3 spolehlivé dividendové akcie s vysokým výnosem
Cílem každého investora je generovat dostatečně vysoký dividendový příjem k pokrytí svých výdajů. V okamžiku kdy Vaše dividendy přesahují výdaje můžete odejít do důchodu, pokud chcete.
Abychom však dosáhli tohoto bodu, musíme udržovat některé věci pod svou kontrolou. Je to vcelku logické ovšem v době kdy raději volíme okamžité uspokojení svých potřeb na to často zapomínáme.
Mezi položky, které máme pod kontrolou, patří:
- míra úspor
- výběr investice
- náklady
- doba držení
Vyšší míra úspor vám umožní nechat pracovat více peněz, což urychlí dosažení finanční nezávislosti. Pokud budete udržovat nízké investiční náklady, zbude Vám více peněz pracujících pro Vás a ne krmících finančního poradce, který vám účtuje poplatky. Mezi další body patří zaměření na kvalitní společnosti vyplácející dividendy, které jsou relativně odolné vůči krizi a které ze svých operací generují dostatečný peněžní tok. Tento nadměrný peněžní tok slouží k odměňování trpělivých akcionářů vysokou a rostoucí dividendou. Dividenda, která v průběhu času roste, může zachovat kupní sílu vašeho příjmu, což zajišťuje, že si můžete zachovat svoji životní úroveň v důchodu. Když vám bude vyplácena dividenda, která také roste, je mnohem snazší držet akcie dlouhodobě a nechat sílu složeného úročení dělat těžkou práci za Vás.
Proces vytváření dividendového portfolia je jednoduchý. Zaměřte se na diverzifikaci a ujistěte se, že držíte různé společnosti s různými růstovými charakteristikami.
Identifikoval jsem tři hlavní typy dividendových akcií s rostoucí dividendou. Diverzifikované portfolio by mělo být sestaveno ze všech třech typů, i když jeho cílem je současný příjem.
První zahrnuje společnosti s vyššími výnosy, ale pomalejším dividendovým růstem. Například AT&T (T), Altria (MO) a W.P. Carey (WPC).
Druhým typem jsou společnosti, které mají střední výnos kolem 2,5 – 4%, a průměrný růst dividend. Například Johnson & Johnson (JNJ), 3M (MMM), Clorox (CLX), Walgreen’s (WBA).
Třetí typ zahrnuje společnosti s nízkými dividendovými výnosy, ale vysokým růstem dividend. To jsou společnosti, které jsou dnes ignorovány kvůli nízkým výnosům. Tyto společnosti mohou časem generovat vysoký dividendový růst a vysoké výnosy z nákladů.
V dnešním článku se chystám přezkoumat tři společnosti typu 1 z hlediska současného příjmu.
Při výběru společnosti se zaměřuji na několik věcí. Zejména hledám společnost s dlouhou dividendovou historií. Dávám přednost společnostem, které zvýšily dividendy nejméně deset let v řadě, což mi pomáhá identifikovat spoustu kvalitních společností pro další výzkum.
Dále zkoumám růst fundamentů, ať už jde o zisk na akcii nebo prostředky z provozu. Věřím, že zvyšující se příjmy pomohou k budoucímu zvýšení dividendy.
Rovněž přezkoumávám výplatní poměr, abych vyhodnotil udržitelnost dividend. Obvykle požaduji výplatní poměr pod 60%. Výjimky však uděluji společnostem s defenzivním příjmovým tokem, kterým se také podařilo zvýšit dividendu při zachování vyšších výplatních poměrů. Jinými slovy, podívám se na trendy v tomto ukazateli. Kromě toho je hodnocení udržitelnosti zlepšeno zajištěním růstu příjmů v čase.
Spolehlivá akcie s vysokým dividendovým výnosem: AT&T
AT&T Inc. (T) poskytuje telekomunikační služby spotřebitelům a podnikům ve Spojených státech a na mezinárodní úrovni. Tento dividendový šampion a dividendový aristokrat vyplácí dividendy od roku 1984 a zvyšuje je 35 let v řadě. Poslední zvýšení dividendy bylo v prosinci 2019, kdy představenstvo schválilo přibližně 2% zvýšení čtvrtletní dividendy na 52 centů na akcii.
