Blue Chip Akcie: nejlepší technologické akcie dneška
Různí investoři si pod termínem “Blue-Chip” představují různé firmy. Obecně se tak nazývají společností, které jsou považovány za nejlepší ve svých příslušných průmyslových odvětvích.
Aby akcie získala titul “Blue-Chip”, tak by měla alespoň deset let pravidelně navyšovat dividendu. Oproti Dividendovým Aristokratům to sice není velký úspěch, ale ukazuje, že obchodní model společnosti vydrží i horší ekonomické časy a zároveň firma bude poskytovat stabilní růst i v budoucnosti.
Takže se dá říci, že “Blue-Chip” akcie patří mezi nejbezpečnější dividendové akcie, které si mohou investoři koupit.
Dnes se podíváme na několik firem z Technologického sektoru, které pravidelně každý rok zvyšují své dividendy již 10 a více let … takových firem je dnes pouze 18.
Oracle Corporation (ORCL)
- počet let zvyšování dividendy: 13
- dividendový výnos: 1,3 %
Společnost Oracle byla založena v roce 1977 a sídlí v Redwood City v Kalifornii.
Společnost poskytuje informační technologie – software, hardware a služby, aplikace, platformy a infrastrukturní technologie, cloudové služby, hardwarové produkty, jako jsou servery, softwarové produkty související s hardwarem (např. operační systémy), konzultace a vzdělávání.
První polovina minulého desetiletí nevypadala pro společnosti moc dobře. Firma zaostávala za konkurencí kvůli přesunu technologického sektoru ke cloudovým řešením. Navíc obchodní model společnosti, pomocí licencování softwaru, byl zastaralý, protože rostoucí počet společností přecházelo k modelu založenému na předplatném.
V posledních letech však firma změnila. Významně investovala do cloudové infrastruktury a služeb, které nyní zahrnují širokou škálu nabídek – Infrastrukturu jako Službu ( IaaS ), Platformu jako službu (PaaS) a Software jako Službu (SaaS). To ze společnosti učinilo slušného konkurenta k zavedeným cloudovým obrům, jako je Amazon (AMZN) a Microsoft (MSFT).
Díky tomu společnost v posledních pěti let zvýšila své příjmy na akcii o 12,3 % CAGR.
Kromě dlouhé historie pravidelného navyšování dividend má společnost také pěknou historii zpětných odkupů akcií. Zpětné odkupy byly pro vedení hlavním cílem k vracení hotovosti akcionářům, když od roku 1997 firma snížila počet akcií téměř o 55 %.
Cisco Systems, Inc. (CSCO)
- počet let zvyšování dividendy: 13
- dividendový výnos: 3 %
Společnost byla zveřejněna 16. února 1990. Dnes společnost Cisco zaměstnává více než 83 300 lidí a ročně generuje přibližně 51,6 miliardy dolarů.
Společnost je světovým lídrem ve vysoce výkonných počítačových síťových systémech. Routery a switche společnosti umožňují sítím po celém světě vzájemné propojení. Firma také nabízí datová centra, cloudové a bezpečnostní produkty.
V posledních letech firma dosáhla solidních výsledků, které byly poháněny rostoucí poptávkou po síťových zařízeních, Technologiích Internetu Věcí (IoT) a kybernetické bezpečnosti. Přestože je společnost s dlouhou historií, tak dnes tomuto odvětví dnes dominuje.
V letech 2013 až 2022 vzrostly příjmy společnosti o 5,8% CAGR. Dividenda společnosti za poslední desetiletí též rostla na velmi uspokojivých 18,3 % CAGR.
Společnost by měla být schopna navyšovat svůj zisk na akcii asi o 6% ročně, což bude poháněno kombinací zlepšování marží a zpětnému odkupu akcií.
Dividenda roste podobným tempem, je však nižší než průměr za posledních deset let, protože konkurence v tomto sektoru firmě narůstá. Především společnost Arista Networks (ANET) v posledních letech postupně přebírá trží podíl s vysokorychlostními síťovými produkty, což by mohlo v nadcházejících letech ohrozit dominanci společnosti.
