Co se to stalo na konci minulého týdne? A co nás čeká dál?
Dnes volně navážu na nedělní článek o proroku finančních bublin, včerejším souboji býků s medvědy a podíváme se na dalších pár negativistických výhledů, ale zakončíme pozitivně, slibuji. A tím bychom snad mohli toto téma „krize“ pro letošní rok uzavřít… no nikdy neříkejte nikdy, že … ? Omlouvám se předem, opět jsem se nechal trošku unést, takže je to opět hodně dlouhé…
Konec minulého týdne
Na konci minulého týdne jsme byli svědky poklesu akciových indexů o 5%. A hned se všude psalo, že krize je tu, že firmy krachují, bla bla bla …
- Odpočet příchodu recese
- Výplach na americké burze
- Dve tretiny akciového trhu zažili korekciu
- a jeden opravdu hodně „vtipný“: …akcie jsou nejníže za více než rok a půl
Pojďme se podívat jak to ve skutečnosti je
Nejprve se podíváme na grafy akciových indexů NASDAQ a DJIA z konce minulého týdne:
Zdá se to jako ooobrovský propad, že? Ano, bylo to kolem 5%, což není málo, jenže! Historicky ke korekci cen, do 10%, dochází průměrně 3 krát ročně. To znamená, že když byl první pokles na konci února, teď byl druhý, tak by nás do konce roku měl „překvapit“ ještě jeden … abychom se udrželi v historických průměrech.
A proč jsem na začátku psal, že ten článek je „hodně vtipný“? Inu proto, že si zřejmě autor myslí, že investoři jsou úplní hlupáci a nedokáží si skutečnost ověřit sami. Takže když je tu ta krize, tak by měli všichni prodávat co to jen jde … tedy aby pak nějaký velký investiční fond mohl levně nakoupit a drobní investoři přišli o své peníze.
Pamatujte! Krize je čas, kdy se velké majetky přesouvají od neinformovaných a netrpělivých, k těm informovaným a těm co mají pevné nervy.
Tedy, opravdu jsou po minulém týdnu akcie levnější než před cca dvěma roky? Podívejme se společně na grafy indexů NASDAQ a DJIA:
Citace: … hlavní indexy jsou nejníže za více než 20 měsíců …
COŽE?!?! To su slepé ja nebo tén pán s brélema v redákci?
Tak já tomu asi fakt nerozumím nebo asi si budu muset zajít k očnímu … sice nejsem žádný finanční analytik, ani finanční poradce, ale řekl bych, že přirozená čísla snad ještě umím.
Index NASDAQ minulý týden klesl z cca 7 800 na 7 300 bodů, index DJIA klesl z cca 26 500 na 25 000 bodů a index S&P 500 klesl z 290 na 275 bodů. 20 měsíců zpět, tedy v únoru 2016, měl index NASDAQ hodnotu 5 800 bodů, index DJIA cca 20 000 bodů a index S&P 500 cca 237 bodů. Asi by se měl pan redaktor vrátit na základní školu, aby se znovu naučil, které číslo je větší, 25 000 nebo 20 000.
Pec nám spadla, tedy pardon firmy neplatící dividendy
Když se podíváme, které firmy klesly nejvíc, tak zjistíme, že většina z nich buď vůbec neplatí dividendu anebo platí úplně zanedbatelnou. Nejvíce poklesly tzv. FANG akcie: Facebook, Apple, Amazon, Netflix a Alphabet. Tyto akcie odepsaly téměř 10%. Ale to nás, DGI, investory vůbec nezajímá, protože tyto firmy investorům vůbec nic nedávají. Vlastně, Apple platí mizerných 1,3%. Proč bych se měl zajímat o něco, co mi nic nepřináší. Stejně jako např. zlato, které se nyní, po tom „šíleném propadu“ začíná znovu objevovat na investorské scéně.
Ale vzpomeňte si co o zlatu řekl Warren Buffett:
Kdyby se ze všeho zlata světa udělala kostka, tak bude velikosti fotbalového hřiště, no a pak se na ni můžeme chodit dívat, ale nic nám to nedá.
Ale podívejme se na to co DGI investory opravdu zajímá a to jsou Dividendoví Aristokraté, tedy index NOBL:
Index Dividendových Aristokratů (NOBL) propadl z 66 na 62 bodů. Tak a teď si to dáme hezky do tabulky, abychom to viděli názorně:
NASDAQ | 7797 | 7307 | 7% |
DJIA | 26291 | 25013 | 5% |
S&P 500 | 290 | 271 | 7% |
NOBL | 66.63 | 62.75 | 6% |
Index NOBL stáhl dolů pokles ceny AT&T, ale T je pod tlakem od doby, co se DOJ proti akvizici TWX odvolalo, takže i nyní šlo T-čko dolů jako jedno z prvních. Na druhou stranu to otvírá DGI investorům další možnost navýšit pozice za levnější cenu – nikoliv však za levno. I když je pokles z $34 na $32 slušný, tak stále to není nic moc zajímavá cena, osobně čekám na cenu kolem $30 anebo níže.
