Cisco vs. IBM
- Některé technologické společnosti jsou atraktivní pro dividendové investory, přestože většina technologických společností se zaměřuje na růst a neplatí atraktivní dividendy.
- IBM a Cisco nabízejí solidní kombinaci dividendového výnosu a růstu dividend.
- Výhled dividendového výnosu a růstu dividend je pro obě společnosti značně odlišný.
- Když se podíváme na ocenění akcií společnosti Cisco zjistíme, že nevypadají příliš draze.
Technologický průmysl poskytuje investorům především potenciál zhodnocování cen akcií, protože mnoho společností je mladších a ve fázi růstu. Některé tech společnosti však nabízejí atraktivní příležitosti jako Cisco Systems ( CSCO ) a International Business Machines ( IBM ).
Společnost IBM je Dividend Achiever, což je skupina akcií s navyšováním dividend deset a více let v řadě. Seznam všech 261 Dividend Achievers zde.
Poté, co se IBM v poslední době vrátila na růstovou cestu, vyhlídky obou společností nevypadají špatně a obě společnosti poskytují nadprůměrné dividendové výnosy příjmově zaměřeným investorům. Tento článek porovná atraktivitu obou společností.
Přehled společnosti
Společnost Cisco byla založena v 80. letech. Společnost je největším výrobcem switchů a routerů a diverzifikuje a rozšiřuje se do dalších segmentů, jako je software a zabezpečení. Společnosti se v podstatě podařilo snížit závislost na prodeji hardwaru, její software a služby v posledních několika letech pěkně rostou.
Vzhledem k tomu, že pravidelné poplatky za software jsou zodpovědné za většinu tržeb, dochází k značným opakovaným výnosům směřujícím do společnosti Cisco. To je přínosem pro firmu a její vlastníky, protože to znamená nižší expozici v cyklickém hardwarového průmyslu.
Společnost Cisco vytváří velmi vysoké marže, což je způsobeno skutečností, že v podstatě řídí trh se switchi a routery spolu s malým počtem dalších hráčů. Být součástí takového oligopolu pomáhá při vytváření atraktivních marží, protože neexistuje výrazný tlak na cenu.
Před rokem byly značky Cisco a IBM na trhu téměř identické, od té doby se však pohybovaly různými směry. IBM, jejíž historie je delší než 100 let, je v současné době menším z obou tech gigantů.
Společnost IBM původně začala jako výrobce hardwaru, ale během desetiletí se přesunula na jiné trhy. IBM nyní vytváří většinu svých tržeb z prodeje služeb a softwaru a zaměřuje se na růstové trhy, jako je Cloud, Mobile a Security. Současně společnost IBM odprodává staré podniky, které se již nehodily do portfolia společnosti, jako je například podnik s čipy, který byl prodán společnosti GlobalFoundries.
Perspektivy růstu
IBM produkuje mnohem větší tržby než Cisco, ale od poslední finanční krize trajektorie růstu směřují do velmi odlišných směrů:
Cisco zvýšilo své tržby o 36% od roku 2010, zatímco tržby IBM klesly za stejnou dobu o 18%. Je to částečně způsobeno odprodejem společnosti IBM, ale také skutečností, že společnost IBM je aktivní v průmyslových odvětvích, která příliš nerostou.
Během posledního čtvrtletí však IBM dokázala konečně opět zvýšit své tržby, což bylo způsobeno solidním růstem nových trhů na které se firma zaměřila.
Cloud, mobile a security rostou silným dvojciferným tempem. Jelikož tyto strategické trhy jsou nyní odpovědné za téměř polovinu tržeb společnosti IBM, jejich míra růstu nyní významně ovlivňuje celkový růst tržeb. Zdá se logické, že celkový růst tržeb společnosti bude v budoucnu zrychlovat, protože čím budou strategické trhy vetší a větší tím bude jejich dopad vyšší.
Gartner očekává, že míra růstu Cloudu zůstane v příštích letech velmi vysoká. Trhy s infrastrukturou, softwarem a službami jsou připraveny dosáhnout do roku 2020 téměř 150 miliard dolarů (v kombinaci).
Jako hlavní cloudový hráč je IBM připravena těžit z tohoto růstu, roční míra Cloudu je 10 miliard dolarů. Pokud použijeme předpokládanou roční míru růstu 30% na toto číslo, samotný Cloud by mohl přidat až 12 miliard dolarů tržeb do roku 2020.
Díky své technologii Watson, má IBM také solidní postavení v kognitivních řešeních, ačkoli nezaznamenal růst tohoto segmentu.
Společnost Cisco zaznamenala mnohem úspěšnější desetiletí než společnost IBM, neboť společnost nebyla vystavena tlakům, kterým společnost IBM čelila ve svých starších firmách. V nadcházejících letech by Cisco mělo pokračovat v růstu solidním tempem, a to díky rostoucím prodejům hardwaru.
Předpokládá se, že celosvětový trh se switchi a routery dosáhne do roku 2022 hodnoty 41 miliard dolarů, což je pro Cisco velkou výhodou. Růst zahrnuje modernizaci infrastruktury v komerční i rezidenční oblasti. Mega-trend internetových věcí (někteří analytici předpovídají do roku 2020 40 až 50 miliard přístrojů) by měl být také příznivým větrem na plachty společnosti Cisco.
