British American Tobacco – podhodnocená akcie mimo zájem investorů
Když se podíváme na historické P/E ocenění akcií firmy British American Tobacco (BTI / BMT), tak jsme dnes na historických minimech a akcie dnes nesou velmi atraktivní 8% dividendový výnos. Tak vysoký výnos ale není bez rizika, tím je především negativní nálada investorů a pak názor, že lidé přestanou kouřit úplně… tož o tom si dovolím pochybovat, i když by si to mnozí přáli, tak tohle nebude pravda ještě dlouho a následně si stejně lidé najdou jinou neřest, které se budou věnovat.
To již je vidět dnes, ač spotřeba klasických „hořících“ cigaret klesá, tak naopak elektronické cigarety prudce rostou. Plus zde máme další kategorii: konopí.
To jsou příležitosti, na které se „hříšné“ kuřácké firmy dnes snaží přeorientovávat a nutno dodat, že některým to jde lépe než jiným.
UPOZORNĚNÍ: Ne každému je příjemné vydělávat na neřestech jiných, proto pokud Vám není toto téma příjemné nebo vydělávání peněz na závislosti(-tech) jiných lidí, tak prosím dál v článku nepokračujte, děkuji za pochopení.
Přehled
Firma British American Tobacco p.l.c. byla založena v roce 1902 a má sídlo v Londýně. To má pro nás investory velkou výhodu v tom, že v Anglii je nulová daň z dividend.
Společnost prodává své výrobky na 11 milionech maloobchodních míst a nabízí více než 200 tabákových značek na 200 trzích celého světa a mnoho dalších tabákových výrobků v téměř všech státech světa.
Namátkou jen několik hlavních značek firmy: Dunhill, Kent, Lucky Strike, Pall Mall, Rothmans, Newport, Camel, Natural American Spirit, Vogue.
Z „nové generace“ výrobků pak jmenujme: Vuse, Velo a glo.
Společnost je dnes největší tabákovou společností měřeno čistými příjmy a druhou největší dle objemu prodaných cigaret.
Rozvíjející se trhy jsou nadále vysoce ziskové, přičemž pomáhají kompenzovat klesající prodeje klasických cigaret v ostatních regionech.
Rizika
Hlavním důvodem pro pokles ceny v posledních týdnech je obava z možné regulace množství nikotinu ze strany FDA. To ovšem není nic nového pod sluncem, tuto aktivitu FDA oznámilo již v roce 2017 a nikoho by tedy nemělo překvapit, když se k tomu opět FDA vrací.
Hlavně, firma si již podobným problémem v minulosti prošla a vyšla z toho silnější. Mám samozřejmě na mysli zákaz mentolových cigaret. A jak ukazuje následující obrázek, tak firmě to pradoxně ve výsledku pomohlo.
Růst
V tabákovém sektoru jde o hru na kočku a myš mezi tabákovými firmami a regulačními úřady.
Když na konci srpna FDA zakázala aplikace pro asi 55 000 ochucených e-cigaret, tak společnost British American Tobacco oznámila, že se zaměří na syntický tabák. Proč, ptáte se?
Protože v roce 2009 prezident Barack Obama podepsal zákon o prevenci kouření. V tomto zákoně je „tabákový výrobek“ definován jako výrobek vyrobený nebo získaný z tabáku. To znamená, že syntetický nikotin je mimo pravomoci FDA. I když je více než jisté, že časem se zase najde zákonodárná iniciativa, která syntetický nikotin do pravomocí FDA přidá… ale do té doby mají všechny tabákové firmy čas.
Další růstovou kategorií jsou „zahřívaný tabák“ a vapor výrobky, tzv. výrobky nové generace. A dále je zde též segment využívání nikotinu pro lékařské účely. A společnost se zaměřuje na přechod od klasického hořlavého tabáku na výrobky nové generace.
Jak ukázaly poslední výsledky, tak spotřebitelé na výrobky nové generace houfně přecházejí. Jen za 1. polovinu roku 2021 přešlo na 2,6 milionů zákazníků na tyto výrobky a firma dodala více jak 16 milionů výrobků nové generace.
Tržby z tohoto segmentu se od konce roku 2018 zdvojnásobily, to je téměř 17% CAGR! Co je ale z pohledu investorů naprosto zásadní, že útrata těchto zákazníků za tyto výrobky nové generace je téměř trojnásobná, než jaká byla u klasických cigaret!
