Burzovní skupiny a světové burzy
Burzovní skupiny a světové burzy
Přehled burzovních skupin a trhů:
1.Společnost NYSE Euronext provozuje několik burz v USA a Evropě.
Každá burza má svůj specifický obchodní model a obchoduje s jinými investičními nástroji.
Jedná se o tyto burzy:
- New York Stock Exchange (NYSE) – největší a nejlikvidnější akciová burza na světě.
- NYSE ARCA – elektronická burza, která má vedoucí postavení s ETF.
- NYSE MKT – přední americký akciový trh malých a středních rozvíjejících se společností.
- NYSE ARCAEDGE – slouží pro mimoburzovní obchodování s akciemi (OTC).
- NYSE LIFFE – plně elektronická burza pro obchodování opcí a futures, především drahých kovů.
- NYSE Euronext – v Evropě do skupiny patří akciové burzy v Paříži, Amsterdamu, Londýně, Bruselu a Lisabonu, kde NYSE Euronext provozuje také burzy NYSE LIFFE sloužící k obchodování opcí a futures.
2. NASDAQ OMX Group
Největší burzovní skupina na světě. The NASDAQ OMX Group vznikla v roce 2007, kdy se NASDAQ již jako standardní burza CP spojil se silnou skandinávskou skupinou OMX Exchange Group. Na 6 kontinentech provozuje 26 trhů, 3 clearingové instituce a 5 depozitářů.
3.CEESEG – CEE Stock Exchange Group (Central and Eastern Europe Stock Exchange Group)
Tato burzovní skupina provozuje ve střední a východní Evropě tyto burzy: Burza cenných papírů Vídeň, Burza cenných papírů Praha, Burza cenných papírů Budapešť, Burza cenných papírů Lublaň.
Burzy v USA a Kanadě:
1. New York Stock Exchange – NYSE – Newyorská burza cenných papírů
Její historie sahá do roku 1792, kdy se několik obchodníků z Manhattanu sešlo na ulici Wall Street a sepsalo tzv. „Buttonwoodskou dohodu“. V ní se zavázali pravidelně se scházet a směňovat mezi sebou CP. Na základě této dohody později založili burzu cenných papírů New York Stock Exchange Board, která se roku 1863 přejmenovala na New York Stock Exchange. NYSE je založena na členském principu, pouze členové burzy mohou uzavírat obchody. Členy mohou být pouze fyzické osoby. Počet členů NYSE je omezen na 1 366 křesel, křeslo je možné odkoupit nebo pronajmout od některého ze stávajících členů. Indexem zahrnujícím všechny akcie obchované na NYSE je index NYSE Composite. Výběrovým indexem je Dow Jones Industrial Average (DJIA), který je nejznámějším burzovním indexem na světě a jehož základ tvoří 30 největších společností obchodovaných na NYSE a NASDAQu.
2. NASDAQ
Je největší ryze elektronická burza v USA s více jak 3 900 kótovanými společnostmi z 39 zemí celého světa. Na tomto trhu lze obchodovat akcie, opce a futures kontrakty. NASDAQ byl založen roku 1971 Asociací národních (USA) obchodníků s CP, kteří chtěli investorům umožnit obchodovat rychle a transparentně pomocí počítačů. Nyní je NASDAQ vlastněn společností NASDAQ OMX Group. Hlavní ústředí NASDAQ OMX Group jsou v New Yorku a ve Stockholmu. Indexy: NASDAQ Composite, NASDAQ-100.
3. AMEX – American Stock Exchange
Je třetí největší americká burza cenných papírů, založená roku 1842 a od roku 2008 připojená k NYSE, obchoduje hlavně se small cap akciemi, indexovými akciemi a fondy. Sídlí v New Yorku.
4. TSX – Toronto Stock Exchange – Torontská burza cenných papírů
Historie burzy sahá do roku 1852, kdy se 12 kanadských obchodníků rozhodlo zformovat torontskou burzu. Oficiálně začala burza fungovat v roce 1861. Nejdůležitějším indexem burzy je S&P/TSX Composite Index, který představuje 70 % tržní kapitalizace burzy s přibližně 250 společnostmi. Burzu tvoří dva trhy: TSX (hlavní trh) a TSX Venture (mladé firmy). V roce 2014 byla Torontská burza 8. největší na světě a obchodovalo se zde přes 3 800 titulů akcií. Termín vypořádání T+2, obchodní hodiny 15.30-22.00 CET.
