Čtyři největší americké banky
Od konce finanční krize se čtyři americké banky těší velkému zájmu investorů i médií. Tuto skupinu v posledním desetiletí velmi zasáhl nejhorší hospodářský útlum a díky tomu se dvě z nich dostaly až na hranici platební neschopnosti.
Obecně se dá říci, že během finanční krize nevíce utrpěly akcie finančních firem, ale mnohé z nich se již plně zotavily. Zde je seznam všech 1000 firem ve finančním sektoru, které platí dividendu.
Tyto, kdysi silné dividendové akcie, dlouhé roky svým akcionářům snižovaly výplatu dividendy, ale nyní se nacházejí v procesu obnovy; některé však pokročily dál než ostatní.
Nicméně poslední desetiletí tuto skupinu omladilo a v tomto článku si přitažlivost bank zhodnotíme z pohledu celkové návratnosti. Pořadí je sestaveno na základě kombinace současného dividendového výnosu, očekávané změny ocenění a prognózy růstu zisku na akcii (earnings-per-share), aby bylo možné určit, které akcie nabízejí akcionářům nejlepší možný výnosový potenciál.
Číslo 4: JPMorgan Chase & Company (JPM)
Počátek banky JPMorgan Chase se datuje až do roku 1799, což z ní činí jednu z nejstarších, do dnes fungujících, bank v USA. Banka má velké celosvětové zastoupení v oblasti spotřebitelského a komunitního bankovnictví, komerčního a investičního bankovnictví a řízení majetku. JPM je silně zaměřena na poskytování spotřebitelských úvěrů prostřednictvím velkých hypotečních úvěrů, úvěrových operací s kreditními kartami, ale má též další nepeněžní aktivity. JPM je výsledkem sloučení více jak 1200 různých subjektů, které se během 219 let spojili a tím vznikla, s dnešní tržní kapitalizací přesahující 370 miliard dolarů, největší banka v USA.
JPM je obecně považována za referenční kritérium (benchmark) pro další velké banky z hlediska diverzifikace příjmů, mimořádně silné bilance a značného kapitálové návratnosti akcionářům. Tato síla a celkové vnímání banky, vedlo k tomu, že akcie byly v posledních letech cennější než jiných bank, což znamená, že nyní není pro investory není příliš atraktivní. Bance se však stále daří velmi dobře, o čemž svědčí poslední zpráva za Q1 2018:
První čtvrtletí opět ukázalo na příznivé trendy, které JPM ve svých výsledcích vykazuje v posledních letech, což je výsledek vůdčí pozice banky na celém světě a vynikajícícho spravování kapitálu akcionářů. EPS vzrostlo o 37%, když vyloučíme jednorázové vlivy, jako byly napířklad nižší rezervy na ztráty z úvěrů a vyšší zůstatky hlavních úvěrů, což pomohlo JPM k vyšším ziskům. Poměr režijních nákladů JPM nadále zůstává v rozmezí kolem 50%, což je velmi dobré číslo na tak velkou banku, i když určitě je zde prostor pro zlepšení. Předkrizový režijní poměr byl nižší jak 50%, ale díky růstu v následných letech narostl, takže tak nízká čísla zřejmě ještě dlouho neuvidíme – a to především díky zvýšeným nákladům kvůli dohledu regulačních úřadů a zvýšeným nároků regulatorních orgánů na tvorbu zisků – takže s touhle „pákou“ bude JPM muset bojovat i v budoucnu.
Výnosnost JPM je i tak výjimečná – 19% návratnosti hmotného společného jmění, nebo-li ROTCE, což je jeden z důvodů, proč investoři cenu akcií JPM vyhnaly tak rychle vysoko. JPM 13% poměr ROTCE v Q1 2018, je rovněž srovnatelný s konkurenčními bankami. Bohužel tak vynikající úroveň ziskovosti ponechává jen velmi malý prostor pro budoucí růst a zlepšení ziskovosti. JPM stále má nějaký potenciál pro další růst, ale vzhledem k tomu, že jde dál než ostatní banky, je potenciál růstu spíše omezen.