Texas Instruments Incorporated (TXN)
- počet let zvyšování dividendy: 19
- Výnos dividend: 2,7 %
Společnost byla založena v roce 1930 a sídlí v Dallasu v Texasu.
Firma se specializuje na polovodiče a provozuje dvě obchodní jednotky: Analog a Embedded Processing. Mezi její produkty patří polovodiče, které měří zvuk, teplotu a další fyzická data a převádějí je na digitální signály, jakož i polovodiče, které jsou navrženy pro zpracování konkrétních úkolů a aplikací.
Výdělky firmy podléhají ekonomickým cyklům, protože poptávka po polovodičích úzce souvisí s celkovým zdravím ekonomiky. I přesto firma v průběhu let velkou odolnost a po dočasných poklesech se vždy vrátila jako silnější.
I přes pokles zisků během finanční krize (2007 až 2009) se následně společnosti mezi roky 2008 až roku 2020 podařilo zvyšovat zisk na akcii asi o 12% ročně. Firma si navíc během krize udržela svou ziskovost a nadále vyplácela dobře krytou dividendu.
Přestože růst tržeb v posledních dvou letech poněkud stagnoval, tak lze opět očekávat, že se bude firmě opět dařit, což je podpořeno rostoucí poptávkou po zpracovatelích, stejně jako dlouhodobým přínosům pro firmu v podobě „Průmyslu 4.0“ a automatizace.
Společnost má jednu z nejlepších historií navyšování dividend v technologickém sektoru. Může se pochlubit 19 lety každoročního navýšení dividendy – od roku 2004 dividenda rostla působivých 25 % CAGR.
Za stejné období společnost vytvořila vynikající hodnotu pro své akcionáře také prostřednictvím zpětných odkupů akcií – od roku 2004 společnost snížila počet akcií o působivých 47%.
QUALCOMM Incorporated (QCOM)
- počet let zvyšování dividendy: 20
- dividendový výnos: 2,6 %
V roce 1985 Dr. Irwin Jacobs založil “Quality Communications” ve svém vlastním obývacím pokoji. Počáteční nabídkou společnosti byl satelitní systém, který umožnil dopravním firmám komunikovat a lokalizovat řidiče.
Dnes je firma známá pod zkráceným jménem Qualcomm a společnost se vyvinula v předního vývojáře a distributora integrovaných obvodů pro hlasové a datové přenosy. Díky rozsáhlému portfoliu patentů inkasuje firma licenční poplatky z každého prodaného zařízení používající sítě 3G, 4G a 5G.
Díky působivé tržní kapitalizaci (téměř 138 miliard dolarů) a ročním prodejům téměř 44 miliard dolarů se firma pevně etablovala jako dominantní hráč v technologickém sektoru.
V posledním desetiletí zůstala společnost v popředí pokroku bezdrátových komunikací a hrála významnou roli v nových technologiích, které pohánějí tento sektor vpřed. Díky tomu firma v posledních letech vykázala tempu růstu 6,6 %. A společnost je připravena pokračovat ve využívání těch výhod i v budoucnosti, včetně globálnímu nasazení 5G sítí.
Společnost rovněž potěšila své akcionáře díky pravidelnému zvýšení dividendy 20 po sobě jdoucích let. Společnost se může za svou historii pochlubit působivou návratností 110 miliard dolarů svým investorům.
Microsoft Corporation (MSFT)
- počet let zvyšování dividendy: 21
- dividendový výnos: 0,8 %
Je vysoce růstová firma v Technickém sektoru, její diverzifikované portfolio produktů a služeb generuje rostoucí peněžní toky. Globální ekonomický růst v poslední době zpomalil a s ním i tržby této společnosti.
