Chevron – 4% dividendový výnos a budoucí projekty
Akcie společnosti Chevron Corporation (NYSE:CVX) po většinu času za posledních dvanáct měsíců šly takzvaně do strany. Investoři se obávají nižších cen ropy a zemního plynu, které negativně ovlivňují marže společnosti Chevron, a v důsledku toho by se letos měl zisk na akcii snížit. Od roku 2018 však považujeme společnost Chevron za atraktivní vzhledem ke své činnosti v oblasti recyklace portfolia, která se zaměřuje na nejlepší oblasti růstu, při současném prodeji projektů a aktiv s nejhoršími výhledy.
Chevron je velmi silná dividendová akcie, protože je členem prestižního seznamu Dividendových aristokratů, skupiny společností z indexu S&P 500, které mají nejméně 25 po sobě jdoucích let zvyšování dividend – dnes existuje jen 57 takových firem. A díky slabé výkonnosti akcií Chevronu za poslední rok akcie v současné době nabízejí více než 4% dividendový výnos.
Vzhledem k neodmyslitelně nestálému charakteru obchodu s ropou a plynem je společnost Chevron, pokud jde o růst dividendy, velmi působivá. Vzhledem k investicím společnosti do správných projektů pro dlouhodobý růst si myslíme, že akcie jsou vhodné k nákupu pro dlouhodobé dividendové investory.
Navigace v obtížném klimatu
Společnost Chevron je třetí největší veřejně obchodovanou ropnou společností na světě hned za společností Shell (NYSE:RDS.A) (NYSE:RDS.B) a Exxon Mobil (NYSE:XOM). Společnost Chevron generuje drtivou většinu svých zisků z upstream segmentu a je závislá více na ceně ropy než zemního plynu; Například Exxon Mobil generuje procentuálně více zemního plynu než ropy. Poměr společnosti Chevron je asi 60/40 ve prospěch ropy nad zemním plynem. Společnost Chevron produkuje roční tržby přibližně 150 miliard dolarů a má tržní kapitalizaci 224 miliard dolarů.
Vedení společnosti Chevron vykázalo výsledky za třetí čtvrtletí 1. listopadu 2019 a výsledky byly oproti minulému období slabé, jak se očekávalo. Celkové tržby klesly z 42 miliard dolarů v loňském třetím čtvrtletí na 35 miliard dolarů v letošním roce, protože výrazně nižší ceny ropy a plynu de facto vymazaly více než 3% růst produkce.
V upstream segmentu došlo k poklesu zisku z 3,4 miliardy dolarů v předchozím roce na 2,7 miliardy dolarů. V Americe zaznamenal upstream segment pokles zisku z 828 milionů dolarů na 727 milionů dolarů v důsledku nižších cen ropy a plynu a vyšších provozních nákladů. Na mezinárodním trhu klesal zisk mnohem více a to z 2,6 na 2,0 miliard dolarů. Tento pokles byl způsoben nižšími cenami a nižšími objemy ropy.
Downstream segment zaznamenalo značný zásah a celkový zisk segmentu klesl z 1,4 miliardy na 828 milionů dolarů. V Americe dostal downstream segment tvrdou ránu, protože zisk se snížil ze 748 milionů dolarů na 389 milionů dolarů, protože vyšší rafinaci podkopaly vyšší provozní a jiné náklady. Mezinárodní downstream segment zaznamenal pokles zisku ze 625 milionů dolarů na 439 milionů dolarů v důsledku neexistence zisků z prodeje aktiv v Jižní Africe v roce 2018, částečně kompenzovaných vyššími maržemi rafinovaných produktů. Pomohly také měnové kurzy a během čtvrtletí přidaly k zisku 34 milionů dolarů.
Celkově zisk na akcii za třetí čtvrtletí dosáhl 1,36 dolarů, což je pokles oproti 2,11 dolarů ve stejném období loňského roku. Po oznámení výsledků za třetí čtvrtletí očekáváme v tomto roce zisk na akcii 6,60 dolarů. To není zcela neočekávané, vzhledem k tomu, že rok 2018 byl dobrým rokem z hlediska zisku kvůli řadě jednorázových faktorů, které se tento rok neopakují.
