AbbVie: nový program návratu kapitálu a vliv na budoucí výnosy
Během svého poměrně krátkého života, jako veřejně obchodovatelná společnost, se AbbVie Inc. (ABBV) stala pro DGI investory velmi populární. To lze z velké části přičíst rychlému navyšování dividendy. Společnost zvýšila dividendu o více jak 140%, od začátku roku 2013, kdy se oddělila od mateřské firmy Abbott Laboratories (ABT). Když se podíváme zpět, nemělo by nás překvapit, že AbbVie neustále zvyšuje dividendu každý rok od svého vzniku. Jako dceřiná společnost byla 100% vlastněna firmou Abbott Laboratories (ABT), tato společnost je členem dividendových aristokratů – což je skupina elitních dividendových akcií s 25+ roky zvyšování dividendy.
AbbVie se dostala na přední strany akciových magazínů dne 15. února 2018 poté, co bylo zastaveno obchodování s jejími akciemi na Newyorské burze cenných papírů. Někdy se tento typ umělé „nelikvidity“ (zastavení obchodování) dělá před oznámení opravdu špatných zpráv investorům. Jenže to nebyl případ AbbVie! Obchodování s akciemi byly zastaveny, protože společnost oznámila obrovský program návratnosti kapitálu. V tomto článku si podrobně program návratnosti kapitálu společnosti AbbVie analyzuje a řekneme si, co to znamená pro investory. Dále si podrobně probereme očekávané celkové výnosy společnosti, jak současné, tak budoucí a nakonec si řekneme zda je vhodný čas AbbVie koupit při současných cenách.
AbbVie: nový program návratnosti kapitálu
Nově ohlášený program návratu kapitálu AbbVie se skládá ze dvou hlavních součásti. První je zvýšení čtvrtletní dividendy. Čtvrtletní dividenda byla zvýšena na 0,96 dolaru na akcii, oproti předchozím $ 0,71, tedy navýšení o 35,2%!
Co je ale ještě působivější, že toto navýšení následuje po navýšení v předchozím čtvrtletí, kdy AbbVie zvýšila dividendu z 0,64 dolaru na 0,71 dolaru, což je též impozantní navýšení dividendy o 10,9%.
To znamená, že příští čtvrtletní dividenda meziročně vzrostla o 50% oproti minulému roku (0,96 USD vs. 0,64 USD). Tak velké navyšování je samozřejmě dlouhodobě neudržitelné pro jakéhokoliv dividendového aristokrata (nebo jakoukoli společnost), i tak je to velmi pozitivní, že AbbVie se i nadále zaměřuje na vracení kapitálu svým akcionářům a zvyšování dividendy.
Druhou složkou jsou zpětné odkupy. Vedení schválilo nový program zpětných nákupů akcií až do výše 10 miliard dolarů. Management v tiskové zprávě uvedl následující podrobnosti:
- Nový program zpětných odkupů akcií nahrazuje stávající program zpětných odkupů. Zpětné odkupy mohou být provedeny kdykoliv, dle uvážení vedení firmy. Oprávnění umožňuje, aby byly akcie nakupovány na otevřeném trhu nebo od soukromých osob/fondů, nemá žádný časový limit a může být též kdykoli ukončeno.
Program zpětného odkupu akcií je dost vágní a společnost neposkytla žádné bližší informace o tom, jak rychle bude plán spuštěn. Vzhledem k dosaženým výsledkům a celkové návratnosti akcionářům, se ale lze domnívat, že s velkou pravděpodobností bude tento nový program zpětného odkupu akcií dokončen v příštích 2 letech. Abychom si nový program uvedli do souvislostí, tak předchozí zpětné odkupy akcií ve vyšší 5 miliard dolarů dokázala firma skoupit za rok. Pokud by postupovala znovu stejnou rychlostí, tak by pro dokončení tohoto nového programu potřebovala cca 2 roky. V předchozím 10-K reportu AbbVie zveřejnila, že v roce 2016 odkoupila akcie za 6,0 miliard dolarů a v roce 2015 za 7,6 miliard dolarů. Ale od té doby se výkonnost podstatně zlepšila. V každém případě bude tento odkup akcií smysluplným příspěvkem k celkovým výnosům společnosti v krátkodobém horizontu, neboť 10 miliard dolarů zpětného odkupu akcií představuje přibližně 5,5% současné tržní kapitalizace AbbVie (183 miliard dolarů).
