British American Tobacco
O společnosti British American Tobacco (BTI) jsme se na IG webu již dlouho nezmínili. Cena akcií společnosti od začátku roku prudce vzrosla o více jak 15% a následně lehce korigovala. Při ceně kolem 38 dolarů za akcii, tak investorům nese téměř 7% dividendový výnos.
V tomto článku se podíváme zda jsou akcie vhodné pro dlouhodobou investicí.
Přehled podnikání
Firma British American Tobacco p.l.c. byla založena v roce 1902 a má sídlo v Londýně. To má pro náš investory velkou výhodu v tom, že v Anglii je nulová daň z dividend (ano 0%).
Společnost prodává cigarety a další tabákové výrobky v téměř všech státech svět. Namátkou jen několik hlavních značek: Dunhill, Kent, Lucky Strike, Pall Mall, Rothmans, Newport, Camel, Natural American Spirit, Vogue.
Jedním z hlavních důvodů skepse investorů je zvyšování věku od kdy mohou lidi kouřit. V Americe bude brzy chválena legislativa zvyšující věk pro kouření z 18ti na 21 let. Proto se všechny tabákové firmy v posledních letech snaží velmi usilovně o změnů svého produktového mixu a přechod o klasických (hořlavých) cigaret, ke zdravějším variantám, které dodají uživatelům stejnou dávku nikotinu, ale s podstatně menší dávkou škodlivých látek.
Druhým důvodem je omezení, či zakázní, prodeje mentolových cigaret, ale o tom víc v samostatném odstavci níže.
Výsledky za rok 2018
V dnešní době nemají „hříšné akcie“ na růžích ustláno. Dokonce už i u nás Ministerstvo Financí připravilo novelu na zvýšení spotřebních daní (tabák a alkohol). Navíc jak se zdá, tak mezi ministerstvem a celníky, kteří daň vyměřují, nevládne schoda na tom, zda danit, či nedanit … prostě klasický český Kocourkov.
O to víc je překvapivější jak dobře si tabákové firmy vedou ( Altria / Philip Morris ) a jak dokáží každý rok překonat odhady své i odhady analytiků. A společnost British American Tobacco měla opradu dobrý rok 2018.
Společnosti se podrařilo dosáhnout opravdu velkého meziročního růstu tržeb. Dále se společností podrařilo navýšit tržní podíl s klasickými cigaretami. I přesto, že většina alalytiků, i investorů, měla značné obavy o udržitelnosti obchodního modelu, což poslalo cenu akcií k 9ti-letému minimu – za 31 dolarů se akcie BTI obchodovali na posledy v květnu roku 2010!
Ale firmě se i přes tyto obavy trhu dařilo výborně, když vykázala velmi silné výsledky napříč celým svým portóliem výrobků. A díky tomu mohlo vedení navýšit dividendu.
Významnou podporou pro tyto výsledky v roce 2018 byl růst nových produktů. Společnosti se podařilo dosáhnou velmi výrazného růstu příjmů a vedení do roku 2023/2024 očekává, že tyto firemní sektory dosáhnou až neuvěřitelných 5 miliard liber příjmů. To by mělo společnosti přinést stabilnější dlouhodobé výsledky a především další růstu příjmů.
Riziko jménem Mentol
Ač společnost představila velmi silné výsledky za celý rok 2018, tak cena akcií tento růst nenásledovala. První dvě rizika jsme si řekli již výše (daně a věk), ale společnost British American Tobacco čelí (bude čelit) ještě jednomu, podstatně většímu riziku a tím je mentol.
Když firma British American Tobacco v roce 2017 koupila firmu Reynolds American, tak též získala 25% závislost zisku na mentolu, tedy na mentolových výrobcích. A 25% závislost celkových zisků na jednom sektoru je dost.
To je/byl hlavní důvod, proč i přes velmi dobré výsledky cena klesla. Investoři se totiž obávají dopadu možného zákazu prodeje mentolových cigaret a možných dopadů na celkovou výkonnost firmy. Protože pokles zisku o 25% by nevyhnutelně vedl ke snížení dividendy.
Působí to vcelku úsměvně, protože většina investorů na oznámení FDA začala vyprodávat akcie BTI jakoby k zákazu mělo dojít „zítra“. Přitom FDA „pouze“ oznámila, že chce do roku 2021 připravit návrh možné legislativy. Opakuji „do roku 2021 připravit návrh“, nikoliv nechat zákon schválit!
Již dnes se dá říct, že nic z toho nebude schváleno, možná dokonce ani ten návrh nebude napsán. Proč?
- ředitel FDA Scott Gottlieb podal rezignaci – asi nebudete podávat výpověď, když máte pro své nápady podporu vedení, že?
- lidská závislost – zdá se, že většině politiků, kteří to myslí s lidmi „naprosto upřímně“ vůbec nedochází, že závislo se prostě NEDÁ zákonem zakázat. Vzpomeňme si jak dopadla prohibice v USA (1914-1933) … opravdu tu chceme položit základy nové mafie?