Perspektivy růstu
Navzdory slabým výsledkům na začátku roku 2019 očekáváme, že společnost Chevron v následujících letech produkuje přibližně 8% růst zisku na akcii ročně, protože podniká v odvětví s dlouhodobou poptávkou a má schopnost této poptávky využít prostřednictvím svých investičních projektů. Vedení společnosti Chevron věří, že v příštích několika letech může ročně zvýšit produkci o 3 až 4%, což by mělo pomoci dosáhnout lepších tržeb a marží. I když společnost Chevron a její konkurenti se vždy spoléhají na ceny ropy a zemního plynu, vedení společnosti Chevron také neustále snižuje svůj takzvaný zlomový bod.
Chevron má řadu toků příjmů s obrovskou celosvětovou poptávkou, jak je vidět níže.
Vedení společnosti Chevron věří, že obnovitelné zdroje energie budou nabývat na významu a rozsahu – jak je všeobecně přijímáno, vzhledem k neustále se zvyšujícím investicím do věcí, jako je větrná a sluneční energie -, ale že zemní plyn a další kapaliny zůstanou nesmírně důležité pro globální dodávky energie pro nadcházející desetiletí. To jsou oblasti, do kterých společnost Chevron investuje, protože očekává silnou poptávku po mnoho dalších let, což jí dává příležitost těžit z výhod desítek miliard kapitálových investic. Považujeme to za podporu dlouhodobé poptávky.
Velmi působivý seznam projektů společnosti Chevron zahrnuje pole Tengiz Field , což je nejhlubší superobrovské ropné pole na světě a největší nádrž produkující single-trap kdekoli na světě. Vedení společnosti pochopitelně investuje do Tengizu velké množství peněz, protože slibuje mnoho let silné produkce. Společnost Chevron má také starší pole jako Permian Basin , kde působí téměř sto let. Ve všech svých projektech Chevron průběžně vyhodnocuje dlouhodobé vyhlídky na výrobu a její náklady a případně odprodává, investuje nebo nabývá. Vidíme, že tento účinný cyklus pomáhá časem zlepšit tržby a marže, protože finanční prostředky získávají pouze ty nejlepší projekty.
Kromě toho má Chevron velmi nízké náklady a na základě peněžních toků vyžaduje, aby ropa Brent byla pouze 51 dolarů za barel, aby byl peněžní tok neutrální. V porovnání s konkurenčními ropnými společnostmi je tak na tom společnost Chevron nejlépe a navíc pokud ceny stoupnou, je společnost Chevron v nejlepší pozici, aby zlepšila své marže, protože náklady jsou nízké.
Kromě toho je rozvaha společnosti Chevron poměrně dobrá, protože její poměr čistého dluhu patří také k nejnižšímu mezi konkurenty. To je užitečné nejen z pohledu odolnosti vůči krizi, kdy ceny komodit obecně klesají, ale také z hlediska schopnosti společnosti investovat do nových projektů a skutečně vyplatit dividendu. Čistá rozvaha společnosti Chevron je podle našeho názoru konkurenční výhodou, vzhledem k tomu, že je v budoucnu lépe chráněna proti finančním obtížím, jakož i její schopnost převzít další dluh, pokud se například objeví velká akviziční příležitost.
Ocenění a analýza dividendy
Akcie společnosti Chevron se dnes obchodují na 18násobku našeho odhadu zisku na akcii ve výši 6,60 dolarů. Její poměr ceny k zisku v posledním desetiletí byl velmi nestálý, protože zisky společnosti prudce stoupaly a klesaly na základě výkyvů cen komodit. Reálnou hodnotu vidíme zhruba 16ti násobku, takže dnes si myslíme, že Chevron je trochu nadhodnocený a obchoduje se 114% reálné hodnoty. Mírné nadhodnocení akcií by mělo v nadcházejících letech vést k nízkému jednocifernému snížení celkových ročních výnosů.
