Diverzifikace portfolia
Diverzifikace představuje rozložení investic v portfoliu do jednotlivých investičních instrumentů za účelem rozložení rizika. Diverzifikace se realizuje v rámci těchto investičních tříd aktiv: akcie, dluhopisy, komodity, měny a fyzická aktiva. V našem investičním snažení diverzifikace znamená, že budeme kupovat akcie různých firem podnikajících v různých sektorech. Diverzifikací se snižuje investiční riziko a jednotlivá aktiva by měla být mezi sebou negativně korelována. V případě poklesu tržní hodnoty jedné třídy aktiv v portfoliu, by měla jiná část portfolia vzrůst, aby vykompenzovala ztráty. Diverzifikaci provádíme geograficky, sektorově i měnově. Nadměrná diverzifikace rozmělňuje nejen rizika jednotlivých akcií, ale i jejich výnos!
Investor může své portfolio diverzifikovat prostřednictvím těchto dvou metod:
Procentuální podíl jednotlivých aktiv na celkovém portfoliu – kde každé aktivum má stanovené určité max. procento, jakým se podílí na celkovém portfoliu. Pokud investor má zainvestováno do 5 akcií, tak jeho riziko max. ztráty činní u každé z nich pouze 20 %.
Riziková parita – investiční přístup, který řeší diverzifikaci na základě rizikového profilu jednotlivých typů aktiv, ne podle podílu jednotlivých aktiv v portfoliu. Jde tedy o kvantitativní metodu, při níž investor nerozděluje kapitál, ale riziko, a to často i s využitím páky. Hlavní myšlenkou je rovnoměrné rozdělení rizika mezi aktiva, a tím dosažení optimální diverzifikace. Základem tohoto přístupu je myšlenka, že užitek pro investora neroste s množstvím investovaných peněz, stejně jako riziko, ovšem existuje optimální objem investovaných peněz, který maximalizuje očekávaný užitek vzhledem k rizikové averzi investora.
Pro vytvoření optimálního portfolia sestaveného dle rizikové parity existuje pět základních předpokladů:
- pohyby cen aktiv jsou náhodné (random walk), investice jsou kontinuálně obchodovatelné,
- všechna aktiva mají nulovou korelaci,
- všechna aktiva mají v dlouhodobém horizontu stejný Sharpeho poměr,
- bezrizikové půjčky (páka) jsou dostupné bez omezení,
- žádné poplatky, transakční náklady a jiné náklady ovlivňující výnos.
Pro sestavení takového portfolia je potřeba držet takové množství každého aktiva, které je nepřímo úměrné jeho volatilitě (neboli riziku). Každá investice tak do portfolia přispívá stejným rizikem (proto riziková parita). Riziková parita zvažuje čtyři různé složky: akcie, úvěry, úrokové sazby a komodity a pokouší se o rovnoměrné rozložení rizika v rámci tříd aktiv. Cílem investování do rizikové parity je dosáhnout stejné úrovně návratnosti s menší volatilitou a rizikem nebo dosažení lepší návratnosti se stejnou mírou rizika a volatility. Základní koncept portfolií založených na rizikové paritě zahrnuje rozhodnutí o alokaci aktiv na základě volatility trhu. Když tato volatilita klesá, úroveň podstupovaného rizika v portfoliu roste. Pokud na druhé straně volatilita roste, úroveň podstupovaného rizika v portfoliu klesá. Pro vytvoření trochu realističtějšího příkladu zvažme portfolio, které dělí svá aktiva mezi hotovostní peníze a indexový fond na S&P 500. S použitím Chicago Board Options Exchange Volatility Index (tzv. VIX), což je index zastupující volatilitu na americkém akciovém trhu, platí, že při růstu tržní volatility budeme aktiva v našem portfoliu přesouvat do hotovosti kvůli obavě z vyššího rizika v oblasti akcií. Naopak při poklesu volatility dojde k přesunu aktiv v rámci portfolia do indexového fondu na S&P 500.