Cisco šlape naplno do pedálů
Dnes se na žádost jednoho našeho čtenáře podíváme na firmu Cisco Systems (NASDAQ:CSCO), což jeden z největších holdingů na světě, který 12. srpna 2018 představil výsledky za Q4 2018 a odhad vedení pro Q1 2019. A ty tak hodně překonaly očekávání analytiků, že to trh opravdu překvapilo. Cena akcií dostáhla nových maxim, i když zde byl menší výprodej po prezentaci výsledků za Q3 2018, které Mr. Market příliš neuspokojily. Wall Street poslední rok podceňuje dopad transformace společnosti Cisco, která tvoři velmi atraktivní a především dlouhodobé možnosti pro DGI investory. Silný organický růst po firemní transformaci, společně se zaměřením na akvizice, tak poskytne podpory pro pokračování růst.
Ceny akcií společnosti Cisco nadále roste, což je podpořeno výkazem zisků z konsolidací tohoto nadnárodního koncernu , které opět dokázaly překonat očekávání trhu. Impozantní čísla naznačují silný výhled do budoucnosti nejen pro Cisco, ale i pro makroekonomiku jako celku. Rostoucí poptávka po firemních routerech a síťových přepínačích, znamená navýšení kapacit, což povede k dalšímu růstu produktivity. To je důvod, proč lze výsledky firmy Cisco ve výsledku brát jako ukazatel růstu celé ekonomiky.
Cisco výsledky
Výsledky za fiskální Q4 2018 Cisco ukázaly další růst tržeb, tentokrát o 5,9% meziročně (ve srovnání s 4,4% v Q3 2018 a 2,9% Q2 2018), společně s EPS růstem o 0,09 dolarů meziročně. Tedy v posledních třech čtvrtletích Cisco vykázalo vyšší a vyšší růst zisků. Ftipné na tom je, že po prezentaci Q3 2018 výsledků, cena klesla o 5%, ale po prezentaci Q4 2018 výsledků trh zareagoval přesně opačně.
Důvod pro tuto opačnou reakci lze vidět v odhadech firmy pro Q1 2019:
- Růst zisků o 5% to 7% meziroční růst
- Zisk na akcii: GAAP: 0.69 až 0.74 dolarů; Non-GAAP: 0.70 až 0.72 dolarů
Společnost celkově překonala všechna očekávání ve všech svých firemních sektorech a to jak v Q4 208, tak ale i odhady pro příští čtvrtletí jsou velmi optimistické. Bohužel se ale akcie v současné době obchodují na svém 52týdenním maximu a tento trend se jen tak neobrátí.
Zpráva též ukázala růst ve všech zákaznických segmentech a všech světových regionech, což je velmi důležité.
Z geografického hlediska je jasné, že společnost Cisco Systems vykazuje silný růst na všech mezinárodních trzích. To je též velmi důležité, protože technologické společnosti mají tendenci časem problém najít nové růstové katalyzátory. Ale jak se zdá, tak to není případ firmy Cisco.
Celkové tržby z rozvíjejících se trhů vykázaly růst zisků o 12% a příjmy ze zemí BRICS (včetně Mexika) vzrostly o 22%. I když se zdá, že tyto dobré výsledky pocházejí spíše z lepšího makroekonomického vývoje v celé globální ekonomice, než ze strategických rozhodnutí firmy Cisco. Celkově, ale výsledky ukazují, že si společnost v mezinárodním měřítku vede velmi dobře a pravděpodobné bude i nadále využívat tohoto pozitivního vývoje v globální ekonomice.
Transformace společnosti
Cisco je již několik let aktivní v akvizicích. Jen v letoším roce uskutečnila firma 4 akvizice a loni dokonce 9! Letošní se ještě plně do zisků nepromítly, ale loňské již své ovoce nesou.
Druhou částí transformace firmy Cisco je odklon od tradičních cenových nabídek k nabídkám založených na předplatném. Ač tento model není zrovna moc pro investory přehledný, tak se ale zdá, že firmě přinesl nové zákazníky a především více peněz.
Cisco též vstoupilo do lukrativního segmentu Cloudu, kde jsou též vyšší marže a více opakujících se příjmů, protože Cloudové služby jsou založeny na předplatném. Zjednodušeně se dá říct, že se Cisco čím dál více zaměřuje na oblasti trhu s vyšším růstem a vyšší poptávkou, a to je z pohledu investorů jedině dobře. Myslím, že se máme příští rok na co těšit.
23% meziroční růst je především díky opakujícím se příjmům ze softwaru a předplatného.
Je to trend posledních několika čtvrtletí, kdy se opakující se příjmy firmy zvyšují, s tím jak firma přechází k více předvídatelným, opakujícím se příjmům a více spolehlivým. Vzhledem k tomu, že se prodeje i nadále zvyšují, tak to znamená, že příjmy za dvanáct měsíců adekvátně rostly a to následně vedlo k růstu zisků.
