Dividendová strategie: nákup před a prodej po ex-divi dnu
Již dlouho jsme nepsali o žádné dividendové strategii. A nedávno jsem si se známým povidídal o dividendách a ten mi položil zajímavou otázku:
Proč vlastně nekoupíš akcie před ex-divi dnem a pak je zas hned neprodáš? Dostal by jsi dividendu, ale vyhnul by ses cenovým propadům?
Na první pohled se to zdá jako vynikající nápad. Má to, ale několik drobných problémů. Tak se na „to“ dnes společně podíváme.
Úvod
Nejdříve je třeba říci, že v ex-divi den je otevírací cena vždy snížena o výši dividendy. Pokud byla tedy před ex-divi zavírací cena ve výši např. 50 dolarů a dividendy je 0,5 dolaru, tak otvírací cena v ex-divi den bude 49,5 dolarů.
Bohužel kam cena zamíří po otevření v ex-divi den je čistě na Trhu. Nedá se zde generalizovat, ale většinou pokud cena předchozího dne rostla, tak v ex-divi den opět roste a naopak. Ale neplatí to vždy a Pan Trh dokáže své nálady rychle měnit. Se 100% jistotou mohu pouze říci, že máte 3 možnosti: cena poroste, bude klesat nebo stagnovat.
Jenže ceny někdy (dost často) klesají o méně než výše dividendy. Takže jak nadnesl můj známý, tak by tato strategie mohla zdát jako výhodná,
Jak to funguje
Cílem této strategie je koupit akcii před ex-divi dnem, aby jste měli nárok na příští dividendu. Nesnažíte se mí portfólio dividendových akcií, ale držíte vlastně jen hotovost, kterou máte připravenou na nákup. Za tu vždy nakoupíte a následně opět akcie prodáte. Jde tedy pouze o krátkodobé držení akcií. Většinu času je Váš účet tzv. „v penězích“.
Strategie má 3 kroky:
- nákup akcie před ex-divi dnem
- držení akcie alespoň do rána ex-divi dnu
- prodej akcie za cenu blízkou nákupní ceně
Na první pohled tedy naprosto jednoduchá strategie, u které se nemůže vůbec nic stát. OMYL!
Problém je v nepředvídatelnosti Trhu. Pan Trh Vám totiž dokáže tyto třijednoduché kroky velice stížit nebo dokonec znemožnit z této strategie vytěžit výnos.
Ceny akcií jsou někdy vysoce volatilní, obvzláště v dnešní době – covid-19 a volby v USA.
Dalo by se říci, že s vyšší úspěšností by šla tato strategie použít na preferenční akcie, které mají o něco menší volatilitu cen, než je tomu u běžných akcií. Ale jak jsme o začátku roku 2020, tak ani ceny preferenčních akcií nebyly koronaviru odolné, tak jako v dřívějších dobách.
Při této strategii mohou nastat 4 scénáře:
- všechno jde dle plánu
- nakoupíte příliš brzy
- prodáte příliš pozdě
- pokles celého sektoru
První možnost si rozebírat nebudeme, protože to prostě nemá cenu. Podrobně si rozebereme jen poslední tři.
Nákup příliš brzy
První pravidlo této strategie zní: nakoupit před ex-divi dnem. No jo, ale je to den, dva, tři dny nebo týden? Pokud tedy opravdu nekoupíte přesně jeden den před ex-divi dnem, tak jde čiště o časování trhu a spekulování kam se cena v následujících dnech pohne. A tím pádem je už úplně jedno zda koupíte den, týden nebo měsíc před ex-divi dnem, protože se z Vás stává „klasický“ dlouhodobý investor.
Čím déle budete budete akcie držet, tím méně budete mít peněz na účtu. Ty pak nebudete moci použít pro další nákup „před ex-divi dnem“.
Četl jsem několik článků na různých webech, kde autoři dlouhodobě (několik let) sledovali několik vybraných akcií (asi 10) a z poklesů/růstů před/po ex-divi dělali různé grafy a odhady kdy koupit/prodat.
Z těchto statistik pro několik málo akcií pak bylo s vcelku vysokou pravděpodobností (50-70%) určit den kdy tu konkrétní akcii koupit.
Z výše uvedeného lze vyvodit závěry:
- je třeba mít dlouhodobá data = několik let
- i tak pravděpodobnost není příliš vysoká
- výsledky NELZE aplikovat na celý trh
- krize tyto statistiky naprosto rozdrtí
Prodej příliš pozdě
Nejčastějším problémem této dividendové strategie je přílišný odklad prodeje.
Jak jsem již uvedl výše, tak cena akcie po otevření na ex-divi den propadne – ve valné většině o výši dividendy nebo méně. Jenže v mnoha případech propadne o víc jak výši dividendy.
To pak znamená, že když prodáte za tuto nižší cenu, tak Vám je tato strategie naprosto k ničemu, protože jsem prodělali.
Pak máte jen dvě možnosti:
- prodat se ztrátou
- držet dokud cena nestoupne alespoň na Vaši cenu mínus dividenda nebo Vaši nákupní cenu
První možnost je jasná = akceptujete ztrátu, prodáte a jdete dál.
Druhá možnost je stejně složitá jako v případě nákupu a budete řešit úplně stejné problémy.
