Tři energetické akcie s vysokým výnosem
Následující energetické akcie nabízejí vysoké výnosy a růstový potenciál díky rostoucím cenám komodit
Díky silnému oživení celosvětové spotřeby ropy jsou letos energetické akcie nejvýkonnějším tržním sektorem indexu S&P 500. Růst cen komodit podpořilo zotavení z pandemie a také omezená produkce ropy z OPEC a Ruska.
Tyto dva faktory vedly v poslední době k růstu ceny ropy na čerstvé 7leté maximum.
V tomto článku budeme analyzovat vyhlídky tří energetických akcií, které nabízejí atraktivní dividendové výnosy. Jsou to následující dividendové akcie:
- BP (NYSE:BP)
- Valero (NYSE:VLO)
- National Fuel Gas (NYSE:NFG)
BP (BP)
Společnost BP, jedna z největších ropných a plynárenských společností na světě, je první na tomto seznamu energetických akcií pro dividendové investory.
Společnost působí ve dvou segmentech: upstream a downstream (většinou rafinace). Zdá se, že nejhorší má BP za sebou. Díky masivní distribuci vakcín po celém světě začala pandemie ustupovat a v důsledku toho se celosvětová poptávka po ropě vrátila na trajektorii dlouhodobého růstu.
Podle nejnovější zprávy Úřadu pro energetické informace (EIA) se očekává, že celosvětová spotřeba ropy vzroste z 92,4 milionů barelů denně v roce 2020 na 97,4 milionů barelů denně v roce 2021 a její předpandemická úroveň 101,0 milionů barelů denně bude dosažena v roce 2022.
OPEC a Rusko navíc v loňském roce provedly bezprecedentní omezení těžby, aby podpořily cenu ropy. I když se celosvětová poptávka po ropě silně zotavuje, OPEC a Rusko nezvýší své těžební kvóty na úroveň před pandemií do konce roku 2022. Tento agresivní postoj vyústil v pozoruhodně napjatý trh s ropou, což vedlo k růstu cen ropy na 7leté maximum.
Cena zemního plynu se navíc vyšplhala na mnohaletá maxima, protože celosvětová produkce stěží stíhala rostoucí poptávku. Prudký růst cen ropy a plynu je velice pozitivní pro všechny ropné velké společnosti, zejména pro BP, vzhledem k jejímu hmotnému dluhu.
Ve druhém čtvrtletí BP postupně snížila svou produkci o 4 %, především kvůli údržbě, ale díky silné zadržované poptávce po rafinovaných produktech se těšila 13% nárůstu průměrné ceny Brent a zlepšení rafinérských marží. V důsledku toho společnost zvýšila svůj zisk na akcii ze 78 centů v prvním čtvrtletí na 83 centů.
Zisk na akcii společnosti BP v každém z prvních dvou čtvrtletí patřil k nejvyšším za posledních sedm let. Oba výsledky značně překonaly očekávání analytiků (81% v prvním čtvrtletí a 38% ve druhém čtvrtletí).
Společnost BP loni kvůli pandemii snížila dividendu o 50 %, ale stále nabízí atraktivní dividendový výnos 4,4 %. Tento ropný gigant má výplatní poměr pouze 40 %, což poskytuje značnou bezpečnost dividendy.
Společnost BP zvýšila dividendu o 4 % ve druhém čtvrtletí a uvedla, že může pokračovat ve zvyšování dividendy o 4 % ročně až do roku 2025, pokud se cena ropy bude pohybovat kolem 60 dolarů. Při této úrovni cen ropy vedení společnosti BP také očekává, že bude schopno zpětně odkoupit akcie přibližně za 1 miliardu dolarů každé čtvrtletí. Protože tato míra zpětného odkupu odpovídá 4% ročnímu snížení počtu akcií, je dosti významná.
Celkově, dokud ceny ropy zůstanou nad 60 dolary, bude BP i nadále nabízet nadměrný výnos akcionářům, konkrétně 4,4% dividendu, která poroste o 4% ročně, a smysluplné zpětné odkupy akcií.
Valero Energy (VLO)
Společnost Valero Energy je největší ropná rafinérie v USA, vlastní 15 rafinerií v USA, Kanadě a Spojeném království a má celkovou kapacitu přibližně 3,2 milionu barelů denně. Má také midstream segment, Valero Energy Partners LP, ale jeho podíl na celkových výnosech je nižší než 10 %. Valero by tak mělo být vnímáno jako téměř čistý rafinér.
Všechny americké rafinérie se loni dostaly pod velký tlak kvůli koronavirové krizi, která způsobila bezprecedentní kolaps poptávky po rafinovaných produktech. Kvůli prudkému poklesu objemů a propadu rafinérských marží utrpěly všechny americké rafinerie v loňském roce velké ztráty.
