Business Development Company (BDC)
Business Development Company = Společnost pro rozvoj podnikání
Je firma, která investuje do malých a středním firem na začátku jejich vzniku. Mnohé BDC jsou uzavřené investiční fondy a to jsou typicky veřejně obchodované společnosti.
Hlavním rozdílem mezi BDC a fondem rizikového kapitálu (venture capital fund) je, umožnit menším investorům investovat do začínajících společností. BDC se staly populární, protože poskytují kapitál rozvíjejícím se společnostem, ale hlavně umožňují investice široké veřejnosti. Jde o financování společností pomocí široké škály zdrojů, ať už jsou to kapitálové, dluhové, či hybridní finanční nástroje. BDC je vlastně typ uzavřeného fondu, který investuje do rozvíjejících se společností, které jsou finančně znevýhodněny. To znamená, že by jinak buď neměly vůbec žádnou nebo téměř žádnou, možnost získat kapitál pro rozjezd, či rozšíření podnikatelské činnosti, anebo by to pro ně bylo příliš nákladné.
BDC byly zřízeny americkým kongresem v roce 1980, aby pomohly americkým podniků při získávání finančních prostředků a podpoře růstu pracovních míst. BDC se též v menší míře zabývají provozováním a poskytováním poradenství společnostem, kterým tyto prostředky poskytují. BDC firmy též investují do soukromých (na burze neobchodovaných) společností.
Výnosné fondy rizikového kapitálu (venture capital fund) jsou k dispozici pro investování jen velkým bankám a finančním institucím, pro tzv. akreditované investory. Tyto fondy drží jen malý omezený počet investorů, z čeho vyplývá, že vklad je velmi vysoký. BDC vydává velké množství akcií a tedy investice je dostupná velké části veřejnosti.
Daňové speciality REIT firem
Aby BDC firma nemusela platit firemní daň (stejně jako REIT firmy), tak musí vyplatit svým akcionářům:
- 98% běžného příjmu
- 98% čistého zisku z kapitálového zisku
- všechny příjmy nerozdělené v předchozích letech
A aby mohla být BDC firma označena jako „regulovaná investiční společnost“, tak musí:
- podnikat na základě amerického zákona z roku 1940 o Společnostech pro rozvoj podnikání (novelizovaný v roce 1980)
- musí vyplatit alespoň 90% hrubého příjmu svým akcionářům
- diverzifikovat své investice:
- minimálně 50% – hotovost, hotovostní položky, americké vládní cenné papíry, cenné papíry jiných regulovaných investičních společností a ostatní cenné papíry, tyto ostatní cenné papíry (od jednoho emitenta) nepředstavují více než 5% aktiv BDC firmy nebo více než 10% nevyrovnaných cenných papírů emitenta (s hlasovacím právem)
- maximálně 25% hodnoty aktiv investovat do cenných papírů (jiných než vládních cenných papírů amerických nebo cenných papírů jiných regulovaných investičních společností) jednoho nebo více emitentů podnikajících ve stejném nebo obdobném sektoru
Výhody BDC
Dividendové výnosy nad 10%, ale i 15%, nejsou neobvyklé u BDC firem. BDC firmy nemusí dodržovat všechny povinné nařízení a zákony, které musí dodržovat banky a velké finanční instituce, čímž se jimi poskytované služby stávají dostupnější pro vetší počet firem, které by u banky kapitál nedostaly.
Nevýhody BDC
BDC firmy investují prostředky do málo likvidních firem, cených papírů, apod., takže může jejich cena velmi kolísat, mohou nastat jak prudké propady, tak prudké nárůsty cen akcií. Protože BDC firmy nemusí dodržovat všechny zákony a nařízení (jako banky), tak je i investice do BDC firem více riziková. Hodnocení BDC firmy tak vyžaduje daleko pečlivější prověření, než do jejich akcií vložíté své peníze!
BDC firmy využívají pákového efektu, i když většině BDC firem je povoleno používat jen velmi malých pákových poměrů (většinou jen 1:1). Což v dobrých časech přináší velké zisky, ale ve špatných časech zas velké ztráty. Toto se projevilo ve finanční krizi (2007-2009), když většina BDC firem měla velké problémy.
Marže některých BDC firem jsou přímo závislé na základní úrokové sazbě centrální banky. Pokud jdou úroky nahoru, tak marže takové BDC firmy klesají a opačně.
Protože BDC investují do začínajících podniků, je zde i vysoké riziko selhání těchto investic.
Rozdíly mezi BDC firmami
Ač jsou to vlastně všechno v základu podobné firmy, tak se BDC firmy dále specializují na různá podnikatelská odvětví. Jedna BDC firma se může specialiovat pouze na technologické firmy, jiná na zdravotnictví, třetí na půjčky (s pevnou, či pohyblivou sazbou), atd. atd.
Ale ten hlavní a nejdůležitější rozdíl mezi BDC firmami je v rozdílném řízení.
Interní vs Externí vedení
Externí BDC firmy mají vyšší náklady na správu. Řídí je nejčastěji nějaká externí finanční společnost, která se obvykle specializuje na střednědobé půjčky ve velkých objemech. Poplatek této firmě je tvořen ze dvou částí: základní sazbou (obvykle 1-2% hrubého majetku BDC firmy, kterou spravují) a poplatek za výkonnost. Výkonnostní poplatek je obvykle 20% čisté hodnoty aktiv. Kromě vyšších nákladů existují ještě další dvě nevýhody externě spravovaných BDC. Za prvé, vedení nemusí zveřejňovat informace o svých odměnách, které jsou přímo závislé na tom, jak si řízená BDC firma vede. Což vede k druhému potenciálnímu riziku a to je střet zájmů. Vedení si totiž může samo sobě odsouhlasit vyšší odměny.
