5 ne-amerických dividendových akcií pro rok 2018
Už jste si zvykli, tedy v to pevně doufáme, že zde na IG webu doporučujeme ve většině případů pouze a jenom dividendové aristokraty, což je skupina vysoce kvalitních akcií z indexu S&P 500 s více než 25ti letým navyšováním dividend. Zde je seznam. Dividendoví aristokraté jsou skvělým zdrojem dividend pro pravidelný příjem, ale proč se omezovat pouze na USA? Dnes se podíváme i mimo tento kontinent. Existuje totiž mnoho mezinárodních společností jejichž dividendové výnosy jsou vyšší než výnosy jejich amerických konkurentů. Takže zaměřovat se pouze na USA není dobrý nápad! Takže dnes se rozletíme do světa a povíme si něco i o dalších firmách po světě, které by nás, DGI investory měly/mohly zajímat…
BP (BP) DY: 5,9%
Jak jsem uvedl výše, v mnoha případech mezinárodní akcie mají vyšší dividendové výnosy než jejich američtí konkurenti. Energetický sektor je toho velmi dobrým příkladem. Zatímco giganti Exxon Mobil (XOM) a Chevron (CVX) mají dividendové výnosy menší než 4%, tak BP dosahuje téměř 6%. Tento výnos řadí BP do seznamu 397 akcií s výnosy 5%+. Celý seznam zde.
BP sídlí ve Velké Británii a jedná se o integrovanou ropnou a plynárenskou společnost, která se zabývá průzkumem, výrobou, dodávkou, tak i následnou rafinací. Navíc též vlastní téměř 20% podílu v ruské firmě Rosneft.
BP v roce 2017 dokázala udržet vysokou dividendu, i přes nízké ceny ropy, z důvodu agresivního snižování nákladů.
Výrobní náklady za první tři čtvrtletí roku 2017 poklesly o 16%. Díky tomu provozní peněžní tok BP překročil kapitálové výdaje a výplaty dividend, i když cena ropy Brent šla pod 49 dolarů za barel. Současně společnost uvedla do provozu několik velkých projektů, z toho tři v posledním čtvrtletí – projekt Persephone v Austrálii, projekt Juniper v Trinidadu a první fázi vývoje nového plynovodu Khazzan v Ománu. Celková produkce ropy a zemního plynu společnosti vzrostla v loňském čtvrtletí o 14%. BP se tak zeštíhlila a zefektivnila a nadále vylepšuje portfolio svého majetku – prodává neefektivní projekty a peníze reinvestuje do atraktivnějších projektů. BP předpokládá odprodej majetku ve výši 4,5 miliardy dolarů.
Společnost očekává, že do roku 2021 dále sníží svůj ropný limit na 35-45 dolarů za barel.
Díky rostoucím cenám ropy a zemního plynu v posledních měsících na tom bude BP čím dál lépe. Zisk v prvních třech čtvrtletích roku 2017 vzrostl o 85%, na 4,06 miliardy dolarů. BP dokončila 6 ze 7 velkých projektů, které měla firma naplánováno na rok 2017. Společnost očekává, že tyto nové projekty do roku 2020 přidají 800 tisíc barelů nové denní produkce. Dividendový výnos BP je tak i nadále velmi atraktivní a výplata se tak jeví jako bezpečná. S výjimkou organických výdajů z minulosti je dividenda plně kryta při ceně 42 dolarů za barel ropy Brent. Brent se momentálně obchoduje kolem $63, což je slušný polštář.
Diageo (DEO) DY 2,3%
Diageo je dividendově výnosná firma v spotřebním sektoru. Zde je celý seznam.
Diageo je obří výrobce lihovin. Má obrovské portfolio alkoholických nápojů, včetně 20ti ze 100 nejlepších světových značek lihovin. Mezi jeho hlavní značky patří:
- Johnnie Walker
- Smirnoff
- Capitan Morgan
- Baileys
- Tanqueray
- Guinness
- Crown Royal
- Ketel One
- Donu Juliu
Diageo má atraktivní dividendu s nadprůměrným výnosem, růstovým potenciálem a silným portfoliem produktů. Jeho finanční výkonnost se v posledních letech výrazně zlepšila.
Ve fiskálním roce 2017 vzrostl vyrobený objem o 1,1% a tržby o 4,3%. V roce 2016 se provozní zisky zvýšily o 37 bazických bodů a EPS vzrostl o 21%. Firma dosáhla ve fiskálním roce 2017 návratnosti kapitálu 13,8%, což je nárůst o 138 bazických bodů oproti roku 2016. Volný peněžní tok vzrostl o 27%. Diageo má též vynikající dlouhodobý růstový potenciál, a to z velké části díky své významné přítomnosti na rozvíjejících se trzích. Tržby rostly ve všech klíčových regionech – Latinská Amerika, Afrika a Asie.