Naštěstí se celosvětová poptávka po ropných produktech letos výrazně zotavuje, což znamená, že rafinerie je v režimu obnovy. Ale zatímco producenti ropy jsou na cestě k tomu, aby letos vykázali vysoké zisky díky růstu cen ropy a plynu na mnohaletá maxima, rafinerie jsou připraveny dosáhnout mírnějších zisků, protože rafinérské marže se zlepšily jen nepatrně.
Výjimkou není ani společnost Valero, které se letos chystá dosáhnout zisku na akcii zhruba 50 centů. Díky trvalému oživení celosvětové spotřeby rafinovaných produktů však společnost pravděpodobně od příštího roku dosáhne mnohem vyšších zisků na akcii.
Vedení společnosti Valero navíc intenzivně investuje do rozšíření kapacity své výroby nafty z obnovitelných zdrojů, aby se přizpůsobilo ekologickým vládním politikám, které se v posledních letech prosadily.
Zaměření společnosti Valero na naftu z obnovitelných zdrojů proto dává velký smysl. Navíc díky svým projektům s vysokou návratností vedení očekává, že v nadcházejících letech vzroste roční EBITDA o 1,2 až 1,6 miliardy dolarů.
Společnost Valero zvýšila svou dividendu 10 let v řadě a nyní nabízí dividendový výnos 4,9 %, což jej řadí na tento seznam energetických akcií pro dividendové investory. Vzhledem k silnému oživení očekávanému v příštím roce a opakovanému závazku jeho managementu k rostoucí dividendě by Valero mohlo koncem října oznámit malé zvýšení dividendy, aby prodloužilo sérii růstu dividend.
National Fuel Gas (NFG)
National Fuel Gas je diverzifikovaná energetická společnost, která působí v pěti obchodních segmentech: průzkum a výroba, potrubí a skladování, těžba, energetika a energetický marketing. Největším segmentem je průzkum a výroba, který generuje přibližně polovinu zisku společnosti.
Trh se zemním plynem se loni ukázal vůči pandemii mnohem odolnější než trh s ropou. Ještě lepší je, že trh se zemním plynem je letos mimořádně napjatý a cena zemního plynu se tak vyšplhala na 7leté maximum. To je silná podpora pro společnost National Fuel Gas, která generuje přibližně polovinu svých příjmů ze svého upstream segmentu.
Ve třetím čtvrtletí svého fiskálního roku společnost National Fuel Gas zvýšila svou produkci o působivých 48 % oproti loňskému čtvrtletí, především díky akvizici Appalachian aktiv od Royal Dutch Shell (NYSE:RDS.B). Průměrná cena zemního plynu navíc vzrostla o 15 %, z 1,92 dolarů v loňském čtvrtletí na 2,20 dolarů. V důsledku toho upravený zisk na akcii vzrostl o 63 %, z 57 centů na 93 centů, a překonal konsensus analytiků o 11 centů.
Vedení společnosti National Fuel Gas zvýšilo výhled na čtvrté čtvrtletí díky rostoucímu trendu ceny zemního plynu. Management nyní očekává zisk na akcii ve výši 4,05 až 4,15 dolarů (oproti předchozím odhadům 3,85 až 4,05 dolarů). Vedení společnosti rovněž dodalo výhled na zisk na akcii ve fiskálním roce 2022 ve výši 4,40 až 4,80 dolarů, což znamená 12% růst, především díky lepšímu výhledu cen zemního plynu.
Společnost National Fuel Gas vyplácí dividendy nepřetržitě již 118 let. Rovněž dividendu 51 let v řadě zvyšuje a stala se tak první energetickou společností, která patří do skupiny dividendových králů. Tento úspěch je obdivuhodný, zejména s ohledem na vysokou cykličnost energetického sektoru.
National Fuel Gas aktuálně nabízí dividendový výnos 3,2 %. Vzhledem k solidnímu výplatnímu poměru 44% a slibným perspektivám růstu by dividenda měla být bezpečná.
Závěr
Analyzovali jsme vyhlídky tří vysoce výnosných energetických akcií, které mají různé výnosové a bezpečnostní charakteristiky. Mezi výše uvedenými třemi akciemi je National Fuel Gas vůči pandemii nejodolnější a nabízí nejnižší, ale nejbezpečnější dividendový výnos.
Valero nabízí nejvyšší výnos, ale je to nejzranitelnější akcie v souvislosti s pandemií, protože se z krize ještě nevzpamatovala.
A nakonec, společnosti BP se v současném prostředí daří, ale je náchylná k útlumu energetického sektoru.
Celkově všechny tři energetické akcie nabízejí vysoké výnosy a růstový potenciál díky rostoucím cenám komodit.