Dále zde máme vapor výrobky. Jak ukazuje následující obrázek, tak růst tržeb vapor výrobků byl za poslední rok v desítkách procent.
To jsou velmi působivé míry růstu, což ukazuje na sílu portfolia výrobků příští generace.
A samozřejmě nesmím zapomenout na konopí. Ač je konopí stále pro většinu populace spojeno s „hulením“, tak je zde také jeho nezanedbatelné lékařské využití. Navíc mnoho zemí již kouření „marjánky“ legalizovalo a další se chystají.
A společnost již v roce 2020 oznámila, že zkoumá možnosti využití příchutí THC a CBD pro své elektronické cigarety. A na začátku letošního roku již zahájila první testování. Vedení očekává, že v příštím roce by mohla firma tyto výrobky distribuovat do celého světa.
S růstem tohoto sektoru se též pojí investiční úsilí firmy, když letos v březnu koupilia 20% podíl v kanadské firmě Organigram.
Prostoru pro růst je zde tedy dost a dost.
Dividenda
Akcie dnes nesou dividendový výnos přes 8 %. Firma v letošním roce dividendu zvýšila o 2,5 %.
Výplatní poměr je necelých 65 %, takže dividenda je nejen udržitelná, ale je zde i mnoho prostoru pro budoucí růst.
Dluhy
Společnost měla dlouhodobě nízké zadlužení, tedy až do roku 2020, kdy za 86 miliard dolarů koupila americkou firmu Raynolds. To na straně jedné přineslo prudké navýšení zadlužení a velká náklady na integraci. Na straně druhé to však firmě dalo zastoupení na obrovském americkém trhu.
Všechny dluhy společnosti mají investiční stupeň, takže úroky jsou nízké. Úrokové krytí k EBITDA bylo ve výši 7,4, což je nejvyšší za poslední roky – díky snižování zadlužení a tím i pokles zaplacených úroků.
Ocenění
Ocenění akcií od dubna setrvale klesá, jen za posledního půl roku cena klesla skoro o 12 %. Díky tomu klesá i P/E ocenění a to k téměř historicky nejnižším hodnotám. V době psaní článku se akcie obchuje s P/E ve výši 8!
A stejně vychází i ostatní hodnotící parametry – P/EBITDA, P/FCF,… všechy cenové hodnotící parametry ukazují, že společnost je dnes podhodnocena.
Závěr
Jedno z pravidel trhu zní, že i když se vše zdá předražené, tak i přesto vždy lze najít podhodnocenou akcii… a akcie firmy British American Tobacco jsou toho zářným příkladem.
Ano, samozřejmě jde o „hříšnou“ akcii = firmu vydělávající na neřestech a závislostech lidí. To je též jeden z důvodů poklesu ceny = nezájmu investorů. Ale myslíte si, že když by se přestaly prodávat cigarety a alkohol, tak „s tím lidé seknou“?
Dovolím si o tom silně pochybovat a je mnohem lepší, když tyto výrobky vyrábí a prodává velká firma, která má velké výzkumné centrum, aby její výrobky nebyly až tak moc „smrtící“. Protože jak to vypadá, když se do toho pustí amatéři jsme viděli u nás doma v přímém přenosu.
British American Tobacco je jednou z největších firem v tabákovém sektoru a to jak v USA, tak ve zbytku světa. Navíc má jednu z největších distribučních sítí, díky které dokáže své výrobky levně distribuovat do všech zemí světa.
Dnes jsou navíc její akcie velmi podhodnocené, ale jak jsem popsal výše, tak růstových příležitostí je zde dost a dost, což by mělo firmě v nadcházejících letech pomoci překonat regulační dopady a restrikce.
Vysoká a rostoucí dividenda společně s výhledem na růst ceny jsou/budou už jen pomyslnou třešničkou na investorském dortu. Z těchto důvodů dnes hodnotím akcii jako vhodnou k nákupu a to jak pro DGI investory, tak i pro investory zaměřující se „pouze“ na růst ceny.
Můžete napsat pár slov o sporu BAT s PM týkajícího se porušení patentů IQOS? Kdo, podle vás, nakonec z toho sporu vytěží víc? Nebo naopak – bude znamenat výrazné poškození byznysu pro PM a MO? Díky moc za názor.
Děkuji, načtu o tom víc info a když bude čas, tak zkusím k tomu napsat souhrn.