S vysokou návratností kapitálu a silným volným peněžním tokem je Diageo silnou dividendovou akcií. Vyplácí však pololetní dividendu, která se skládá z předběžné dividendy v dubnu a závěrečné dividendy v říjnu. Přibližné rozdělení je asi 40-60. S tím je třeba počítat, že výplata není úplně pravidelná! V roce 2017 Diageo vyplatilo dividendu ve výši 3,21 USD za akcii, což představuje dividendový výnos 2,3%. Což sice není velmi vysoký dividendový výnos, ale zas na druhou stranu Diageo dividendu pravidelně navyšuje. Například závěrečná dividenda v roce 2017 byla o 10% vyšší než v roce 2016.
Royal Dutch Shell (RDS.A) (RDS.B) DY: 5,7%
Nejlepší věc na dividendových aristokratech je jejich dlouhá historie dividend. Royal Dutch Shell nabízí konzistentní dividendovou výplatu. Shell existuje již více než 100 let a v současné době nabízí dividendový výnos 5,7%. Kombinace 100+ let provozu a vyšší než 3% dividendový výnos zajistil firmě Shell místo na seznamu „blue chip“ akcií. Celý seznam zde.
Stejně jako BP, tak i Shell je ropným a plynárenským gigantem se sídlem v Evropě. I Shell si udržel svou dividendu i přes pokles v ropném průmyslu v posledních několika letech. Podobně jako BP, tak i Shell díky finanční sebekázni, snižováním nákladů a prodejem majetku firma získávala hotovost. V letech 2014-2016 společnost Shell snížila kapitálové výdaje o 20 miliard dolarů. A Shell též spustil tříletý program odprodeje majetku, kterým by měla firma do roku 2018 získat až 30 miliard dolarů.
Shell také těží z rozsáhlé rafinérské činnosti, která mu pomáhá vytvářet konzistentní zisky, a to i při poklesu cen komodit. Tyto aktivity vygenerovaly společnosti Shell výnosy ve výši 7,69 miliardy dolarů v prvních třech čtvrtletích roku 2017. Shell se tak vrátil k silné ziskovosti i při nákladech na nový průzkum a stávající výrobu.
Díky vyšším cenám a růstu výroby v upstream segmentu, získal Shell v předcházejícím období 1,44 miliardy USD, což je konečně zisk, oproti ztrátě v roce 2016. Celkové jádrové zisky se za prvních devět měsíců 2017 zdvojnásobily na 11,79 miliardy dolarů. V budoucnu má Shell slibné vyhlídky na další růst a to díky řadě nových projektů. Do konce roku 2018 firma očekává nový objem peněžních toků ve výši 10 miliard dolarů, právě díky těmto novým projektům. Tyto nové projekty spolu s rostoucími cenami komodit přispějí k silnému peněžnímu toku. Shell očekává roční peněžní toky ve výši 25 až 30 miliard dolarů do roku 2020, při 60 dolarech za barel. Růst peněžních toků, kapitálová kázeň a dokončení nových projektů tak zajistí Shellu stabilní dividendu.
Vodafone (VOD) DY: 4,8%
Vodafone je vysoce výnosová akcie v odvětví telekomunikací. Celý seznam telekomunikačních akcií zde. Vodafone sídlí v Evropě, kde provozuje většinu svých obchodních činností, ale má i významnou účast v rozvíjejících se trzích. Rozpis příjmů podle geografického regionu je následující:
- Evropa (73% příjmů)
- Afrika, Blízký východ a Asie a Tichomoří (25% příjmů)
- ostatní (2% příjmů)
Vodafone má více než 500 milionů mobilních zákazníků a více než 30 milionů zákazníků s pevnou linkou. Tržby v roce 2016 vzrostly o 1,9% a během první poloviny roku 2017 vzrostly o 1,7%. Růst příjmů a snížení nákladů přispěly k růstu EBITDA o 13%. Růstový potenciál Vodafonu je velmi atraktivní, zejména díky agresivní expanzi v Indii. V roce 2017 Vodafone oznámil obrovskou fúzi mezi svou společností Vodafone India a Idea Cellular (OTC: ICLQY).
