Daňové novinky a stálice roku 2023
Rok se s rokem sešel, a tak nás, stejně jako každý rok, čeká povinnost řešit pro mnohé neoblíbené slovo – DANĚ. Mnozí z nás je řešit nemusí, zvlášť pokud mají jen příjmy ze zaměstnání a k tomu jen pár „drobných“ z ostatních činností. To ale u investorů (zvlášť těch již rozjetých) velmi často neplatí. Najdou se nicméně i tací (patřím mezi ně), pro které je sestavení vlastního Daňového přiznání (dále jen DaP nebo Přiznání) vlastně docela příjemným okamžikem, při kterém si zrekapitulují své příjmy za celý rok – kolik vydělali v práci, na investicích, na pronájmech atd. Taková celoroční příjmová generálka jistě nikomu neuškodí, zvlášť pokud příjemně potěší fakt, že „investiční příjmy“ dotyčného meziročně vzrostly. Tak – vzhůru do toho, aneb co je oproti roku minulému stejné či naopak odlišné.
Základní rozdělení příjmů pro danění
Zde změny nejsou, ale opakování je matka moudrosti. Běžná fyzická osoba rozděluje své příjmy pro účely danění, v souladu se Zákonem o daních z příjmů (dále jen ZDP), do těchto skupin:
- Příjmy ze závislé činnosti (§6 ZDP) – typicky zaměstnání, ať už na plný či částečný úvazek, nebo na Dohodu (brigády, přivýdělek k důchodu apod.) – zaměstnavatel (jeden či více) vystaví Potvrzení o zdanitelných příjmech, pokud si dělá dotyčný DaP sám, nebo na žádost zaměstnance ten poslední z nich v daném roce provede Roční zúčtování daně, pokud povinnost podat DaP nemá sám zaměstnanec (viz níže)
- Příjmy z podnikatelské činnosti (§7 ZDP)
- Příjmy z kapitálového majetku (§8 ZDP) – pro nás investory především příjmy z dividend (u českých vyřešeno srážkou a do DaP dále nepatří, u zahraničních nutné řešit, viz čtvrtý díl mé série Investor a daně na webu IG)
- Příjmy z pronájmu (§9 ZDP)
- Ostatní příjmy (§10 ZDP) – opět celá řada „investorských“ daní, přičemž jednotlivé skupiny se daní odděleně, nelze je zaměňovat resp. počítat dohromady – Prodej cenných papírů (daní se při překročení objemového testu 100 tisíc Kč a časového testu 3 roky), prodej movitého majetku (sem patří i kryptoměny, daní se vždy vše) či prodej finančních derivátů (opce, futures, daní se vždy vše)
Povinnost podat DaP
Zde mám pro mnohé investory (především z řad studentů či důchodců) dobré zprávy. Je rozumné o nich vědět již letos (třeba kvůli vlastní optimalizaci výše celoročních příjmů), přestože na samotnou povinnost podat DaP budou mít dopad až příští rok.
Od 1. ledna 2023 (tj. od zdaňovacího roku 2023, za které se DaP bude podávat zkraje roku 2024) dochází ke zvýšení limitů, od kterých je podání DaP k dani z příjmů fyzických osob povinné, a to následovně:
- poplatníci musejí podat DaP (nebo to mohou v určitých případech řešit Ročním zúčtováním daně přes zaměstnavatele, viz níže), když jejich celkové roční zdanitelné příjmy (všechny, napříč §6 až §10) přesáhnou 50 000 Kč – do konce roku 2022 (tedy naposledy v Přiznání vytvořeném zkraje roku 2023) platil limit 15 000 Kč
- poplatníci, kteří mají jiné příjmy než ty ze zaměstnání (tedy jiné než dle §6, tj. dle §7 až §10), budou povinně podávat daňové přiznání až po dosažení hranice 20 000 Kč pro tyto „nezaměstnanecké“ příjmy, namísto původní hranice 6000 Kč.
