BDC: Externí vs interní vedení BDC firem, které je lepší a proč
Vždy, když píšu od BDC (čti: bí-dí-sí) (Business Development Companies), tedy o společnostech zabývající se investování do rozvíjejících se firem, tak vždy zdůrazňuje, že je třeba sledovat jaké má firma vedení.
Existují dvě:
- externí
- interní
Vždy jsem to shrnul větou, že interní je levnější než externí. To je pravda, ale existují ještě další důvody proč je interní vedení BDC firem lepší.
A dnes se výhody a nevýhody jednotlivých vedení pokusím více specifikovat a rozvést.
Nevýhody externího vedení
Poplatky
O těch jsem vždy mluvil v předchozích článcích. Externí vedení nedostává „plat“, tak jak jsme většino zvyklí. Odměny pro externího správce jsou vždy navázány na spravované portfolio podřízené firmy.
Nejčastější je procentuální odměna z velikosti spravovaného portfolia. Ale můžeme najít i dodatečné odměny na základě růstu portfolia a/nebo jeho výkonnosti.
Rizika
Rizika by měly být vidět na první pohled. Externímu správci nejde o to, aby investoři podřízené firmy „vydělávali“ (dostávali šťavnaté dividendy), ale aby portfolio bobtnalo za všech okolností.
To může vést k předluženosti podřízené firmy, ředění akcií a následně ke snížení/zrušení dividendy a tím i (ve většině případů) k propadu ocenění podřízené firmy.
Navíc poplatky jsou většinou fixní, navázané na velikost spravovaných aktiv (AUM), takže i když podřízená firma „nevydělává“/neroste (zisk na akcii), tak nadřízený správce inkasuje stále svou odměnu.
Střet zájmů
Externí vedení je členy nadřízené (správcovské firmy) a tedy jim jde i o to, aby nadřízená firma vydělávala.
Navíc v mnoha případech podřízená firmy využívá buď financování nebo systém nebo obojí najednou, nadřízené firmy.
Rizika
Nadřízený správce nejenže vidí do financování podřízené firmy, ale si může ponechat lukrativnější zákazníky pro „sebe“ (nadřízenou firmu).
Řízení procesů
Jak firma funguje uvnitř i na venek určuje externí správce, což nemusí být vždy v souladu s potřebami podřízené firmy.
Přehled (vhled do fungování firmy)
Externě řízené firmy nemusí ze zákona zveřejňovat odměňování vedení. Takže investoři nemají přehled kdo a kolik na odměnách dostal a proč. Čímž se vracíme na začátek (Poplatky) = vedení se snaží o růst za každou cenu, i když z toho akcionáři budou mít prospěch malý nebo vůbec žádný.
Výhody externího vedení
Samozřejmě existují i výhody, jinak by externě spravované BDC firmy neexistovaly.
Lepší přehled
Druhá nevýhoda je vlastně i výhodou, protože podřízená firma sdílí s nadřízenou informace, tak může vedení lépe cílit na zákazníky a jejich potřeby.
Flexibilita
Externě řízené firmy mají vyšší a jednodušší škálovatelnost. Když dojde ke změně tržních podmínek, tak je daleko jednodušší externě řízenou firmu „odstavit“ a založit novou. A/nebo ji rozšířit, či omezit fungování.
Cena (někdy)
V některých, je jich opravdu málo, je možné najít příklady, kdy je externí vedení levnější, než kolik by stálo vedení interní.
Nevýhody interního vedení
Náklady
Zaměstnat jednoho člověka, který bude řídit 10 firem vyjde rozhodně levněji, než zaměstnat jednoho na řízení firmy pouze jedné. Navíc žádná BDC firma nemá vedení pouze o jednom člověku. Takže je nutné si mzdové náklady násobně navýšit.
Nováčky je třeba zaškolit a pokud je vrcholový manažer „…píp…“ (který(-á) je volen(-a) akcionáři), tak dochází k vysoké fluktuaci a tím k nárůstu dodatečných nákladů.
V dnešní době se ve finančním sektoru neobejdete bez IT. A vyvinout a nasadit dobrý SW, který bude vyhovovat jak potřebám BDC firmy, tak jejím zákazníkům není levná záležitost. A v případě interně řízené firmy si takový SW musí firma buď sama vyvinout nebo někomu zaplatit, aby ho pro firmu napsal.
Personál
Najít dobrého manažera je vždy klíč k úspěchu a v BDC sektoru to platí TROJnásobně. A když ho najdete, tak čím bude mít víc zkušeností, tím o více peněz si řekne.
Flexibilita
Interní firmy mají omezenou flexibilitu z důvodu omezených lidí i systémů firmy. Jeden člověk dokáže obsloužit jen určitý počet zákazníků. To samé platí o systému.
Interní firmy jsou limitované ve škálovatelnosti, protože na to prostě nemají zdroje … nebo by jejich navyšování bylo velmi drahé.
Výhody interního vedení
Personál
Dobré vedení je však i výhodou, protože interní vedení má na starosti jednu a pouze jednu věc … a tím je starost o prosperitu firmy, která jim platí výplatu. A výplata (bonusy) vedení interně vedených firem není navázána na velikost spravovaných aktiv (AUM), tak jako u externě vedených firem, ale na výkonnost celé firmy.
Takže pokud firmu, její tržby a zisk na akcii roste, tak rostou i výplaty a především roční bonusy vedení.
Řízení procesů
Protože interní vedení doslova „sedí uvnitř“ firmy, tak může nastavit nebo změnit, fungování firmy jak uvnitř, tak potřebám svých zákazníků.
Přehled (vhled do fungování firmy)
Interně spravované firmy mají ze zákona povinnost zveřejňovat zprávy o odměňování vedení, takže investoři přesně vidí za co a kolik vedení „dostalo prémie“. To má výhodu v tom, že interní vedení se snaží vést firmu k růstu jen tehdy, pokud z toho bude mít firma jako celek = investoři.
Závěr
Rozhodně nechci říci, že všechny externě vedené firmy jsou špatné nebo interně řízené jsou všechny vedené dobře. Najdou se samozřejmě černé ovce v obou kategoriích.
Nám investorům nezbývá než si vždy firmu „proklepnout“ než/pokud vůbec ji zařadíme do svého portfolia.