Rozvaha JPM zůstává jednou z nejlepších v sektoru, díky tomu, že prošla finanční krizí, tak je dnes v lepší formě, než byla před propadem. JPM se v posledních letech opírala o svou silnou rozvahu a Q1 2018 je důkazem, že tato strategie funguje. Běžná aktiva Tier 1 byla 11,8%, stejně jako v minulých letech. Velké banky musí neustále vyvažovat investice kapitálu a úspory, jelikož investice umožňují růst, ale úspory jsou vyžadovány pro silnou bilanci. Rozvaha JPM je velmi dobrá, což na druhou stranu znamená, že nenabízí příliš možností pro další zlepšení v budoucnosti. Stejně tak i ziskovost je již vynikající.
Dividenda byla během krize samozřejmě snížena, avšak výplatní růst byl v posledních letech velmi prudký a v současné době JPM má 2% dividendový výnos, navzdory rostoucí ceně akcií. Dividenda JPM bude i v nadcházejících letech růst a vzhledem k tomu, že výplatní poměr je velmi nízký, tak se dá předpokládat, že dividendový výnos by se v příštích několika letech mohl přiblížit ke 3%.
Výhled pro zisky však není tak jasný jako u ostatních velkých bank, protože ziskovost JPM je již vynikající, je zde spousta vlivů, které budou snižovat výnosovou křivku, ať již prostřednictvím velkých spotřebitelských a komerčních úvěrových operací a také obrovskému portfoliu kreditních karet, které představují téměř polovinu příjmů v oblasti spotřebitelského bankovnictví. V posledním čtvrtletí vzrostly ztráty z kreditních karet, protože úvěrová kvalita klesla z neudržitelných maxim. To byl problém pro všechny věřitele kreditních karet, ale vzhledem k velkému zapojení JPM do tohoto odvětví finančních služeb, je nebezpečí pro JPM podstatně větší.
Ocenění JPM je nejvyšší, z těchto čtyřech bank a to 12,8 – dle odhadů pro rok 2018. Dlouhodobý průměrný násobek P/E je 11,1, což znamená mírné nadhodnocení. Normalizace ocenění by tak mohla snížit celkové výnosy o 2,8% ročně, což činí JPM méně atraktivní než následující tři banky.
JPM by v příštích 5ti letech mohla dosáhnout celkových výnosů kolem 4,7% ročně, a to i při poklesu ceny o 2,8%, dividendového výnosu kolem 2% a růstu EPS o 5,5%. Proto lze považovat cenu akcií JPM za mírně převyšující reálnou hodnotu, čímž se stává méně atraktivní než ostatní tři banky, a to zejména kvůli nízkému současnému dividendovému výnosu.
Číslo 3: Citigroup (C)
Citigroup působí v oblasti bankovnictví již od roku 1812, kdy byla známá jako City Bank of New York. Tento komorní začátek během bouřlivého období dějin USA nakonec banka přetavila do globální velikosti, se zastoupením v kreditních kartách, komerčním bankovnictví, investováním a mnoha dalších souvisejících aktivitách. Citigroup má tisíce poboček po celém světě a tržní kapitalizaci 178 miliard dolarů, takže je nejmenší z velkých bank, ačkoli „malá“ je v tomto případě velmi relativní termín.
Citigroup ušla rozhodně nejdelší cestu ze svého dna, než se zotavila z krize. Akcie se v době nejhoršího poklesu krátkodobě propadly až k jednomu dolaru za akcii, ale záchranné akce a roky tvrdé práce se Citi vyplatily a dnes je v mnohem lepší formě, než tomu bylo v posledních letech. I když Citi není zdaleka dokonalá, nedávno oznámené kvartální výsledky ukázaly, že směle pokračuje k vytýčeným cílům: silné bilanci a vyváženému výhledu růstu a rizika.
Citi produkuje neustálý růst svých klíčových aktivit, částečně ponížené pokračujícími odpisy starých aktiv, kterých se snaží zbavit. Celkový růst výnosů byl 3%, ale EPS vzrostlo o 24%, což bylo způsobeno lepšími maržemi, nižší sazbou daně a 7% snížením počtu akcií. Transformace, která začala po finanční krizi a následná záchrana, přinesla vynikající výsledky. Kapitálové poměry jsou výrazně nad standardy v odvětlí a City opět vrací svým akcionářům miliardy dolarů.
Čisté úrokové marže (net interest margins) Citi jsou však obzvlášť znepokojivé, protože zisky pochází z nižšího poměru efektivity, ale obzvláště znepokojivé je ohrožení Citi úvěrovým rizikem, a sice z kreditních karet, což vyvolává obavy z růstu ziskovosti.
