Bude recese? Nebude recese? Kdy bude recese?
Tak se nám invertovala křivka US bondů, pane Novák!
Cože?!? Proč by mě měla zajímat nějaká křivka v Americe?
Treasury Yield Spread křivka
Proč by nás v Evropě měla nějaká americká křivka zajímat? Nooooo, možná proto, že posledních 9 recesí v USA předcházela právě převrácená (invertovaná) výnosová křivka – vypočítáno jako úrok 10letých bondů mínus úrok 1letých bondů, tzv. Treasury Yield Spread. Tedy, že úrok ročních US Treasury bondů je větší něž úrok 10tiletých US Treasury bondů.
A nutno říci, že z USA se vždy recese rozlila do zbytku světa. Ale obráceně to jaksi nefunguje, recese ve zbytku světa nemá, tedy alespoň ne podstatný, vliv na ekonomiku USA.
Většina by asi řekla, co to jsou 3 setinky, že? Jenže trend je jasně patrný.
Jak to bylo v minulosti?
První co asi většinu napadne je: Jak to bylo v minulost? Mělo to nějaký vliv? Dalo by se z toho něco vyčíst?
Na to lze vyguglit následující obrázek, dovolil jsem si ho upravit do češtiny:
Pokud bychom tedy vzali historii jako bernou minci a uvěřili, že se bude opakovat se stejnou, nebo alespoň velmi podobnou pravděpodobností, tak to znamená, že recese je s poměrně vysokou pravděpodobností před námi … a to již téměř za nejbližším rohem.
Za kterým rohem? Tedy kdy?
Pokud by se historie opakovala, tak můžeme recesi čekat v příštích 8 až 24 měsících. Vzali bychom-li historický průměr, za jak dlouho recese po inverzi křivky přišla, tedy průměr 14 měsíců, tak by to znamenalo, že se na příchod recese můžeme těšit kolem května 2020.
Proč říkám, že těšit? Inu proto, že dnes je vše na svých historických maximech a tedy nákupních příležitostí poskromnu. A recese sebou vždy přinesla vynikající nákupní příležitosti.
Fed vydal svůj recesní model, v kterém udává pravděpodobnost recese USA v příštích 12 měsících ve výši 29%:
Byla někdy invertovaná křivka bez recese?
Co by Vás jistě mohlo ihned napadnou je, zda někdy došlo k invertování křivky, aniž by následně přišla recese. Ano došlo, i když …
V době mezi prosincem 1965 a únorem 1967 výnosová křivka invertovala a to bez recese v následujících dvou letech. Než ale začnete jásat radostí, že nás recese nečeká, tak musím zdůraznit, že v tomto období byl tzv. medvědí trh, index S&P 500 (SPY) od února do října 1966 klesl o 24%!
Začátek roku 2019
Rok 2019 začal nejvyšším růstem od roku 1987! I když je nutno podotknout, že za to s největší pravpodobností může korekce na Vánoce 2018, která sebou přinesla několik vynikajících nákupních příležitostí!
Sto největších ETF od začátku roku vykazuje pouze a jenom růst:
Bohužel stále zde máme příliš mnoho nejistot, než abychom mohli říci, že nám recese rozhodně nehrozí.
Světové problémy
Když mě zvolíte za krále, tak Vám slibuji světový mír, bochník chleba a slunečné počasí každé ráno.
Stále zbývá příliš mnoho problémů k řešení, než abych si mohli oddechnout.
Celní válka mezi Čínou a USA, klesající výkonnost Evropy, úrokové sazby centrálních banka na nule, stagnující inflace, … a co by nás, čechy, mělo velmi zajímat je pokles PMI indexu (index nákupních manažerů) v Evropě.
Jenže Evropa není jediné místo, kde klesá objem výroby, index nejvíce táhne dolů právě Německo, pro Česko velmi důležitý exportní trh. Ale v podobné situaci je i Japonsko, které je velmi pro-exportně orientované. Takže když Japonsko nevyrábí nové zboží, tak je to prostě proto, že zbytek světa toto zboží nepotřebuje.
Takže by nemělo být překvapením, že Německé bondy opět nesou záporný úrok, znovu od října 2016. Tedy, že investoři Německu za to, že si koupí jejich bondy platí.
To též znamená, že QE horečka ECB nefunguje, tak jak by si centrální banka Evropy přestavovala.
Dalším problém „na cestě“ jsou Euro-Dolar futures:
Tohle opravdu nevypadá na „útok býků“, že ne? I když ceny akcií rostly v podstaně, s drobnými klopýtnutími, celý rok 2018, tak trh s dluhopisy nic takového celý roke 2018 vůbec nezažil. Je to až děsivý rozdíl mezi akciovým a dluhopisovým trhem!
FED navíc vzdal pokusy o zvyšování úrokových sazeb, po častých výpadech prezidenta Trumpa, takže pokud nálada na trhu pokračovat, tak se teoreticky FED mohl vrátit zpět k QE anebo namísto zvyšování základní úrokové sazby, by FED mohl úroky naopak snížit. To by hrálo do karet akciovým investorům, protože by to pomohlo dále hnád ceny nahoru. Což ovšem na druhou stranu bude znamenat, že trh s bondy bude dále klesat.
To co vidíme výše na dluhopisech Německa, se ale odehrává na všech grafech po celém světě … Kanada, Japonsko, Austrálie, atd.
Takže pokud centrální bankéři znovu přikročí ke snižování základních úrokových sazeb, tak to rozhodně nebude na základě ekonomických ukazatelů!
