Dividendoví aristokraté, kterým neublíží obchodní válka
Hrozba obchodní války a nové celní tarifech vyvolávají nejen v USA, ale po celém světě prudké pohyby na akciovém trhu. Akcie firem, které mají velké mezinárodní zastoupení, jako je Čína, byly obzvláště tvrdě zasaženy.
Ale ne všechny akcie jsou stejné, pokud jde o hrozbu obchodní války, protože některé společnosti mají malé zastoupení v Číně, Mexiku a dalším zemím, na které mají být/byly celní tarify uvaleny. Některé vysoce kvalitní firmy totiž nemají vůbec žádné zastoupení. V tomto článku se blíže podíváme na tři Dividendové aristokraty, na které by obchodní válka neměla mít vliv.
Proč by některé firmy měly dobře fungovat i během obchodní války
Existují dva faktory, které hrají roli ve výkonnosti akcií v době obchodní války mezi Spojenými státy a jednou (nebo několika) dalšími zeměmi. Jedním z faktorů je dopad, který bude mít obchodní válka a opatření, jako jsou celní tarify, na provozní výkonnost společnosti. Například společnosti, které prodávají velké množství zboží do Číny, budou trpět kvůli čínským clům na zboží. Protože vyšší ceny povedou k nižší poptávce na tomto geograficky důležitém trhu. Pokles příjmů v Číně a co je důležitější, pokles zisků v Číně, bude výsledkem čínských celních tarifů na určité zboží, které tam společnosti prodává.
Dopad na provoz společnosti není jediným faktorem, který tlačí ceny akcií dotčených firem dolů, ale je tu ještě další faktor. Trh totiž obecně nemá rád nejistotu, takže akcie těchto společností budou investory ve velkém výprodávány, což dále povede ke snižování ocenění akcií. Tento dvojnásobný tlak na ceny povede ke krátkodobému snížení celkových výnosů těchto akcií.
Na druhé straně společnosti, které jsou vystaveny čínskému trhu jen velmi málo, tak nebudou tímto poklesem velmi pravděpodobně vystaveny. Právě naopak, trh by mohl akcie těchto společností vnímat jako bezpečné útočiště, což by mohlo mít za následek vyšší ceny akcií těchto společností, protože nejsou/nebudou zasaženy celními tarify. Je tedy zcela jasné, že případná nevýhoda obchodní války nezasáhne všechny akcie stejně, ale některé společnosti by si měly vést mnohem lépe než jiné během obchodní války .
Vybrali jsme tři společnosti, které nemají žádné příjmy, anebo jen malou část tržeb v Číně a Mexiku – v porovnání s celkovými příjmy společnosti. Navíc to jsou podniky, které nejsou příliš cyklické, jsou atraktivní ceny, a mají solidní dividendové výnosy a jako plus jejich dividenda ročně roste. Věříme, že následující tři společnosti si budou během obchodní války vést velmi dobře.
AT&T Inc.
AT&T (NYSE:T) je jednou z největších telekomunikačních společností světa, s tržní kapitalizací 235 miliard dolarů, těsně pod tržní kapitalizací firmy Verizon (NYSE:VZ) s 238 miliardami dolarů. AT&T poskytuje služby v celé řadu sektorů, jako jsou telekomunikačních služby, bezdrátové a širokopásmové připojení, ale též video, to zákazníkům v USA. Navíc nyní po akvizici firmy Time Warner AT&T WarnerMedia vstoupilo do velkého zábavního sektoru.
AT&T má dnes dividendový výnost přes 6% a více jak 30 let svou dividendu zvyšuje, čímž se řadí mezi nejvýnosnější dividendové akcie. Zde je celý seznam akcií s 5%+ dividendovým výnosem od SureDividend.
AT&T má sice část, která je zaměřena na Latinskou Ameriku, ale to stále neznamená, že by AT&T bylo příliš vystavena obchodní válce s Mexikem. Jednotka poskytující video služby zákazníkům v Latinské Americe a Karibiku, prostřednictvím společnosti Vrio, nabízí mobilní služby i zákazníkům v Mexiku.