Společnost však zůstává vysoce zisková a zároveň vrací svým akcionářům značné částky hotovosti. Poslední novinkou firmy je v oblasti umělé inteligence, plus nadcházející integrace ChatGPT s vyhledávačem Bing. To by mělo být růstovým katalyzátorem nadcházejících let.
Dalším vysoce rostoucím sektorem firmy je cloudová platforma Azure, která vykazuje velmi působivé tempo růstu. Tržby Azure v posledním čtvrtletí vzrostly o 31% (Q2 2023), což je o 38 % při konstantní měně.
Společnost odměňuje své akcionáře rostoucími dividendami již 21 po sobě následujících let. Navzdory takové době však stále navyšuje poměrně uspokojivým tempem, přičemž poslední zvýšení bylo o 10 %. Avšak s dividendovým výnosem pod 1 % je zřejmé, že investoři oceňují akcie pro jejich pozoruhodný růstový potenciál v budoucnosti.
Trhy, na které firma své produkty dodává, by měly v nadcházejících letech rychle růst. Společnost má též možnost dále navyšovat své marže, zejména vzhledem k tomu, že Azure je produkt s vysokou marží. Proto analytici očekávají, že zisk na akcii by měl v střednědobém horizontu v průměru růst o 10 %.
International Business Machines Corporation (IBM)
- počet let zvyšování dividendy: 27
- dividendový výnos: 4,9 %
Firma je mezinárodně uznávaný gigant informačních technologií nabízející komplexní řešení – software, hardware a služby. Specializuje se na správu kritických systémů pro velké nadnárodní organizace a vlády a poskytují komplexní řešení, která pokrývají celé spektrum potřeb firem.
V listopadu 2021 společnost oddělila část, Kyndryl (KD), která zaměřuje na správu infrastruktury,. Společnost IBM, však zůstává jednou z největších světových firem v oblasti IT služeb, která se zaměřuje na čtyři klíčové obchodní segmenty: software, poradenství, infrastruktura, a financování. V roce 2022 firma vykázala působivé roční tržby téměř 60,5 miliard dolarů.
Přestože primární sektory firmy byly ziskové, tak společnost v posledních letech těžko dosahovala alespoň minimálního růstu. Důvodem bylo zejména to, že se IT sektor posunul ke cloudu a SaaS službám, což je segment, který firma zanedbávala.
Přestože firma do těchto sektorů začala investovat pozdě, tak nyní své úsilí zaměřuje, aby se stala významným hybridním cloudovým hráčem. Důkazem toho je akvizice společnosti Red Hat a několika dalších menších společností, které již začaly nést ovoce.
Analytici však zůstávají opatrní ohledně ziskovosti a dividend. Na jedné straně se firma může pochlubit 27 po sobě jdoucími roky každoročního zvýšení dividendy, firma tedy patří do elitního klubu Dividendových aristokratů, ale na druhou stranu společnost dnes generuje zisk na akcii na/pod úrovni před deseti lety.
Takže výplatní poměr postupně roste a dnes je téměř 70 %. Vedení se proto velmi pravděpodobně zaměří na snižování zadlužení a růstu cloudových platforem, aby zlepšilo celkové výsledky. Proto budoucí zvýšení dividendy bude pravděpodobně opět jen malé – poslední zvýšení dividendy bylo o méně než 1 %.
Závěr
Mezi Blue-Chip akciemi se najdou velmi dobré firmy, protože tyto společnosti mají atraktivní vlastnosti, dlouhou historii finanční stability a silné pozice na trhu.
V technologickém sektoru mnoho Blue-Chip firem není – méně než 20, tedy těch, které své dividendy zvýšili alespoň deset let v řadě.
I přesto, že by se Blue-Chip akcie mohly zdát vhodnou/výhodnou investicí, tak je vždy nezbytné vyhodnotit všechny kritické faktory = provést důkladnou analýzy finančního zdraví společnosti, posoudit konkurenční výhody a identifikovat možná rizika, která by mohla firmu ohrozit.
Tedy rozhodně neinvestovat do akcií pouze na základě Blue-Chip statusu!