I nadále platí, že kdo má převážně příjmy ze zaměstnání (buď od jednoho zaměstnavatele, nebo postupně od více bez překryvu zaměstnavatelů v některém měsíci) a sice tak překročí první z uvedených hranic, ale současně nepřekročí tu druhou, může místo vlastního podání DaP požádat o Roční zúčtování daně svého (v daném roce posledního) zaměstnavatele – a to je typické pro valnou většinu zaměstnanců. Bohužel s investicemi, zvláště těmi zahraničními dividendovými, tato „pohoda“ končí, i když navýšení ročního limitu na 20 tisíc Kč může minimálně začínajícím investorům v prvních letech od Přiznání pomoci.
Termíny pro podání Přiznání
Lhůty pro podání DaP se od loňska nemění (až na upřesnění v řádu 1-2 dní, pokud konec období připadá na nepracovní den), pozor ale na vazbu na zpřístupněnou datovou schránku daňového poplatníka (viz dále):
- základní lhůta je do 3. 4. 2023, pokud podá poplatník DaP papírově (což může pouze, pokud nebude mít zpřístupněnu datovou schránku)
- prodloužená lhůta až do 2. 5. 2023, pokud podá poplatník elektronicky (typicky přes portál mojedane.cz)
- druhá prodloužená lhůta až do 3. 7. 2023, pokud podá daňový poradce nebo advokát elektronicky
Tedy – otálet se nevyplácí, ale jak mnozí vědí, ani spěchat nemá smysl. Shromáždění všech potřebných dokladů se může protáhnout až cca do půlky března (nejdéle trvá zpřístupnění „dividendových reportů“ dle států od brokerů).
Povinná datová schránka a vazba na DaP
Od začátku roku 2023 je povinná datová schránka (tedy automaticky zřízená z moci úřední pro ty, co si ji nezřídili sami) pro širší spektrum fyzických osob. Dosud byly datové schránky těmto osobám (typicky OSVČ) zřizovány pouze na základě jejich žádosti, nyní jim ji však zřídí Ministerstvo vnitra automaticky. Naštěstí se původně zamýšlený okruh těchto osob zúžil (nakonec ji povinnou nemají mnohé fyzické osoby jen proto, že někdy komunikovali se státem elektronicky), i tak je ale poměrně široký. Datová schránka tedy je v těchto dnech postupně zřizována ze zákona pro všechny podnikající fyzické osoby, které jsou zapsané do některé ze zákonem stanovené evidence nebo rejstříku. Změna tak postihne nejen podnikatele, ale např. i daňové poradce, advokáty, auditory, insolvenční správce, soudní znalce, soudní tlumočníky či překladatele.
A proč toto patří do tématu daní? Jak je uvedeno výše, kdo má zpřístupněnou datovou schránku, musí již podávat DaP výhradně elektronicky, nikoliv v papírové verzi. Nemusí nicméně k samotnému elektronickému podání datovou schránku využít (portál mojedane.cz umožňuje přihlášení nejen přes ni, ale např. Bankovní identitou, přes MojeID apod.), ale je třeba s tímto počítat, že za papírové podání by byla ze strany Finanční správy nezanedbatelná pokutička. Osobně si ale nemyslím, že kdo již někdy podával DaP elektronicky, tak by se dobrovolně k papíru vracel – a kdo nevyzkoušel, tak po prvním elektronickém podání si ověří výhody této metody.
Daňová pásma
Zde se nemění základní parametry (dvě daňová pásma 15 % a 23 %), ani fakt, že do vyššího pásma spadají příjmy nad 48násobek průměrné mzdy. Jelikož se ale tato průměrná mzda každoročně zvyšuje, platí nyní tyto hranice daňových pásem:
- pro rok 2022 (letošní DaP) platí hranice 1 867 728 Kč ročně, resp. 155 644 Kč měsíčně
- pro rok 2023 (DaP příští rok) pak hranice 1 935 552 Kč ročně, resp. 161 296 Kč měsíčně
Příjmy nad tyto uvedené hranice jsou daněny zvýšenou sazbou 23 %, do nich pak základní sazbou 15 %. Pro některé skupiny příjmů (pro nás investory hlavně u zahraničních dividend) je nicméně možné se vyššímu pásmu daně vyhnout využitím Samostatného základu daně (který byl po pár letech obnoven spolu s touto daňovou pásmovou progresí) – o něm bude sedmý díl mé série Investor a daně, který vyjde příští týden.
