Energy (XEL)
- Dividendový výnos 2,9%
Xcel Energy poskytuje všechny defenzivní a recesi odolné výhody většiny utilit a navíc expozici na rychle rostoucím a velmi žádaném trhu alternativní energie. Vyznačuje se spolehlivostí utility a mnohem větším růstem, než je průměr, díky svému rozsáhlému podnikání v oblasti čisté energie.
Xcel je regulovaný dodavatel elektřiny a zemního plynu sloužící 3,7 milionům zákazníků odebírajívcím elektřinu a 2,1 milionu zákazníků odebírajícím zemní plyn v osmi státech, především na severu a jihozápadě USA. Je také jedním z největších poskytovatelů obnovitelné energie v USA, přibližně 30 % prodané elektrické energie pochází z alternativních zdrojů.
Alternativní energie je to, co odděluje XEL od klasických utilit a dělá z něj mnohem lepší investici. Umožňuje investorům hrát obranu a útok zároveň. Získáte stabilní zisky a nízkou volatilitu spolu s expozicí v rychle rostoucí oblasti trhu.
Zde je několik dalších věcí, které se nám na akciích líbí.
- Dlouhodobý růst EPS 5 – 7 %
- Roční růst dividendy 5 – 7 %
- Poměr výplaty dividend 60 – 70 %
- Úvěrové hodnocení v rozsahu A
Výsledky podporují skutečnost, že Xcel je vynikající utility akcie. XEL produkoval za posledních deset let průměrné roční výnosy kolem 12 %. To je mnohem lepší než jeho konkurence.
I přesto že dlouhodobější výhled vypadá skvěle, doporučení je vcelku čerstvé. Akcie velmi zlevnily kvůli krátkodobým okolnostem a kolísání trhu, které pravděpodobně nevydrží.
Akcie utility Dominion energy (D) se za poslední měsíc výrazně propadly a prvně od roku 2010 jsou pod PE 15. Po 9 letech nulových výnosů pro akcionáře z důvodu předražení akcie to vypadá taky na velice zajímavou vstupní valuaci.
Je to jedna z největších utilit v USA a existuje již 120 let. V roce 2020 se zbavila fosilních paliv v portfoliu a s tím se pojila redukce dividendy do té doby nesnížené po 90 let. Musím to více prostudovat, ale zatím krom tohoto nevidím nic závadného u této firmy a trh jako obvykle zbytečně panikaří.
Nutno ale dodat, že stejně jako většina utilit negeneruje Dominion žádné free cash flow po dlouhou dobu. Klasický znak utilit a znak toho, že investice do utilit není až tak bezpečná, jak si většina lidí myslí.
Pokud tedy firma po zaplacení investic negeneruje žádnou hotovost navíc, z čeho tedy platí dividendu? Dluh k EBITDA se zdá u Dominionu stabilní, zato neustále ředí akcionáře každý rok. Tedy evidentně D financuje dividendu alespoň částečně vydáváním nových akcií. Čím více akcií však je v oběhu, tím více budou platit v budoucnu na dividendách, je to tedy způsob financování dividend podobný ponziho schématu.
Vydávání nových akcií, financování dividendy dluhem a snížení dividendy byly důvody proč jsem D-čko z ptf vykopnul.