Evropské burzy:
Deutsche Börse Group
Německá burza sdružuje několik evropských národních či lokálních burz, kde se obchoduje prezenčně (tzv. na parketu) nebo prostřednictvím elektronické platformy XETRA. Zahrnuje taktéž jeden z největších derivátových trhů EUREX a International Securities Exchange (ISE). Navíc je propojena se švýcarskou burzou Swiss Exchange. Největší a nejznámější součástí Deutsche Börse je Frankfurtská burza (Frankfurter Wertpapierbörse – FWB). Existuje zde několik segmentů – DAX, MDAX, SDAX, TecDAX a každý z nich je určitým způsobem specializován. Celková tržní kapitalizace celého burzovního seskupení činí 36 bilionů dolarů, obchoduje se v něm s více než 11 tisíci emisemi CP. Pro každý segment je kalkulován vlastní burzovní index. Nejznámější je index DAX, který zahrnuje 30 největších německých společností obchodovaných na Frankfurtské burze. Je to hodnotově vážený index, do něhož je započítáván i dividendový výnos, který je reinvestován zpět do akcií. Standardní termín vypořádání je T+2.
London Stock Exchange – LSE
London Stock Exchange – LSE je akciová burza se sídlem v Londýně, Spojené království. Byla založena v roce 1801 a je jednou z největších burz na světě. Na burze je kromě britských společností zalistována i řada zahraničních firem. LSE je součástí společnosti London Stock Exchange Group plc. LSE má soukromoprávní charakter a je založena na členském principu. V současnosti má LSE více než 300 členských firem, z toho 50 zahraničních. LSE plní funkci primárního i sekundárního trhu. Mezi nejdůležitější segmenty londýnského burzovního trhu patří trhy britských a irských akcií, zahraničních akcií, vládních dluhopisů, korporátních a municipálních dluhopisů, opčních listů, depozitních certifikátů, opcí a alternativní investiční trh. Trh s akciemi lze rozdělit z různých hledisek na několik segmentů. Mezi primární akciové trhy patří hlavní trh (Main Market) a alternativní investiční trh AIM (Alternative Investment Market), které mají rozdílné požadavky. Většina primárních emisí se uskutečňuje na trhu AIM.
LSE se dělí na 4 trhy:
- Main Market – hlavní trh, kde se obchoduje většina titulů.
- AIM – Alternative investment market – alternativní investiční trh.
- PSM – Professional Securities Market – profesionální trh s cennými papíry.
- SFM – Specialist Fund Market – speciální trh s fondy.
PSE – Prague Stock Exchange – Burza cenných papírů Praha
První burza vznikla v Praze v roce 1871. Činnost pražské burzy byla pozastavena v roce 1938 a k obnovení činnosti došlo až v roce 1993. Obchodování na BCPP probíhá prostřednictvím licencovaných obchodníků s CP, kteří jsou zároveň členy burzy. Jedná se především o významné banky a makléřské firmy. BCCP je součástí burzovní skupiny CEESEG. Od roku 2006 je oficiálním indexem BCCP cenově vážený index PX.
Bolsa de Madrid – Burza Madrid – Madrid Stock Exchange
Bolsa de Madrid je největší a nejmezinárodnější ze čtyř španělských regionálních burz. Ostatní jsou v Barceloně, Valencii a Bilbau. Na burze se obchodují akcie, konvertibilní dluhopisy a dluhopisy. Obchodování na burze probíhá prostřednictvím elektronického systému SIBE, přes který se realizuje více než 90 % všech transakcí. Standardní termín vypořádání je T+3. Hlavním indexem je IBEX35, který se skládá z 35 nejlikvidnějších španělských společností. Obchodování probíhá od 9:00 do 17:30 hod. SEČ.
