Daně a jak na ně – za rok 2020
A už se nám to zase pomalu, ale jistě blíží den, kdy kždý občan České republiky musí podat daňové příznání za rok předešlý = rok 2020.
Myslím tím samozřejmě 31. března 2021 … vlastně co to plácám … z důvodu koronaviru byl termín pro elektronické podání posunut na 3.5.2021 a do 1.4. pro klasické papírové podání.
Daňový řádu ČR
V roce 2020 nedošlo k žádným významným změnám, jen byly navýšeny některé limitní částky a tak budeme potřebovat jako vždy:
- pracující bude zajímat paragraf 6 – příjmy ze závislé činnosti
- dividendové investory bude zajímat paragraf 8 – příjmy z kapitálového majetku
- pronajímatele bude zajímat paragraf 9 – příjmy z nájmu
- vše ostatní patří do paragrafu 10
- a též budete potřebovat jednotné kurzy za rok 2020 (pdf)
IG seriál o daních
V roce 2017 pro IG web autor minarjo napsal vynikající seriál o daních, který je stále platný:
- druhy daní
- vyplnění DAP
- prodej cenných papírů
- kapitálové příjmy
- kompletní příklad vyplnění DAP
- daňové slevy
- optimalizace daní
Osobně jsem k tomuto tématu v únoru 2018 napsal menší rozšíření s příklady. A Ondra to následně celé zabalil do úhledného balíčku v podobě PDF souboru.
Formulář
Pokud Vás stále baví chodit na finanční úřad s papírem, ale nechce se Vám celý DAP vypisovat ručně, tak iDnes opět vydal Excel formulář – přímý odkaz (xls).
Co si lze odečíst
- úroky z hypotéky
- životní pojištění
- spoření na penzi (penzijní připojištění = tzv. třetí pilíř)
- dary
- odborové příspěvky
- úhrada za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání
- výzkum a vývoj
- ztráta na dani z minulých let
Úroky z hypotéky – snížit můžete základ daně až do 300 000 Kč a budete potřebovat doložit “potvrzení o poskytnutém úvěru na bytové potřeby a o výši zaplacených úroků z tohoto úvěru”. Je třeba též doložit, že nemovitost používáte k vlastnímu bydlení a též smlouvu o hypotečním úvěru – k tomu Vás s největší pravděpodobností FÚ vyzve při první podání a po dobu fixace se na to již ptát nebudou (osobní zkušenost), taky není proč, že? Po uplynutí fixace, popř. refinancování, ať již u stejné nebo jiné banky, budete muset hypoteční smlouvu dokládat znovu.
Životní pojištění – snížit základ daně může až do 24 000 Kč a bude muset k DAP přiložit: “potvrzení o zaplacených částkách na soukromé životní pojištění” a smlouvu o životního pojištění
Penzijní připojištění – snížit základ daně může až do 24 000 Kč a bude muset k DAP přiložit: “potvrzení o zaplacených částkách na penzijní (při-)pojištění” nebo smlouvu o penzijním (při-)pojištění”
Pomocí darů si můžete snížit základ daně minimálně 1 000 Kč a maximálně 15 % Vašeho základu daně a musíte doložit potvrzení o daru
Do darů patří i bezplatné darování krve, kostní dřeně, či jiných krevních derivátů, ke kterému budete potřebovat potvrzení z nemocnice. Za každé jedno darování krve si může odčíst 3 000 Kč, muži mohou darovat krev 5x ročně a ženy 4x ročně. Tedy základ daně si můžete snížit o 15 tisíc muži / 12 tisíc ženy
Odborové příspěvky – sníží základ daně do výše 3 000 Kč a budete potřebovat potvrzení odborové organizace o zaplacených příspěvcích
Ztráty na dani v minulých letech Vám mohou snížit základ daně nejdéle v pěti zdaňovacích obdobích následujících bezprostředně po období, ve kterém vám ztráta vznikla = můžete ji rozpouště postupně
Následně si od vypočítané daně můžete odečíst tyto slevy:
- na poplatníka (každý sám za sebe)
- na manželku/manžela (pokud neměl/-a za rok 2019 příjem vyšší než 68 000 Kč hrubého)
- na manželku/manžela – držitele ZTP/P
- pro invalidní důchodce
- pro držitele průkazu ZTP/P
- na studenta
- školkovné
- zvýhodnění na děti (může uplatnit pouze jeden z rodičů!)
Sleva na poplatníka – na slevu 24 840 Kč mají nárok všichni daňoví poplatníci = nemusíte ji nijak prokazovat (lze uplatnit pouze u jednoho zaměstnavatele)
Sleva na manželku/manžela (ve stejné výši jako na poplatníka = 24 840 Kč). Lze použít pouze pokud příjmy manželky/manžela nepřesáhly částku 68 000 Kč. Nutné je doložit “čestné prohlášení manžela/manželky”.
Sleva na manželku/manžela bez příjmů, či držitele ZTP/P – sleva na dani až do výše 49 680 Kč. Nutné je doložit “čestné prohlášení manžela/manželky” a k tomu ještě kopii průkazu ZTP/P manžela/manželky.
Invalidní důchod prvního, druhého a třetího stupně – sleva na dani ve výši 2 520 Kč pro první a druhý stupeň, třetí stupeň sleva ve výši 5 040 Kč. Nutné je doložit “kopii o přiznání invalidního důchodu” a “potvrzení o výplatě důchodu od ČSSZ”.
Držitel průkazu ZTP/P – sleva na daní ve výši 16 140 Kč. Nutné doložit kopii ZTP/P průkazu.
Sleva na studenta – nutné doložit potvrzení o studiu od školy, kterou studujete.
Školkovné – sleva z daně až 13 500 Kč. Slevu lze uplatnit pouze, když vyživované dítě žije ve společné domácnosti (nelze uplatnit vnuka), ale lze uplatnit slevu , když máme dítě v péči, která nahrazuje péči rodičů. Slevu může uplatnit pouze jeden z vyživujících rodičů. Nutné je doložit “potvrzení ze školky o zaplaceném školkovném”.
Daňové zvýhodnění na dítě – nutné je doložit “doložit rodný list”, když dítě studuje, tak i “potvrzení o studiu”.
Přílohy k DAP
- jako zaměstnanec odevzdávající daňové přiznání musíte přiložit “potvrzení o zdanitelných příjmech” od svého zaměstnavatele
- k daňovému přiznání musíte přiložit přílohy o příjmech z podnikání, pronájmu a příjmech ze zahraničí
- a pokud vedete účetnictví, tak musíte přiložit i účetní závěrku
Vratka přeplatku
Pokud Vám za rok 2020 vznikne přeplatek na dani z příjmů, tak by Vám ho měl FÚ vrátit v průběhu května 2021. Tedy POUZE tehdy, pokud o něj požádáte! Takže nezapomeňte si to v DAP zaškrtnout, jinak si Váš daňový přeplatek stát nechá!