Daně a jak na ně – za rok 2021
A už se nám zase pomalu, ale jistě, blíží den, kdy každý občan České republiky musí podat daňové příznání za rok předešlý = rok 2021.
Myslím tím samozřejmě den 31. března 2022, což je čtvrtek, takže FÚ Vás asi nechá projít bez pokuty pokud DAP odevzdáte/přinesete 1.4.2022. Přes EPO lze podat až do konce dubna 2021.
Daňový řád ČR
V roce 2021 došlo ke zrušení superhrubé mzdy, takže jsme se celý rok těšili z vyšší čisté mzdy. Především důležité je, že vzrostla sleva na poplatníka (více níže). Budeme tak potřebovat jako vždy:
- pracující bude zajímat paragraf 6 – příjmy ze závislé činnosti
- dividendové investory bude zajímat paragraf 8 – příjmy z kapitálového majetku
- pronajímatele bude zajímat paragraf 9 – příjmy z nájmu
- vše ostatní patří do paragrafu 10
- a též budete potřebovat jednotné kurzy za rok 2021 (pdf)
Pokud jste v roce 2021 měli POUZE příjmy z dividend a jejich celková částka nepřesáhla 15 000,- Kč, tak daňové přiznání nemusíte podávat.
Pokud jste měli, ale kromě dividend i příjem ze zaměstnání a součet obou příjmů nepřesáhl 6 000,- Kč, tak daňové přiznání také nemusíte podávat.
Pro všechny ostatní případy daňové přiznáni podat musíte!
Dvě daňová pásma
Od roku 2021 český daňový řád zavedl dvě daňová pásma:
- 15% daň pro částku daňového základu do výše 1 701 168,- Kč
- 23% daň pro částku daňového základu od 1 701 168,- Kč výše
IG seriál o daních
V roce 2017 pro IG web minarjo napsal vynikající seriál o daních, který je stále platný a nyní aktualizovaný:
- druhy daní
- vyplnění DAP
- prodej cenných papírů
- kapitálové příjmy
- kompletní příklad vyplnění DAP
- daňové slevy
- optimalizace daní
Osobně jsem k tomuto tématu v únoru 2018 napsal menší rozšíření s příklady. A Ondra to následně celé zabalil do úhledného balíčku v podobě PDF souboru (40 stran).
Formulář
Pokud Vás stále baví chodit na finanční úřad s papírem, ale nechce se Vám celý DAP vypisovat ručně, tak iDnes opět vydal Excel formulář – přímý odkaz (xls). Avšak rozhodně lépe to lze dělat rovnou v EPO na daněelektronicky.cz, protože EPO samo provádí kontrolu zadaných částek a dokáže Vás navést k opravě.
Co si lze odečíst
- úroky z hypotéky
- životní pojištění
- spoření na penzi (penzijní připojištění = tzv. třetí pilíř)
- dary
- odborové příspěvky
- úhrada za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání
- výzkum a vývoj
- ztráta na dani z minulých let
Úroky z hypotéky – snížit můžete základ daně až do 300 000 Kč a budete potřebovat doložit “potvrzení o poskytnutém úvěru na bytové potřeby a o výši zaplacených úroků z tohoto úvěru”. Je třeba též doložit, že nemovitost používáte k vlastnímu bydlení a též smlouvu o hypotečním úvěru – k tomu Vás s největší pravděpodobností FÚ vyzve při prvním podání a po dobu fixace se na to již ptát nebudou (osobní zkušenost), taky není proč, že? Po uplynutí fixace, popř. refinancování, ať již u stejné nebo jiné banky, budete muset hypoteční smlouvu dokládat znovu.
Životní pojištění – snížit základ daně můžete až o 24 000 Kč a budete muset k DAP přiložit: “potvrzení o zaplacených částkách na soukromé životní pojištění” a smlouvu o životním pojištění.
Penzijní připojištění – snížit základ daně můžete až o 24 000 Kč a budete muset k DAP přiložit: “potvrzení o zaplacených částkách na penzijní (při-)pojištění” nebo “smlouvu o penzijním (při-)pojištění”.
Pomocí darů si můžete snížit základ daně minimálně o 1 000 Kč a maximálně o 30 % (do roku 2020 to bylo 15 %) Vašeho základu daně a musíte doložit potvrzení o daru.
Do darů patří i bezplatné darování krve, kostní dřeně, či jiných krevních derivátů, ke kterému budete potřebovat potvrzení z nemocnice. Za každé jedno darování krve si může odečíst 3 000 Kč, muži mohou darovat krev 5x ročně a ženy 4x ročně. Tedy základ daně si můžete snížit o 15 tisíc muži / 12 tisíc ženy.
Odborové příspěvky – sníží základ daně do výše 3 000 Kč a budete potřebovat potvrzení odborové organizace o zaplacených příspěvcích.
Ztráty na dani v minulých letech Vám mohou snížit základ daně nejdéle v pěti zdaňovacích obdobích následujících bezprostředně po období, ve kterém vám ztráta vznikla = můžete ji rozpouštět postupně.
Následně si od vypočítané daně můžete odečíst tyto slevy:
- na poplatníka (každý sám za sebe)
- na manželku/manžela (pokud neměl/-a za rok 2021 příjem vyšší než 68 000 Kč hrubého)
- na manželku/manžela – držitele ZTP/P
- pro invalidní důchodce
- pro držitele průkazu ZTP/P
- na studenta
- školkovné
- zvýhodnění na děti (může uplatnit pouze jeden z rodičů!)
