Co to je: deklarace, ex-dividend den, rozhodný den a výplatní den devidendy
Výplata dividendy se může zdát jednoduchá. Investujete = koupíte si akcie vyplácející dividendu a poté, a když je dividenda vyplacena, tak ji dostanete na Váš účet u brokera.
Ve skutečnosti však samotné výplatě předcházejí ještě tři kroky, kterých by si měli být investoři zaměřující se na dividendové akcie vědomi.
V celém procesu „dostanu dividendu“ jsou důležité čtyři dny:
- den deklarace (declaration day)
- den bez nároku na dividendu (ex-dividend day)
- rozhodný den (record day)
- výplatní den (pay day)
Před nákupem dividendové akcie by se měl každý investo se všemi čtyřmi termíny seznámit, aby je byl schopen správně určit a vyhnul se tak případným nejasnostem.
Den deklarace/oznámení
Aby mohla být dividenda vyplacena, tak o tom musí nejdříve rozhodnout vedení společnosti. Pokud se rozhodne dividendu vyplatit, tak to následně oznámí na svém webu v sekci „Pro investory/Investor Relations“. Odtud to pak přebírají všechny ostatní investiční weby.
A den, kdy firma oznámí, že vyplatí dividendu, se nazývá den deklarace nebo též deklarační den (declaration day).
Společně s oznámením dividendy jsou oznámeny i všechny následující tři důležité dny.
Firmy do vyplácení dividend nic nenutí, je to ale považováno za manifestaci síli obchodního modelu a vstřícnost k akcionářům firmy. Navíc firmy, které dividendy vyplácí dlouhodobě a/nebo je ještě pravidelně každý rok zvyšují, tak obdrží prestižní označení Dividendový aristokrat. A akcie těchto firem jsou zařazovány do různých indexů a jsou obecně považovány za kvalitnější … než firmy, které dividendy nevyplácí nebo ji snížily/zrušily.
Ex-dividend den
Ten den se do češtiny překládá jako „den bez nároku na dividendu“. Neznamená to, že by jste nikdy na dividendu neměli nárok, ale pokud v tento den akcii koupíte, tak na oznámenou (deklarovanou) dividendu nemáte nárok. Pokud akcii neprodáte, tak na příště oznámenou nárok mít budete.
Tento den tedy rozděluje investory na ty, kteří na oznámenou dividendu mají a nemají nárok. Pokud akcii nakoupíte v tento den, tak na oznámenou dividendu již nemáte nárok. Pokud akcii koupíte před ex-dividend dnem a v ex-dividend den ji prodáte, tak dividendu dostanete.
Některé firmy ex-dividend den neoznamují, ale oznamují pouze „rozhodný den“ (record day), takže je třeba číst oznámení firmy pečlivě.
Rozhodný den / Record den
Ten den se do češtiny překládá jako „rozhodný den“. Většina světových burz mají rozhodný den dva dny [T+2] po ex-dividend dnu. Některé burzy mají i pouze jeden den [T+1], ale stále najdou i burzy, které mají tři dny [T+3], i více.
Jednoduše řečno je to den, kdy se firma „podívá“ do depozitáře cených papíru a dividendu vyplatí těm, kteří tam jsou zapsáni. V rozhodný den musí investor akcii vlastnit = je zapsán v depozitáři jako vlastník, jinak nemá nárok deklarovanou dividendu!
Proto je velmi důležité, aby investoři věděli kolik dnů má burza na zápis do depozitáře. Může se totiž také stát, že koupíte akcie na nějaké „exotické“ burze např. s třemi dny [T+3] – burza Vás zapíše do depozitáře jako vlastníka 3 dny po nákupu, ale protože ex-dividend den byl před dvěma dny, tak Vás firma v depozitáři nenajde a dividendu nedostanete.
Výplatní den
A jako poslední přichází to nejlepší, tedy výplata dividendy na Váš účet. Velcí brokeři, jako např. Interactive Brokers (u nás Lynx), dividendu v tento den přípíše na Váš účet. Pak jsou, ale i brokeři, kteří Vám dividendu připíší i tři dny po oznámeném výplatním dnu firmou … a to i když v platformě deklarují připsaní dividendy ve výplatní den stanovený firmou.
Mnoho firem nabízí různé programy pro reinvestování dividend, tzv. DRIP. Bohužel pro nás však téměř všichni brokeři fungující v ČR nedokáží tyto programy nabídnout vůbec, popř. to považují za klasický nákup (tedy poplatek) nebo si účtují astronomické částky. Pro americké investory je DRIP zdarma, broker jim namísto dividend v dolarech připíše počet akcií, který odpovídá této částce a zbytek vyplatí. Takže pokud má americký investor obržet např. 100 USD a akcie stojí 30 USD, tak v případě, že má „zapnutý“ DRIP, tak namísto 100 USD obrží na svůj účet 3 akcie firmy a 10 USD … a to bez jekéhokoliv poplatku.
U nás je bohužel situace jiná. Digiro DRIP vůbec nenabízí, Lynx DRIP považuje za klasický nákup, tedy zpoplatněný dle ceníku, takže pro nízké čátky dividendy se to nevyplatí. A viděl jsem ceník jednoho brokeranebudu jmenovat, který si za DRIP účtuje 500 USD.
Graficky tyto důležité dny v čase vypadají následovně:
Ve výsledku, pokud nakupujete na zavedených a velkých burzách, Vás zajímají jen tři data.
- Datum nákupu, tedy den, kdy akcie skutečně koupíte a uvidíte je na svém účtu. Jak již jsem uvedl výše, tak nákupem se vlastně ještě nestáváte oficiálními vlastníky, protože burza (broker) má jeden až tři dny na odeslání Vašich údajů do depozitáře. Pokud např. akcie hned ten samý dne opět prodáte, tak se Vaše jméno do depozitáře ani neodešle. Ale protože kupujeme dividendové akcie, abychom taky dividendy dostali, tak je nejdůležitější, aby den nákupu byl alespoň jeden den před ex-dividend dnem.
- Druhým je pak ex-dividend den, který určuje zda oznámenou dividendu dostanete nebo ne. Pokud jste akcii koupili před ex-dividend dnem, tak dividendu v oznámený výplatní den dostanete. Pokud akcii koupíte v ex-dividend den nebo později, tak již na oznámenou dividendu nemáte nárok … a budete si muset počkat na příští (pokud tedy akcii zas neprodáte).
- Třetí je zlatý hřeb = výplata dividendy na Váš účet u brokera. To je den, kdy firma odešle peníze k brokerovi a ten je distribuuje jednotlivým držitelům akcií dle depozitáře.
Závěr
Dividenda a její výše by, ale nikdy neměl být pouze jediný důvod proč akcii kupujete, natož časování kdy akcii koupit.
Navíc v ex-dividend den cena akcie o výši dividendy při otevření trhu klesne, takže někteří investoři nakupují právě v ex-dividend den, protože ač příjdou o nadcházející dividendu, tak naopak, ale akcii koupí levně a nemusí platit 15 % daň z dividendy.
Vždy se nejdříve zaměřte na fundamenty firmy, její obchodní model a jeho udržitelnost a až teprve potom dividenda. Tím si budete jistě, že dividenda je bezpečná, dlouhodobě udržitelná a v tom nejlepším případě ji firma dlouhodobě pravidelně zvyšuje a v budoucnosti stále bude.