Z obrázku výše je vidět, že NIM (net interest margins) značně pokleslo – 12bps YoY, a to díy vyšší míře ztrát v portfoliu spotřebitelských úvěrů a vyšším sazbám u vkladů. Snížení výnosové křivky není pro Citi příliš důležité, stejně jako u JPM, ale vyšší ztráty na kartách jsou pro Citi velmi znepokojující. Navíc každé zvýšení základní úrokové sazby, snižuje Citi marži, protože náklady na financování se zvyšují; to je to, co vidíme na grafu výše. To sice nepovede k totálnímu propadu příjmů Citi, ale znamená to, že růst bude malý.
Citi stále ještě může růst až o 8,1%, ale většina tohoto růstu bude pocházet ze zpětného odkupu akcií, ve kterém Citi bude pokračovat. Vyšší náklady a vyšší míra ztrát u kreditních karet, jsou kritické faktory pro Citi, ačkoli globální zaměření a vysoká míra diverzifikace příjmů by měla škody omezit. Citi bude i nadále vykazovat růst díky zpětnému odkupu akcií a budoucímu růstu tržeb, díky silnému ekonomickému růsu po celém světě, ale obavy z výše uvedeného zůstávají.
Rozvaha Citi je ve vynikajícím stavu, což je pravděpodobně něco, co bylo během finanční krize nepředstavitelné. Společný poměr vlastního kapitálu tier 1 je stále vyšší jak 12%, s loňským vrcholem 13%. Citi strávila roky hromaděním kapitálu, protože se snažila vykopat se z hluboké díry, ve které se banka ocitla během finanční krize. V posledních čtvrtletích se Citi podařilo vrátit svým akcionářům mnohem více peněz ve formě dividend, stejně jako díky zpětným odkupům, obojí dohromady bylo více jak 3 miliardy dolarů jen v Q1 2018.
Dividenda byla samozřejmě snížena v důsledku finanční krize a až do roku 2015 byla jen jeden cent čtvrtletně. Akcie nyní vyplácí téměř 2% dividendový výnos, ale to neznamená, že by Citi již získala zpět svůj status příjmové akcie. Díky vysoké míře dividendového růstu, by nakonec dividendový výnos mohl opět dosáhnout ke 3%.
Aktuální poměr P/E Citi je 11, což je mírně nad historickým průměrem 10,5 takže akcie je jen nepatrně nadhodnocená. Průměrná hodnota P/E je tak o něco nižší než u konkurentů.
Stále je však možné předpokládat celkovou návratnost kolem 8,8% ročně, složenou ze současného dividendového výnosu 1,8%, růstu EPS 8,3% a -1,1% = mírného zhodnocení ceny akcie. Akcie Citi vypadají docela atraktivně pro ty, kteří hledají jak růst ceny, tak i růst dividendy, ale pro ty, kteří hledají hodnotu nebo vysoký dividendový výnos, vhodné nejsou.
Číslo 2: Wells Fargo & Company (WFC)
Wells Fargo byla založena v roce 1852 a poskytuje bankovnictví, investice, hypotéky a produkty pro spotřebitelské a komerční financování prostřednictvím více jak 8000 poboček ve 42 zemích. 260 000 zaměstnanců WFC pomáhá vytvořit roční příjmy ve výši téměř 90 miliard dolarů. Tržní kapitalizace WFC činí 262 miliard dolarů, což z ní dělá třetí největší banku v USA, po Bank of America a JPMorgan Chase.
WFC nedávno oznámilo smíšené výsledky za Q1 2018, neboť EPS vzrostlo téměř o 9%, ale tržby se mírně snížily. Slabé tržby byly způsobeny nižšími zůstatky úvěrů, protože WFC musela zavést omezení stanovená regulátorem, kvůli podvodům s účty. Na provozním základě byly čisté úrokové výnosy v průměru meziročně stále poměrně silné, kolem 2,84% a návratnost aktiv činila 1,26%, což může většina konkurentů WFC závidět.
Jak je vidět výše, tak i přes veškerou snahu zlepšit ziskovost se WFC nedaří plnit vlastní cíle. WFC si v roce 2016 stanovila ambiciózní, ale reálné cíle a to 11 až 14% ROE a 1,1 až 1,4% ROA. Obě tato čísla jsou opravdu silná, ale nezapomeňte, že WFC byla považována za zlatý standard velkých bank před – a dokonce i po – finanční krizi. Jedná se o čísla, která byla v minulosti pro WFC snadno překonatelná, avšak nedávné zhoršení, zejména na trhu s hypotékami, kde má WFC značnou část trhu, znesnadnilo růst ziskovosti.