Tolik tedy k tomu, proč bylo obchodování s akciemi zastaveno, dále se podíváme na očekávanou návratnost v kontextu s novou dividendou a programem zpětného odkupu akcií.
Ocenění a očekávané budoucí výnosy
Cena akcií AbbVie se za poslední rok téměř zdvojnásobila:
Je však s podivem, že navzdory tak dramatickému růstu ceny má AbbVie stále atraktivní celkovou návratnost.
- AbbVie platí velmi přitažlivou dividendu. S novou čtvrtletní dividendou ve výši 0,96 USD na akcii a s cenou pod 100 USD, se dividendový výnos blíží 3,9% hrubého ročně. V porovnání s indexem S&P 500, který má dividendový výnos pouhých 1,8%. O AbbVie by se jednoznačně DGI investoři měli zajímat.
- nový plán zpětného nákupu akcií. Jak jsem již uvedl výše, historické tempo odkupů naznačuje, že společnosti by nemělo trvat déle než 2 roky, než tento plán dokončí, což by v těchto dvou letech mělo přinést další 3% ročně. To ale nezaručuje, že AbbVie bude ve zpětných odkupech akcií pokračovat po vyčerpání stávajícího povolení (i když je to velmi pravděpodobné). Z tohoto důvodu by možná bylo na místě zpětné odkupy vyloučit z dlouhodobého odhadu celkových výnosů.
- a možná nejdůležitějším přispěvatelem k celkové návratnosti AbbVie bude růst organických zisků na akcii (organic earnings per share). Vzhledem k tomu, že AbbVie byla odštěpena od Abbott Laboratories, tak růst by neměl být ničím pozoruhodným.
V roce 2013, kdy AbbVie poprvé reportovala jako samostatná firma, vykázala upravený zisk na akcii (adjusted earnings per share) ve výši 3,14 USD. Nově upravené finanční odhady společnosti pro fiskální rok 2018 odhadují upravený zisk na akcii (adjusted earnings per share) ve výši 7,33 až 7,43 dolarů, tedy střed 7,38 dolarů. Takže za pouhých 5 let se upravený zisk na akcii (adjusted earnings per share) více než zdvojnásobil!. To představuje kumulativní roční růst (cumulative annualized growth rate) 18,6%.
Pokud se podíváme do budoucna, tak lze s velkou jistotou říct, že tempo růstu se téměř jisté zpomalí. Díky tomu, že má firma dobré portfólio léků a další v přípravě, růst zisků o 8 -10% je velmi pravděpodobný.
Posledním důvodem proč lze očekávat velmi dobrou celkovou návratnost investice do AbbVie, je atraktivní ocenění společnosti. Na začátku března byla cena akcií cca 115 dolarů, což představovalo pouhý 15,5 násobek zisků na akcii (earnings per share), s očekávaným ziskem na akcii (earnings per share) za celý rok 2018 ve výši 7,38 USD. Po propadu ceny pod 100 USD dne 22.3.2018 je tak AbbVie ještě atraktivnější!
AbbVie bohužel vzhledem ke své krátké existenci nemá srovnání s dřívějším oceněním. V porovnání s konkurenčními firmami je ale jasně viditelná. Ocenění AbbVie porovnané se skupinou dalších biofarmaceutických akcií v následující tabulce:
Jak je vidět z tabulky, tak „normální“ ocenění pro konkurenční farmaceutické a zdravotnické společnosti je přibližně 15,5 násobek zisků – což je velice zajímavé ve srovnání s poměrem ceny a zisků (price-to-earnings ratio) AbbVie.
Výnosy společnosti se budou skládat z:
- 3,3% dividendový výnos
- 8 -10% růst zisku na akcii
- asi 3% ročně díky zpětným odkupům akcií
Očekávat tak lze celkové výnosy v dvojciferných číslech a to před započtením pozitivního dopadu zpětného odkupu akcií.
Závěr
I přes to, že během roku 2017 cena narostla téměř na dvojnásobek, je AbbVie stále velmi atraktivní. A po nově oznámeném programu návratu kapitálu dokazuje, že společnost nadále zůstává zaměřena na vysoké výnosy pro své akcionáře. Navíc po velkém výprodeji 22.3.2018 je ještě atraktivnější. Společně v kombinaci s pokračujícími výnosy své vlajkové lodi – Humira, nic nebrání firmě, aby pokračovala v růstu i v budoucnosti. Z těchto důvodů je AbbVie nadále vhodná k nákupu DGI investorů, i když se nyní zdá být firma obchodována při reálné hodnotě.