Akcie Warrena Buffetta: Apple Inc.
Společnost Berkshire Hathaway (BRK.A, BRK.B) měla ke konci Q1 2022 portfolio akciových investic v hodnotě více než 360 miliard dolarů. A portfolio Berkshire Hathaway je plné kvalitních akcií. Pokud se Vám samotným nechce vybírat jednotlivé akcie do Vašeho portfolia, tak můžete následova portfolio Warrena Buffetta. A to proto, že Buffett, jako i další institucionální investoři, jsou povinni pravidelně ukazovat svá portfolia vydáváním 13F formuláře.
Ke konci Q1 2022 vlastnila firma Berkshire Hathaway přes 890,9 milionů akcií společnosti Apple Inc. (AAPL) s tržní hodnotu přesahující 155,5 miliard dolarů. Díky tomu je Apple pro Berkshire Hathaway největší pozicí, na druhém místě je Bank of America s tržní hodnotou cca 41,6 milionů dolarů. Apple tak v současnosti tvoří více jak 42 % portfolia Berkshire Hathaway.
Přehled
Společnost Apple přinesla revoluci do sektoru osobních počítačů uvedením Macintoshe v roce 1984. Dnes tato technologická společnost navrhuje, vyrábí a prodává produkty, jako jsou iPhony, iPady, počítače Mac, Apple Watch a Apple TV. Firma má též obchod se službami, v kterém prodává hudbu, aplikace a též jejich předplatné. S tržní kapitalizací 2,1 bilionu dolarů je to dnes jedna z největších firem světa.
Společnost představila výsledy za firemní fiskální Q2 2022) 28. dubna 2022. Firma též oznámila zvýšení dividendy na 0,23 dolarů, což je meziroční navýšení o 4,5 %.
Společnost ve čtvrtletí vygenerovala příjmy ve výši 97,278 miliardy dolarů, což je 8,6% nárůst oproti Q2 2021. Prodeje vzrostly o 6,6 %, především díky 5,5% nárůstu prodejů iPhonů, které tvoří celých 52 % celkových prodejů. Prodeje služeb vzrostly o 17,3 % na 19,8 miliardy dolarů a tvořily 20 % všech tržeb ve čtvrtletí. Čistý zisk dosáhl cca 25 miliard dolarů nebo-li 1,52 dolarů na akcii, oproti 23,63 miliard dolarů nebo-li 1,4 dolarů na akcii v Q2 2021.
Růst
Mezi roky 2012 až 2021 zvyšovala firma svůj zisk na akcii o 15,1 % ročně. To je opravdu atraktivní tempo růstu, i když je to méně, než tempo růstu před rokem 2012. Čím vyšší tempo růstů je, tím těžší je tento růst udržet dlouhodobě.
Budoucí růst zisků firmy bude tažen několika faktory. Jedním z nich je pokračující pravidelný cyklus vydávání nových iPhonů, který zajišťuje firmě velmi dobré výsledky dlouhodobě. Z dlouhodobého hlediska by tak měla být firma schopena i nadále zvyšovat prodeje, i když to velmi pravděpodobně nebude pravidelný růst.
Dalším faktorem, který v minulosti hrál významnou roli, je klesající počet firemních akcií = zpětné odkupy. Díky obrovským peněžním tokům může firma zpětně vykoupit stovky milionů akcií ročně. Takto může firma i nadále snižovat počet svých akcií a díky tomu zvyšovat EPS.
Následující obrázek shrnuje peněžní toky, dividendy a zpětné odkupy.
Navíc v rozvíjejících se zemích, kde příjmy spotřebitelů rostou, by měla být firma schopena i v nadcházejících letech zvyšovat počty prodaných smartphonů.
Kromě toho firemní segment služeb, který zahrnuje iTunes, Apple Music, App Store, iCloud, Apple Pay a další, v posledních letech vykazuje významné tempo růstu příjmů. Tržby segmentu služeb rostou vysokým tempem a navíc vytvářejí opakující se příjmy s vysokou marží.