A nyní se pojďme společně podívat na pozadí tohoto poklesu…
Úroky 10tiletých US dluhopisů
Úroky 10tiletých amerických státních dluhopisů se v minulém týdnu po oznámení FEDu prudce zvýšily o 0,2% a dosáhly nejvyšší hodnoty za posledních 7 let a to výše 3,25%. I když růst o 0,2% není příliš velký, tak investory to vyděsilo a nejdříve klesly ceny akcií s nejvyšším dividendovým výnosem a pak šly dolů všechny trhy. Obvykle je zvýšení úrokové sazby ze strany Fedu USA považováno za pozitivní zprávu, protože je to takové „hlasování“ o důvěře v budoucí úspěch americké ekonomiky. Jenže, tak prudký růst úroků dluhopisů vedl tentokrát k panice na trzích.
Index volatility trhu – VIX
Investoři jsou, obecně vzato, chamtiví lidé, a když trh vypadá, že roste již příliš dlouho a tedy riziko poklesu se zvyšuje, tak se rozhodnou náhle vystoupit ze svých pozic, aby si zabezpečili výnos.
Stejná věc se stala letos v únoru 2018, když obrovský počet investorů se rozhodl vystoupit z pozic a tím se VIX index (indexy volatility) rozkolísal. Samozřejmě, když jsou na trhu turbulence, tak to znamená velkou volatilitu a to někteří investoři nedokáží vydržet, proto trh v panice opouštějí.
To v konečném důsledku vede k výprodejové spirále. Když se volatilita (kolísání cen) zvýší, tak první začnou prodávat, když to uvidí další, tak taky začnou prodávat. A když už prodávají oni, tak se přidá i zbytek… na investičních trzích platí více než jinde, princip stádního chování = když oni, tak já taky.
Jako vždy platí, že lidi mají krátkou paměť a ti co tratili v únoru, se nyní snaží zalepit ztráty. Vzhledem k tomu, že páteční seance skončila s 1,5% růstem, tak se trošku obávám, že to nebude pravda. Opět se mi ověřilo DGI pravidlo: sedět, čekat, přikupovat, když v ulicích teče krev. Bohužel, toho co jsme byli na konci minulého týdne svědky, bylo jen takové drobné zaškobrtnutí.
Tržní automaty (počítačové tradingové programy)
V dnešní době již velká řada investičních firem obchoduje pomocí počítačových programů a lidský faktor je téměř nebo úplně eliminován. Samozřejmě nastavení jednotlivých firemních programů je tajné, ale obecně se dá říci, že tyto programy vyhodnocují svoji pozici na trhu, objem obchodů akcií, které mají v portfóliu nebo jen sledují a hlídají si též volatilitu sektoru/trhu.
Proto, když volatilita klesá, tak tyto automatické systémy začínají nakupovat, což vede k růstu cen. Naopak, když volatilita začne růst, tak začnou prodávat a to opačně vede k poklesu cen, což může vést až k výprodejové spirále, které jsme byli svědky v květnu roku 2015 při tzv. flash crash, kdy se během 30 minut ceny téměř veškerých akcií propadly na totálně nesmyslné úrovně. Např. Procter & Gamble, IBM, Accenture, za $0,01? Ano, vidíte správně, během těch 30 minut, byly tyto akcie za jediný cent amerického dolaru.
Dnes už se nic takového nemůže opakovat (viz. zastavení obchodování s akciemi ABBV v únoru letošního roku), protože všechny burzy zavedly protiopatření, když by se zdálo, že se něco takové děje, tak burza zastaví s takovou akcií obchodování.
Tedy tyto obchody generované počítači k poklesu trhu v posledních dnech též přispěly svým dílem.
Obavy o budoucí růst
Ačkoliv americká ekonomika stále jede na plné obrátky, tak na druhou stranu se někteří ekonomové začínají v poslední době obávat hospodářského růstu jinde ve světě. Mario Draghi, prezident Evropské centrální banky poukázal na rostoucí protekcionismus jako „hlavní zdroj nejistoty“ jak pro ekonomiku eurozóny, tak i zbytku světa. Poslední data totiž ukazují snižující se důvěru firem v růst a též snižující se vývozy ze zemí Evropské unie. Navíc Mezinárodní měnový fond (MMF) minulý týden prezentoval svou předpověď růstu zemí eurozóny do konce roku 2018 a pro rok 2019.
Co z výše uvedeného vyplývá?