Mezi konkurenty společnosti patří Verizon (VZ), Sprint (S) a T-Mobile (TMUS).
Během posledního desetiletí tato dividendová akcie dopřála svým akcionářům roční anualizovaný výnos 9%. Budoucí výnosy budou záviset na růstu zisku a dividendovém výnosu získaném akcionáři.
V uplynulém desetiletí se společnosti podařilo dosáhnout průměrného zvýšení ročního EPS o 2,90%. Očekává se, že společnost AT&T získá v roce 2019 3,54 dolarů na akcii a v roce 2020 3,60 dolarů na akcii. V porovnání s tím společnost v roce 2018 vydělala 2,85 dolarů na akcii, což je nárůst z 2,16 dolarů na akcii v roce 2008.
Konkurenční výhodou společnosti AT&T je rozsah jejích operací, o čemž svědčí počet předplatitelů, které má. Kromě toho společnost vlastní cenné spektrum, které je navíc omezené a odrazuje konkurenci od vstupu na telekomunikační trh. AT&T i Verizon mají takový rozsah, kterému se v současné době další dva konkurenti nemohou rovnat.
Bezdrátový trh v USA se blíží bodu nasycení. Potenciál růstu však zahrnuje data, a to nejen typ používaný běžnými spotřebiteli, ale také použití stroj-stroj. Nevýhodou je skutečnost, že telekomunikační služby jsou v zásadě komoditou, a proto je obtížné rozlišit mezi jednotlivými dopravci, pokud by došlo k cenové válce. Kromě toho existuje potřeba neustálých kapitálových výdajů, aby se udržela kvalita sítě a držel krok s dobou. Vzhledem ke konkurenční povaze telekomunikačního průmyslu a neustálé potřebě technologických modernizací je vysoce nepravděpodobné, že společnosti jako AT&T poskytnou vynikající růst. Měli by však dobře posloužit těm, kteří dnes potřebují vysokou dividendu a nevadí jim, že růst jejich příjmu bude většinou držet krok s inflací.
Společnost by mohla růst prostřednictvím strategických akvizic. Společnost AT&T provedla akvizici společnosti DirecTV v roce 2015 a Time Warner v roce 2018. Přestože se diverzifikují tržby a zisky, také to způsobilo rozšíření podnikové struktury a zvýšení dluhu. Obzvláště se mi líbí, že společnost AT&T bude schopna nabídnout spotřebitelům souhrnnou službu.
AT&T má konzistentní historii výkupů akcií. Společnost dokázala snížit počet akcií z 6,17 miliardy v roce 2007 na 5,220 miliardy v roce 2014. Díky akvizicím společností DirecTV a Time Warner se však počet zvýšil na 6,806 miliard akcií.
Roční výplata dividend se za poslední desetiletí zvýšila o 2,20% ročně, což je méně než růst EPS. Od roku 2009 se společnosti daří zvyšovat roční dividendu o 4 centy na akcii, tj. Asi 2% ročně. Očekával bych, že budoucí dividendový růst bude v příštích 10 až 15 letech blízko nebo mírně nad inflací.
Růst dividend o 2% se promítne do zdvojnásobení výplaty dividend v průměru každých 36 let. Pokud se podíváme na historii dividend sahající až do roku 1984, zjistíme, že společnosti AT&T se v průměru podařilo zdvojnásobit dividendu každých čtrnáct a půl roku.
V posledním desetiletí byl výplatní poměr jako na houpačce, pohyboval se od 41% v roce 2017 do 260% v roce 2011. To bylo samozřejmě způsobeno účinkem jednorázových položek na zisk na akcii. Nižší výplata je vždy plusem, protože ponechává prostor pro konzistentní růst dividend a minimalizuje dopad krátkodobých výkyvů zisku.
