Barrick Gold: trochu zlata do akciového portfólia
Na trhu vládne dobrá nálada a většina čistě dividendově rostoucích firem je na svým historických maximech a tak je třeba se podívat i do dalších zákoutí trhu, abychom našli skrytou perlu do které dnes investovat.
Navíc již dlouho jsem nezabrousil do tržního sektoru Materiálů a tak se tam dnes společně podíváme.
Barrick Gold (GOLD) je kanadská těžařská firma se sídlem v Torontu, která byla založena relativně nedávno v roce 1983. Firma se zabývá průzkumem, zprovozněním a udržováním dolů, výrobou a prodejem zlata a mědi. Má také podíly v zlatých dolech v Argentině, Kanadě, Pobřeží slonoviny, Demokratické republice Kongo, Dominikánské republice, Mali, Tanzanii a Spojených státech. Dále má podíly v měděných dolech v Chile, Saúdské Arábii a Zambii.
Firemní přehled
Společnosti se v posledních dvou letech podařilo významně snížit náklady i dluhy. Tyto úspěchy však zatím Pan Trh příliš nereflektoval a cena akcií zůstává zatím stále nízká.
Operační a volný penežní toky exponenciálně rostou a na druhé straně dluhy lineárně klesají.
Výsledky za Q4 2020 nebyly oproti Q3 2020 lepší, ale celově za celý rok 2020 vykázaly slušný růst. Vedení též očekává stabilní výsledky pro příští 4 roky.
Cena zlata a mědi v posledních několika letech s drobnými výkyvy roste, takže těžaři by měli zůstat i nadále ziskoví.
Dividenda
Co investory jistě potěší je, že vedení oznámilo speciální dividendu ve výši 0,42 dolarů na akcii (z prodeje majetku v roce 2019 a 2020), která by měla být vyplacena nejspíše v Q2 2021.
Čvrtletní dividenda by měla zůstat stejná, po přepočtu z CAD, měla být ve výši 0,09 dolarů na akcii.
Jak je uvedeno na obrázku výše, tak firma za poslední dva roky zvýšila dividendu třikát.
„Standardní“ dividendový výnos je vcelku nízký, cca 1,6%, ovšem po započítání letošní speciální dividendy to bude velmi zajímavý roční výnos – téměř 4%.
Ocenění
Cena akcií se v roce 2020 dostala poblíž svého 5tiletého minima.
Ocenění dle FCF, PE, CFO a PS poměrů je na obrázku níže a dokládá výrazný pokles ocenění, který nastal v polovině roku 2019.
Jak se zdá, tak Pan Trh stále do ceny nezapočítal plány vedení pro příští roky, snižování dluhu a generování hotovosti. Ceny zlata a mědi by měli v následujících měsících a letech růst a především doly, které společnost vlastní, mají při stejných nákladech vydávat zlato ještě v příštích 15ti letech a měď v příštích až 25ti letech.
Firma Barrick Gold je tak v současné době jednou z nejlevnějších v těžařském sektoru.
Ovšem jedno z nejnižších ocenění je pouze část dnešního příběhu. Větší a z mého pohledu podstatně důležitější, jsou plány vedení pro budoucnost. Ta zahrnuje investiční plány na generování hotovosti.
Dle odhadovaného zisku (dle vedení firmy) vychází poměr P/E v rozmezí 15-20. Když k tomu, ale přidáte klesající zadlužení společnosti a (alespoň) minimální růst ceny zlata, tak si dovolím odhadnou P/E poměr spíše kolem 10. Protože při téměř nulových sazbách a inflaci překračující 3%(spíše blížící se 10%), tak velmi málo lidí, kteří mají alepoň nějakou povědomost o tom jak funguje inflace, bude velmi pravděpodobně ukládat část jejich peněz do zlata.
Navíc plány společnosti na snižování nákladů též pomohou zvýšit zisk na akcii.
Rizika
Společnost má dvě hlavní rizika, s kterýmu je třeba počítat.
Prvním je možnost poklesu cen zlata a mědi. Cena zlata sice za posledních 100 let roste, ale za tuto historii bylo i několik významných cenových propadů. A historického maxima v srpnu 2011 se nepodařilo dosáhnout (překonat) ani v červnu 2020.