Nic z výše uvedených vlivů neukazuje na problém, který by měl vyvolat obavy investorů. Strach z růstu základní úrokové sazby přichází v době, kdy úroková sazba zůstává stále blízko své historicky nejnižší úrovně. Takže stále nebude problém pro společnosti si půjčit za nízké úroky a to jim pomůže stále dosahovat velmi atraktivních výnosů pro své investory.
Navíc volatilita indexu VIX není v současnosti opřena o fundamenty společností, takže vliv na ceny akcií by měl být minimální.
Hrozba hospodářské války bude mít též krátkého trvání, protože ač si můžeme o prezidentu Trumpovi myslet co chceme, tak vždy se byl nakonec schopen domluvit. A jak jsem nedávno četl rozhovor s lidmi, kteří s ním obchodovali ještě v době, kdy to byl jen „obyčejný“ manažer, tak všichni shodně tvrdili, že takový on prostě je. Používá techniku tzv. vyděs protivníka on pak bude svolnější k dohodě.
A jeho poslední jednání tomu naprosto odpovídá = uzavřená dohoda s Kanadou a Mexikem. Takže dohoda s Čínou bude, jen si na to musíme ještě chvíli hold počkat. Pokud bych si měl tipnout nejhorší scénář, tak bych použil poupravená slova klasika: „Dávám Trumpovi rok, maximálně dva.“
Co je ale nejdůležitější, tak i když ceny akcií v posledních letech stále rostly, tak to na cenovou bublinu nevypadá, protože ceny US nemovitostí stále zůstávají na přijatelné úrovni. Což byl hlavní důvod pro finanční krizi v letech 2007-2009.
Hodnota indexu S&P 500 též zůstává na přijatelné úrovni, zatímco ceny vysoce výnosných akcií, či sektorů zůstává blízko jejich nejnižších úrovní za poslední roky. Prozatím tak neexistují náznaky, že by byli investoři v „euforii“, což vždy naznačuje, že býčí trh se blíží ke svému konci.
Závěr aneb co bude
Učinit závěr z výše uvedeného je velmi složité, především proto, že jsme v celé historii obchodování s akciemi, nikdy nebyli v pozici, ve které jsme dnes. Navíc jsem si stále tu křišťálovou kouli bohužel nepořídil. Nemáte někdo alespoň k zapůjčení?
Svět po „finanční krizi“ je naprosto jiný, než byl před ní. Obrovské zásahy do zákonů, nové zákony pro finanční instituce, kvantitativní uvolňování, atd. atd., to vše totálně překopalo fungování trhů. Očekávat lze tedy téměř cokoliv. Osobně si myslím, že další vývoj bude záležet především na výsledcích současného kvartálu, jehož výsledkovou sezónu máme nyní před sebou.
Obecně se dá říci, že v době rostoucí základní úrokové sazby, se daří firmám, které si peníze půjčují a pak je půjčují dál za vyšší úrok. Sem patří všechny banky, BDC a REIT firmy. Proto lze s velkou pravděpodobností čekat, že výsledky těchto firem budou velmi zajímavé. Bylo to hezky vidět i na indexech těchto sektorů. Zatímco index S&P 500 klesl téměř o 4% a index Nasdaq propadl téměř o 4%, tak REIT index pouze o 1,4%, MLP index o 1,9% a BDC index o pouhých 1,3%.
Obávám se, že dividendové výnosy, které vidíme dnes nebudou mít již dlouhého trvání, protože jak začnou ceny znovu růst, tak dividendové výnosy poletí dolů. Proto využití výhod vysokých dividendových výnosů, které se nám dnes nabízí, je příležitost, kterou bychom si neměli nechat proklouznout mezi prsty.
Dodatek 16. října
V pondělí index NOBL růst i pokles, jako by se investoři nedokázali rozhodnout, zda ta krize tu je nebo není.
Osobně musím konstatovat, že jsem na tom momentálně úplně stejně. Peníze na brokerském účtu, ale nedokážu se odhodlat „vypálit“. Nehledě na to, že pro navyšování mám na výběr vlastně pouze ze dvou pozic a to co sleduji, tak ne a ne slézt na cenu, kterou jsem za to ochoten zaplatit.
Takže u mě nuda, nic se neděje a co u Vás?
Mě se od Buffetta ohledne zlata libi toto:„Zlato vytěžíme ze země někde v Africe, nebo jinde. Potom ho roztavíme, vykopeme další díru, do ní ho zase zakopeme a zaplatíme lidi, aby u něj byli a střežili ho. To nemá žádnou užitečnost. Kdokoli kdo by tohle pozoroval z Marsu, by si rval vlasy na hlavě.“
Tak tenhle je taky dobrej, ten jsem ještě nečetl. Díky.