Burza Euronext Paris
Bourse de Paris byla založena již v roce 1724 na základě výnosu tehdejší královské rady o založení burzy. Euronext Paris představuje francouzský trh s CP, donedávna známý jako Paris Bourse – Pařížská burza, která se sloučila s burzami v Amsterdamu, Lisabonu a Bruselu v září 2000 pod názvem Euronext NV, což je za Londýnskou burzou druhá největší burza v Evropě. V 80. letech 20. století byl kvůli modernizaci systémů a zvýšení konkurenceschopnosti zaveden nový elektronický systém CAC – průběžné společné kótování (základ pro index CAC 40). Hlavním indexem burzy je CAC 40, který zahrnuje 40 kapitálově největších společností obchodovaných na burze v Paříži. Standardní termín vypořádání je T+3. Při zadávaní pokynů je možné cenu určit na maximálně dvě desetinná místa. Obchodování probíhá od 9:00 do 17:30 hod. SEČ.
Všechny společnosti kótované na trzích NYSE Euronext jsou rozdělovány do tří základních skupin dle jejich tržní kapitalizace. Tato klasifikace pomáhá investorům rozlišovat mezi malou, střední a velkou společností.
Rozdělení do segmentů
- Segment A – tržní kapitalizace: 1 000 000 000 EUR.
- Segment B – tržní kapitalizace: 150 000 000 EUR až 1 000 000 000 EUR.
- Segment C – tržní kapitalizace: 150 000 000 EUR.
SIX Swiss Exchange – švýcarská burza
SIX Swiss Exchange, sídlící v Curychu, je hlavní švýcarská burza, která zprostředkovává obchod CP, jako jsou švýcarské státní dluhopisy, ETF a akcie. Řízena je sdružením 55 bank. Každá z těchto bank má stejná hlasovací práva ve věci rozhodování a řízení burzy. Obchody probíhají elektronicky na platformě Electronic Bourse Schweiz (EBS), obvykle nazývané SWX. Hlavním indexem je SMI (Swiss Market Index), který zahrnuje 20 největších a nejlikvidnějších akcií společností, působících ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku.
Borsa Italiana – Milánská burza
Je hlavní italskou burzou, od roku 2005 ve vlastnictví London Stock Exchange. Obchodují se zde hlavně velké italské společnosti a jejich dluhopisy. Kromě toho se zde dají najít i státní dluhopisy a deriváty, avšak likvidita v těchto segmentech je výrazně nižší. V systému AIM Italia jsou kótovány akcie začínajících společností. Na burze se zrealizuje přes 300 000 obchodů denně, takže likvidita je na poměrně dobré úrovni. Hlavní index burzy je FTSE MIB, jenž zahrnuje 40 firem s největší tržní kapitalizací. Obchodování probíhá od 9:00 do 17:30 hod. SEČ.
Trh se dělí do 4 základních částí:
MTA (akcie, konvertibilní dluhopisy, warranty, opce)
Určeno pro střední až větší společnosti s kapitálem minimálně 40 mil. EUR.
STAR (Segment for High Requirement Shares)
Určeno pro společnosti z MTA, které mají tržní kapitalizaci max. 1 mld EUR. Musí se zde dodržovat přísnější podmínky a přestup sem je dobrovolný.
MTA International
Relativně nový segment trhu, kde se obchodují společnosti, které nesídlí v Itálii, ale jsou kótovány na ostatních trzích v Evropě.
AIM Italia
Určeno pro malé až střední společnosti.
Tokyo Stock Exchange – TSE – Tokijská burza
Tokyo Stock Exchange je největší burza v Japonsku, založená roku 1878. V roce 2009 byla dle tržní kapitalizace (3,31 bilionů USD) druhá největší na světě; podle objemu obchodů (3,7 bilionů USD) byla čtvrtá na světě. V květnu 2011 se na burze obchodovalo s akciemi 2 288 společností. Během 2. světové války v roce 1943 vznikla polostátní Japonská burza, která spojila všech 11 existujících japonských burz včetně tokijské. V roce 1947 se rozpadla a v roce 1949 tak vznikla současná Tokijská burza. Hlavním burzovním indexem je od roku 1968 hodnotově vážený TOPIX, který zahrnuje všechny akcie obchodované na primárním trhu (asi 1 700 společností). V médiích se však častěji používá cenově vážený index Nikkei 225, který od roku 1950 počítá ekonomický deník Nikkei a zahrnuje 225 společností z primárního trhu.