Centrální banky kupují zlato, znamená to, že by i investoři měli?
V poslední době se zas v televizi a novinách začínají objevovat zprávy a články o tom, že centrální banky ve velkém nakupují zlato a tak, že by prý měli nakupovat i investoři. Nebudeme si nic nalhávat, tyto články se objevují s železnou pravidelností, až se to zdá být přímo podezřelé.
Jenže …
Už Warren Buffett řekl:
Kdyby se ze všeho zlata světa udělala kostka, tak by se vešla na fotbalový stadion, no a pak by se na ni mohli všichni chodit dívat.
Význam této věty je v tom, kolik zisku/příjmů by taková kostka zlata investorům přinesla? Ti jenž nás čtou pravidelně již odpověď znají. NULA! NIC!
Prostě a jednoduše, zlato Vám přinese zisk jen v případě, že ho koupíte za levno a pak za draho prodáte. Do té doby Vám přináší jen náklady a možnou budoucí ztrátu. Musíte si totiž uvědomit, že když si koupíte zlatou cihličku či minci, tak máte dvě možnosti.
- odnést si ji domů
- nechat ji v úschově
Zde více než jinde platí, že si musíte dávat pozor na podvodníky. Proto, když už se rozhodnete se zlatem spekulovat (ne opravdu to není investování), tak musíte nakupuvat pouze a jenom u prověřených prodejců a s certifikátem pravosti. To samozřejmě není zadarmo.
Ale vraťme se k možnosti úschovy.
Když si totiž odnesete „zlatíčko“ domů, tak budoucí kupec nemá žádnou záruku, kromě Vašeho slova, že se se „zlatíčkem“ po dobu skladování u Vás doma nic nestalo. Proto si kupec nechá „zlatíčko“ prověřit… a za to se samozřejmě platí. A hádejte kdo tuto „zkoušku“ zaplatí? No samozřejmě, Vy! Tedy další výdaj, který musíte od budoucího zisku odečíst.
Druhá možnost je ponechat „zlatíčko“ v úschově prodejce/banky… a jistě tušíte, že to taky nebude zadarmo. Takže i zde je dodatečný výdaj, který musíte od budoucího zisku odečíst.
Cena zlata
Když se budete o zlatu bavit s lidmi, tak Vám budou téměr vždy tvrdit, že zlato je naprosto ideální komodita pro uchování hodnoty. Ale je to opravdu tak? Když se podíváme na cenu zlata, tak zjítíme, že od roku 2011 zlato ztratilo 40% své hodnoty.
Opravdu se Vám ještě stále zdá zlato jakožto správná komodita pro uchování hodnoty Vašich těžce vydělaných peněz?
Centrální banky
World Gold Council čtvrtletně (Q3 2018) vydává zprávu o tom, jaká je po zlatu poptávka a též které centrální banky a kolik nakoupily/prodaly.
Když se podíváte do výše uvedené Q3 zprávy, tak zjistíte, že jedním z největších kupujících byla Turecká centrální banka. A hádejte proč asi?
Při pohledu na výše uvedený graf směnného kurzu turecké liry a amerického dolaru, je Vám jistě jasné, že centrální banka Turecka moc možností na záchranu hodnoty prostě a jednoduše nemá … lira vúdči USD letí do nebes, tedy lira oslabuje každý den o vysoké procento.
Dalšími menší kupci zlata, z řad centrálních bank, byla ještě centrální banky Maďarska a Polska. A též centrální banka Číny, ale hlavně nakupovaly čínské firmy. Čína je v investorských kruzích stále považovaná za rozvíjející se trh, tedy nákup zlata je především z důvodu výroby, nikoliv uchování hodnoty.
A která že to centrální banka v Q3 nakoupila nevíce zlata ze všech? Pro ty, co sledují politickou situaci, to jistě nebude překvapením: ruská centrální banka. A proč? Protože jí nic jiného nezbývá. Dolary a euro kupovat nesmí, to jí zakazují sankce. Takže kam by měla ukládat rubly? Do čínských juanů? Japonských jenů? Indických rupií? To asi těžko, že?
Ale vraťme se k nám „na západ“. Kolik, že to nakoupily zlata centrální banky Německa? Francie? Itálie? Norska? Finska? Dánska? Tedy států, které považujeme za vyspělé… NIC!!! Za posledních 50 let vůbec, ale vůbec nic!
Proč tedy nakupovat zlato?
Se zlatem se vždy spojují významy jako: síla, bohatství, tradice, nadvláda. To má ve velké většině pouze emocionální hodnotu, nikoliv však hodnotu pro udržitelnost. A je to vidět i dnes. Poptávku po zlatě tvoří především problematické a rozvíjející státy.
