Diverzifikace aneb akciové sektory
Už moje prababička říkávala: „nikdy nedávej všechna vajíčka do jednoho košíčku“. A neplatí to samozřejmě jen u vajec, ale platí to všeobecně na všechno. Dnes se podíváme na diverzifikaci, aneb vznešeně řečeno řízení rizika.
V našem investičním snažení diverzifikace znamená, že nebudeme kupovat akcie pouze jedné jediné firmy. Budeme postupně přikupovat akcie firem, tak aby podniky nebyly pouze z jednoho sektoru/odvětví.
Asi si řeknete proč si přidělávat práci nějakým rozdělováním firem do sektorů? Cílem je sloučit do jednoho sektoru/odvětví podniky, které plní podobný účel, abychom následně mohli udělat porovnání. Často se tak dočtete o tom, jak si určité odvětví vede nebo jak je jeden sektor lepší než druhý.
Investoři většinou používají dvě základní rozdělení sektorů:
A) Tzv. Obranné (Defensive)
Sem patří ty společnosti, které obvykle tolik netrpí při poklesu trhu, protože lidé např. nepřestanou používat elektřinu nebo nepřestanou jíst či kouřit. Tyto akcie na jednu stranu vyrovnávají výkyvy portfolia a nabízejí tak „ochranu“ při klesajícím trhu. Na druhou stranu v případě růstového trhu nepřináší takový růst/zisk. Akcie z obranného (Defensive) sektoru tedy poskytují přesně to co jméno tohoto sektoru naznačuje. V případě klesajícího trhu zůstanou stabilní.
B) Tzv. Cyklické (Cyclical)
Zde patří ty společnosti, které reagují na ekonomický cyklus, tržní podmínky, momentální nálady či zájem spotřebitelů, atd. Z čehož plyne, že cena těchto firem může kolísat.
Pojďme si ale rozebrat tyto dvě hlavní skupiny podrobněji.
Do roku 2016 bylo definováno 10 sektorů. V roce 2016 se od sektoru Financí oddělil sektor eREIT, což pomohlo snížit volatilitu a zvýšit průměrnou dividendu Finančního sektoru.
1) Sector: Basic Materials / Sektor základních materiálů
Sektor základních materiálů představuje zásoby, které se následně používají v oblasti zpracování, těžby, rozvoje či výroby jiných materiálů. Jsou to kovy, kapaliny, dřevo, nerosty nebo jakýkoliv jiný základní materiál, který se následně používá pro výrobu něčeho dalšího. Materiálový sektor se tedy skládá z důlních, rafinérských, chemických, lesnických a souvisejících společností zaměřených na objevování a vývoj surovin. Vzhledem k tomu, že tyto společnosti jsou na začátku dodavatelského řetězce, jsou ohroženy změnami v obchodním cyklu. Největšími zástupci tohoto sektoru jsou: Dow, BHP Billiton, Vale, Praxair …
2) Sector: Cyclical Consumer Goods & Services Sector / Sektor cyklického zboží a služeb
Sektor cyklického spotřebního zboží a služeb obsahuje společnosti, které poskytují produkty a služby, které jsou nebo mohou být označovány za luxusní. Tento sektor má tendenci odrážet trh, růst a klesat s ekonomikou. Obsahuje zábavu, restaurační řetězce, oděvní prodejny a další. Patří sem maloobchodní prodejci, mediální společnosti, poskytovatelé spotřebních služeb, společnosti zabývající se oděvními službami a výrobou dlouhodobé spotřeby. Obecně platí, že tyto společnosti mají prospěch ze zlepšující se ekonomiky, když spotřebitelské výdaje zrychlují. A naopak ztrácí, když ekonomika padá. Největšími zástupci tohoto sektoru jsou: Amazon, Home Depot, Nike, McDonald, ale i automobilové firmy jako je Ford či Toyota …
3) Sector: Non-Cyclical Consumer Goods & Services / Sektor NEcyklického zboží a služeb
Sektor necyklického spotřebního zboží a služeb obsahuje společnosti, které poskytují produkty a služby, které všechny potřebujeme a používáme každý den a nelze je přestat používat, když ekonomika klesá. Tento sektor se skládá především z potravinářských a nápojových společností a společností, které vytvářejí produkty, které spotřebitelé nechtějí nebo nemohou vyloučit z jejich denní spotřeby. Obecně platí, že tyto společnosti jsou schopny odolat hospodářskému poklesu. Největšími zástupci tohoto sektoru jsou: Procter & Gamble, Coca-Cola, Philip Morris, Unilever, PepsiCo, Colgate-Palmolive, Mondelez …
4) Sector: Energy / Energetický sektor
