Čtyři nejčastější chyby při investování
Co se vždy na internetu, v novinách a v TV dozvíte, jsou ty zázračné výnosy a příběhy lidí, kteří přes noc zbohatli. Co se ale už nikdy nedozvíte, jsou informace o desítkách jiných, kteří přišli o všechno nebo o podstatnou část investovaných prostředků.
Anebo naopak, kolik že to ti boháči zchudli, když dojde na trhu k výprodeji. Ale když je výprodej v Kauflandu, tak se míní přetrhnout, aby si urvali poslední konzervu s 5% slevou, za to akcie s 30% slevou a tedy s o 30 % vyšším dividendovým výnosem, ty nikdo nechce.
Ne nadarmo se v patičce každého brokerského webu píše, že 70-80 % traderských účtů je ztrátových.
To byl a je ten hlavní důvod, proč se já sám osobně držím DGI investování… je to sice nuda, ale každý měsíc cinkne na účtu několik dividend a pohyby ceny dolů mě začnou zajímat, až když se cena dostane pod moji nákupku. A hlavně sněhová koule se postupem času začne sama valit z kopce = není třeba přidávat další kapitál, protože dividendy začnou samofinancovat investice.
A tak se dnes pokusím shrnout čtyři, dle mého názoru, největší chyby, kterých se může investor dopustit.
Myslet jako „trader“
Nakupovat za účelem prodeje je asi ta nejzásadnější chyba, kterou můžete při investování hned na začátku udělat!
Když se podíváte na trh jako celek, tak z dlouhodobého hlediska Pan Trh roste. Takže nakoupit s vidinou rychlého pohybu ceny je první krok do pekla. Jistě, můžete mít štěstí a jako tomu „pánovi v TV“ Vám to jednou taky vyjde a Vy vyděláte, ale v dalších 80 % již budete ztrátoví a vše, co jste tímto jedním obchodem vydělali, tak spláchnete hluboko do kanálu.
Na investování, ať již do akcií nebo do čehokoliv jiného, se musíte dívat z dlouhodobého hlediska. Jako DGI investor si kupujete část firmy, tedy hlavně část výdělečné firmy, která má silné značky, silnou pozici na trhu, vysoké, opakovatelné a rostoucí zisky. Díky tomu si může dovolit část svých zisků vyplácet jako dividendu svým investorům… a pravidelně ji navyšovat.
Protože! Jakmile jednou prodáte, tak sice získáte jednorázový výnos (pokud se zadaří), ale co dál? Na účtu Vám leží hromada peněz, které požírá inflace a pokud co nejdříve nenajdete další příležitost, tak budete o tyto vydělané peníze přicházet.
Dále při každém obchodu (nákupu/prodeji) přicházíte o část peněz z důvodu poplatků. I když již dnes jsou vcelku nízké, tak ale pokud „trejdujete“ opravdu hodně, tak se poplatky mohou vyšplhat až na několik stovek dolarů měsíčně.
Nakupujte za levno nebo maximálně za férové ocenění
Jak řekl Warren Buffett: Cena je to co platíte, hodnota je to, co získáte.
Pokud na začátku zaplatíte příliš vysokou cenu, tak Vaše budoucí výnosy budou nižší. Navíc se tím sníží i bezpečnost Vaší investice.
Je třeba „číst mezi řádky“ firemních prezentací. Protože, i když může vedení/prodejce investici vychvalovat až do nebes, tak skutečnost bude na míle vzdálená realitě. Naopak z na první pohled nudné investice, která nepřiláká mnoho investorů se může za krátko vyklubat zlatonosná slepice, která bude mít daleko větší dlouhodobý potenciál.
Warren Buffett také řekl: Příliš vysková vstupní cena může vymazat budoucí zisky i na několik desetiletí dopředu.
Vyvarujte se též velmi oblíbených, tzv. žhavých akcií, které mají zrovna širokou podporu mezi analytiky a investory. Ve valné většině případů to budete Vy, kdo nakoupí jako poslední a pak začnou všichni prodávat.
Raději věnujte svůj čas hledáním podhodnocených, nudných a silných firem, o které nemá nikdo zájem a díky tomu je jejich cena nížší než by si firma zasloužila. Přesně tam v těch temných koutech trhu, kam se skoro nikdo nepodívá, se skrývá drahokam, který Vám zajistí klidný spánek a vysoké budoucí výnosy.