Jakožto investoři, kteří se snaží udržet a každoročně zvyšovat hodnotu svých portfólií, měli bychom o zlatě uvažovat? Položme si několi otázek:
- když padá turecká lira a turecká centrální banka nakupuje jak o život, tak to dává signál, abychom nakoupili zlato do svého portfólia?
- když maďarská centrální banka nakupuje zlato, aby se zavděčilo populistické vládě, tak bychom měli nakupovat zlato?
- když ruská centrální banka nakupuje, protože jí sankce zakazují investovat do čehokoliv jiného, tak budeme nakupovat zlato?
Za sebe říkám ROZHODNĚ NE!!!
Zlaté šperky
Když se podíváte na trh se zlatem, tak zjistíte, že hlavní poptávka po zlatě je tvořena šperkaři. To je totiž jediná stálá a každoročně rostoucí poptávka.
Jenže…
Už jste někdy zkusili prodat nějaký zlatý šperk? Pokud ano, tak jste s hrůzou zjistili, že má hodnotu výkupní ceny zlata, která se ani vzdáleně nepřibližuje kupní ceně šperku.
Momentálně největší šperkařský průmysl je právě v Číně, kde prudce roste střední třída, která si tak může dovolit více nakupovat. A když máte peníze navíc, které jste do teď neměli a nemáte pro ně „lepší“ využití, tak se vždy snažíte udělat „někomu radost“… a co by mohlo být lepší pro potěšení drahé polovičky, než zlatý šperk. Slovo „drahé“ má v tomto případě opravdu dva významy. Protože jakýkoliv šperk se prodává s obrovskou marží oproti skutečné ceně použitého zlata.
Nechápejte mě špatně, nemám nic proti tomu, aby si šperkař vydělal! To vůbec ne. Ale podívejte se na to se mnou z pohledu investora.
Aktuální cena zlata je asi 894 Kč za gram zlata. Takový snubní prsten váží kolm půl gramu, což znamená, že hodnota zlata použitého pro výrobu je někde kolem 450 Kč, takže dva prsteny cca tisíc korun. A kolik Vás stáli Vaše snubní prsteny? Dovolím si tipnout, že od dvou tisíc výše.
Znovu opakuji, že nemám nic proti šperkaři, který výrobou těchto prstenů strávil svůj pracovní čas a proto si zaslouží svůj plat.
Jenže až se jednou, ať už z jakéhokoliv důvodu, rozhodnete tyto prsteny prodat, tak za ne dostanete právě a pouze hodnotu váhy zlata. Navíc prsteny se nošením opotřebovávají, takže za pár let již nebudou vážit půl gramu, ale např. 0,4 g nebo i méně.
Tedy v tomto případě Vás čeká ztráta nejen z pohledu ceny, ale i z pohledu množství. A to se opravdu NEvyplatí!
Takže kam?
Zlato Vám totiž nikdy nebude generovat pravidelné a hlavně trvalé příjmy. Fluktuace ceny je nepředvidatelná a tím i Váš zisk je nepředvídatelný, tím větší je šance, že o svou investovanou částku příjdete.
Za sebe mám jasno, já si vybral pravidelný příjem od Dividendových Aristokratů.
Pohledem na obrázek níže Vám bude jistě hned jasné proč…
Cena akcií Dividendových Aristokratů během finanční krize též propadla, ale propadla postatně méně než zbytek trhu. A hlavně se ceny akcií Dividendových Aristokratů vrátili na hodnoty v roce 2007 již za cca 1,5 roku, kdežto zbytku trhu to trvalo ještě další 4 až 7 let! Co je ale mnohem důležitější, tak Dividendoví Aristokraté během finanční krize své dividendy nesnížili, ani nezrušili, ale opět zvýšili! Takže pravidelný investorský přijem zůstal zachován a ještě vzrostl. A to je to, co by mělo každého investora zajímat především.
Závěr
Nerad bych, aby dnes, chvíli před Vánoci, tento článek vyzněl přiliš pesimisticky. Neříkám, že bychom neměli své bližní obdarovávat, natož, že bychom jako dárky neměli kupovat zlaté dárečky. Pouze říkám, že tyto dárky, ač druhého jistě velmi potěší, tak jejich hodnota je dána emocemi, nikoliv skutečnou hodnotou materiálu, z kterého jsou vyrobeny.
A proto z pohledu investora toto nelze brát za investici z pohledu udržení hodnoty, ale jako investici do udržení dobrých vztahů … a to je jistě též dobrá investice.
Za mě,moc dobrý článek.Nikdy jsem se nekoukal na koupi zlata tímto pohledem.Díky.
Jak píše Cipísek pěkný článek. Dobrá práce kolego.