Daně a jak na ně – za rok 2019
A už se nám to zase pomalu, ale jistě blíží. Myslím tím samozřejmě 31. března 2020. Tedy den kdy musí každý občan České republiky podat daňové příznání za rok předešlý = rok 2019. Což je úterý, ale lze předpokládat, že finanční správa bude tolerovat podání ještě ve středu, možná i ve čtvrtek, ale rozhodně bych na to nespoléhal a podal nejpozději v pondělí 30.3.2020!
Změny v daňovém řádu ČR
V roce 2019, z pohledu daňových povinností občanů české republiky, došlo k několika změnám.
- pracující bude zajímat paragraf 6 – příjmy ze závislé činnosti
- dividendové investory bude zajímat paragraf 8 – příjmy z kapitálového majetku
- pronajímatele bude zajímat paragraf 9 – příjmy z nájmu
- vše ostatní patří do paragrafu 10
- a též budete potřebovat jednotné kurzy za rok 2019 (pdf)
Vyšší školkovné
Za rok 2019 je možné uplatnit školkovné na každé dítě až do výše 13 350 korun. Školkovné, nebo-li sleva na dani pro dítě umístěné v předškolním zařízení, snižuje přímo vypočtenou daň z příjmu. Daň tak lze teoreticky snížit až na nulu, nikoliv však do ztráty. Slevu může uplatnit pouze jeden z rodičů a k daňovému přiznání musíte přiložit potvrzení ze školky.
Vyšší výdajové paušály
Samostatně výdělečně činní občané – §7 zákona o dani z příjmů – mohou uplatnit 30%, 40%, 60% nebo 80% výdajový paušál v závislosti na vykonávané činnosti. Paušální výdaje lze za rok 2019 uplatnit až do částky 2 000 000 korun.
Přísnější podmínky pro daňový bonus
Daňovou novinkou je zvýšení limitu nutných vlastních příjmů ze závislé činnosti nebo samostatné výdělečné činnosti pro čerpání daňového bonusu. Roční daňový bonus může čerpat pouze daňový poplatník, který měl vlastní příjmy ze zaměstnání nebo podnikání za rok 2019 vyšší než 80 100 korun.
Vyšší limit pro platbu solidární daně
Pokud vlastní příjmy ze závislé činnosti, ponížené o výdaje ze samostatné výdělečné činnosti přesáhnout limitní částku 1 569 552 korun, tak musí odvést 7% solidární daň. Jakmile tuto částku přesáhnete, tedy máte povinnost platit roční solidární daň, tak musíte za rok 2019 podat daňové přiznání a to i v případě, že jste měli pouze od jednoho zaměstanavatele, který by za Vás DAP mohl podat. Budete si muset vyžádat potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti a DAP následně podat sami. Alespoň malou útěchou může být, že pokud jste měli v roce 2019 pouze příjmy ze závislé činnosti, tak může použít zjednodušený dvoustránkový daňový formulář.
IG seriál o daních
V roce 2017 pro IG web autor minarjo napsal vynikající seriál o daních, který je stále platný:
- druhy daní
- vyplnění DAP
- prodej cenných papírů
- kapitálové příjmy
- kompletní příklad vyplnění DAP
- daňové slevy
- optimalizace daní
Osobně jsem k tomuto tématu v únoru 2018 napsal menší rozšíření s příklady. A Ondra to následně celé zabalil do úhledného balíčku v podobě PDF souboru.
Formulář
Pokud Vás stále baví chodit na finanční úřad s papírem, ale nechce se Vám celý DAP vypisovat ručně, tak iDnes opět vydal Excel formulář – přímý odkaz (xls).
Co si lze odečíst
- úroky z hypotéky
- životní pojištění
- spoření na penzi (penzijní připojištění = tzv. třetí pilíř)
- dary
- odborové příspěvky
- úhrada za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání
- výzkum a vývoj
- ztráta na dani z minulých let
Úroky z hypotéky – snížit můžete základ daně až do 300 000 Kč a budete potřebovat doložit “potvrzení o poskytnutém úvěru na bytové potřeby a o výši zaplacených úroků z tohoto úvěru”. Je třeba též doložit, že nemovitost používáte k vlastnímu bydlení a též smlouvu o hypotečním úvěru – k tomu Vás s největší pravděpodobností FÚ vyzve při první podání a po dobu fixace se na to již ptát nebudou (osobní zkušenost), taky není proč, že? Po uplynutí fixace, popř. refinancování, ať již u stejné nebo jiné banky, budete muset hypoteční smlouvu dokládat znovu.
Životní pojištění – snížit základ daně může až do 24 000 Kč a bude muset k DAP přiložit: “potvrzení o zaplacených částkách na soukromé životní pojištění” a smlouvu o životního pojištění
Penzijní připojištění – snížit základ daně může až do 24 000 Kč a bude muset k DAP přiložit: “potvrzení o zaplacených částkách na penzijní (při-)pojištění” nebo smlouvu o penzijním (při-)pojištění”
Pomocí darů si můžete snížit základ daně minimálně 1 000 Kč a maximálně 15 % Vašeho základu daně a musíte doložit potvrzení o daru
Do darů patří i bezplatné darování krve, kostní dřeně, či jiných krevních derivátů, ke kterému budete potřebovat potvrzení z nemocnice. Za každé jedno darování krve si může odčíst 3 000 Kč, muži mohou darovat krev 5x ročně a ženy 4x ročně. Tedy základ daně si můžete snížit o 15 tisíc muži / 12 tisíc ženy
Odborové příspěvky – sníží základ daně do výše 3 000 Kč a budete potřebovat potvrzení odborové organizace o zaplacených příspěvcích
Ztráty na dani v minulých letech Vám mohou snížit základ daně nejdéle v pěti zdaňovacích obdobích následujících bezprostředně po období, ve kterém vám ztráta vznikla = můžete ji rozpouště postupně
Následně si od vypočítané daně můžete odečíst tyto slevy:
- na poplatníka (každý sám za sebe)
- na manželku/manžela (pokud neměl/-a za rok 2019 příjem vyšší než 68 000 Kč hrubého)
- na manželku/manžela – držitele ZTP/P
- pro invalidní důchodce
- pro držitele průkazu ZTP/P
- na studenta
- školkovné
- zvýhodnění na děti (může uplatnit pouze jeden z rodičů!)