Slevy na dani a odečitatelné položky ze základu daně
U základních slev na dani letos k hmatatelným změnám nedochází. Základní sleva na poplatníka za rok 2022, kterou uplatníme letos v DaP, je 30 840 Kč (tj. 2570 Kč měsíčně), zcela stejná bude i v roce 2023. O rok dříve (přiznání za rok 2021) byla tato sleva nicméně nižší, proto nemůžeme být optimisté a čekat zvýšení každý rok 🙂 . Beze změny jsou i slevy na děti, studenta atd.
I seznam položek odečitatelných od základu daně je bez hmatatelných změn. Horní hranice pro dary (dočasně zvýšená v době covidu) se vrátila na původní úroveň, sloučení částky 24+24 tisíc pro spoření na penzi skrz penzijko a životní pojištění plus navíc skrz jiné možné formy investic – tzv. Investiční penzijní účet – se zatím jen zvažuje a letos ještě neplatí (snad od roku 2024 bychom se ale už mohli tohoto zlepšení dočkat). Platí tedy stále tyto hlavní odečitatelné položky:
- Dary – min. 2 % (resp. min. 1000 Kč, pokud je nižší) a max. 15 % ze základu daně
- Příspěvky zaměstnanců odborům – max. 1,5 % (resp. max. 3000 Kč, pokud je nižší) ze zdanitelných příjmů
- Spoření na penzi (skrz penzijko + životní pojištění) – max. 24 000 Kč + 24 000 Kč (zatím pro každý produkt zvlášť a bez rozšíření spektra investičních produktů, snad se to tedy od roku 2024 změní)
- Úroky z úvěrů pro bytové potřeby (hypotéka, úvěr ze stavebního spoření) – max. 150 000 Kč
- Vzdělávání – max. 10 000 Kč, u ZTP max. 13 000 Kč, u ZTP/P max. 15 000 Kč
Jednotný kurz 2022
Jak už víte z mého seriálu Investor a daně nebo odjinud, pro konverzi měn do CZK může fyzická osoba nepodnikající (která nemusí vést účetnictví) použít v DaP Jednotný kurz platný pro daný rok, ze kterého daná účetní operace je, není tedy třeba evidovat a používat kurzy pro jednotlivé dny transakce. Jednotné kurzy pro rok 2022 byly oficiálně zveřejněny Generálním finančním ředitelstvím jeho pokynem D-50 ze dne 5.1.2023 (na první straně Zpravodaje s tímto pokynem je chybně loňské datum 5.1.2022, snad si to časem GFŘ opraví). Pro měny, se kterými se investoři setkávají nejčastěji, mají Jednotné kurzy tyto hodnoty:
- 24,54 CZK/EUR
- 23,41 CZK/USD
- 28,72 CZK/GBP
Kdo se rozhodne Jednotný kurz využít, musí tak poté učinit v celém DaP – nelze např. u evidence prodejů cenných papírů tento Jednotný kurz použít, ale u přepočtu zahraničních dividend na CZK už ne – způsob konverze měn je třeba mít v celém DaP konzistentní.
Zvýšení limitu pro DPH (OSVČ)
Od roku 2023 začala platit novela zákona o DPH, která zvyšuje limit obratu pro vznik povinného placení DPH z 1 milionu Kč na 2 miliony Kč. Každý, kdo svojí výdělečnou činností jako OSVČ nebo jako společnost s ručením omezením překročí 2milionovou hranici, se povinně stane plátcem DPH. Pro mnohé menší živnostníky jistě příjemná novinka.
