DAP a jeho optimalizace
Daňová optimalizace dostala díky našim politikům velmi pejorativní nádech a pokud toto spojení řeknete na veřejnosti, tak se dost lidí urazí, protože to je přeci „sprosté“ slovo. My ale zůstaneme v mezích zákona, nebudeme nikam nic „odklánět“, ale budeme přesně následovat český zákon o daních.
A protože máme začátek nového roku, tak bychom si měli dát nějaké to předsevzetí… a dnes bych tu pro Vás jedno měl. Což takhle udělat dobrý skutek a ještě za to dostat zaplaceno?
A jelikož nás čeká daňové přiznání, tak si dnes povíme něco o tom, jak získat nějakou tu korunku od finančního úředníka zpět. Zpět do naší kapsy, né té bezedné státní.
Zákon o daních z příjmů
Zákon o daních z příjmů – 586/1992 Sb. je šíleně dlouhý, takže si z něj vytáhneme jen to co nás bude zajímat.
Odečitatelné položky od základu daně
- Dary 2 % ze základu daně, min. 1000 Kč, max. 15 % ze základu daně
- Životní pojištění Max. 12 000 Kč
- Úroky z hypotéky Max. 300 000 Kč
- Spoření na penzi Max. 24 000 Kč (od 1. 1. 2017)
- Vzdělávání Max. 10 000 Kč. Lidé se zdrav. postižením max. 13 000 Kč a s těžkým zdrav. postižením max. 15 000 Kč
- Odborové příspěvky Max. 1,5 % zdanitelných příjmů, ale max. 3000 Kč
Životní pojištění, Úroky z hypotéky, Spoření na penzi jsou asi nejznámější a doufám, že je netřeba vysvětlovat – pokud ano, tak se prosím ozvěte v diskusi/fóru a můžeme se o tom pobavit.
Poslední dvě se nás, investorů asi týkat též nebude. Takže nám zbyly „Dary“, aneb „nechci slevu zadarmo“, jak praví staré české přísloví.
Dárování krve
Já se dnes z darů zaměřím pouze na darování krve. Darovat krev může člověk, který se těší plnému zdraví. Zároveň musí dárci být více než 18 let a méně než 65 let (nad 60 let jen po lékařské prohlídce). Další podmínkou je hmotnost u žen minimálně 50 kg a u mužů 60 kg.
Červené tekutiny, jež nám všem koluje v žilách, je poslední dobou nedostatek, dokonce tak velký, že se tím musela zabývala i sněmovna. Ta podpořila navýšení daňových odpočtů pro bezplatné dárce krve. Odpočet by se měl zvýšit z 2000 Kč na 3000 Kč. Dále naši poslanci podpořili i daňové odpočty při darování kostní dřeně ve výši 20.000 Kč a pokud se rozhodnete ke vstupu do registru dárců, dokonce ještě i jednorázový daňový odpočet ve výši 8000 Kč.
Muži mohou darovat krev 5x ročně (1x za 3 měsíce), tedy základ DAP lze snížit o 15000 Kč. Ženy mohou darovat pouze 4x ročně (1x za 4 měsíce), tedy základ DAP lze tedy snížit o 12000 Kč.
Kde najít informace
Jak moc a kde krev chybí lze zjistit na krevnibarometru.
Přesný popis toho co čekat, jak se připravit, jaká jsou omezení atd., lze najít na webu prodarce.cz.
Kolik stojí krev?
Web euro.cz uvedl zajímavý článek o tom, kolik pojišťovny platí za krev. Velmi zajímavé čtení, doporučuji. Už se nedivím proč ČR soudně válčila tolik let, aby dostala zpět pod kontrolu obchod s krevní plazmou.
Ale i další benefity
Každá pojišťovna má ještě navíc různé bonusy, které dárce může čerpat. Ať už jde například o vitamíny, příspěvek na zdravotní pomůcky, příspěvek na doplňky stravy, atd. Přikládám odkazy na 5 nejznámějších (alespoň co já znám, pokud jsem na někoho zapomněl, tak se prosím nezlobte):
Plakety a kříže
Jestliže darujete dlouhodobě, tak po určitém počtu dostanete navíc ještě plaketu a následně i kříž. Navíc vyšší ocenění je v některých případech spojené i s menší cermonií a dárkem. Pražská Thomayerova nemocnice například pořádá cermoniál v prostorách za orlojem a dárci též dostali lahvinku dobrého červeného vínečka, plus nějaké čokoládičky a růži.
Zde je podrobný rozpis plaket a křížů:
- bronzová plaketa profesora Janského – za 10 bezpříspěvkových odběrů
- stříbrná plaketa profesora Janského – za 20 bezpříspěvkových odběrů krve
- zlatá plaketa profesora Janského – za 40 bezpříspěvkových odběrů krve
- zlatý kříž III. třídy – za 80 bezpříspěvkových odběrů krve
- zlatý kříž II. stupně – za 120 bezpříspěvkových odběrů krve
- zlatý kříž I. stupně za 160 bezpříspěvkových odběrů krve
Proč bych měl darovat krev zrovna já?
Tím jsme si doufám uvedly všechny informace a důvody proč bychom měli darovat naši nejcennější lidskou tekutinu… takže teď zpět k tomu co většinu z nás zajímá nejvíce.
Ať si každý říká co chce, ale stejně se nakonec dostaname k penězům. Jak se říká: „peníze až na prvním místě“.
Výsledek darování krve je ve dvou rovinách. Zaprvé budeme mít dobrý pocit, že jsme pomohli těm, jež zrovna nepřálo štěstí. A zadruhé, každý jeden odběr nám přinese daňovou úsporu cca 400,-Kč. Takže za 5 darování Vám finanční úřad vrátí 2000,- Kč na dani zpět.
A teď ruku na srdce, no nestojí to za ten dobrý pocit, že jste někomu pomohli? Ehm pardon, co to plácám, za těch 2000,- Kč…