V současné době jsou akcie společnosti AT&T atraktivně oceněny na 10,8násobek zisku a mají dividendový výnos 5,5%. Investoři, kteří si dnes AT&T kupují, by neměli očekávat mnoho, pokud jde o růst dividend po celou dobu jejich investice. Nejpravděpodobnějším scénářem je, že dividendové příjmy pouze udržují krok s inflací, což pro někoho není špatné. AT&T tak většinou kupují důchodci, kteří potřebují okamžitý příjem a nevadí jim, že si jen udržují kupní sílu do budoucna.
Spolehlivá akcie s vysokým dividendovým výnosem: W.P. Carey Inc.
WP. Carey Inc. je nezávislá investiční společnost zabývající se nemovitostmi nebo-li REIT. Firma také společnostem poskytuje dlouhodobý pronájem a financování. Investuje do realitních trhů po celém světě. Společnost primárně investuje do komerčních nemovitostí, které jsou obecně pronajímány takzvaně triple-net jednotlivým korporacím a to včetně kancelářských, skladových, průmyslových, logistických, maloobchodních, hotelových, výzkumných a vývojových prostor. Přibližně 66% příjmů pochází z USA, přičemž Evropa představuje 30% příjmů. Zbytek pochází z nemovitostí v Austrálii, Japonsku, Kanadě a Mexiku.
Společnost W.P. Carey je dividend achiever, kterému se podařilo zvýšit dividendu 21 let v řadě. Poslední zvýšení dividend bylo v prosinci, kdy představenstvo zvýšilo čtvrtletní hotovostní dividendu na 1,038 dolarů na akcii, což odpovídá anualizované dividendě 4,15 dolarů na akcii.
V září 2012 se tento dividendový achiever přeměnil z komanditní společnosti na REIT. Po této transformaci, byl růst dividend zpočátku velkolepý. Následně se zpomalil na úroveň 2 – 3% ročně a očekávám, že bude v následující dekádě pomalý.
Společnost investuje pouze do triple net nemovitostí po celém světě a historicky spravuje značné množství soukromě držených REIT za roční poplatek. V důsledku toho byly jeho zdroje příjmů odvozeny ze stálého a opakujícího se nájemného z nemovitostí, které jsou nájemcům obvykle pronajímány v rámci dlouhodobého pronájmu. Tyto (triple -net) leasingy rovněž umožňují postupné zvyšování nájemného. V rámci (triple-net) pronájmu je nájemce povinen uhradit veškeré výdaje spojené s údržbou a provozováním pronajaté nemovitosti.
Společnost se snaží zjednodušit svou strukturu a zaměřuje se na přímou správu vlastních nemovitostí. V důsledku zjednodušení struktury je nyní na rozdíl od poplatků za správu aktiv odvozena mnohem vyšší část příjmů z nájemného. Zjednodušení podnikání zlepšuje kvalitu peněžních toků tím, že výrazně zvyšuje příjmy z dlouhodobých pronájmů nemovitostí.
Od roku 2007 vzrostl FFO na akcii o 4,40% ročně. Růst v FFO bude realizován prostřednictvím narůstajících akvizic pro vlastní portfolio nemovitostí, zvyšováním nájemného a strategickými akvizicemi pro zbývající soukromé REIT. Růst FFO na akcii se od roku 2014 snížil na 2 – 3% ročně, což omezí budoucí růst dividend.
Na první pohled nemusí být patrné, že se FFO na akcii v posledním desetiletí tolik zvýšil. Jakmile se však podíváte na složení, data dalších obrázeků bude to jasnější. Do roku 2007 – 2008 bylo přibližně 40% – 60% FFO na akcii odvozeno z poplatků za správu neobchodovaných REITs. Zbytek pocházel ze správy nemovitostí. Různé CPA neobchodované REIT programy skončily tím, že byly získány W.P. Poplatky za správu portfolia jsou zdrojem příjmu pro REIT, který je relativně stabilní, a umožňuje mu rozložit náklady na větší základnu aktiv. V jedné z nedávných prezentací společnosti jsem však zaznamenal záměr společnosti REIT investovat výhradně do rozvahy společnosti WPC. Toho bude dosaženo vystoupením z neobchodovaných retailových fundraisingů, což nakonec povede k jednodušší struktuře. Fúze navíc přináší diverzifikaci, protože rozptyluje náklady na větší základnu aktiv, protože zvyšuje počet nemovitostí.
