AbbVie vs. Bristol-Myers Squibb vs. Johnson & Johnson vs. Pfizer
Pandemie koronaviru nám připomněla mnoho věcí. Jednou z nich bylo/je, do jaké míry se spoléháme na zdravotnické společnosti (a Čínu).
Zdravotnické společnosti nám pomáhají vypořádat se s nemocemi a někdy prodlužují náš život.
A nám, dividendovým investorům, pomáhají zajistit se na klidný důchod.
A tak se dnes společně podíváme na čtyři zdravotníky, kteří nám klidný důchodový čas pomohou zajistit.
Tyto společnosti jsou:
Úvod
Na úvod se podíváme na vývoj cen za poslední rok a dva roky.
Jak je vidět na následujících obrázcích, tak krátkodobá výkonnost není příliš dobrá, ale již dva roky investorům přinesly velmi zajímavé zisky.
A o to nám přeci jde, jsme dlouhodobí investoři a cílíme na mnohaleté držení, popř. ani nikdy neprodáváme, pouze při poklesu přikupujeme. Rok 2020 byl pro příkupy na dlouhodobé držení naprosto vynikající příležitostí.
Jednoletá výkonnost – 2020:
- AbbVie +19,3%
- Bristol-Myers Squibb Company -7,9%
- Johnson & Johnson +3,4%
- Pfizer -3,8%
Dvouletá výkonnost – 2019-2020:
- AbbVie +11,3%
- Bristol-Myers Squibb Company +14,9%
- Johnson & Johnson +5%
- Pfizer -15,7%
Srovnání
Než se pustím do rozboru jednotlivých společností, tak nejdříve srovnání jednotlivých firem dle několika investičních ukazatelů. Jsme na IG webu, takže nás budou zajímat nejvíce dividendové parametry:
Jak je vidět, tak největší růst dividendy za poslední roky vykázala firma AbbVie a také má nejvyšší dividendový výnos.
Na druhé straně straně je dnes nejdražší firma Johnson & Johnson a to jak z pohledu dividendového výnosu, tak i ocenění.
Poslední dvě firmy stojí tak nějak uprostřed. Obě, Bristol-Myers Squibb i Pfizer, mají za sebou velkou akvizici a odprodej části firmy. Takže se nelze příliš divit nízkému ocenění, protože investoři (Pan Trh) zatím neví jakou budoucnost tyto firmy mají před sebou.
A nyní se pojďme podívat na jednotlivé firmy …
AbbVie (ABBV)
Společnost AbbVie Inc. s tržní kapitalizací téměř 190 miliard dolarů je sedmou největší zdravotnickou firmou světa. Firma má druhý nejnižší P/E poměr z dnešního výběru, který je však pouhých pár desetin nad nejlevnější firmou.
Společnost v posledních 5ti letech svou dividendu velmi rychle navyšovala = 18,5% CAGR. A proto je mizi dividendovými investory velmi oblíbená, vyhledávaná a analytiky sledovaná.
Přitom cena akcií od začátku roku 2018 až do poloviny roku 2019 klesala – z více jak 120 dolarů na téměř 60 dolarů. Dividendový výnos tak postupně rostl z pouhých 2,1% až na 6,6%. Od té doby opět postupně klesal. Na začátku roku 2020 trh vystrašil koronavirus a cena akcií propadla, díky čemuž dividendový výnos vystřelil zpět až na 6,8%.
Od října cena však začala prudce růst a tak při dnešní ceně přes 100 dolarů za akcii je dividendový výnos opět pod 5ti procenty. Tedy poté, co vedení navýšilo dividendu o 10%.
Cena akcií v roce 2018 a 2019 pada z důvodu obav expirace patentové ochrany hlavního firemního léku – Humira. Jak se ovšem ukazuje, tak i když patent v Evropě již expiroval, tak to žádný velký propad zisku neznamená. Navíc v USA je Humira patentově chráněna stále chráněna. Jak ukazuje následující obrázek, tak vedení očekává až 8 biosimilárních léků až v roce 2023 na americkém trhu. Přitom na mezinároním poli konkurence za poslední dva roky uvedla na trh pouze 4 biosimilarní léky.
Firma má v zásobě ještě další léky ve vývoji, které mají potenciál sesadit Humiru z pozice nejprodávanějšího léku firmy. Nejslibnějšími jsou Skyrizi a Rinvoq.
Oba tyto léky již byly schváleny k použití v několika desítkách zemí a pacientů, kterým mohou pomoci jsou tisíce.
