BDC: Proč investovat do BDC a jaká rizika jsou s nimi spojená?
O BDC firmách na IG webu píši pravidelně, proč? Protože jsou vhodným doplňkem k dlouhodobému DGI investování – takovou třešničkou na dortu. Dividendoví aristokraté sice pravidelně své dividendy každý rok navyšují, ale zabere to pár let, než se Váš dividendový výnos vzhledem k nákupní ceně dostane např. nad 10 %.
Ale takový výnos Vám může leckterá BDC firma nabídnout hned. Ovšem nic není zadarmo, je zde tedy vyšší riziko, že firma dividendu sníží. Takže je třeba velmi pečlivě vybírat.
Přehled
Společnosti pro rozvoj podnikání (Business Development Companies = BDC) jsou investiční společnosti, jejichž obchodní model zahrnuje dluhové a/nebo kapitálové investice do jiných společností, obvykle malých a/nebo středních podniků. Tyto rozvíjející firmy nemají/nemusí mít přístup k tradičnímu financování, takže jsou ideální cíle pro BDC. Protože BDC firmy investují právě do různých rozvíjejících se společností nebo společností snažících se o obrat.
BDC firmy jsou registrovány podle zákona o investičních společnostech z roku 1940. Jelikož jsou veřejně obchodovatelné, musí být také registrovány u Komise pro cenné papíry a burzy (SEC).
Aby se firma kvalifikovala jako BDC společnost, tak musí investovat alespoň 70 % svých aktiv do soukromých nebo veřejně obchodovaných společností s tržní kapitalizací maximálně 250 milionů dolarů.
BDC firmy vydělávají peníze investováním, který jim následně zpětně generuje příjem a také kapitálové zisky. BDC tedy mají podobné obchodní modely jako private equity společnosti nebo společnosti rizikového kapitálu – ty jsou však obvykle omezeny na akreditované investory, zatímco do veřejně obchodovaných BDC firem může investovat kdokoli.
Proč investovat do BDC?
Hlavním důvodem proč investovat do BDC jsou jejich vysoké dividendové výnosy. Není neobvyklé, že BDC firma nese dividendový výnos nad 5 %, ale je možné najít i dividendové výnosy nad 10 %.
Mnohé BDC firmy také vyplácí speciální dividendy, když se jim podaří realizovat nečekaný zisk. To dále navyšuje dividendový výnos pro investory. Ovšem speciální dividenda není zaručená a investoři by s ní neměli předem počítat.
Samozřejmě, než akcie nějaké BDC firmy koupíte, tak byste měli provést důkladnou kontrolu, tak jako vždy než se rozhodnete investovat do jakékoliv jiné firmy, aby jste se ujistili, že základy firmy jsou pevné a dividenda je dobře krytá.
Hlavním cílem je vyhnout se snížení/zrušení dividendy, protože vysoký dividendový výnos sebou nese i podstatně vyšší riziko a to nejen možného snížení dividendy, ale i krachu celé firmy.
BDC firmy a jejich daně
S BDC sektorem se pojí speciální americké zákony, dle kterých musí všechny BDC firmy fungovat, jinak se nekvalifikují jako BDC.
BDC společnosti musí vyplácet minimálně 90 % svých příjmů jako dividendu. Jsou tedy velmi podobné REIT (čti: rít) realitním firmám.
Dále je třeba mít na paměti, je, že 70 % až 80 % příjmů BDC firem pochází z tzv. běžného příjmu firmy a zbytek je z realizovaných investic (tedy prodeje části portfolia). Vyplácená dividenda BDC firem tak je/může být dvojího typu:
- běžného příjmu a dividend
- návratnosti kapitálu a kapitálových zisků
Zisky z návratnosti kapitálu jsou investorům vypláceny bez daně – o tom více v následující části. Tzv. kvalifikované dividendy a dlouhodobé kapitálové zisky jsou zdaněny klasicky 15 %.
Rizika
BDC firmy s sebou nesou specifická rizika, které jiné firmy nemají. A než se rozhodnete své peníze do nějaké BDC firmy vložit, tak byste je měli znát.
- BDC firmy jsou vysoce zadlužené společnosti. A to proto, že obchodní model BDC firem je postavený na půjčkách a na investicích do jiných společností. Takže, dokud se ekonomice daří, firmám se daří a trhy rostou, tak pákový efekt (zadlužení) pomáhá zvýšit výnosy. Jenže jak se ekonomice dařit přestane, tak zadlužení může urychlit ztráty, které BDC firmy nemusí ustát. Takže dividendy BDC firem jsou v ekonomických poklesech snižovány nebo dokonce rušeny úplně.
- Druhým rizikem jsou úrokové sazby. Protože obchodní modely BDC firem využívají dluhy, tak by investoři rozumět úrokovým sazbám a jaký vliv mají/mohou mít. Například rostoucí úrokové sazby negativně ovlivní BDC firmy, protože to znamená nárůst nákladů na půjčky. Na straně druhé, BDC firmy těží z klesajících úrokových sazeb.
- Třetím rizikem je kreditní riziko, protože BDC firmy investují do malých až středně velkých podniků. Takže investoři by měli dokázat číst firemní výkazy BDC firem, aby dokázali vyhodnotit rizikovost investičního portfolia a možnou míru selhání investic BDC firmy. Špatně investované půjčky firmám, kterým se nedaří, budou znamenat odpis a tím nižší zisky BDC firmy, což bude mít dopad na vyplácenou dividendu.
- A za poslední nesmíme zapomenout na daně. I když z pohledu českých zákonů je vše, co BDC firmy svým investorům vyplatí považováno za „dividendu“, tak z pohledu amerických zákonů, dle kterých BDC firmy fungují, tomu tak není. BDC firmy vždy na začátku nového roku vydávají přehled toho, jaká část vyplacených „dividend“ v předchozím roce byla tzv. „kvalifikovaná dividenda“ a jaká část bylo tzv. „zhodnocení kapitálu“. Té druhé se také říká „kapitálová vratka“. Následně Vám firma strženou daň za „kapitálovou vratku“ vrátí zpět na účet brokera. Bohužel pro nás to znamená, že tuto část musíme v ČR dodanit.
Závěr
Akcie BDC firem mohou investorům přinést pověstnou třešničku na dortu, která navýší dividendový příjem, ale na straně druhé navýší rizika, která si musí každý investor velmi pečlivě prověřit a především být si jich při výběru BDC firmy vědom.
Teprve po zohlednění všech rizik, která s sebou BDC firmy nesou, se investoři mohou rozhodnout, zda je konkrétní BDC firma pro jejich portfolia vhodná.