Navíc vyšlo na světlo mnoho problémů špatného zacházení se zákaznickými účty. Pokuta za tyto problémy bude pravděpodobně vyšší jak 1 miliarda dolarů, ale poškození reputace, je ještě daleko vyšší. Zda WFC znovu dokáže spotřebitele přesvědčit, aby své peníze do banky vložili, je největší proměnná, která ovlivní krátkodobý výhled ziskovosti WFC. Jak můžeme vidět na obrázku výše, tak na této frontě ještě bude hodně práce.
WFC má ve srovnání s ostatními třemi velkými bankami výhodu ve složení rozvahy. Rozvaha WFC byla vždy silná – dokonce i v době finanční krize – její větší zastoupení vkladů v rozvaze znamená, že se spoléhá méně na kapitálové trhy pro financování, a také to znamená, že její náklady na financování jsou nižší. WFC získá téměř 70% svých finančních prostředků z vkladů, které mají váženou průměrnou cenu pouze 34bps. To znamená, že finanční prostředky WFC jsou nejen dostatečné, ale také levné, což WFC umožňuje zachovat si určitou rezervu i v době, kdy proti WFC pracují rostoucí krátkodobé i dlouhodobé úrokové sazby. Hypotéční trh je v dnešní době pro WFC obzvláště obtížný, ale stále ještě je zde možný smysluplný růst.
Část tohoto růstu bude pocházet z kapitálové návratnosti, které WFC stále produkuje spoustu i dnes. V Q1 2018 WFC vydala 4 miliardy dolarů na výplatu dividendy a zpětných odkupů akcií, obojí výrazně příspělo k celkovým budoucím výnosům. Současný dividendový výnos kolem 2,9% je nejvyšší v této skupině a lze očekávat, že dividenda bude držet krok s vývojem ceny akcií. Pro příjmové investory, kteří chtějí vysoký dividendový výnos, je tedy WFC vynikající volbou a lze očekávat, že se status příjmové dividendové akcie ani v budoucnosti nezmění.
Předpokládaný růst EPS v nadcházejících letech je kolem 5,9%, který se bude skládat z malého růstu ceny, nízkého – jednociferného – růstu marží a růstu EPS díky zpětným odkupům. WFC má i nadále regulátorem stanovený limit a ten pravděpodobně zůstane až do příštího roku, což znamená, že z hlediska růstu zisků je WFC značně omezená. Poškození značky, které napáchaly skandály, též růstu nepřispěje, i když toto bude mít spíše krátkodobý vliv. Díky vyššímu zaměření na hypoteční trh je WFC citlivější na změny úrokových sezeb, než ostatní bankovní domy. WFC však i nadále zůstává velmi výnosnou a měla by být schopna každoročně i nadále snižovat počet akcií v jednociferných číslech, čímž podpoří větší růst EPS. Navíc nižší daňová sazba pomůže WFC zlepšit ziskovost od roku 2018 a dál, ale v provozních věcech jsou zde stále poměrně vážné otazníky.
Ocenění je na stejné úrovni jako je historický průměr, neboť WFC se obchoduje s násobkem P/E 11,9. Proto lze předpokládat, že změna ocenění by neměla mít podstatný vliv na budoucí výnosy, ať už pozitivní či negativní, jelikož akcie jsou dnes spravedlivě oceněny.
Celkově lze WFC považovat za spravedlivě oceněnou akcii s vyhlídkou na budoucí slušný růst. Předpokládat lze až 8,8% celkové roční výnosy, složené ze současného dividendového výnosu kolem 2,9% a růstu EPS o 5,9%; změna ceny by neměla mít velký vliv na budoucí výnosy. To z WFC činí vhodnou akci pro investory, kteří hledají bezpečný a vysoký současný dividendový výnos. Problémy s růstem stejně jako současné ocenění však může zapříčinit, že hodnotoví a růstoví investoři mohou považovat akcie WFC za neatraktivní. Primárním zdrojem budoucího růstu EPS tak budou zpětné odkupy akcií, což znamená, že riziko je nízké, ale WFC dnes není zdaleka z nejhoršího venku, ale stále je to nejvýnosnější velká americká banka.