Avšak velmi dlouhá historie růstu dividend společnosti znamená, že navzdory skutečnosti, že se akcie obchodují nad rámec našeho odhadu reálné hodnoty, vidíme akcie jako vhodné k nákupu. Aktuální dividenda 4,76 dolarů na akcii ročně je dobrá díky 4,0% výnosu v době, kdy jsou 10leté státní dluhopisy a průměr indexu S&P 500 pod 2%, takže dividenda Chevronu je podle našeho názoru vysoce atraktivní pro dividendové investory.
Kromě toho společnost Chevron během posledního poklesu cen ropy a zemního plynu v letech 2014 a 2015 prokázala, že by mohla své kapitálové výdaje snížit o miliardy dolarů, aby si dividendu udržela. Ropné a plynárenské společnosti mají obecně nestálé tržby a zisky, vzhledem k tomu, že se spoléhají na ceny komodit, nad nimiž nemají kontrolu, ale vedení společnosti Chevron se časem podařilo vyhladit tyto výkyvy, aby udrželo a zvýšilo dividendy akcionářům. Chevron je proto velmi atraktivní dividendová akcie, protože věříme, že má finanční flexibilitu pro udržení a růst dividendy téměř v jakémkoli prostředí.
Růst dividend společnosti Chevron dosáhl v posledním desetiletí průměrně 6% ročně, přestože se jeho zisk na akcii pohyboval v tomto časovém rozmezí od ztráty 27 centů po zisk 13,44 dolarů. Míra výplaty je poměrně vysoká na přibližně 70% očekávaných letošních zisků, ale jak bylo uvedeno výše, společnost Chevron prokázala ochotu a schopnost růst své dividendy v různých prostředích a nemyslíme si, že se to změní.
Závěr
Celkově lze říci, že i když se akcie Chevron obchodují s mírně vyšším oceněním, než bychom si přáli, stále považujeme akcie za dlouhodobě atraktivní. Akcie letos v zásadě nikam nesměřovaly, protože příjmy společnosti Chevron poklesly oproti roku 2018, ale vidíme to jako příležitost k nákupu. Díky novým projektům a růstu výroby by zisky měly znovu růst.
Náš odhad 8% růstu zisku na akcii ročně, společně s robustním dividendovým výnosem 4%, by měl přinést 9–10% celkový roční výnos v příštích letech. Dividendový aristokrat s 4% dividendovým výnosem a potenciálem růstu zisku je tak vhodný k nákupu pro dividendové investory.
Zdroj: SureDividend.com, pro IG přeložil Ondřej
Hmmmm, zajimave, dekuju. Otazkou na rtech nybrz je, jestli ma smysl brat dalsiho ropaka, kdyz uz cloveka ma top dvojku, rds a xom.
To už je na každém jak moc chce diverzifikovat. Pokud ta top dvojka tvoří velkou část portfólia určitě bych se zaměřil na jiný sektor. Pokud mám portfólio vyvážené o dvaceti a více titulech klidně přidám dalšího ropáka.
Mít v rámci ropného sektoru 2 nebo 3 akcie už není takový rozdíl. Jestli chce někdo mít větší ZOO (nemyslím to nijak negativně), tak proč ne tři akcie, to by smysl dávalo. Pro běžnou diverzifikaci ale ty dvě postačují.
Jak píše Ondra, záleží kolik sektorů už mám v ptf. Když bys měl už aspoň řekněme polovinu (máme 11 sektorů) takže aspoň jednu firmu v 6ti sektorech, tak bych se asi úplně nebál mít tři ropáky, ale pro klidný spaní bych měl prvně radši tak 8-10 sektorů aspoň po jedné firmě, než bych přidával třetí do jednoho sektoru.
Ale jako vždy, diverzifikace je čistě o Tvém klidném spánku 😉
Jasnyy, diky panove. Ja budu spat klidne i kdybych mel v ptf 4 tituly :-D. Samozrejme by museli mit odpovidajici vysledky.
Tak to ti závidím ty pevné nervy. I když já nespíš mám nějakou poruchu spánku 😀
Až do toho napumpuješ pár mega a přijde pořádný propad trhů, tak uvidíme, jak se pak bude spát 😉