Peníze máte opět alokovány v akciích a tak je nemůžete použít na další nákup.
Zde je možné použít rozšíření této strategie o další čtvrtletí (měsíc – pro měsíční výplaty) a počkat s prodejem tři měsíce = posbírat dvě dividendy. Pokud v té době nebude cena o dvě dividendy pod Vaší nákupní cenou, tak jsem v plusu … jenže co taky být nemusí …
A tak můžete čekat dále = časujete trh, dokud cena opět nestoupne, čímž se z Vás opět stane (může stát) dlouhodobý držitel (investor).
Do toho, ale „vlítne“ korona a celé sektory padají do červených čísel a co pak?
Pokles celého sektoru
Pokud dodržujete pravidla diverzifikace = máte z každého (z 11ti sektorů) alespoň jednu firmu, pak pokles jednoho sektoru Vašemu portfóliu „nerozhodí sandál“. Ten to velmi často vyrovnán růstem sektoru jiného.
Jenže! Při „ex-divi strategii“ nejspíše žádnou diverzifikaci mít nebudete, protože s velkou pravděpodobností budete mít jen několik akcií – řádově do 10. V každém měsíci má sice vcelku mnoho desítek, či dokonce stovek firem ex-divi den, jenže většina cen bude v ex-divi den vysoce volatilní.
Pokud by jste chtěli opravdu reálně o této strategii uvažovat, tak to znamená, že budete muset věnovat mnoho hodin studia ceny každé akcie v ex-divi den. A nakonec by Vám z toho (s velkou pravděpodobností) seznam jen několika málo dividendových akcií.
Daně
Než přejdu k závěru, tak je třeba zdůraznit ještě jedna velmi důležitá věc = DANĚ!
Jooo v USA se mají, pokud akcie nakupují a prodávají na IRA účtu, tak se jich žádné daně netýkají. Bohužel u nás máme 3 letý daňový t(r)est a 100 tisícovou roční hranici.
To jsou další dvě věci, které budete muset při této strategii sledovat a jakmile překročíte 100 tisíc v prodejích, tak si od zisku budete muset odečíst dalších 15%. Takže jestli budete chtít zakončit rok v zisku, tak Vám musí tato strategie vydělat těch 15% navíc.
Závěr
Snad se mi podařilo tuto „ex-divi“ strategii dostatečně vysvětlit. Pokud ne, tak prosím položte dotaz do komentáře, rád odpovím.
Nákup před ex-divi lze doporučit tzv. aktivním investorům. Tedy těm, které baví neustále své portfólio sledovat, upravovat a „baví“ je vyplňovat dlouhé daňové přiznání.
Jestli spadáte do této investorské kategorie, tak hurá do toho.
Osobně jsem nad tím také již párkrát přemýšlel, ale zatím mě vždy odradilo, že bych si musel vést podrobnou statistiku jak se, která akcie chová před a po ex-divi dnu … doporučeno je 5-7 dnů před a po – což je obrovská spousta čísel a vést si takové statistiky pro víc jak 15-30 firem si vůbec neumím představit. Možná kdybych uměl programovat a dávat to vše do nějaké databáze, z které by to následně nějaká aplikace vyhodnocovala, jenže to neumím …
A druhý důvod proč jsem do toho nešel (zatím) je příchod korony. Pan Trh se od března chová naprosto nelogicky a iracionálně. Cenové pohyby před a po ex-divi dnu se naprosto vymykají historickým pohybům. Usuzovat z toho na budoucí pohyb je naprosto bláhové a lití olovat do lavoru Vám asi přinese přesnější výsledky.
Proto bych raději dnes investorům doporučil (není to investiční doporučení) se zaměřit na hledání skvělých akcií za výhodné ceny a ex-divi den řešit až na druhém místě.
veľa filozifie .. za mna by som povedal:
1 keby to fungovalo robil by to kazdy .. a potom by to prestalo fungovat ..takze vyvoj po ex div je celkom nahodny …
2 dane .. dane .. a ešte raz dane .. (a kvoli daniam bod 3)
3 nakoľko u nas (SK) je dan z dividend 7% a dan z predaja akcii po roku drzania je 0% … vzníka opačny problem ..
oplatilo by sa mi raz za 4-5 kvartalov .. predať pred EX div ..a kupit po EX div .. (ak to poklesne o dividendu)
nakoľko ušetrím %dane z dividend ..a predaj mam po 4 (pre istotu piatich kvartaloch ošetrený o daň)
4) opat ta volatilita .. teraz je to take divoke, ze neviem čo bude po dalsom EXdiv ..
no v Tvém případě ano, tu daň z prodeje Vám teda můžeme jen závidět 🙁
a jistě nyní je volatilia v pásmu šílenství, takže cokoliv odhadovat je také šílenost
Je to ztráta času, takhle spekulovat, zejména u akcií vyplácejících dividendu kvartálně.
Toto mi přijde jako až příliš jednoduché na to, aby to fungovalo.
Já četl nápad na ziskovější strategii na podobné téma: koupíš právě ten výprodej po ex-divi day a prodáš po pár dnech, až se vystřílí ti, co to nakoupili před. Využíváš tak na trhu (i v přírodě) běžného jevu: návratu k normálu/průměru.
Have Fun Investing
G.