Prodeje jsou prozatím malé (oproti Himuře), ale růstový potenciál v následujích 5ti letech je obrovský. Vedení firmy věří, že prodeje těchto léků v blízké budoucnosti nahradí (překonají) prodeje Humiry.
Cena již od března 2020 dosti vzrostla, ale akcie stále mají dost prostoru pro budoucí růst. Dividendový výnos těsně pod 5ti procenty s dalším velkým růstovým potenciálem je též vynikající.
Dividendový výplatní poměr (divi/FCF) je ve výši 65% a tedy prostor pro budoucí růst zde je, ale již to zřejmě nebudou navyšování v dvouciferných číslech.
Nutno říci, že tuto firmu analitici v posledních letech příliš nechválili a to především kvůli výše zmíněné Humiře. Již několik let je to hlavní zdroj příjmů a to je rizikem pro každou firmu = být závislá na jediném výrobku.
Z výše uvedeného se zdá, že odhady budoucího EPS jsou příliš „při zdi“. Akcie firmy by se měly obchodovat spíše s P/E ve výši 12 a výše, což dává férovou cenu kolem 147 až 150 dolarů za akcii.
Bristol-Myers Squibb Company (BMY)
Společnost Bristol-Myers Squibb Company s tržní kapitalizací přes 140 miliard dolarů je dvanáctou největší zdravotnickou firmou světa.
V současnosti jde o nejlevnější firmu na dnešním seznamu – P/E ve výši 9,7. Dividendový výnos těsně na 3mi procenty není oslňující, ale firma má nejnižší výplatní poměr – divi/FCF ve výši pouhých 35%, takže je zde mnoho prostoru pro budoucí růst.
Firemní portfólio na první pohled čítá podstatně více léků, než na jaké jsme se dívali u firmy AbbVie. Společnost Bristol-Myers Squibb se totiž nezaměřuje pouze na vývoj nových léků, ale také vyrábí generika = léky, kterým vypršela patentová ochrana.
Akvizice firmy Celgene navýšení diverzifikace portfóla ještě pomohla a to v sektorech onkologie a hematologie.
Vedení společnosti má za sebou mnoho akvizic a téměř všechny byly pro firmu velmi výhodné. A to samé platí i v posledním případě.
Firma koupila společnost Celegene velmi levně a množství léků ve vývoji je obrovské. Nízká nákupní cena a nově uváděné léky na trh se velmi rychle promítnou do rostoucích tržeb.
Společnost v posledních 10ti letech navyšovala dividendu velmi marginálně = po jednom centíčku ročně. To se změnilo v roce 2019, kdy společnost navýšila dividendu pro rok 2020 o 9,8%. A pro letošní rok byla dividenda navýšena o 8,9%.
Nízký výplatní poměr a nárůst zisků dává investorům naději, že podobně vysoká navýšení by nás mohla čekat i v následujících letech.
Akcie byla ve výprodeji v roce 2019 a od té doby cena osciluje kolem 60ti dolarů za akcii. Dividendový výnos před 3% je též slušný, navíc s očekavaným růstem. Ocenění s P/E pod 10 taktéž ukazuje na podhonocení.
Proto hodnotím společnost Bristol-Myers Squibb jako nejvíce vhodnou pro nákup z dnešního seznamu.
Johnson & Johnson (JNJ)
Společnost Johnson & Johnson s tržní kapitalizací přes 414 miliard dolarů je největší zdravotnickou firmou světa. A navíc je to Dividendový Král, tedy společnost s více jak 50ti roky pravidelného každoročního navýšení dividendy.
To na jednu stranu dává DGI investorům jistotu dalšího navýšení dividendy, bohužel na druhé straně to také znamené, že taková společnost je málo kdy ve výprodeji, pokud vůbec někdy. A „bratři Johansonovi“ jsou toho zářným příkladem.
Společnost generuje obrovské množství peněz každé čtvrtletí.
Díky tomu se akcie společnost Johnson & Johnson téměř neustále ochodují s prémií ke své férové hodnotě. Poměr P/E kolem 20ti je nad průměrem zdravotnického sektoru.
Dnes akcie nesou dividendový výnos kolem 2,5%, což je hluboko pod inflací. Na druhé straně firma za posledních 10 let svou dividendu navýšila průměrně o 6,5% ročně. To však stále znamená, že akcie je pro DGI investory vhodná jen pokud je hrubý dividendový výnos alespoň 3,5%.
