3 důvody, proč některé společnosti nevyplácejí dividendy
Pokud jde o investování na akciovém trhu, máte primárně dva typy investorů.
První je růstový investor. Je to někdo, kdo chce dát své peníze za společnosti, které neustále rozšiřují své podnikání. To by se zase mělo promítnout do růstu tržeb nebo celkových prodejů. Mnoho z těchto společností je ztrátových, ale to je cena, kterou platíte za inovaci. Cílem růstového investování je koupit akcie za nízkou cenu a později je prodat se ziskem.
Druhým typem je dividendový investor. Tento typ investora se snaží držet akcie, které vyplácejí dividendy. Pro ty, kteří nevědí o co jde, jsou dividendy způsob, jak dobře zavedená a zisková společnost sdílí své zisky s akcionáři. Většina dividendových investorů se při investicích zaměřuje pouze na společnosti, které vyplácejí dividendy. Cílem není ani tak růst ceny akcií, jako právě vyplácená dividenda vlastněnou společností. Investoři chtějí tyto čtvrtletní nebo roční výplaty dividend za účelem reinvestice nebo příjmu za nějakým jiným účelem. Reinvestice umožňují složený úrok, silný ekonomický jev vytvářející bohatství. Jako takové jsou dividendy fantastickým způsobem, jak dosáhnout složeného úročení.
Společnosti ve fázi růstu zřídka vyplácejí dividendy. Ve skutečnosti mnohé z těchto společností ještě ani nejsou ziskové. Zaměřují se na akvizice, expanzi, vývoj produktů a všechny tyto další věci, které stojí spoustu peněz. V důsledku toho si jednoduše nemohou dovolit vyplácet dividendy. Většina společností začíná vyplácet dividendy jako způsob, jak nalákat a odměnit akcionáře. Těmito plátci dividend jsou často společnosti, které nemají masivní růstový potenciál. To je z velké části způsobeno tím, že k velkému růstu došlo před mnoha lety. Nyní se stali giganty ve svém oboru.
Je však důležité si uvědomit, že dividendy nejsou nikdy garantovány. Společnost může dividendu kdykoli snížit nebo zrušit. Obecně lze říci, že společnosti rády pokračují ve vyplácení dividend a pokračují v jejich zvyšování, aby si získaly důvěru akcionářů. To je často označováno jako série růstu dividend. Pokud hledáte seznam společností, které vyplácely a zvyšovaly dividendy nejdéle, podívejte se na Dividendové aristokraty zde.
Nyní tedy chápeme, proč společnosti ve fázi růstu nevyplácejí dividendy a proč je vyplácejí dobře zavedené společnosti. Ale co dobře zavedené společnosti s peněžním tokem, které nevyplácejí dividendy? Je to zvláštní, ale běžný jev. Pamatujte, že neexistuje žádný zákon nebo požadavek, který by říkal, že společnost musí vyplácet dividendy akcionářům, takže mnoho společností to nedělá!
Zde jsou některé z nejznámějších velkých společností, které nevyplácejí dividendy…
Vezměme si například Berkshire Hathaway. V prvním čtvrtletí roku 2022 bylo oznámeno, že mají 106 miliard dolarů v hotovosti! Nebo se podívejte na Amazon, v roce 2022 dosáhl tržeb přes 469 miliard dolarů. Všechny zmíněné společnosti si mohly rozumně dovolit vyplácet dividendy akcionářům, ale nezaplatí ani korunu. A přesto cena akcií stále stoupá. I když nemám křišťálovou kouli, zde je několik logických důvodů, proč nevyplácejí dividendy.
Reinvestování zisků
První důvod, proč některé společnosti nevyplácejí dividendy, je ten, že by raději tyto zisky reinvestovaly zpět do podnikání. To je přesně to, co společnosti ve fázi růstu dělají, ale některé společnosti nikdy nepřestanou! Vezměme si například Amazon. Spíše než vyplácení dividend akcionářům se manažerský tým domnívá, že mohou přinést akcionářům lepší hodnotu reinvestováním zisků zpět do provozu. Nejen to, je to legální způsob, jak se Amazon také vyhne daním!
To je jeden z hlavních důvodů, proč jsou společnosti jako Amazon tak inovativní. Vytvářejí velké množství peněz a poté tyto peníze reinvestují zpět do nových produktů, nápadů a služeb. Pokud společnosti jako Amazon nebo Google, které výrazně reinvestují hotovost, se trefí do černého, cena akcií nakonec stoupne výše, což přináší hodnotu akcionářům.
Akvizice
Dalším důvodem, proč společnosti budou odkládat výplaty dividend a hromadit hotovost, jsou akvizice. K tomu dochází, když jedna společnost v podstatě koupí jinou a spojí se pod jeden subjekt. Dalším častým jevem je situace, kdy společnost koupí vlastnický podíl v jiné společnosti.
Akvizice jsou něco, čím je Warren Buffett velmi dobře známý. Je předsedou a generálním ředitelem své společnosti Berkshire Hathaway, o které jsme se zmínili dříve. Říká se, že všechny tyto peníze (přes 100 miliard dolarů!) vyčlenil na velkou akvizici. Buffett se v minulosti vyslovil proti vyplácení dividend a uvedl, že peníze lze utratit lépe jinými způsoby. Věří a prokázal, že může přinést větší hodnotu akcionářům prostřednictvím reinvestic a akvizic.
Dluh/Finanční problémy
Zde je třeba zvážit jiný scénář. Občas narazíte na společnost, která dříve vyplácela dividendy, ale již nevyplácí. Nebo sníží dividendu. Hlavním důvodem jsou finanční potíže. Jak již bylo zmíněno dříve, společnosti obecně rády pokračují ve vyplácení dividend, protože to přitahuje akcionáře. Někdy však narazíte na společnost, která musí kvůli finančním potížím snížit nebo zrušit dividendu.
Vezměme si například General Electric (GE). Po desetiletí byly známé jako skvělé akcie pro dividendové investory a velmi bezpečnou investici. Poté, co se dostali v roce 2017 do problémů a následovaly další špatné zprávy, v prosinci 2018 bylo oznámeno, že sníží dividendu na jeden cent na akcii. Důvodem je skutečnost, že vyplácení vysoké dividendy v tomto okamžiku bylo finančně nezodpovědné. V jednu chvíli byla budoucnost pro GE nejistá na základě finančního zdraví společnosti. Nejlepší způsob, jak mohli přinést hodnotu akcionářům, bylo dostat společnost zpět na správnou cestu. To znamenalo, že peníze vynaložené na vysokou čtvrtletní dividendu bylo lepší vynaložit na splacení dluhů a záchranu společnosti.
Závěr
Vždy budeme mít některé společnosti, které vyplácejí dividendy, a některé, které ne. Občas máme giganty jako je Google, Facebook, Berkshire Hathaway a další výše zmíněné společnosti, které nevyplácejí dividendy, přestože si je zjevně mohou dovolit.
Stručně řečeno, hlavním důvodem pro nevyplacení dividendy je to, že tyto společnosti se rozhodly, že mohou peníze lépe utratit jinde, a investoři do těchto společností jim věří! Řeknu to takto, raději byste investovali 1 000 000 dolarů nebo nechali Jeff Bezos investovat 1 000 000 dolarů? Většina lidí by si vybrala Jeffa Bezose na základě jeho dosavadních výsledků, a proto jsou spokojeni s investováním do Amazonu, i když nevyplácí dividendy.