Druhým a možná ještě významnějším rizikem je vlastnictví dolů v rozvojových a v několika případech velmi politicky nestabilních zemích. To sebou nese nejen možnost zabavení dolu bez náhrady (jako nejhorší scénář), ale také např. navýšení daní, provozních nákladů, vývozní cla nebo uzavření dolu.
Výhled
Společnost očekává vyšší produkci ve druhé polovině roku 2021, takže Q2 2021 asi ještě nebude úplně růstové. Nižší těžba znamená vyšší průměrné náklady na unci zlata a mědi.
Produkce mědi bude v Q1 2021 asi o 22% nižší než v Q4 2020, ale prodeje by měli být naopak asi o 5% vyšší. V druhé polovině roku 2021 by se také měla zvýšit i těžba mědi. To opět pomůže snížit průměrné náklady na libru mědi a vedení též očekává růst ceny mědi o 1-3%.
Závěr
Osobně sektor materiálů nemám příliš v oblibě, protože je zde příliš mnoho proměnných, které je třeba sledovat a dávat si na ně pozor. Také je zde vcelku vysoké riziko různých politických zásahů.
Ne každý investor chce mít doma nebo v bankovním sejfu hroudu zlata a než dávat peníze do „papírového zlata“ = do ETF, tak je vhodnější vlastnit akcie firmy, které fyzické zlato těží nebo zpracovávají. Protože na rozdíl od „papírového zlata“ vlastníte kus firmy, za kterou stojí zaměstnanci, výrobní prostředky, doly a vytěžené zásoby.
Akcie firmy Barrick Gold Pan Trh zatím neocenil, tak jak by si zasloužila a tak dnes mají investoři šanci získat předního těžaře zlata a mědi, za velmi dobrou cenu. Navíc si nekupujete pouze dividednovou akcii, ale i výhled na budoucí růst ceny – vzhledem k tomu jak je cena stále nízko oproti minulosti. Pro letošní rok je zde navíc přislíbená speciální dividenda, která investorům také hezky přispěje do rodinných rozpočtů.
Množství nových peněz, které centrální banky sypou do ekonomik je enormní. To časem přinese inflaci, která bude ukrajovat z úspor ležících ladem na bankovních účtech. FED již řekl, že nepočítá se zvýšením základní úrokové sazby minimálně do konce roku 2022. A tak máme před sebou ještě minimálně 1,5 roku kdy spořivý člověk bude bit a investoři budou mít pré. A než se strachovam, že bych měl mít doma pod postelí cihlu zlata, která mi navíc nebude generovat žádný příjem, tak jsem radši nakoupil menší pozici těžaře zlata, který mi pravidelný příjem generovat bude.
Předběžné výsledky za Q1 2021 firma přestavila 15. dubna 2021 a podrobná zpráva bude zveřejněna 5. května 2021, takže se mám(-e) v příštím týdnu na co těši.
Ahoj, díky moc za článek! Kovy mám rád, ale do nakupování těžařů se nemůžu furt nějak dokopat! To co budu psát, neber prosím jako hate, protože to nikterak nemění to, co je napsáno ve článku 🙂 Jen bych chtěl podotknout, že macrotrend.net se rozchází s ostatními zdroji ohledně historické ceny a obávám se, že macrotrend tam bude mít nějakou botu. Protože na ostatních zdrojích se uvádí jiné částky. Protože v roce 2020 zlato bylo na svém maximu – cca 1967$/unce. Někde jsem dokonce našel, že nejdražší obchod byl proveden za 2056$/unce.
Jen pár zdrojů, které se rozchází s macrotrend.net.
https://www.kurzy.cz/komodity/zlato-graf-vyvoje-ceny/1oz-usd-30-let
https://www.apmex.com/gold-price?utm_medium=cpc&utm_campaign=&utm_source=&gclid=Cj0KCQjwyZmEBhCpARIsALIzmnL-FBDOzptdUR1PQnph-H-JIPSRLFDC6xDRwF4H5pz1DIu8e2_9AgoaAt3vEALw_wcB
https://ceskamincovna.cz/vyvoj-ceny-zlata-2299/
https://goldprice.org/gold-price-history.html
Já jsem v kovech tak začátečník, takže tohle mi uniklo. Děkuji za doplnění, v příštím článku o matroších si projdu víc webů.
Z macrotrend.net čerpají téměř všichni, takže jsem to ztama vzal taky.