Pěkné je, že téměř všechny nájemné zahrnují buď fixní nebo flexibilní procentuální zvýšení nájemného. REIT není prakticky vystaven provozním nákladům kvůli povaze čistých leasingů a obsahují zvýšení nájemného, jak je uvedeno v předchozí větě. Vážená průměrná doba pronájmu je asi 10 let. Přibližně polovina nájmů vyprší po roce 2025.
Od roku 2008 se dividendy na akcii zvýšily o 7,70% ročně. Chtěl jsem zdůraznit, že W.P. Carey byla v roce 2012 převedena na REIT z Master Limited Partnership. V důsledku toho se dividendy na akcii po roce 2012 rychle zvýšily. Před rokem 2012 se dividendy na akcii (nebo na jednotku) zvyšovaly velmi pomalu. Bohužel to vypadá, že dividendy na akcii budou pravděpodobně nadále růst ročním tempem 2 – 3% ročně, což je případ od roku 2014.
Výplata FFO se zvýšila z 56% v roce 2007 na 76% v roce 2018. To je stále udržitelné, znamená to však, že budoucí růst bude určitě muset vycházet z růstu FFO, protože tento poměr nesmí překročit 100%. Domnívám se, že dividenda je v tuto chvíli udržitelná.
Obsazení portfolia se zvýšilo z 89% v roce 2004 na 97% v roce 2007, během krize v letech 2008 – 2009 se ocitlo na dně a v roce 2010 bylo na hodnotě 89%. Trochu mě znepokojuje kolísání obsazenosti / neobsazenosti za poslední desetiletí, protože se zdá, že je náchylné k vysoké míře neobsazenosti, když jsou časy těžké a my se dostáváme z krize. Neviděl jsem poklesy podobné povahy, například u Realty Income (O) nebo National Retail Properties (NNN).
Zajímavé je, že jsem tyto informace o obsazenosti portfolia získal prostřednictvím starých tiskových zpráv společnosti W.P. Carey, sahající až do roku 2007. Když se ale podívám na prezentace investorů, nikdy nevidím obsazenost portfolia pod 96,60%. Důvodem rozdílu je, že zprávy o vyšší obsazenosti zahrnují nemovitosti, které W.P. Carey vlastní i ty které spravuje. Nižší procentuální obsazenost zahrnuje pouze majetek W.P. Carey. To je příklad, proč musí analytik procházet data a nejen se spoléhat na prezentace a práci ostatních.
Druhou metrikou, na kterou se rád dívám, je diverzifikace nájemců. Pěkná věc na W.P. Carey je to, že vlastní a spravuje nemovitosti typu triple-net v 17 zemích. Mezinárodní účty představují přibližně jednu třetinu tržeb. Top 10 nájemníků představuje 31% tržeb. Pokud navrhovaná akvizice CPA 17 projde, bude prvních deset nájemců představovat 25% tržeb.
Rostoucí úrokové sazby představují riziko, protože by mohly zvýšit kapitálové náklady. Pokud by úrokové sazby stouply, bylo by dražší splatit dluh. Na druhou stranu, rostoucí sazby spojené se zvýšenou ekonomickou aktivitou mohou být pro nemovitosti pozitivní a mohou kompenzovat účinek zvyšujících se úrokových sazeb. V případě W.P. existuje také další riziko u zahraničních tržeb, jejichž expozice je zajištěna.
Aktuální dividendový výnos je 5%. Věřím, že dividenda je udržitelná, vzhledem k povaze dlouhodobých smluv o pronájmu a že v důsledku akvizic a zvyšování nájemného bude pravděpodobně postupem času pomalu růst. Také se mi líbí atraktivní ocenění na 16,8krát FFO. Zjistil jsem, že REIT je dnes atraktivně oceněn. Věřím, že v průběhu času, i když pomalu, bude schopna růst výplata akcionářům. Je to pravděpodobně nejlepší pro hypotetického důchodce, který dnes potřebuje vysoký příjem.