Nechtějte zbohatnout přes noc
Už jsem to psal v úvodu. Mnoho lidí si myslí, že investováním na akciovém trhu pohádkově zbohatnou a úplně nejlépe do druhého dne.
Bohužel, tohle v 99,999 % případů opravdu, ale OPRAVDU nejde!
Ano, jistě, najdou se příležitosti, kdy se naskytne ta 0,001% příležitost koupit skoro cokoliv za vynikající cenu… jako byl například březen 2020. Ale ruku na srdce, když ceny všech akcií den za dnem klesají a klesají, opravdu byste dokázali právě Vy nakoupit? Protože… včera šly ceny dolů, dneska šly ceny dolů, takže zítra přeci musí jít taky dolů… proč tedy nakoupit dneska, počkám do zítra…
Trh je poháněn pouze dvěma emocemi… chamtivostí a strachem! A pak to vypadá a dopadá následovně…
Osobně jsem na trhu již nějaký ten rok a i v bodě „uff, ještěže jsem prodal!“ jsem seděl s rukama v klíně a nedokázal se donutit přikupovat. Pozice pod nákupní cenou jsem začal navyšovat až v dubnu a květnu 2020, tedy v bodě „co to sakra?!?“ Ale vím o několika investorech, a někteří investují o mnoho let déle než já, kteří se donutili pozice navyšovat až v srpnu a září 2020, tedy až když už byly ceny téměř zpět na hodnotách ze začátku roku 2020.
Takže, opravdu si myslíte, že to dokážete lépe?
Dividendová past
Dnes již jsou ceny zpět nebo i podstatně výše než byly před koronavirou pandemií a tak dividendové výnosy většiny silných, známých a dlouhodobě ziskových firem jsou velmi nízké. Investoři tedy hledající vysoký dividendový výnos obrací svou pozornost i na slabé, minimálně ziskové nebo dokonce firmy, které jsou téměř před krachem.
Jen, aby si zajistili vysoký dividendový příjem. Bohužel, ten však není udržitelný a dlouhodobě už vůbec ne!
Samozřejmě se najdou firmy, které i dnes nesou dividendový výnos mezi 5-10 %, ale to se dostaneme do REIT (čti: rít) a BDC sektoru, který ovšem není pro každého a platí zde trošku odlišná pravidla a firemní ukazatele, která je třeba se nejdříve naučit.
Než investujete své těžce vydělané peníze do firmy, jejíž akcie nesou 10 nebo 20 %, tak by jste se měli sami sebe zeptat: „Když index S&P 500, zahrnující 500 největších celosvětových firem, nese cca 1 %, tak jak si může tahle firma dovolit platit tak vysoký výnos?“
Po důkladnější prohlídce firemní rozvahy jistě najdete nejeden problém a investování do takové firmy si rychle rozmyslíte.
Nelze samozřejmě házet všechny firmy do jednoho koše nebo hodnotit letošní rok dle loňského. Protože pokud je Pan Trh v medvědí náladě, tak jako byl loni v březnu, tak cena může spadnout nepřiměřeně nízko, a tím dividendový výnos vyletět nepřiměřeně vysoko. A na takové chvíle by jste měli být připraveni, protože to je ten moment, kdy Pan Trh špatně ohodnotil společnost příliš nízko a je tedy ten správný čas k nákupu.
Závěr
Ti, kdo začali investovat loni v březnu si dnes mohou připadat jako investiční králové, protože cokoliv loni koupili, tak jim zázračně vyrostlo do nebes a oni přímo pohádkově zbohatli. Bohužel až příjde další krize, tak to budou opět právě oni, kdo na ní nejvíce prodělají.
Není totiž v investování většího neúspěchu než nakoupit za vynikající cenu, vydělat a nevědět proč. Co sleduji na internetu různé „investory“, kteří začali právě loni v březnu a dubnu, tak ve valné většině vůbec netuší proč konkrétní akcie nakoupili a už vůbec netuší co mají dnes, když jsou ceny vysoko, dělat.
Při investování platí více než kde jinde: „spěchej pomalu“… a o tom je přesně DGI investování, pomalu, ale stále vpřed, tedy za vyšší dividendou.