British American Tobacco – podhodnocená a s vysokým dividendovým výnosem
Když se podíváme na historické ocenění akcií firmy British American Tobacco (BTI / BMT), tak jsme dnes u ceny, za kterou se akcie prodávaly na posledy v březnu 2020. Takže akcie dnes nesou velmi atraktivní více než 8% dividendový výnos.
Ač spotřeba klasických „hořících“ cigaret klesá, tak naopak elektronické cigarety prudce rostou. A to je příležitost, které se „hříšné“ kuřácké firmy dnes snaží využít … a právě společnosti British American Tobacco se na této vlně „obrody kouření“ daří „serfovat“ velmi dobře.
UPOZORNĚNÍ: Ne každému je příjemné vydělávat na neřestech jiných, proto pokud Vám není toto téma příjemné nebo vydělávání peněz na závislosti(-tech) jiných lidí, tak prosím dál v článku nepokračujte, děkuji za pochopení.
Přehled
Firma byla založena v roce 1902 a má sídlo v Londýně. To má pro nás investory velkou výhodu v tom, že v Anglii je nulová daň z dividend.
Společnost prodává své výrobky na 11 milionech maloobchodních míst a nabízí více než 200 tabákových značek na 200 trzích celého světa a mnoho dalších tabákových výrobků v téměř všech státech světa.
Nejznámější značky firmy jsou: Dunhill, Kent, Lucky Strike, Pall Mall, Rothmans, Newport, Camel, Natural American Spirit, Vogue. Z „nové generace“ výrobků pak jmenujme: Vuse, Velo a glo.
Společnost je dnes největší tabákovou společností měřeno čistými příjmy a druhou největší dle objemu prodaných cigaret. V USA drží firma tržní podíl cca 30 %.
Rozvíjející se trhy jsou nadále vysoce ziskové, přičemž pomáhají kompenzovat klesající prodeje klasických cigaret v ostatních regionech.
Růst
Obrovské překážky vstupu nových hráčů na trh a především pak známost a oblíbené produkty, které si spotřebitelé nenechají (nechtějí nechat) vzít. Nové a/nebo inovované produkty, které si uživatelé oblíbí a/nebo starší produkty za nové vymění. To jsou hlavní pro-růstové katalyzátory, které firma dlouhodobě používá a zajisté bude i nadále využívat.
Společnost se zaměřuje na přechod od klasického hořlavého tabáku na výrobky nové generace. A tedy největšími a nejdůležitějšími růstovými katalyzátory jsou „zahřívaný tabák“ a vapor výrobky, tzv. výrobky nové generace.
Jak ukazují dva obrázky výše, tak zákazníky na nové druhy kuřiva přecházejí ve velkém množství (téměř 17 % v H1 2023) a tržby z nových výrobků jen v první polovině roku 2023 vzrostly o téměř třetinu (27 %). To jsou velmi působivé míry růstu, což ukazuje na sílu portfolia výrobků příští generace.
A také je zde potenciál výrobků s THC a CBD. O těchto výrobcích vedení mluvilo především v letech 2020 a 2021, následně debata o těchto výrobcích utichla a v posledním reportu se o nich již vůbec nepíše. Což může znamenat dvě věci, buď vedení uvedení těchto výrobků na trh zavrhlo (z důvodu státních regulací nebo náročnosti výroby) anebo něco připravuje a nechce dávat indicie konkurenci. Uvidím co z toho bude pravda.
Rizika
Největším rizikem i nadále zůstávají dvě věci.
Za prvé je to pokles prodejních objemů klasických cigaret. Ten, i když setrvale klesá, tak pokles není nijak prudký, ale pozvolný. A ten se firmě daří nahrazovat prodeji „nehořlavých“ variant kuřiva a hlavně vyššími maržemi u nových produktů.
Za druhé to jsou státní regulace. I když jak se zdá, tak např. u nás původní plán uvalení vysoké daně na e-cigarety, aby se naplnila děravá státní kasa, již dostává vážně trhliny. Ve výsledku to bude velmi pravděpodobně znamenat, že daň nějaká bude, ale ne až zas tak vysoká … prostě klasicky, aby se vlk (státní rozpočet) nažral, ale koza (prodeje e-cigaret) zůstaly na dost vysoké úrovni, aby to motivovalo lidi k odklonu od klasických „hořlavých“ cigaret.
Prodeje klasických cigaret rok od roku setrvale klesají v USA, ale jak ukazuje obrázek výše, tak další dva regiony tento pokles bez problémů vyrovnávají (nutno podotknout, že prozatím). A to především z důvodu, že mnoha asijských zemích je prodej, natož kouření, e-cigaret zakázán a přísně trestán!
Dalším, i když menším rizikem, je dnešní zadlužení společnosti, které je dnes ve výši 3,67 násobku EBITDA. Vedení znovu zopakovalo, že cílem je zadlužení dostat pod 3 násobek. Což by mělo firmě v následujících letech podařit a to vzhledem k tomu, jak se firmě dařilo snižovat dluhy v posledních letech.
Dividenda
Akcie dnes nesou dividendový výnos přes 8 %. Firma v letošním roce dividendu zvýšila o 6 % (je třeba brát dividendu v GBP, nikoliv USD, jak ji uvádí po kurzovém přepočtu mnohé weby).
Výplatní poměr je mírně nad 60 %, takže dividenda je nejen udržitelná, ale je zde i mnoho prostoru pro budoucí růst.
Ocenění
Ocenění akcií od února 2022 setrvale klesalo a od začátku roku 2023 cena klesla o více jak 17 %, ale zdá se, že se trend konečně obrací. Poměr P/E díky tomu klesl historicky nejnižším hodnotám – pod 7! To je u tak velké firmy se celosvětovým zastoupením, obrovskou výrobní kapacitou, dodavatelským řetězcem a především silně návykovými produkty něco velmi překvapivého.
Navíc vzhledem k postupnému přechodu kuřáků k novým produktům (s vyšší marží) by měly zisky firmy růst o 5 až 7 procent ročně.
Férové ocenění je P/E poměr mezi 11 až 13, tedy více jak 100% potenciální růst ocenění v nacházejících letech.
Závěr
British American Tobacco je jednou z největších firem v tabákovém sektoru a to jak v USA, tak ve zbytku světa. Navíc má jednu z největších distribučních sítí, díky které dokáže své výrobky levně distribuovat do všech zemí světa.
Dnes jsou navíc její akcie velmi podhodnocené, růstových příležitostí má firma dost a dost, což by mělo firmě v nadcházejících letech pomoci překonat regulační dopady/restrikce a pokles prodejů klasických cigaret.
Vysoká a rostoucí dividenda společně s výhledem na růst ceny budou již jen pomyslnou třešničkou na investorském dortu. Z těchto důvodů dnes hodnotím akcii jako rozhodně vhodné k nákupu (Strong Buy) a to jak pro DGI investory, tak i pro investory zaměřující se „pouze“ na růst ceny.