Sleva na poplatníka – na slevu 27 840,- Kč mají nárok všichni daňoví poplatníci = nemusíte ji nijak prokazovat (lze uplatnit pouze u jednoho zaměstnavatele), sleva byla oproti roku 2020 navýšena o 3 000,- Kč.
Sleva na manželku/manžela (ve stejné výši jako na poplatníka = 27 840,- Kč). Lze použít pouze, pokud příjmy manželky/manžela nepřesáhly částku 68 000,- Kč. Nutné je doložit “čestné prohlášení manžela/manželky”.
Sleva na děti – může uplatnit pouze jeden z rodičů! Sleva na první dítě 15 204,- Kč, na druhé dítě 22 320,- Kč a na třetí dítě 27 840,- Kč.
Sleva na manželku/manžela bez příjmů, či držitele ZTP/P – sleva na dani až do výše 49 680,- Kč. Nutné je doložit “čestné prohlášení manžela/manželky” a k tomu ještě kopii průkazu ZTP/P manžela/manželky.
Invalidní důchod prvního, druhého a třetího stupně – sleva na dani ve výši 2 520,- Kč pro první a druhý stupeň, třetí stupeň sleva ve výši 5 040,- Kč. Nutné je doložit “kopii o přiznání invalidního důchodu” a “potvrzení o výplatě důchodu od ČSSZ”.
Držitel průkazu ZTP/P – sleva na dani ve výši 16 140,- Kč. Nutné doložit kopii ZTP/P průkazu.
Sleva na studenta – nutné doložit potvrzení o studiu od školy, kterou studujete.
Školkovné – sleva z daně až 15 200,- Kč. Slevu lze uplatnit pouze, když vyživované dítě žije ve společné domácnosti (nelze uplatnit vnuka), ale lze uplatnit slevu , když máme dítě v péči, která nahrazuje péči rodičů. Slevu může uplatnit pouze jeden z vyživujících rodičů. Nutné je doložit “potvrzení ze školky o zaplaceném školkovném”.
Daňové zvýhodnění na dítě – nutné je doložit “rodný list”, když dítě studuje, tak i “potvrzení o studiu”.
Přílohy k DAP
- jako zaměstnanec odevzdávající daňové přiznání musíte přiložit “potvrzení o zdanitelných příjmech” od svého zaměstnavatele
- k daňovému přiznání musíte přiložit přílohy o příjmech z podnikání, pronájmu a příjmech ze zahraničí
- a pokud vedete účetnictví, tak musíte přiložit i účetní závěrku
ETF
O ETF jsme podrobně psali zde a výnosy z nich je taktéž třeba danit, ale je zde několik výjimek, na které je třeba si dát pozor!
- rebalancování na straně ETF správce ETF NENÍ daňovou událostí pro investora
- reinvestice dividend zpět do ETF na straně ETF NENÍ daňovou událostí pro investora
Na druhé straně:
- vyplacená dividenda JE daňovou událostí pro investora
Crypto
Protože se v loňském roce hodně diskuovaly kryptoměny, tak přidávám další sekci.
Jakýkoliv zisk z crypto MUSÍTE zdanit 15 %! Je jedno zda jste z prodeje jedné kryptoměny ihned koupili jinou kryptoměnu nebo zda Vám peníze „leží“ na účtu směnárny, tedy neposlali jste si peníze na Váš bankovní účet.
Zisk je zisk a tak k tomu daňová správa přistupuje, takže nutno zdanit.
Opce na akcie a Futures
Z pohledu českého daňového řádu se jedná o ostatní příjmy dle pargrafu 10, tedy nelze zisky/ztráty míchat se zisky/ztrátami z akcií.
Vratka přeplatku
Pokud Vám za rok 2021 vznikne přeplatek na dani z příjmů, tak by Vám ho měl FÚ vrátit v průběhu května 2022. Tedy POUZE tehdy, pokud o něj požádáte! Takže nezapomeňte si to v DAP zaškrtnout, jinak si Váš daňový přeplatek stát nechá!
Velmi dobrý přehled otázek a odpovědi k danění kapitálových příjmů zveřejnily Hospodářské noviny.
„Pokud jste měli, ale kromě dividend i příjem ze zaměstnání a součet obou příjmů nepřesáhl 6 000,- Kč, tak daňové přiznání také nemusíte podávat.“
Tohle je nějaký divný (a tím nemyslím tu čárku před ‚ale‘). Není to náhodou tak, že zaměstnaní nemusí podávat přiznání, pokud KROMĚ příjmu ze zaměstnání měli ostatní příjmy (tedy příjmy podle § 7 až 10) jen do 6000 Kč?
Sleva na manželku/manžela s příjmy do 68 tisíc je beze změny na 24 840 Kč, není tedy stejná jako sleva na poplatníka.
Také to o manželce / manželovy se ZTP/P je to nějak podivně napsáno.
Lépe bych bylo to napsat takto Roční sleva na manželku (manžela) činí 24 840 Kč (na držitele průkazu ZTP/P ve dvojnásobné výši)
ahoj, pokud při daňovém přiznání použiju možnost 5a) např. přes moje ID tak políčka pro podpis zůstanou prázdné ? Myslím, že jsou tam dvě, kde se to podepisuje. Díky.
Do jakého paragrafu byste zapsali zisk z p2p půjček? Konkrétně Mintos. Paragraf 8?
Ano do prgf 8 – aspoň tam bych to dal:
g) úroky a jiné výnosy z poskytnutých úvěrů nebo zápůjček
http://zakony.centrum.cz/zakon-o-danich-z-prijmu/cast-1-paragraf-8