Energetický sektor se skládá ze společností zabývajících se těžbou ropy a zemního plynu a výrobních společností, jakožto i návazných energetických firem, rafinerií, přepravců a dalších provozů. Tyto společnosti obecně vytvářejí příjmy, které jsou spojeny s cenou ropy, zemního plynu, solární energie a dalších komodit. Největšími zástupci tohoto sektoru jsou: Exxon Mobil, Royal Dutch Shell, Chevron, Total, BP …
5) Sector: Financials / Finanční sektor
V tomto sektoru najdeme akcie bank, pojišťoven, úvěrových firem, investičních poradců, realitních firem, atd. Jednoduše řečeno všechny firmy jejichž podnikání zahrnuje finance. Obecně platí, že většina příjmů těchto firem plyne z hypoték a úvěrů, jejichž hodnota roste při zvyšování úrokových sazeb. Největšími zástupci tohoto sektoru jsou: JPMorgan Chase, Wells Fargo, Citigroup, Banco Santander, Goldman Sachs … Patří sem ale i firmy, které se specializují pouze na poskytování úvěrů a hypoték, tedy ne klasických finančních služeb jako banky. Největšími zástupci jsou: Apollo Commercial Real Est. Finance, Annaly Capital Management, Blackstone Mortgage Trust …
6) Equity REIT / Sektor vlastního kapitálu či kapitálového financování
Tento nový sektor obsahuje firmy zabývající se tzv. majetkovým REIT. Tedy firmy zajišťující finacování pro byty, kancelářské budovy, průmyslové budovy, nákupní střediska, hotely, samoobslužné sklady, kina a dokonce i věznice.
Tyto společnosti pracují s dluhem mezi 40% a 80% hodnoty svých aktiv. Většinou ne více než čtyřikrát vyšším než je jejich vlastní kapitál. Největšími zástupci tohoto sektoru jsou: Realty Income, Omega Healthcare, W.P.Carey, Welltower …
7) Sector: Healthcare / Zdravotnický sektor
Sektor zdravotnictví se skládá z biotechnologických společností, firem v nemocnicích, výrobců zdravotnických prostředků a mnoha dalších. Odvětví je považováno za příležitost k růstu v „obranném“ sektoru investic, lidé vždy budou potřebovat lékařskou pomoc a léky. Největšími zástupci tohoto sektoru jsou: Johnson & Johnson, Pfizer, Merck, AbbVie, Sanofi, AstraZeneca …
8) Sector: Industrials / Sektor průmyslu
Průmyslový sektor obsahuje stavební společnosti, výrobce leteckých součástí, kosmického průmyslu, obrany a výrobních společností. Sektor je zaměřen na těžký průmysl a podniky, které vyrábějí zboží. Růst průmyslu je obecně motivován poptávkou po stavebnictví a výrobou. Největšími zástupci tohoto sektoru jsou: Boeing, Caterpillar, 3M, Honeywell, ABB …
9) Sector: Technology / Technologický sektor
Sektory technologií se skládají z firem, jejichž hlavní činností je poskytování služeb a technologií. Tvoří jej výrobci elektroniky, vývojáři softwaru a firmy zabývající se informačními technologiemi. Tyto podniky jsou řízeny upgradovacími cykly a závisí na celkovém zdraví ekonomiky. Největšími zástupci tohoto sektoru jsou: Apple, Google, Facebook, Linkedin, Adobe, Cisco …
10) Sector: Telecommunications Services / Telekomunikační sektor
Sektor Telekomunikací obsahuje firmy, které se zaměřují na komunikaci ve světě, mobilní a telekomunikační operátoři, kabelové společnosti, poskytovatele internetových služeb a družicové společnosti či výrobci zařízení. Tyto společnosti vytvářejí výnosy z opakujících se plateb od spotřebitelů, ale některé podskupiny tohoto odvětví čelí rychlým změnám z důvodu nástupu nových technologií. Největšími zástupci tohoto sektoru jsou: AT&T, Verizon, China Mobile, Vodafone, Telefonica …
11) Sector: Utilities / Sektor veřejných služeb
V tomto sektoru jsou firmy, které nabízí především základní služby, jako je elektřina, plyn, energie a voda. Jsou to nezbytné služby potřebné jak v domácnostech tak v podnikání. Patří sem tedy firmy poskytující elektrické, plynárenské a vodárenské firmy a následných integrovaných poskytovatelů. Odvětví vytváří konzistentní a především opakující se výnos tím, že své služby účtuje svým odběratelům a podnikům, z čehož následně vyplácí vyšší než průměrné dividendy. Největšími zástupci tohoto sektoru jsou: NextEra, Duke Energy, Dominion Energy, Southern, Nationl Grid, PPL …