Cardinal Health vs. opioidní krize v USA
Společnost Cardinal Health (NYSE:CAH) založil v roce 1971 Robert D. Walter, když si v centru města Columbus ve státě Ohio, otevřel malé distribuční centrum. Dnes firma patří do Fortune 25 a je to jedna z největších diverzifikovaných zdravotnických firem světa. Dodává zdravotnické a farmaceutické výrobky, zajišťuje logistiku zdravotní péče a zaměstává 50 000 lidí ve více jak 45 zemích světa.
Vedení firmy představilo solidní výhled pro budoucí růst firmy, cena akcií firmy je dnes relativně nízká a dividendový výnos je ve výši 3,8%. Ovšem, protože je Cardinal Health distributorem „opioidů“, tak to pro firmu představuje možné riziko a na to se dnes společně podíváme.
Výzvy
Když se podíváme na vývoj ceny akcií, tak vidíme, že od roku 2018 cena propadla z více jak 75 dolarů až k téměř 40 dolarům za akcii. Tento pokles ceny lze připsat opioidní krizi v USA, i když jak je vidět, tak cena od září již opět roste. Zdá se, že si investoři konečně uvědomili, že společnost není výrobcem, ani nevydává v lékárnách opioidy. Ale jakožto distributor léčiv je stále vystaven možným soudím procesům. Vedení společnosti v polovině roku varovalo, že tyto žaloby budou mít na firmu vliv a spojilo se s dalšími farmaceutickými firmami, McKesson (NYSE:MCK) a AmerisourceBergen (NYSE:ABC). Společně vytvořili fond ve výši 10 miliard dolarů, který bude řešit soudní vypořádání ohledně opioidní odpovědnosti těchto firem.
Je třeba zdůraznit, že pozornost regulačních orgánů se prozatím soustředila přimárně na producenty, např. Johnson & Johnson (NYSE:JNJ) a soukromou firmu Purdue, která již na sebe podala žádost o bankrot, i když distributoři též nesou svůj díl odpovědnosti.
Výdaje na zdravotní péči v USA
Výdaje na zdravotní péči ve Spojených státech rostou již mnoho let:
Za poslední roky celkové výdaje na zdravotní péči vzrostly o 4 až 6% ročně. Výdaje na léky na předpis (červená čára) v letech 2014 a 2015 vzrostly přímo hrozivě, výdaje na klinické služby (zelená čára) se v těchto letech držely na stejné úrovni a výdaje na nemocniční péči (oranžová čára) se téměř nezměnily.
Výdaje v letech 2018 a 2019 stagnovali, ale pro další roky odhady předpovídají, že do roku 2027 roční výdaje na zdravotní péči vzrostou o 5,5% a celkově by tak výdaje měly dosáhnout až 6 bilionů dolarů nebo-li 19,4% HDP USA:
Takže můžeme předpokládat, že růst výdajů na zdravotní péči bude podobný jako v minulosti, tedy nemocniční péče a výdaje na klinické služby a taktéž výdaje na léky na předpis vykážou občasný prudký nárůst (viz. graf výše). To znamená, že společnosti, které jsou závislé na výdajích na nemocniční péči a klinické služby, tedy např. firma Cardinal Health, z tohoto růstu budou těžit.
Společnost Cardinal Health funguje ve dou hlavních obchodních segmentech:
- farmaceutickém
- lékařském
Mezi služby, které Cardinal Health poskytuje patří:
- správa nemocničních lékáren
- správa léčebných terapií
- služby týkající se zpracování výsledků testů pacientů (pro nemocnice, poskytovatele zdravotní péče a pojišťovny)
- výroba a distribuce lékařských, chirurgických a laboratorních produktů
- a další
To znamená, že firma poskytuje nemocnicím zásoby, výrobky a služby, takže z budoucích vyšších výdajů v nemocnicích a zdravotnických střediscích bude mít prospěch.
Další faktor, který hraje do růstových karet firmy Cardinal Health je růst věku dožití. V Q4 2019 firma Cardinal Health vykázala 5,7% meziroční růst tržeb (37,35 miliardy dolarů) a to jak díky 14 miliardové tržní kapitalizaci firmy, ale především díky obchodnímu modelu odolnému recesi. Vyššího růstu zisku na akcii (EPS) bylo dosaženo především zpětným odkupem akcií. Obrázek níže ukazuje jak firma snižuje počet vlastních akcií od roku 2010:
Firma Cardinal Health za posledních 10 let vykoupila téměř 20% svých akcií a protože si i nadále udržuje silné peněžní toky, tak by měla být schopna v následujících letech počet akcií dále snižovat.
V roce 2018 společnost Cardinal Health vygenerovala provozní peněžní toky (operating cash flows) ve výši 2,7 miliardy dolarů, které byly použity ke splacení části dluhu o 13,6% (celkem 1,1 miliardy dolarů), 1,2 miliardy dolarů bylo vyplaceno na dividendách a použito na zpětný odkup akcií (téměř 9% tržní kapitalizace).
Dividenda ve výši 3,8% se může zdát nijak zvlášť vysoká, ale když si to srovnáte s dividendovým výnostem indexu S&P 500, který dnes nese pod dvě procenta, či s výnosem desetiletých státních dluhopisů ve výši 1,7%, tak firma Cardinal Health platí velmi slušnou dividendu.
Navíc dividenda je velmi dobře kryta zisky a peněžními toky:
Společnost vyplácí méně než 50% svých příjmů (earning) a méně jak 25% volného peněžního toku (free cash flow), takže i kdyby příjmy a peněžní toky poklesly, tak Cardinal Health bude moci svou dividendu udržet, či dokonce opět zvýšit.
Dnes se akcie firmy obchodují s P/E poměrem ve výši 10 – dle zisků za rok 2019 a s P/E poměrem ve výši 9 – dle odhadu zisků pro rok 2020. Provozní peněžní toky za rok 2019 byly ve výši 2,7 miliardy dolarů, což nám dává poměr ceny a peněžních toků ve výši 5,1.
Závěr
Vedení firmy Cardinal Health se daří držet vysoký peněžní tok, snižuje zadlužení, odkupuje akcie a pravidelně zvyšuje dividendu již 14 let v řadě. Jak již jsme psali mnohokrát, trh se někdy nechová racionálně a reakci přežene. V tomto případě poslal ocenění akcií Cardinal Health přespříliš dolů, což jak se zdá si již uvědomil a cena opět začala růst.
Riziko opioidních žalob sice bude mít na společnost dopad, ale nebude tak významné jak trh původně odhadoval, což přineslo investorům příležitost nakoupit akcie Cardinal Health ve slevě.
Nákupem akcií Cardinal Health dnes investoři do svého portfólia zařadí nejen dvojnásobný dividendový výnos než jaký nese index S&P500, ale též bezpečnou a rostoucí dividendu.
Akcie firmy Cardinal Health se dnes obchodují se levným oceněním vúdči svým historickým hodnotám a to i přesto, že firma firma nadále pevná v základech. Navíc ocenění bude těžit z růstu státních výdajů na léky a zdravotní péči a též ze zpětných odkupů akcií.