Bohužel takových příležitostí býlo za posledních 10 let opravdu minimum.
Jde však o Dividendového Krále a tak nižší výnos je nahrazen/vykoupen vyšší stabilitou.
V březnu jsem bohužel na nákup neměl dostatek prostředků a tak si nákup akcií společnosti Johnson & Johnson budu muset chvíli počkat.
Vy co akcie vlastníte, tak se jich držte a neprodávejte … nikdy!
Pfizer (PFE)
Společnost Pfizer s tržní kapitalizací přes 204 miliard dolarů je čtvrtou největší zdravotnickou firmou světa.
Tato společnost je po oddělení části Upjohn a spojení se společností Mylan prozatím „záhadou“, protože ještě nebyly vydány první finanční výsledky po oddělení. A Pan Trh společnost prozatím též příliš v lásce nemá, cena po oddělení setrvale klesá.
Pro DGI investory je zde ještě ještě další špatná zpráva. Navyšování dividendy též v průběhu posledních let zpomalilo .. a poslední navýšení bylo navíc o pouhý cent, namísto pravidelných dvou v minulosti.
Navíc dividend bude v momentě, kdy začne firma Viatris vyplácet divindu, snížena. Podrobně jsem o tom psal v článku o Viatris.
To však neznamená, že by Phizer neměl v zásobě žádné léky, právě naopak. Firma má silné portfólio léků, jejichž prodeje rostou.
Navíc je zde spolupráce s firmou BionTech na vakcíně proti Covid-19, která již dorazila i do našich luhů a hájů.
Část Upjohn generovala asi 8 až 8,5 miliardy dolarů tržeb, které nyní budou firmě Pfizer chybět. A zdá se, že si to již uvědomil i Pan Trh, když poslal cenu akcií pod 40 dolarů.
I tak to však ponechá dostatek prostoru pro dividendu, protože EPS by mělo být v rozmezí 2,28 až 2,38 dolarů. Přičemž dividenda je nyní ve výši 0,39 dolarů a bude následně ještě snížena (viz. článek o Viatris).
Na druhé straně akcie společnosti Viatris od svého uvedení na burzu zpevnily o dva dolary.
Pokud by byla dividenda ponechána ve stejné výši, tak by to znamenalo výplatní poměr ve výši cca 75%. Ale chápu, že si vedení chce zajistit prostor pro budoucnost. A investoři, kteří drželi akcie Pfizeru před oddělením vlastně o nic nepříjdou, protože společné dividendy firem Phizer a Viatris budou ve stejné výši jako původní dividenda od firmy Pfizer.
Vedení „nové“ firmy Pfizer očekává, že tržby by měly v roce 2021 vzrůst asi o 4%, což by mohlo znamenat, že růst budoucích dividend by se opět mohl vrátit ke svému dlouholetému průměru, tedy k 5%.
Akcie společnosti Pfizer s cenou pod 40 dolarů lze dnes doporučit trpělivým DGI investorům. Dokud firma nevydá první a druhou čtvrtletní zprávu, tak cena bude lítat jak na horské dráze. To na druhé straně bude znamenat příležitosti pro levné příkupy.
Závěr
Firmy Bristol-Myers Squibb Company a Pfizer jsou dnes po akvizici a oddělení (viz. UpJohn a Viatris články) a investoři (Pan Trh) čeká jak se s tím firmy poperou. Proto jsou dnes jejich ceny nízké.
Na druhé straně akcie firmy AbbVie je dnes férově oceněná, takže pro investory, kteří nakoupili za podstatně nižší ceny, není současná cena příliš optimální pro příkup. Avšak investoři, kteří ještě AbbVie v portfóliích nemají, je dnešní cena vhodný vstup … s budoucím příkupem, pokud půjde cena níže.
Za to Johnson & Johnson se blíží svým historickým maximům, protože šlape jak švýcarské hodinky.
Rád bych vlastnil a jednou snad budu, všechny čtyři výše uvedené společnosti. Bohužel však AbbVie a Johnson & Johnson nejsou dnes za ceny, které jsem ochoten za jejich akcie zaplatit … ale zajisté se časem dočkám. Zdravotnický sektor historicky provází různé skandály a především pak soudní žaloby a s nimi je vždy spojen pokles ceny.
Do té doby budu rád sbírat dividendy od firem Bristol-Myers Squibb Company a Pfizer. Času mám dost a na vhodné vstupní ceny si rád počkám.