Spolehlivá akcie s vysokým dividendovým výnosem: Altria Group Inc.
Altria Group prostřednictvím svých dceřiných společností vyrábí a prodává cigarety, bezdýmné výrobky a víno ve Spojených státech. Nabízí cigarety především pod značkou Marlboro; doutníky hlavně pod značkou Black & Mild; a vlhké bezdýmné tabákové výrobky pod značkami Kodaň, Skoal, Red Seal a Husky. Společnost také vyrábí a prodává víno.
Altria je dividendový král, který za posledních 50 let za sebou odměnil akcionáře navýšením dividendy. Záměrem vedení společnosti Altria je vrátit velké množství hotovosti akcionářům ve formě dividend.
V letech 2008 až 2018 se Altrii podařilo zvýšit zisk na akcii z 1,45 na 3,68 dolarů. Vedení společnosti očekává, že v roce 2019 vygeneruje upravený zisk na akcii v rozmezí 4,19 až 4,27 dolarů. To je před případnými jednorázovými poplatky souvisejícími s katastrofální investicí do JUUL v loňském roce.
Jen tak mimochodem zisk na akcii za roky 2016 a 2017 byl upraven tak, aby vylučoval jednorázové účetní položky.
Altria má mnoho výhod. Výrobky jsou značkové a návykové a trh s tabákovými výrobky je zatím v rukou několika hlavních hráčů, přičemž Altria má dominantní postavení. Že by v budoucnu hrozil zákaz prodeje tabákových výrobků se říci nedá. Místní vlády inkasují nemalé peníze ze zdanění tabákových výrobků a těžko najdou jiného obětního beránka, kterého by takto zdanili.
Dalším faktorem, který je třeba zvážit je, že zatímco se očekává, že počet kuřáků bude v průběhu času klesat, růst cen zatím více než vyrovnal pokles spotřebitelů. V určitém okamžiku se to může zvrátit, ale to je obava přetrvávající již několik desetiletí. Doposud se zvyšování cen vyrovnalo s poklesem objemu, což má za následek každoroční růst čistého příjmu. Budoucí růst zisku bude také tažen zlepšením produktivity, strategickými akvizicemi a vývojem nových produktů. Odkupy akcií jsou dalším nástrojem, který by v průběhu času mohl zvýšit zisk na akcii. Jako vlastník 10% podílu v Anheuser – Busch Inbev (BUD) je bohatství Altrie také vázáno na výkonnost této entity.
Nové předpisy by mohly být špatné pro elektronické cigarety, které konkurují výrobkům Altrie. Může však existovat regulace proti určitým typům mentolových cigaret, což se zdá že je jeden z důvodů, proč jsou tabákové akcie ve výprodeji. Nejsem si jistý, zda bych přijal legalizaci marihuany nebo dohody Altrie získat podíly v konopných společnostech. Trh s konopím je stále mladý a může narušit trh s tabákovými výrobky. Vítězové z legalizace však nemusí být známi celé roky.
Nejsem velkým fanouškem investice do společnosti JUUL. Důvody naleznete zde. I když tato dohoda mění rizikový profil a zvyšuje dluh, mohla by teoreticky také zvýšit zisk na akcii. Je velmi pravděpodobné, že budoucí růst dividend může být méně působivý než v minulosti.
Myslel jsem, že v tomto roce již nebudu investovat do akcií Altrie. Dnes však akcie nabízejí velmi dobrou hodnotu. Dosti riskuji, protože největší část příjmů z dividend pochází právě z Altrie. Pokud se mýlím a podnikání s tabákem klesá rychleji, než se očekávalo, moje portfolio a dividendový příjem by mohli dostat tvrdou ránu. Pokud by akcie nadále klesaly, nemohl bych z důvodu řízení rizik přidat další pozici (říkám to však už rok).