Já děkuji.Super článek,jako vždy.
Tak právě koukám na CNN a tam pan Quest právě říká, že trh zažívá nejlepší den od začátku roku – DJIA +1,80
Kampak se poděly čtvrteční a páteční vyděšené obličeje z obav, že je tu krize, deprese, propad a já nevím co všehno… ehmmm
Mě stále chybí dost titulů, abych měl kompletní portfolio a poté už mohl jen přikupovat. Už aby to bylo. Zatím to ale vypadá, že ještě min. rok ho budu kompletovat. Vždy něco klesne co už mám a já zase přikoupím. Tím pádem se musí čekat další měsíc. Ale je paráda sledovat, jak se začínají sbíhat divi ze všech stran na broker účet.
Rohl: to chce klid, pevný nervy a jasně stanovený cíl a horizont. Pokud to všechno máš, tak není kam chvátat.
Mě trvalo skoro 2 roky než jsem byl se svým ptf spokojen a teď už jen přikupuju, když cena klesne pod moji nákupku.
V růžovým jednorožčím světě bych chtěl mít tak 100 divi akciíí a v každý 100 tisíc Kč 😀 … nooo ale kde vzít 10 mega a nekrást, že? Jo vlastně vím, složené úročení… já se tam dohrabu, tom jsem přesvědčen, nebude to sice zítra, jak by si hodně lidí přálo, ale za pár let to budu…
Do důchodů se zítra nechystám, takže času na to mám dost… stačí jen vydržet a všechno bude 😉
Pánové, mám rád vaše příspěvky tady i na „nejlepším akciovém fóru“ 🙂 ale to s tím článkem snad nemůžete myslet vážně?
Citace: … hlavní indexy jsou nejníže za více než 20 měsíců …
Celá citace z článku: Evropské akciové trhy dnes oslabují a jejich hlavní indexy jsou nejníže za více než 20 měsíců.
To je úplně učebnicový překrucování a k tomu navíc ještě věta: Autor myslí, že investoři jsou úplní hlupáci a nedokáží si skutečnost ověřit sami.
Původně to vypadalo, že je myšlen autor článku, na který je odkazováno. Pak mi ale došlo, že autor myslí sám sebe 🙂 No to já jen, aby řeč nestála. Přeju hodně zdaru
Fakta například zde: https://finance.yahoo.com/chart/%5EGDAXI/#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%3D%3D
a zde
https://finance.yahoo.com/quote/%5ESTOXX50E/chart?p=%5ESTOXX50E#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%3D
Honz4> ta veta je citace z clanku > https://www.e15.cz/zahranicni/propad-se-prelil-i-do-evropy-akcie-jsou-nejnize-za-vice-nez-rok-a-pul-1352228 … ta veta je zaroven i odkaz, takze to chtelo jen kliknout.
… prekrucovani ano, ale ne moje. Proto vlastne tento clanek vzniknul, ze se mi zdalo, ze „nekdo“ se opet snazi manipulovat trhem.
Pochopil jsem, děkuji za vysvětlení. Přečetl bych ještě jednou můj komentář, pak ještě jednou nadpis článku v odkazu, pak se podíval na moje odkazy na Yahoo finance….a pak už to snad přijde samo 😉
Když se dívám např. na DAX, tak já tam prostě nevidím, že by tento index byl nejníže za poslední cca 2 roky… nebo tam vidíte něco jinýho než já???
https://www.investicnigramotnost.cz/wp-content/uploads/2018/10/DAX.jpg
bohužel se sem nedá dostat obrázek tak, aby se zobrazil, tak aspoň jako odkaz…
Za dva roky úplně ne, ale těch dvacet měsíců to dá s přehledem. Podle ty vodorovný pomocný čáry to vidim na 22.
Doufám, že se dočkáme ještě většího úletu dolů, a přijde čas nákupní horečky.
Ano, pokud se budeme „vozit“ den sem nebo tam, tak se k těm 11500 bodům dostaneme … hádat se nebudu 🙂
Já to vzal plus mínus, šlo mi spíš o to, že ač index šel dolů, tak trend je stále více či méně stoupající, když vezmeme víceletý náhled.
Vztáhnout to na 20 mesíců a říct, že je všechno v „háji zeleném“ je slušná poplašná zpráva…
I když po dnešním poklesu …
Máte pravdu .
Honzo díky za upozornění. Hold to Brok asi špatně četl. Dle mého to pochopil že před 20 měsíci nikoliv v období posledních dvaceti měsíců. Omlouvám se, já to kontroloval bohužel jen gramaticky obsahově moc ne. Tak uvidíme jak se k tomu Brok postaví.
Zatím se k tomu moc nestaví 😀
Nestavím se k tomu, protože mám noční, takže přes den spím, takže odpovím až ted 😉