A tento trend byl hezky vidět na odhadech vedení v posledních kvartálech:
- Q2 2018 odhad růst tržeb o 1-3%, skutečně dostaženo 2,6%
- Q3 2018 odhad růst tržeb o 3-5%, skutečně dostaženo 4,4%
- Q4 2018 odhad růst tržeb o 4-6%, skutečně dostaženo 5,9%
- a pro Q1 2019 je dohad vedení ještě vyšší růst příjmů, mezi 5-7%, takže odhaduji, že Cisco vykáže 6+%
Výše uvedené odhady a výsledky jsou pro investory velmi ukliďnující, protože vedení své budoucí výsledky odhaduje nejen velmi konzervativně, ale i velmi přesně. Odhaduji, že se růst zisků bude pohybovat někde mezi 3-4%, což znamenalo PE (price-to-earnings) ocenění společnosti Cisco na velmi zdravý 17ti násobek současným zisků.
Dividenda
A protože jsme na dividendovém webu, tak historický vývoj dividendy nás bude obvláště zajímat.
Cisco pravidelně zvýšilo dividendu v posledních 7mi letech, tedy do prominentního klubu Dividendových Aristokratů má Cisco ještě daleko. Ale na druhou stranu Cisco za tuto krátkou dobu ukázalo, že dividenda je pro vedení velmi důležitá. Od roku 2011 společnost zvýšila svou dividendu o 333% a v únoru 2018 byla dividenda opět zvýšena, tentokrát o 14%. Na základě výsledků EPS za Q4 2018 a dividendě ve výši 0,70 dolarů, je výplatní poměr společnosti pouhých 47%.
Alokace kapitálu
Vedení dále oznámilo masivní zpětný odkup akcií ve výši 19ti miliard dolarů, tedy skoro 9% současné tržní kapitalizace společnosti. Vedení využilo neočekávaného poklesu ceny po oznámení Q3 2018 výsledků a odkoupila 138 milionů akcií za cenu 43,58 dolarů, celkově tedy za cca 6 miliard dolarů. A to navrh k 6ti miliardám, za které Cisco zpětně odkoupilo akcie již v Q3 2018.
Zaměření vedení společnosti na investory, agresivní akviziční investice a zpětné odkupy, ale výrazně ovlivnily likviditu společnosti. K tomu ještě v Q4 2018 firma platila repatriační daň. Výsledkem je, že Cisco na konci Q4 2018 mělo na účetu o 7 miliard dolarů méně než v Q4 2017, tedy 46,5 miliardy dolarů. To je ale stále dostatek likvidity na budoucí investice nebo akvizice dalších společností.
Závěr
Dividenda ve výši 2,8% nabízí DGI investorům slušnou příležitost v ekonomickém prostředí s nízkými úrokovými sazbami (zatím) a výhled na budoucí růst ukazuje, že tato technologická společnost nás bude ještě chvíli, kvartál co kvartál, pozitivně překvapovat svými výsledky.
Cisco šlape na plno do pedálů. Současné ocenění se stále zdá být docela atraktivní, protože existuje velké množství růstových katalyzátorů, navíc spojené s dvojciferným růstem dividendy.
Pro jednou souhlasím s analytiky, kteří odhadují budoucí cenu v rozmezí 56-59 dolarů, tedy na ocenění PE až někam k 21.
Ještě že jsem kupoval za 32 USD. Dělá mi radost.
AAA. Musím se pochlubit, mám za 31.18 :-D. Ale jak píšeš dělá nám radost kéž by to tak vydrželo navždy.
Souhlasím s článkem a děkuji za rozbor. Perfektně zpracováno. Taky jsem nakupoval za 32 USD a zatím letí jako raketa… Věřím v tuto firmu hodně. Rozhodně má potenciál.
A hlavně.. firma má potenciál v internetu věcí.. a to je budoucnost, takže poletíme ještě výš.
Wooky v tom máš jistě pravdu, ale nezapomínejme, že je to konkurenční obor a CSCO určitě nebude jedinou firmou, která se zajímá o internet věcí. Každopádně držím pěsti CSCO a do budoucna až budu mít svou zahrádku kompletní bych rád svou pozici v ní navyšoval. Jen mám momentálně dilema jakou firmu hodit do páru k CSCO z tohoto oboru? Uvítám Vaše tipy. 😀
Důvodem mého nákupu akcií bylo, že jsem něco věděl o jejich chodu. Mírně váhám nad smyslem různých akvizic. Třeba Tandberg byla velká sláva a teď už o nich v Čechách myslím nikdo nic moc neví. Výroba se totiž tehdy z Norska přesunula do Čech.
Ale vstoupil jsem za 29,99$ a vývoj mi také dělá radost. Ale ta šílená byrokracie ze strany CSCO je strašnej masakr. Tedy po lidské stránce jsou mi proti srsti.
Ohledně konkurence jsem šilhal po Juniper, Brocade, Palo Alto (založili myslím bývalí pracovníci z CSCO, … ale nic mi zatím nepřišlo lepší.