Analytici očekávají, že firma příštích pěti let mohla generovat růst EPS až o 7 % ročně.
Konkurenční výhody a výkonnost v recesi
Jako největší technologická firma na světě – dle tržní kapitalizace – má firma mnoho konkurenčních výhod.
Značka Apple je obdivována spotřebiteli po celém světě a společně se firmou Samsung v podstatě veškeré zisky pochází z prodejů špičkových smartphonů.
Služby společnosti navíc přináší rostoucí a opakující se příjmy. Během finanční krize zisky firmy vzrostly, ale na druhou stranu to bylo v době, kdy byla firma ve fázi hyper-růstu. Vzhledem k tomu, že dnes je firma velmi závislá na prodeji relativně drahých smartphonů, tak by velká ekonomická krize mohla firemní zisky poškodit.
Skálo-pevná bilance firmy je další konkurenční výhodou. Dle posledních výsledku držela firma 51,5 miliard dolarů v hotovosti a cenných papírech, 118,2 miliard dolarů v oběžných aktivech a 350,7 miliard dolarů v celkových aktivech (z toho dalších 141,2 miliardy dolarů jsou dlouhodobé cenné papíry). Oproti tomu stojí „jen“ 127,5 miliard dolarů v krátkodobých závazcích a 283,3 miliard dolarů celkových závazků.
Taková obrovská hotovost umožňuje firmy být agresivní v akvizicích nebo investicích do organického růstu.
Ocenění a očekávané výnosy
Mezi roky 2011 až 2016 se akcie společnosti běžně obchodovaly s průměrným poměrem ceny a zisku 12 až 13. V následujících letech P/E poměr ohromně narostl. Dnes se akcie obchodují s P/E poměrem téměř 24 a s výší očekávaného EPS pro rok 2022, se zdá, že by tento poměr mohl v nadcházejících letech alespoň mírně klesat.
Odhad reálné hodnoty akcií je kolem 18. Pokud bz se ocenění k tomuto násobku P/E vrátilo, tak by to v příštích pěti letech znamenalo snížení výnosů o 3,2 % ročně.
Ale může se stát, že ocenění zůstane stále vysoké, ale raději očekávat horší a být následně pozitivně překvapen. Navíc dividendový výnos není nic moc, ale je velmi dobře krytý a firma svou dividendu v posledních letech pravidelně zvyšuje.
Společnost začala dividendu vyplácet v roce 2012 a od té doby ji pravidelně zvyšuje, v podstatě dle růstu zisku na akcii. Výplatní poměr je tak stále velmi nízký. V roce 2022 by výplatní poměr měl být pouhých 15 %. Díky vynikající rozvaze, rostoucímu EPS je tedy dividenda firmy vysoce bezpečná.
A firmy by neměla mít problém v následujících letech dividendu zvyšovat. Navíc, když analytici v příštích pěti letech očekávají až 7% roční růst EPS. Dividednový výnos je dnes opravdu nízkých 0,7 %.
Možný pokles ocenění, růstu EPS a dividenda by tak měly v příštích pěti letech přinést celkové očekávané výnosy asi 4,5 %. Proto dnes hodnotíme akcie firmy Apple jako vhodné pro další držení (Hold), na přikup, z důvodu možného poklesu ocenění, není dnes vhodná doba.
Závěr
Akcie společnosti Apple v posledních několika desetiletích vykázaly úžasný růst a nyní je to největší firmy z pohledu tržní kapitalizace na světě.
Dnes však není vhodná doba na nákup akcií, i když bude společnost v příštích letech pokračovat v růstu zisků a to z důvodu vysokého ocenění a mizivému dividendovému výnosu.
To však neznamená, že by se současní držitelé akcií firmy měli akcií zbavovat. Ty i nadále zůstávají velmi dobrou volbou pro budoucí držení a to díky pravidelnému navyšování dividend.