Růst zisku na akcii je působivý, vzhledem k tomu, že společnost vyplatila akcionářům ročně 80% zisku. Kromě toho se společnosti podařilo během stejného období odkoupit 10% akcií v oběhu.
Za poslední desetiletí se Altrii podařilo více než zdvojnásobit svou dividendu. Společnost vyplatila v roce 2008 1,22 dolarů na akcii a v roce 2018 vyplatila 3 dolary na akcii. Altria zvýšila dividendu v srpnu 2019 o 5% na 84 centů na akcii.
Výplatní poměr klesl z 85% v roce 2008 na něco přes 82% v roce 2018. Vedení stanovilo cílový výplatní poměr na přibližně 80% upraveného zředěného zisku na akcii. To za poslední desetiletí nezastavilo více než zdvojnásobení zisku na akcii.
V současné době je akcie atraktivně oceněna na 12,1násobek zisku a dividendový výnos činí 6,6%. Věřím, že dividenda je obhajitelná a v průběhu času může růst nad mírou inflace.
Zdroj: Dividend Growth Investor (od nezávislého investora, který se od roku 2008 zajímá o akcie s rostoucí dividendou), pro IG přeložil Ondra
AT&T je dosti riskantní akcie kvůli zadlužení. Dost možná to bude po Kraft Heinz další „fallen angel“. Jakmile jim bude v příští recesi zhoršen rating na odpad tak jim nastanou krušné časy. Určitě existují lepší firmy kam investovat.
AT&T zadlužení prudce snižuje, podívej se o kolik to srazili za poslední dva kvartály. A nezdá se, že by měli tempo snižovat, spíš naopak, takže tohle není důvod proč se držet stranou. Osobně ještě pár kousků vezmu, jesli cena sleze zpět ke 30ti.
Kraft Heinz nesleduju, takže nedokážu říct.
Vždy existuje něco lepšího, máš nějaký tip?
Souhlas, věděli při akvizici TW do čeho (finančně) jdou, přesně propočetli kolik cashe a kolik dluhu na to budou potřebovat a jakým tempem jsou schopni zadlužení snižovat. Transparentně to řekli a plní to, těžko si přát víc.
Takže tam samozřejmě nějaké riziko je, ale je pod kontrolou a rozhodně nevzniklo špatným hospodařením nebo nějakými chybami managementu.
Může se samozřejmě ukázat, že ta akvizice TW nepřinese tak vysoký efekt na EPS, jak předpokládají, ale to je jiná věc. Nadměrného rizika dluhu bych se nebál, zejména teď, když je na spadnutí snížení sazeb i v USA.
Tak to 3G capital a Buffett také věděli do čeho jdou, když zadlužili Kraft Heinz nákupem předražené značky a jak to dopadlo. To se na začátku říká vždy, že daný nákup se vyplatil. Uvidíme v příští recesi.
Lepší třeba Cisco, Polaris atd.
Tak zrovna 3G capital bych sem netahal. Tihle šmejdi mají dlooooouhou historii špatný „rad“. Na co hrábli, tak na tom vydělali jen oni a obyčejnými investory vydrbali jak jen mohli. Jak vidím mezi vlastníky 3G capital, tak se tomu snažím vyhýbat!!!
Tož to tak je, že Czhunter opakovaně argumentuje velmi účelově, tak jak se mu to hodí, několikrát to předvedl ve Fóru. Srovnávat ty dva případy je mimo mísu.
V čem je to mimo mísu? Oba se zadlužili akvizicí a oba jsou na hraně junk ratingu, což jim zvýší náklady na dluh.
A snížení sazby FEDu nemá vliv na úroky na firemních dluhopisech. Asi o tom moc nevíš.
junk ratingu? Zdroj? Jaký rating je podle tebe „na hraně junk ratingu“?
Ze snížení sazby FEDu (a dalších kroků) si trh odvozuje dlouhodobé sazby US bondů a ty samozřejmě mají vliv na úroky firemních dluhopisů (asi je potřeba to napsat víc polopatě).
Hrana „investment“ vs. „non-investment“ grade se považuje myslím BBB- jako poslední stupeň investment grade (dle S&P)…