Milostivé léto na daňové dluhy
To je dobrá zpráva pro ty, kteří nebyli v placení daní v minulých letech vždy příliš pečliví, ať už vědomě či neúmyslnou chybou. Jistě znáte akce „Milostivé léto“ z jiných oblastí, do kterých se zapojily banky, dodavatelé energií, mobilní operátoři a další věřitelé. Od 1. července do 30. listopadu 2023 budou moci i daňoví poplatníci využít tohoto institutu pod názvem „Daňové milostivé léto“. Všechny fyzické osoby budou moci požádat o mimořádné odpuštění příslušenství daně (jako vyměřené pokuty či jiné formy penalizace), pokud uhradí jistinu daňového nedoplatku. Fyzické a právnické osoby budou moci také požádat o mimořádný zánik některých celých daňových nedoplatků.
Nová pravidla o srážkách při převodech podílů v PTP, MLP, ETF a ETN
A nyní něco více investorského. S účinností od 1.1.2023 nepotěším ty z vás, kteří rádi investujete do společností s typicky jinou než akcionářskou strukturou – především pak do různých forem xLP společností (Limited Partnership), založených na partnerstvích místo na akcionářské struktuře, případně i do některých vybraných ETF, složených ze společností zaměřených na podobnou „neakcionářskou“ strukturu partnerského spoluvlastnictví.
Mnozí z vás vědí, že investice do xLP se nevyplatí z daňového hlediska už dnes, a to kvůli výrazně vyšší sazbě daně z dividend, která mnohdy více než dvojnásobně převyšuje základní US sazbu daně 15 % (pro české rezidenty). Tato změna daňové dopady držení takových cenných papírů zahraničními partnery mimo USA (tedy vámi coby partnery v drženém xLP a podobném subjektu) ještě o dost zhorší, a to o povinnost srážet daň z nakládání s podíly v partnerstvích, která se zabývají obchodem nebo podnikáním ve Spojených státech amerických
Výše srážkové daně závisí na různých skutečnostech, a pokud se neuplatní výjimka, bude se jednat o částku rovnající se 10 % výnosu z prodeje nebo obdrženého podílu na výsledku hospodaření. Tedy fakt nic moc, další důvod do takových společností fakt neinvestovat, nebo i zvážit prodej stávající investice do nich. Seznam hlavních tickerů těchto společností, stejně jako více informací, ze kterých jsem zde vycházel, najdete zde v článku brokera Fio (na brokerovi přitom u této daně nezáleží).
Dražší tabákové výrobky
Špatná zpráva pro peněženky kuřáků, dobrá však pro státní kasu 🙂 – všechny sazby spotřební daně z tabákových výrobků se od ledna 2023 navyšují o 5 %.
Daňové opáčko aneb Investor a daně
To je ze základních změn a stálic letošního roku vše, ale z daňových článků na webu IG to není vše ani zdaleka! Pro investorskou „daňovou gramotnost“ doporučuji můj zdejší seriál Investor a daně, jehož aktualizace a rozšíření o nový díl na webu IG proběhla zkraje roku 2023. Seriál má nyní těchto 7 dílů:
- Investor a daně 1: přiznání, druhy daní, cizí měny
- Investor a daně 2: formy vyplnění Přiznání, elektronické podání EPO
- Investor a daně 3: prodeje cenných papírů
- Investor a daně 4: kapitálové příjmy, dividendy
- Investor a daně 5: kompletní daňové přiznání-příklad
- Investor a daně 6: daňové úlevy produktů
- Investor a daně 7: Samostatný základ daně
Super shrnutí, děkuji!
Já do loňska držel LAZ (ještěrkáře jak jsem jim říkal), jenže v 2021 změnili strukturu z akciovky na MLP, čímž ihned vzrostla daň dividend z 15 na 25 procent a když teď ještě oznámili 10 % daň z výnosů, tak šel po letech z domu … 35 % je už fakt moc, tohle platit nehodlám!