- několikaletá příprava – připravit tak zásadní omezení zabere roky příprav a pak minimálně další měsíce schvalování politiky
- daně – i když to politici nepřiznají nebo neradi přiznávají, tak spotřební daně jsou jedním z podstatných příjmů státního rozpočtu a proč ci podříznout slepici snášející zlatá vejce, že?
ad 1) Gottlieb, dnes již bývalý šéf agentury FDA byl vždy považován za jednoho z nejvíce proti-kuřáckého šéfa FDA za poslední roky. Čekalo se, že pokud by někdo dokázal prosadit zákaz mentolových cigaret, tak bo bude on. Takže jeho rezignace byla těžká rána pro všechny anti-kuřáky. Jeho rezignace tak znamená že zákaz mentolových cigaret buď nebude nikdy schválen, anebo se proces přípravy a schválení bude pohybovat rychlostí šneka na soli.
ad 2) lidské závislosti prostě neporučíte, můžete se v této lži utvrzovat jak chcete, ale prostě NE! Ti co dnes kouří mentolové cigarety prostě kouřit nepřestanou jen proto, že jim nějaký politik bude tvrdit, že to škodí zdraví. Ostatně to se již děje roky a lidi kouří stále dál, u nás i přes zákaz kouření v restaurací dokonce více. Pokud by tedy teoreticky došlo k zákazu mentolových cigaret, tak si dovolím tvrdit, že po masivních protestech by byl zákaz jen dočasný, anebo by prostě kuřáci přešly na jiný druh cigaret s příchutí. Protože závislost není na mentolu, ale na nikotinu. To by ve výsledku znamenalo nárůst prodejů klasických cigaret. Lidi prostě kouřit nepřestanou, ač by si to asi politici, či zdravotní pojišťovny přály.
ad 3) jak dlouho u nás trvá tzv. legislativní kolečko, víme moc dobře z každodenních zpráv a v Americe to není o moc lepší (kratší). To znamená, že i kdyby nakrásně byl již dnes celý návrh zákona napsán, tak bude trvat ještě řadu měsíců, ne-li let, než by byl schválen a od kdy by pak ještě začal platit. Nehledě na to, že v Americe se soudí kvůli „každé blbosti“, takže u takhle zásadního zásahu do „svobody“ kuřáků, by se rozhodně neobešlo bez desítek, spíše stovek, soudních sporů. Což by vedlo k dalším měsícům až rokům odkladu účinnosti.
ad 4) kolik dostane státní rozpočet z jedné krabičky cigaret rozebrali na webu finance.cz, takže takže nebudu nosit dříví do lesa, podívejte se tam. A protože s příchodem elektronických cigaret začal výběr „kuřácké daně“ klesat, tak bylo jen otázkou času, než někdo (ministryně financí) příjde s návrhem zvýšení daní a zavedením nové daně právě na e-cigarety. Opravdu si někdo myslí, že by si politici podřízly takovou zlatonosnou slípku?
Proto si realisticky myslím, že pokud by takový zákaz vůbec prošel, tak by to mohlo mít vliv na kuřáky až tak od roku 2022, spíše 2023. To tedy ponechává společnosti British American Tobacco ještě spoustu času na to, aby vedení vymyslelo jak se takové budoucnosti přizpůsobit.
Tedy ne jenom British American Tobacco, ale i všem ostatním tabákovým firmám. Takže se můžeme ještě minimálně několik let těšit na hezky šťavnaté dividendy.
Finance
Jak jsme si řekli, tak i přes přehnané obavy z možného zákazu mentolu, společnost British American Tobacco vykázala za rok 2018 velmi silné výsledky. Pojďme se na ně podívat trošku blíže.
Jak je vidět na obrázku výše, tak společnost British American Tobacco dosáhla silných výsledků ve všech oblastech. Nejvyšší a nejvýznamnější je růst operačního zisku. Je naprosto neuvěřitelné, že v tržním sektoru, který každý rok vykazuje pokles prodejních objemů, dokázala firma takto navýšit.
Dividenda
Společnost též vykázala neuvěřitelný volný peněžní tok (free cash flow). Společnost o tržní kapitalizace cca 70 miliard liber dokázala vygenerovat neuvěřitelných 7,7 miliardy liber volného peněžního toku. Z toho společnost vyplatila dividendy ve výši 4,6 miliardy liber. To znamená výplatní poměr necelých 60% a tedy že dividenda ve výši 7% je velmi bezpečná.
Dvě věci, které nebyly na výsledcích roku 2018 pozitivní jsou: pokles EPS a žádné zpětné odkupy.
EPS (earnings-per-share / zisk na akcii) klesl velmi významě a budu číst H1 2019 výsledky společnosti velmi pozorně jestli se vedení podařilo vývoj EPS stabilizovat.
Společnosti, které generují velký volný peněžní tok téměř vždy vykupují své akcie, aby podpořili růst EPS. Protože čím méně firma má akcií, tím méně vyplatí na dividendách a tím víc tedy připadne zisku na jednu akcii.
I když každoročně klesá počet kuřáků, tak i přesto společnost British American Tobacco dokázala každý rok své akcionáře odměnit = od roku 2005 se dividenda zdvojnásobila. Růst dividendy o 12% ročně je neuvěřitelné.
Závěr
Společnost British American Tobacco měla těžko rok 2018, cena jejich akcií za celý rok poklesla o více jak 50%. Hlavním důvodem tohoto poklesu jsou obavy investorů ze zákazu mentolových cigaret, což přináší 25% celkových zisků společnosti. Jak jsem v dnešním článku uvedl, tak to jsou obavy přehnané a předčasné.
Zákaz mentolových cigaret je velmi nepravděpodobný. Možný problém v blízké budoucnosti je zvyšování daní z tabákových výrobků, ale to se týká jen ČR, což na zisky světových firem bude mít jen opravdu minimální dopad.
Při investici při ceně kolem 37,8 dolarů firma British American Tobacco odmění své investory 6,7% dividendového výnosu a to je velmi slušná odměna za čekání jak to jak to s mentolem za pár let dopadne.