Akcie 4 velkých amerických bank
Čtyři banky z USA se díky poslední krizi těšily velké pozornosti investorů a médií. Velké banky dostaly tvrdý direkt během nejhoršího hospodářského poklesu za několik desetiletí.
Tyto dny však již dávno uplynuly a největší banky generují růst zisků jako nikdy předtím.
Mnoho velkých bank se plně zotavilo a některé se vrátily k vyplácení dividend akcionářům. Kompletní seznam všech 1 000+ akcií vyplácejících dividendy ve finančním sektoru.
Kromě toho tyto kdysi silné dividendové akcie roky udržovaly snížený výplatní poměr, který právě obnovují; některé však dosáhly lepšího pokroku než jiné.
Poslední desetiletí však tuto skupinu akcií oživilo a v tomto článku je seřadíme podle atraktivity na základě celkové návratnosti, jak vyplývá z databáze Sure Analysis společnosti Sure Dividend.
Obsah
Hodnocení se sestavuje na základě kombinace současného dividendového výnosu, očekávané změny v ocenění a očekávaného růstu zisku na akcii, aby se určilo, které akcie nabízejí akcionářům nejlepší celkový potenciál návratnosti v příštích pěti letech.
Čtyři velké bankovní akcie jsou seřazeny podle očekávaného ročního výnosu v příštích pěti letech, od nejnižšího po nejvyšší.
JPMorgan Chase & Company (JPM)
Historie společnosti JPMorgan Chase sahá až do roku 1799, díky čemuž je jednou z nejstarších bank v USA. Společnost má silný globální dosah v oblasti osobního bankovnictví, komerčního a investičního bankovnictví a správy aktiv a majetku.
Je to produkt více než 1200 různých subjektů, které se sloučily za 220 let od svého založení a je největší bankou v USA podle tržní kapitalizace, s ročními tržbami 115 miliard dolarů a tržní kapitalizací nad 400 miliard dolarů.
JPMorgan je jednou z více než 20 mega-cap akcií, což jsou akcie s tržní kapitalizací nad 200 miliard dolarů.
JPMorgan podniká ve všech hlavních segmentech finančních služeb, včetně spotřebitelského bankovnictví, komerčního bankovnictví, půjček na bydlení, kreditních karet, správy aktiv a investičního bankovnictví. Vedení oznámilo výsledky za třetí čtvrtletí, které byly opět silné. Zisk na akcii dosáhl ve 3. čtvrtletí 2,68 dolarů, což představuje nárůst o 4,7% z 2,34 dolarů v předchozím roce.
Čistý úrokový příjem meziročně vzrostl o 300 milionů dolarů na 14,4 miliardy dolarů, ale úvěrové náklady vzrostly z loňského Q3 o 600 miliard dolarů na 1,5 miliardy dolarů. Hlavní segment spotřebitelského bankovnictví meziročně vzrostl o 187 milionů dolarů na 4,27 miliardy dolarů. Čistý zisk podnikového a investičního bankovnictví meziročně vzrostl o 183 milionů dolarů na 2,81 miliardy dolarů.
Čistý příjem z komerčního bankovnictví se výrazně snížil a meziročně poklesl o 152 milionů dolarů na 937 milionů dolarů. Čistý zisk ze správy aktiv se rovněž snížil a od loňského třetího čtvrtletí klesl o 56 milionů na 668 milionů dolarů. Efficienty ratio společnosti JPMorgan dosáhlo během třetího čtvrtletí 55%, což z ní činí nejefektivnější společnost v porovnání s konkurencí.
Rozvaha společnosti zůstává ve výborném stavu, protože její poměr dodatečného pákového efektu je 6,3% a poměr vlastního kapitálu tier 1 je 12,3%, což je jedna z nejvyšších hodnot z největších národních bank v zemi. Společnost také ve třetím čtvrtletí distribuovala akcionářům 9,6 miliard dolarů, z čehož 2,9 miliardy dolarů představovala dividenda a zbytek zpětný odkup akcií.