Sleva na poplatníka – na slevu 24 840 Kč mají nárok všichni daňoví poplatníci = nemusíte ji nijak prokazovat (lze uplatnit pouze u jednoho zaměstnavatele)
Sleva na manželku/manžela (ve stejné výši jako na poplatníka = 24 840 Kč). Lze použít pouze pokud příjmy manželky/manžela nepřesáhly částku 68 000 Kč. Nutné je doložit “čestné prohlášení manžela/manželky”.
Sleva na manželku/manžela bez příjmů, či držitele ZTP/P – sleva na dani až do výše 49 680 Kč. Nutné je doložit “čestné prohlášení manžela/manželky” a k tomu ještě kopii průkazu ZTP/P manžela/manželky.
Invalidní důchod prvního, druhého a třetího stupně – sleva na dani ve výši 2 520 Kč pro první a druhý stupeň, třetí stupeň sleva ve výši 5 040 Kč. Nutné je doložit “kopii o přiznání invalidního důchodu” a “potvrzení o výplatě důchodu od ČSSZ”.
Držitel průkazu ZTP/P – sleva na daní ve výši 16 140 Kč. Nutné doložit kopii ZTP/P průkazu.
Sleva na studenta – nutné doložit potvrzení o studiu od školy, kterou studujete.
Školkovné – sleva z daně až 13 500 Kč. Slevu lze uplatnit pouze, když vyživované dítě žije ve společné domácnosti (nelze uplatnit vnuka), ale lze uplatnit slevu , když máme dítě v péči, která nahrazuje péči rodičů. Slevu může uplatnit pouze jeden z vyživujících rodičů. Nutné je doložit “potvrzení ze školky o zaplaceném školkovném”.
Daňové zvýhodnění na dítě – nutné je doložit “doložit rodný list”, když dítě studuje, tak i “potvrzení o studiu”.
Přílohy k DAP
- jako zaměstnanec odevzdávající daňové přiznání musíte přiložit “potvrzení o zdanitelných příjmech” od svého zaměstnavatele
- k daňovému přiznání musíte přiložit přílohy o příjmech z podnikání, pronájmu a příjmech ze zahraničí
- a pokud vedete účetnictví, tak musíte přiložit i účetní závěrku
Vratka přeplatku
Pokud Vám za rok 2019 vznikne přeplatek na dani z příjmů, tak by Vám ho měl FÚ vrátit v průběhu května 2020. Tedy POUZE tehdy, pokud o něj požádáte! Takže nezapomeňte si to v DAP zaškrtnout!
Jak se to řeší, když mam podepsaný dokument W-8 BEN a daň z divident byla zaplacena v USA ?
Viz. https://www.investicnigramotnost.cz/wp-content/uploads/2018/01/Investor-a-Dan%C4%9B-rozsirena_verze.pdf a https://forum.investicnigramotnost.cz/viewtopic.php?f=9&t=8&sid=fa2b069743aeddd80d8e2f7d03678f90
Omlouvám se, ale tohle se tu již řešilo mnohokrát.
Ahoj, teď v tom mám trochu brodel.
Měl jsem za to, že dokud si peníze nepošlu na svůj osobní účet ale mám je stále na obchodním kde je reinvestuji, tak je danit nemusím.
Stejně tak jako když suma výdajů je vyšší nebo stejně velká jako suma příjmů. Tedy, pokud si na svůj obchodní účet vložím např. 20.000,- a investuji je všechny jsem 20.000,- v mínusu. Když mi pak přijde dividenda za rok 5.000,-, tak sice daňové přiznání podám ale jsem pořád v mínusu (15.000,-) takže by mi to neměli danit ne? resp. daň z 0 je 0. 😀
Dále jsem pak na jednom nejmenovaném portálu (https://www.podnikatel.cz) četl že dividenda jsou již daněny srážkovou daní, kterou odvádí plátce a není tedy potřeba znovu danit.
Omlouvám se za (pro některé) blbý dotaz.
Díky
Ne! Tak to bohužel nefunguje a ti co to takhke zkoušeli, tak vyfasovali tučnou pokutu od FU!
Investujete vlastní peníze = již zdaněné. A tedy vklad na broker účet se nepočítá – z pohledu daňových zákonů!
Počítá se až příjem, který dostaneš. Tedy výnos z prodeje nebo dividendy.
Ano dividendy jsou daněny srážkovou daní, ALE POUE A JENOM u českých akcií!
Jakékoliv dividendy od zahraničních firem musíš do DAP uvést a započíst.
Ok, díky za upřesnění…
Jinak SUPER článek.
není to jenom pokud přesáhne za rok cca nad 6000,- Kč ?
DAP podáváš, pokud předsáhneš 6000kč a je jedno jestli z příjmu nebo z dividend. Aspoň tako mi to bylo vysvětleno na FÚ.
Podívej se do návodu od minarja, má to podrobně rozepsaný.
„je jedno jestli z příjmu..“ ale u příjmů např. z prodeje akcií, zas můžu uplatnit 100tis (příjmy osvobozené od daně) a tím pádem pak 6000 se vztahuje jen na ty neosvobozené (dividendy). (ZDP – § 38g)