Tato akvizice dala Vodafone pozici #1 na Indickém trhu, což je jeden z nejatraktivnějších rozvíjejících se trhů ve světě. Indie je v současné době vysoce konkurenčním a roztříštěným trhem, ale dlouhodobý potenciál je zde jasně vidět. Indie je s populací přesahující 1 miliardu, s vysokým hospodářským růstem a pomalu se měnící ekonomikou velmi atraktivní zemí a Vodafone konstatoval, že konsolidace průmyslu povede ke zvýšení cen a zlepšení ziskovosti v regionu.
Komplexní transakce zahrnovala Vodafone 50% podíl ve společnosti Vodafone-Idea, přibližně 3,63 miliardy akcií. Vodafon následně prodal 4,9% akcií Vodafone-Idea společnosti Aditya Birla Group za 579 milionů dolarů, což naplnilo několik strategických priorit Vodafonu:
- obrovsky navýšilo přítomnost Vodafonu v Indii. V budoucnu bude Vodafone vlastnit 45,1% Vodafone-Idea, která bude mít 395 milionů zákazníků. Dále bude mít též největší podíl mobilního spektra v Indii. Kromě toho platba ve výši 579 milionů dolarů umožní společnosti Vodafone splatit část dluhu a zlepší tak rozvahu
- fúze navíc zahrnuje významné synergie nákladů pro Vodafone. Ve čtvrtém roce po sloučení Vodafone očekává snížení nákladů o 2,1 miliardy dolarů ročně
Vodafone vyplácí pololetní dividendu. Poslední dvě pololetní platby dividend Vodafonu představovaly pro držitele amerických ADR zhruba 1,50 dolaru na akcii. To představuje roční dividendový výnos ve výši 4,8%.
Unilever (UL / UN) DY: 3,0%
V neposlední řadě je tu Unilever. Podobně jako Diageo je i Unilever členem sektoru spotřebních značek se sídlem v Evropě. Ale místo alkoholických nápojů je obchodní model Unileveru rozdělen zhruba rovnoměrně mezi potraviny a nápoje. Unilever byl založen už v roce 1885! Má obrovské portfolio silných značek, 13 z těchto značek generuje ročně 1 miliardu dolarů zisků!
Zde jsou:
- Axe
- Dove
- Heartbrand
- Hellman’s
- Knorr
- Lipton
- Lux
- Magnum
- Omo
- Rama
- Rexona
- Sunsilk
- Surf
Unilever má řadu konkurenčních výhod, které mu pomohou zajistit budoucí růst. Jde o globální společnost s rozsáhlou a geografickou diverzifikací, má silnou přítomnost na rozvíjejících se trzích, jako je Čína, Indie a Afrika. Unilever má na rozvíjejících se trzích náskok před mnoha americkými společnostmi, což mu dává významnou výhodu. Rozvíjející se trhy mají velké množství obyvatel a mají vysokou míru hospodářského růstu. Tyto vlastnosti činí z rozvinutých zemí světa velmi atraktivní trhy pro firmy se spotřebním zbožím. V roce 2016 Unilever na rozvíjejících se trzích zvýšil tržby o 6%, a to jak díky růstu objemů o 1%, tak i díky nárůstu cen o 5%. Zisk na akcii vzrostl v roce 2016 o 7%.
Výsledky byly stejně působivé i na začátku roku 2017, kdy tržby vzrostly v Asii o 5,7% a v Latinské Americe o 5,5%, zatímco ale tržby v Severní Americe se ve stejném období snížily o 0,8%.
Tržby v USA byly negativně ovlivněny hurikány a nepříznivým počasím, ale rozvíjející se trhy nadále vedou. Budoucí růst bude doplněn agresivní akviziční strategií Unileveru. Společnost usiluje o získání společností s potenciálem narušit stávající stav v sektoru spotřebního zboží. Unilever od roku 2015 dokončil 18 akvizic. Tyto akvizice by měly zvýšit roční růst tržeb o 1%.
Unilever vyplácí dividendu čtvrtletně, ve výši 0,3585 eur za akcii, asi 1,69 USD/akcie. Což představuje asi 3% roční výnos.
Závěr
Žádná akcie uvedená výše se bohužel nenachází na seznamu Dividendových aristokratů. To ale neznamená, že by se měli DGI investoři mezinárodním akciím vyhnout. Právě naopak! Akcie na tomto seznamu mají všechny vlastnosti, které investoři hledají:
- vysoce výnosné
- se silnými značkami
- vysokými dividendovými výnosy
Kromě toho mají tyto mezinárodní akcie v dlouhodobém horizontu silný růstový potenciál díky rozvíjejícím se trhům. Při průměrném dividendovém výnosu indexu S&P500 pouhých 2% by DGI investoři měli zvážit zda si nechat uniknout tyto mezinárodní dividendy.