Společnost JPMorgan je akcie s dividendovým výnosem 2,8% a posledním nárůstem dividend o 12,5%. Akcie však považujeme za mírně nadhodnocené, což by podle očekávání mělo mít v příštích pěti letech negativní dopad z poklesu ocenění ve výši 3,2% ročně. Očekávaný růst zisku na akcii o 5,5% ročně pozitivně podpoří celkový výnos, což povede k očekávanému celkovému ročnímu výnosu 5,1% do roku 2024.
Bank of America (BAC)
Bank of America byla založena již v roce 1904 a od té doby se stala globálním bankovním obrem. Vybudovala si silnou pozici v oblasti kreditních karet, spotřebitelských a komerčních půjček, správy majetku a dalších finančních služeb. Tržní kapitalizace dnes činí 296 miliard dolarů, což z ní činí druhou největší banku v USA.
Vedení vykázalo silné výsledky za třetí čtvrtletí. Zisk na akcii dosáhl 0,75 dolarů, což je hodně nad odhadem analytiků 0,68 dolarů a oproti 0,66 dolarů v předchozím čtvrtletí. Čistý úrokový výnos ve třetím čtvrtletí činil 12,2 miliardy dolarů, což je mírně více než v předchozím roce, a stejné jako v druhém čtvrtletí. Čistý úrokový výnos dosáhl 2,41%, což byl oproti minulému období malý pokles. Čistý příjem ze spotřebitelského bankovnictví vzrostl o 5% na 3,3 miliardy dolarů, protože úvěry vzrostly o 7% na 304 miliard dolarů, zatímco vklady vzrostly o 3% na 709 miliard dolarů.
Čistý zisk ze správy majetku a investic vzrostl meziročně o 8% na 1,1 miliardy dolarů, protože úvěry vzrostly o 5%, což bylo více než vyrovnáno 7% nárůstem vkladů. Čistý zisk z globálního bankovnictví vzrostl o 3% na 2,1 miliardy dolarů, protože úvěry vzrostly o 7% a stejně tak i vklady. A nakonec, tržby na globálních trzích meziročně klesly o 8% na 0,8 miliardy dolarů, kvůli nízkým prodejům. Celkově se tržby po odečtení úrokových nákladů mírně zvýšily na 22,8 miliard dolarů.
Opravné položky k úvěrovým ztrátám dosáhly 779 milionů dolarů a upravené neúrokové náklady v podstatě stagnovaly na 13,1 miliardy dolarů. Čisté odpisy dosáhly 0,34% ve srovnání s 0,40% v loňském Q3, protože kvalita úvěrů se stále zlepšuje. Průměrné půjčky a leasingy vzrostly o 6%, zatímco vklady vzrostly celkem o 4% na 1,4 bilionu dolarů. Účetní hodnota na akcii vzrostla o 11% na 26,96 dolarů, zatímco hmotná účetní hodnota je nyní 19,26 dolarů na akcii. Během tohoto čtvrtletí banka vrátila akcionářům 9,3 miliardy dolarů kombinací dividend a zpětného odkupu akcií.
Míra efektivnosti banky zůstala ve třetím čtvrtletí po letech utrácení ve výši 57%. Pokud bude tento trend pokračovat, růst zisku Bank of America zůstane vyšší než míra růstu tržeb společnosti. Vedení společnosti také pokračuje ve zpětném odkupu akcií, což podporuje míru růstu zisku na akcii. Pravděpodobně bude pokračovat i nadále zvyšování dividend, protože společnost má v roce 2019 očekávaný výplatní poměr pod 30%.
Očekáváme, že Bank of America v příštích pěti letech nabídne návratnost téměř 7%, sestávající z 6% očekávaného ročního růstu EPS a dividendového výnosu 2,2%, částečně kompenzovaného malým snížením ocenění akcií, protože akcie vzrostly v tomto roce přibližně o 33 %.
Wells Fargo & Company (WFC)
Společnost Wells Fargo byla založena v roce 1852. Dnes poskytuje bankovnictví, investice, hypotéky a produkty spotřebitelského a komerčního financování prostřednictvím více než 8 000 poboček ve 42 zemích.
Wells Fargo má aktiva ve výši 2 bilionů dolarů a roční obrat dosahuje téměř 85 miliard dolarů. Tržní kapitalizace společnosti Wells Fargo je 215 miliard dolarů, což z ní činí třetí největší banku v USA.