Více zaznamenávaných, zpracovávaných a odeslaných dat znamená, že globální infrastruktura, která tyto datové toky zpracovává, se bude muset podstatně rozšířit. I když společnost Cisco v poslední době ztratila nějaký podíl na trhu, je stále dominantním hráčem, a proto by měla těžit z celkového růstu trhu.
Společnost Cisco v posledních několika letech investovala spoustu peněz do nových podniků prostřednictvím akvizic, což zatím ještě nemělo velký vliv na její tržby. Nicméně tyto investice by se mohly ukázat jako pozitivní, neboť společnost Cisco zaměřila své akvizice na odvětví s vysokým růstem, jako je cloud computing, strojové učení a umělá inteligence. Silné postavení na těchto trzích může mít významný dopad na tržby až po několika letech.
Cisco a IBM jako dividendové investice
Když se podíváme na dividendu obou společností, získáváme následující obrázek:
IBM nabízí výrazně vyšší dividendový výnos, ale za poslední roky zvyšovala dividendu podstatně pomaleji než společnost Cisco. Dividenda společnosti Cisco v současné době dosahuje nižší úrovně 2,6%, ale její roční míra růstu dividend (17%) a její tříletá míra růstu dividend (14%) jsou velmi přesvědčivé.
Obě společnosti nabízejí dividendový výnos, který je mnohem lepší než výnos trhu, ale dividendový výnos společnosti Cisco je nyní mírně nižší než to, co investoři získají z dluhopisů. Ale vzhledem k tomu, že úroky placené vládními pokladnami a jinými dluhopisy v čase nerostou, představuje společnost Cisco stále lepší příjmovou příležitost.
Pokud budou obě společnosti stále zvyšovat dividendu aktuálním tempem, příští desetiletí bude vypadat takto:
Vidíme, že podstatně vyšší míra růstu dividend společnosti Cisco vede k výrazně vyššímu výnosu v budoucnu, pokud obě společnosti udržují stabilní sazby růstu dividend. V roce 2022 by byl výnos zhruba stejný, kromě toho by investice do společnosti Cisco přinesla větší tok příjmů.
Analytici očekávají, že zisk společnosti Cisco bude růst mnohem rychleji než zisk společnosti IBM ( 9% ročně oproti 3% ročně). Vzhledem k tomu, že obě společnosti mají výplatní poměr nižší než 50% (na základě letošních očekávaných zisků), mohly by dividendy růst rychleji než zisk.
S výše uvedenou mírou růstu zisku a mírou růstu dividend by výplatní poměr Cisco vzrostl na 80%, u IBM na 65%. Tempo růstu dividend společnosti Cisco se proto pravděpodobně v příštích letech zpomalí, neboť 80% výplatní poměr pravděpodobně není to, čeho by chtěl management dosáhnout. Pokud společnost Cisco v roce 2026 vyplatí pouze 65% svého zisku, bude výnos stále vyšší než u IBM (výnos v roce 2026 činí 7,4%).
Pro někoho, kdo hledá vysoký tok příjmů právě teď, by IBM mohla být lepší variantou, ale pro dlouhodobě zaměřené investory, kteří chtějí v budoucnu vytvářet značný tok příjmů, představuje Cisco lepší volbu.
Kombinace mnohem vyšší míry růstu dividend a výrazně vyšší míry růstu zisků (jak minulá, tak i prognózovaná) přispívá k nižšímu počátečnímu výnosu. Vzhledem k očekávané vyšší míře růstu zisků se zdá, že posilování ceny akcií je pro společnost Cisco mnohem pravděpodobnější. Společnost se tak také zdá být tou nejlepší volbou pro investory zaměřené na celkovou návratnost.
Srovnání ocenění
Když se podíváme na ocenění obou společností, zjistíme, že Cisco je dražší než IBM jak na základě zisku tak i volného peněžního toku. Podniková hodnota EBITDA je relativně podobná, což lze snadno vysvětlit. Cisco má ve své rozvaze velké čisté hotovostní pozice, což snižuje její podnikovou hodnotu, zatímco IBM je silně zadlužená.
Můžeme však očistit čistou hotovostní pozici společnosti Cisco, aby porovnání bylo mnohem smysluplnější.
Když upravíme čistou hotovostní pozici společnosti Cisco ve výši 46 miliard dolarů čisté hotovosti (9,30 dolarů za akcii), poměr forward PE klesne na 12,3 bodu a je tedy více v souladu s poměrem forward PE 11 pro IBM.
Vzhledem k mnohem lepšímu výhledu růstu a lepším fundamentům se domnívám, že toto mírně vyšší ocenění je oprávněné. Proto se domnívám, že společnost Cisco je v současné době atraktivnější společností, přestože se obchoduje s o něco vyšším oceněním než IBM.
Závěrečné myšlenky
IBM a Cisco nejsou jako většina ostatních technologických společností, neboť důsledně zvyšují své dividendy. Obě společnosti mají nadprůměrné dividendové výnosy, IBM nabízí vyšší aktuální výnos, zatímco společnost Cisco nabízí vyšší míru růstu dividend. S provozní historií více než 100 let a 3% dividendovým výnosem je IBM na seznamu „blue chip“ akcií.
Domnívám se, že do budoucna má společnost Cisco lepší profil pro příjmové investory i pro investory zaměřující se na celkovou návratnost, kvůli vyšší míře růstu dividend a mnohem lepšímu výhledu růstu. Vedle toho skvělá bilance společnosti s obrovskou čistou hotovostí umožní vysoké výnosy akcionářů.