Závěr
Takže příjde recese nebo ne? Ano příjde, ale kdy to stále nelze ani přibližně určit. Pokud bychom vycházeli z historických statistik, tak recese může přijít někdy v rozmezí listopadu 2019 a března 2021, s průměrem v květnu 2020.
Jenže nyní jsme v naprosto odlišné situaci než jsme byli kdykoliv v minulosti!
QE nalilo tak obrovské miliardy do všech ekonomik světa a to ve všech různých měnách, že srovnání s minulostí kulhá na všechny ekonomické nohy. Vlády nejmocnější států světa se snaží udržet růst svých ekonomik za každou cenu, což se obávám bude mít podstatný negativní vliv v budoucnosti.
Osobně jsem v kumulativním módu, protože nevidím žádnou příležitost k levnému nákupu. Sice mám pár pozic v mínus, ale ty z různých důvodů nechci navyšovat a vše ostatní svítí zeleně … a moje železné pravidlo je:
vždy přikupovat za nižší cenu, než jsem nakupoval posledně
A co Vy? Jak to vidíte s příchodem recese? Kumulujete peníze nebo stále navyšujete/nakupujete? Budu rád za komentáře. Předem děkuji. A jako vždy DGI investování ZDAR!
Vždycky je potřeba se zamyslet podrobněji, co znamená ten který jev, tedy v našem případě inverzní křivka US bondů. Znamená, že současná úroveň krátkodobých sazeb bude klesat (myslí si to trh), nic víc, nic míň. Nejjednodušší úvaha je samozřejmě ta, že budou klesat úroky ve vazbě na zhoršování výkonu ekonomiky. Záměrně nepíšu, co by měla být příčina a co následek, protože je to dost zásadní, a tak se pojďme na to podívat detailněji.
Investoři si mohou myslet (a z „připosranosti“ FEDu v posledních měsících je to logická myšlenka), že při sebemenším náznaku ekonomických problémů v USA budou sazby sníženy. Tím spíš, že další relevantní vyspělé země (Eurozóna a Japonsko) mají sazby nulové a nehodlají je v dohledné době zvyšovat. To je hodně zásadní, to srovnání se světem, tím spíše, když ještě před pár měsíci Evropská centrální banka i Bank of Japan předpokládali, že jejich sazby půjdou v horizontu měsíců pomaloučku nahoru. Takže snížení sazeb v USA dává smysl, klidně přijít může, ale už vůbec to neznamená, že se neodvratně blíží recese, naopak snížením sazeb se může podařit recesi vyhnout. V takovém scénáři se víceméně nalézáme (dle mého úsudku) a logickým důsledkem důvěry v to, že recesi se FED dokáže vyhnout, je růst cen aktiv a samozřejmě cen akcií.
Tedy závěrem – inverzní křivka ukazuje názor trhu, že dojde k poklesu sazeb, což může být reakce FEDu na zhoršení výkonu ekonomiky nebo i recesi. FED se však hodně naučil a poučil z minulých desetiletí, a tedy jeho reakce (snížení sazeb) může být klidně proaktivní a zabránit oslabení ekonomiky. Dříve býval FED více „za vozem“, tedy reagoval ex-post.
Osobně jsem mírný optimista a v brzkou recesi nevěřím, hlavně proto, že nevidím v ekonomice silné náznaky recese v jiných oblastech než je inverze křivky. Příliš neroste inflace a nerostou ani moc mzdy, to jsou zásadní faktory, které mi dodávají optimismu. A černá labuť v Bílém domě? Řečeno slovy Ivánka kamaráda z legendárních fotbalových odposlechů – vždyť my máme všichni (drobní akcionáři, Trump i FED) stejný zájem – zájem na růstu cen akcií.
No FED není připosr*, ale posr* až za ušima. Powell nedělá/neudělá nic, čím by si „rozhněval“ Trumpa. Takže zvyšování úroků nepřichází v úvahu a může si naznačovat co chces … prostě si to nedovolí.
Takže buď je nechá stejné nebo při sebemenším záchvěvu je radši sníží, pro jistotu, aby náááhodou ta recese nepřišla v době amerických prezidentských voleb … to by si určitě Trumpovo pochválení nevysloužil.
Německá ekonomika zpomalila/zpomaluje a zlepšení příliv „pracovních“ síl z Afriky tomu překvapivě vůbec nepomohl/nepomáhá.
A Japonsko … nooo to je kapitola sama pro sebe, obávám se, že časy technologické a inovativní nadvlády jsou dávno pryč … tuto roli již dávno převzala Jižní Korea.
„důvěra, že recesi se FED dokáže vyhnout“ je naprosto scestná. Ekonomika je ze své podstatě cyklický „stroj“, minulost to jasně dokazuje … a navíc zlaté pravidlo říká: „nic neroste do nebe“.
Oddálit? Ano! Vyhnout? Rozhodně NE!
Ano naprostý souhlas, dříve FED reagoval na vše se zpožděním, dnes se zdá, že se alespoň trošku snaží jedna s předstihem … bohužel až čas ukáže, zda tato reakce byla dobrá.
Já již od ukončení intervencí ČNB (srpen 2017) říkám, že recese v příjde 4-5 let po ukončení, tedy osobně očekávám příchom v letech 2021 až 2022. Protože jak mě učil můj vysokoškolský učitel ekonomie „finanční investice se dělají na přibližně 5 let“. Tzn. všichni kdo si během intervence nakoupili Kč, se jí budou chtít kolem 5tého roku zas zbavit a nabrat zpět Euro a USD.
Mě rostoucí ceny zrovna radost moc nedělají = není co koupit 🙁
Při porovnání cen a klesajících zisků firem, mi příjde vše až příliš drahé, než abych nyní mohl nakupovat 🙁