Vedení společnosti Wells Fargo vykázalo poněkud slabé výsledky za třetí čtvrtletí.
Nedávné, ostré pohyby v dlouhodobých sazbách nižší významně poškodily schopnost banky vytvářet úrokové výnosy. Čistý úrokový výnos, neboli NII, klesl z předchozího čtvrtletí o téměř půl miliardy dolarů na 11,6 miliardy dolarů. Společnost Wells Fargo utrpěla přeceňováním rozvahy v důsledku inverze výnosové křivky a vyšší amortizace prémií cenných papírů zajištěných hypotékou. Tyto faktory byly částečně kompenzovány dalším prodejním dnem během čtvrtletí a příznivým růstem a mixem rozvahy. Ukázalo se však, že vedení společnosti Wells Fargo bojuje se současným prostředím úrokových sazeb.
Čistá úroková marže neboli NIM klesla oproti předchozímu čtvrtletí o 16 bazických bodů na 2,66%. Ve srovnatelném období minulého roku se snížila z 2,94%. Vzhledem k silné expozici v tradičním půjčování byla inverze výnosové křivky výzvou. Kvalita úvěrů zůstává i nadále vysoká, protože čisté zúčtování činilo v minulém čtvrtletí pouze 0,27% průměrné celkové půjčky, což bylo do značné míry v souladu s nedávnými obdobími.
Průměrné úvěry se ve třetím čtvrtletí zlomkovitě zvýšily na 950 miliard dolarů, protože komerční úvěry byly stejné, ale spotřebitelské úvěry se mírně zvýšily. Průměrné vklady vzrostly o 22 miliard na 1,3 bilionu dolarů, protože komerční i spotřebitelské vklady fungovaly dobře. Průměrné vkladové náklady však činily 71 bazických bodů, což je obrovský nárůst oproti loňské hodnotě 24bps minulého roku. Wells Fargo provozuje propagační kurzy a nabídky, a přestože přitahuje vklady, činí tak za vysokou cenu. Zisk na akcii dosáhl 0,92 dolarů, což je o 10% méně než 1,13 dolarů v loňském třetím čtvrtletí.
I přes náročné čtvrtletí vidíme akcie Wells Fargo jako atraktivní díky vysokému dividendovému výnosu 3,8% a očekávanému růstu EPS 5% ročně. Velmi malá podpora z růstu ocenění zvýší naše celkové očekávané výnosy na téměř 9% ročně během následujících pěti let.
I když Wells Fargo má určitě nějaké problémy, vidíme akcie jako levné a s velkým dividendovým výnosem, který je dnes nejvyšší z velkých bank.
Citigroup (C)
Citigroup působí v bankovnictví od roku 1812, kdy byla známa jako City Bank of New York. Tento skromný začátek nakonec ustoupil globální moci se zájmem o kreditní karty, komerční bankovnictví, obchodování a celou řadu souvisejících činností.
Dnes má tisíce poboček po celém světě a tržní kapitalizaci 161 miliard dolarů, což z ní činí nejmenší z velkých bank v tomto článku.
Citigroup měla rozhodně nejdelší cestu k zotavení z finanční krize v roce 2008. Akcie se během nejhorší krize krátce propadly pod 1 dolar, ale poskytnutá pomoc a roky ekonomického růstu se nakonec vyplatily.
Citigroup je v mnohem lepším stavu, než tomu bylo v posledních letech. Nedávno zveřejněné výsledky za třetí čtvrtletí skutečně ukázaly, že pokračuje v dosahování svých cílů silné rozvahy, vyváženého výhledu růstu a rizik.
Celkové tržby meziročně vzrostly o 1%, a to díky 3% nárůstu tržeb z institucionálních klientů a stejných z globálního spotřebitelského bankovnictví. Výdaje vzrostly o 1%, protože míra efektivnosti Citi dosáhla ve 3. čtvrtletí 56,3%, což je zhruba v souladu s ostatními nedávnými obdobími, jakož i konkurenty bankovních center Citi. Celkové náklady na úvěry se ve třetím čtvrtletí zvýšily o 6%, protože čisté úvěrové ztráty vzrostly o 9%, ale to bylo částečně kompenzováno uvolněním úvěrových rezerv.