Příklad
Prospect Capital (NASDAQ:PSEC) (momentálně asi nejhorší BDC) zahrnuje hotovost (peníze které ještě nebyly investovány), tak i dluh, do výpočtů aktiv. Jinými slovy, vedení může volně prodávat kolik chce nových akcií, jakožto zakládat nové dluhy a tím zvýšit své inkasované poplatky, i když výsledné zředění akcií zničí hodnotu pro akcionáře.
Naproti tomu interně řízené BDC firmy, jako třeba MAIN, TCAP, či KCAP, mají nižší náklady, protože neplatí žádné externí poplatky za správu a ani odměny, protože obvykle vycházejí z růstu čistého zisku na akcii. To znamená, že vedení nedostane vyšší odměnu, pokud nevytváří hodnotu pro své akcionáře. Tato hodnota se pak následně odrazí ve formě rostoucích dividend.
Najdou se ale i světlé vyjímky, jako např. ARCC, který je spravován externě, ale velmi dobře.
Velký výnos = velké riziko
V případě BDC je hotovostní tok, z kterého je vyplácena dividenda, tvořen vysoko-úrokovými půjčkami společnostem, kterých se jiné banky ani nedotknou. Takže záleží na managementu BDC firmy, aby vybírala dobře do čeho budou investovat. Řečeno jinak, tyto investice mají vysoké riziko, že dlužníci nezaplatí. Jsou to firmy, které ale nemají jiný způsob jak financovat své podniky.
Což pro nás znamená, že při výběru investice do BDC firem musíme velmi pečlivě vybírat i my. Nejvyšší dividenda nebude vždy znamenat nejlepší investici!
Jak vybrat kvalitní BDC
U BDC existují čtyři parametry, které musí každý investor do BDC firmy sledovat:
- vážený průměrný výnos portfolia
- NAV / akcie [Net Asset Value = Čistá hodnota aktiv]
- poměr výnosů
- výplata NII [Net Interest Income = čistý investiční příjem]
Dalším důležitým ukazatelem pro investory, je poměr úvěrů v prodlení. Tedy kolik jich měla BDC firma v minulém kvartálu/pololetí/roce, oproti současnosti. Pokud by toto číslo mělo stoupající tendenci, tak bychom se měli mít na pozoru.
A vůbec nejdůležitější pro všechny investory a jejich dividendy, je čistý investiční příjem (NII), z kterého BDC firma financuje dividendu. Jak již jsem psal, tak BDC firmy musí vyplácet alespoň 90% svých zisků, aby byly osvobozeny od daní, takže výplatní poměr 95-98% není u BDC firem neobvyklý a ani z pohledu dividendového investora nebezpečný. Důležitější než poměr výplaty v daném čtvrtletí je trend výplaty. Výplata přesahující 100% po několik kvartálů za sebou je předzvěstí snížení dividendy nebo úplnému zastavení vyplácení.
Net Interest Income = čistý investiční příjem
Čistý úrokový výnos je rozdíl mezi příjmy generovanými úročenými aktivy a náklady na zálohové (úročené) závazky.
V případě BDC firem se do aktiva zahrnují půjčky, hypotéky, stavební úvěry, které BDC firma poskytla. Závazky jsou vklady investorů. NII je tedy rozdíl mezi úrokovými platbami, které BDC firmě plynou ze splácených úvěrů a úrokovými platbami, které BDC firma platí svým investorům.
Výnosy BDC firem
Výnosy portfolia BDC firmy jsou pouze váženým průměrem výnosů z úvěrů a jiných aktiv (majetkové účasti ve společnostech, které financují).
Vážený průměr výnosu portfolia vám řekne dvě důležité věci o BDC firmě:
- jak moc riskantní je portfólio úvěrů BDC firmy. Nezapomeňte, že bezpečnější jsou úvěry s nízkým rizikem, tedy obecně nižší výnos je v tomto případě lepší. Znamená to, že portfólio úvěrů je silnější. V případě selhání umožní BDC firmě získat alespoň část své investice zpět.
- jaký je trend NAV/akcie (NAV = (aktiva – pasiva) / počet nesplacených akcií). Protože BDC firmy musí vydávat stále nové akcie, aby mohli dál investovat (stejně jako REIT firmy). Vlastní kapitál tedy neustále roste, takže musíme zajistit, aby hodnota NAV nebo-li hodnota na akcii, rostla v čase též. To je důvod proč je poměr NAV/akcie tak důležitým číslem při hodnocení BDC firmy.
Toto jsou nejlepší způsoby, jak určit, zda je BDC firma řízena kvalifikovaným týmem.
Zlatý standard – MAIN
Main Street Capital (NYSE:MAIN), momentálně obchodováný s 61% prémií na NAV/akcii, má nejlepší manažerském tým v oboru. I s 61% prémií je jedním z nejméně rizikových BDC firem, s nejbezpečnějším dividendovým pokrytím a absolutně nejlepším růstem vyplácených dividend.
Závěr
BDC jsou vysoce rizikové a nejsou tedy určeny pro každého. Pokud hledáte stabilní a stále rostoucí dividendy, tak se raději BDC firmám vyhněte. BDC firmy jsou velmi složité na hodnocení, cena jejich akcií dost často a hodně kolísá. Aktiva, do kterých BDC firmy investují jsou velmi často nečitelná nebo se o nich nedá zjistit dostatek informací.