Číslo 1: Bank of America (BAC)
Bank of America byla založena v roce 1904 a od té doby se stala globálním kolosem v bankovním světě. BAC je zaměřená stále jen na USA a vybudovala si silné zastoupení v oblasti kreditních karet, spotřebitelských a komerčních půjček, správy majetku a dalších. Tržní kapitalizace BAC přesahuje 300 miliard dolarů, což z ní dělá druhou největší banka v USA a jednu z největších na světě.
Nedávno zveřejněné výsledky za Q1 2018 byly fenomenální, neboť EPS vzrostlo oproti loňskému Q1 2017 o 37%. Silné výsledky banka vykázala ve všech segmentech, ale nejlépe se dařilo spotřebitelskému bankovnictví. Nižší příjmy z hypoték byly více než vykompenzovány vyššími úvěry, které přispěly k 13% nárůstu čistého úrokového výnosu. Finanční obchody v Q1 2018 byly dalším vynikajícím výsledkem, příjem v tomto segmentu globálních trhů vzrostl o neuvěřitelných 38%.
Bank of America prošla dlouhou cestu od krizových dnů, kdy po dlouhá léta jen přicházela o peníze, a to i když, konkurenční banky již dokončily transformace a znovu začaly vydělávat peníze. Dřívější problémy, jako byla např. akvizice Countrywide, provázely BAC až do nedávné doby, a proto je vlastně ještě stále uprostřed procesu o zlepšení. To je hlavní důvod, proč lze BAC dnes považovat za nejatraktivnější velkou banku, jelikož stále ještě není tak efektivní, jak by mohla být, důkazem je výše uvedený obrázek.
BAC vykázala pozitivní provozní páku (operating leverage) 13 po sobě jdoucích čtvrtletí, což je velmi impozantní výkon, který se jen tak nevidí. BAC to přehnala s počty, pokud jde o počet zaměstnanců, což vedlo k vyšším nákladům než měla konkurence. Trend provozní páky (operating leverage), který je vidět na obrázku výše, je hlavním zdrojem budoucího růstu zisků, protože BAC má stále dostatek prostoru pro zlepšení marží a snižování nákladů. Vytrvalé zaměření na provozní výdaje se vyplácí a bude i nadále pokračovat.
Mimořádný obrat k lepšímu (turnaround) umožňuje každoročně vracet akcionářům miliardy a miliardy dolarů, což bylo po dlouhé roky naprosto nemyslitelné.
Obrázek výše ukazuje, že navzdory značnému nárůstu různých forem zisků, byla meziroční kapitálová návratnost v Q1 2018 92%. Dividendy vzrostly o 64% na 1.2 miliardy dolarů a zpětné odkupy se zdvojnásobily na 4.6 miliardy dolarů. To je nejen silný zdroj růstu EPS, který bude v budoucnu pokračovat díky nižšímu počtu akcií, ale lze předpokládat, že dividenda v příštích 5ti letech více jak zdvojnásobí. Budoucí kapitálová návratnost bude velká a není zdaleka ještě u konce, pokud jde o zotavení po finanční krizi. To by mělo k BAC více přitahovat investory zaměřené na dividendový růst, než ostatním velkým bankám.
Výhled budoucího růstu zisku je pro BAC velký, lze očekávat růst EPS o více jak 8% ročně. Většina bude pocházet ze zpětného odkupu akcií, ale BAC rovněž rozšiřuje své úvěrové portfolio o jednociferná procenta a provozní páka nadále bude poskytovat příležitost k expanzi. Společně by tyto faktory měly v blízké budoucnosti produkovat vysoký jednociferný růst EPS každý rok a při současném ocenění, to dělá BAC velmi atraktivní.
Proto lze předpokládaž, že současný násobek P/E vzroste ze současných 12,4 na více přiměřených 13,5. Což přidá 1,7% k celkovým budoucím výnosům.
Celkové výnosy akcionářů BAC, by tak v příštích 5ti letech mohlý být až 11,5%, skládající se z růstu ocenění kolem 1,7%, dividendového výnosu kolem 1,6% a růstu EPS o 8,2%. Akcie BAC se sice zmátořily, ale obrat zatím stále není definitivně dokončen, proto je výhled pro BAC lepší než u ostatních tří velkých bank. Proto je BAC nejlepší volbou z této skupiny bank.