Provozní příjem se díky těmto faktorům meziročně snížil o 1%. Rezerva Citi na daně z příjmu klesla o 27% díky nižší efektivní sazbě, která zaznamenala příjmy po zvýšení daní o 7%. Čistý zisk vzrostl ve třetím čtvrtletí téměř o 20% na 2,07 dolarů na akcii.
Globální trendy v oblasti spotřebitelského bankovnictví zůstávají pro Citigroup zdravé a podporují budoucí růst.
Citi odkoupila zpět 76 milionů akcií ve třetím čtvrtletí v rámci svého ročního programu návratnosti kapitálu, kromě nedávného zvýšení dividend na 2,04 dolarů za rok. Celková aktiva se ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila o 5%, zatímco úvěry vzrostly o 2% a vklady vzrostly o 8%. Poměr úvěrů k vkladům Citi byl ve třetím čtvrtletí pouhých 64%, což ponechávalo dostatek prostoru pro další růst výnosů.
Kapitálové ukazatele banky zůstávají v posledních letech ve vynikajícím stavu navzdory desítkám miliard dolarů návratnosti kapitálu v posledních letech. Poměr tier 1 společného kapitálu Citi je 11,6%, v loňském roce v podstatě stagnuje. Jeho doplňkový pákový poměr je 6,3% oproti loňským 6,5%. Účetní hodnota meziročně vzrostla o 11% a hmotná účetní hodnota na akcii od loňského období dosáhla růstu o 12% na 69,03 dolarů. Po silném výsledku za třetí čtvrtletí jsme zvýšili náš odhad zisku na akcii pro tento rok z 7,50 na 7,70 dolarů.
Historie zisku na akcii je zahalena obrovskými boji po krizi. Roky tvrdé práce se však vyplatily a zisky se postupem času stále zvyšovaly. Očekáváme, že Citi v roce 2019 vydělá 7,70 dolarů na akcii a poté ročně robustní růst o 8,0%, poháněný množstvím faktorů.
Věříme, že Citi bude i nadále zvyšovat tržby, protože shromažďuje levné vklady a pečlivě je půjčuje, což vede k přiměřeným ztrátám a příznivým maržím. To byl případ výsledků za třetí čtvrtletí. Kromě toho by odkup akcií měl každoročně snižovat počet akcií. Marže byly zdrojem růstu zisku a to by mělo platit i nadále, dokud se výnosová křivka nepřestane vyrovnávat nebo invertovat.
Investoři by si měli uvědomit, že i v nedávném bouřlivém prostředí úrokových sazeb si Citi vede velmi dobře. Citi není tak svázáno s tradičními půjčkami jako většina ostatních bank, takže výnosová křivka není tak kritická, ale náklady na vklady jsou mimořádně důležité pro její masivní obchod s kreditními kartami. Metriky ziskovosti pro rok 2019 však zůstávají silné.
Dividenda byla během finanční krize v podstatě zrušena, ale po 13% zvýšení na začátku letošního roku je zpět na 2,04 dolaru na akcii. Očekáváme pokračující silný růst dividend, což přidává na atraktivitě akcií Citigroup.
Při současném dividendovém výnosu 2,8%, ji již lze považovat za dividendovou akcii. A v nadcházejících letech očekáváme, že výplaty výrazně porostou a to díky zdravému výplatnímu poměru společnosti a pozitivnímu výhledu růstu EPS.
Současný násobek ceny a zisku 9 je výrazně pod historickým průměrem 10,5 a v důsledku toho považujeme akcie za atraktivně oceněné. Průměrné ocenění Citigroup je několikanásobně nižší než jeho konkurentů. Vzhledem k tomu, jak jsou akcie dnes levné, očekáváme, že v budoucnu bude růst ocenění rapidně zvyšovat celkový výnos.
Očekáváme tak celkový výnos ve výši 12% ročně, skládající se ze současného 2,8% dividendového výnosu, 8% růstu zisku na akcii a rostoucího ocenění.
Citigroup vypadá přitažlivě pro ty, kteří hledají růst i rostoucí dividendy. Vidíme Citi jako nejatraktivnější z největších amerických bank v dnešní době a v důsledku toho jsou akcie vhodné k nákupu.
Díky, pěkné srovnání.