AT&T Latin America vykázala v Q1 2019 příjmů ve výši 1,7 miliardy dolarů, což je méně než 4% celkových příjmů společnosti AT&T. EBITDA dosáhla v Q1 2019 130 milionů dolarů, což je méně než 1% EBITDA společnosti AT&T za Q1 2019.
Společnost AT&T se tedy zdá jako vysoce oddělená od obchodních problémů jak s Čínou, tak i s Mexikem, a to i přesto, že jedna z obchodních jednotek je přítomno na trzích v Latinské Americe. Firma AT&T totiž na rozdíl od maloobchodníků nemusí dovážet žádné zboží a proto ani celní tarify pro ni nejsou problém.
Vývoj ceny akcií AT&T v posledních několika letech nebyl velmi oslňující a to především kvůli obavám trhu z vysokého zadlužení společnosti po dvou velkých akvizicích.
Avšak AT&T úspěšně pokračuje ve snižování svého zadlužení, zatímco zisky pěkně rostou. Společnost plánuje dosáhnout do konce roku 2019 2,5 násobek dluhu vúdči EBITDA, což by byla zdravá míra zadlužení v necyklické sektoru.
Společnost pokračuje ve vytváření obrovských volných peněžních toků, které snadno pokrývají dividendu přes 6%. Dividenda je jedním z hlavních faktorů pro odhad velkých celkových výnosů společnosti. Ale lze se domnívat, že významnou roli bude hrát i rostoucí zisk na akcii (earnings-per-share) a růst ceny akcií.
Snížení dluhu bude mít za následek nižší platby úroků a synergie akvizic by též měly zvýšit zisky. i když ocenění by mohlo snadno růst v nízkých jednočíselkých procentech, protože akcie AT&T se obchodují s násobkem PE ve výši pouhých 9. Celkově vzato se lze domnívat, že společnost AT&T by mohla v příštích 5ti letech dosáhnout celkových ročních výnosů až 16% a to díky dividendě (6%), růstu zisku na akcii (3%) a růstu ocenění (7%).
Target
Target (NYSE:TGT) je tzv. kamenným prodejcem (brick and mortar retailer), který prodává širokou škálu zboží, stejně tak i on-line, oblečení, kosmetické zboží, potraviny a nápoje a mnoho dalších produktů.
Společnost Target byla založena před více jak 100 lety a za tu dobu se stala jedním z největších prodejců v USA. Společnost má dnes tržní kapitalizaci přes 45 miliard dolarů.
Target se v minulosti pokoušel expandovat na mezinárodní trh a zaměřil se na Kanadu, ale bohužel se mu to nepodařilo, takže dnes provozuje své obchody pouze v USA. Společnost tedy v Číně neprodává vůbec žádné zboží a není/nebude tak zasažena celními tarify na zboží dovážené ze Spojených států z Číny.
Pokud by Target dovážel zboží z Číny, tak je možné, že se na zboží bude vztahovat clo, to však nemusí být nutně pro maloobchodního prodejce problém, protože může zvýšit ceny zboží a tak kompenzovat vyšší náklady. Výsledky Targetu za Q1 2019 ukazují, že hrubá marže společnosti zůstala za celý loňský rok téměř konstantní (30,7% v Q1 2019 vs. 31% v Q1 2018), což ukazuje, že celní tarify (jsou uplatňované od roku 2018) na dovážené zboží z Číny neměly dosud žádný významný dopad na výsledky Targetu. Společnost se tak jeví jako relativně izolovaná od dopadů obchodní války.
To však pro společnost není jediná pozitivní zpráva, Target též nabízí svým investorům řadu dalších výhod: je to jeden z mála maloobchodníků, který v posledních čtvrtletích dosáhl velkého růstu srovnatelných prodejů z obchodu, což ukazuje že společnost má relativně bezpečný obchodní model, který ji chrání před vzestupem Amazon (AMZN) a dalším online prodejcům.
Target se v posledních několika letech obrozuje a to jak prostřednictvím přestavby stávajících prodejen, otevíráním nových menších prodejen a nabízením velmi konkurenceschopného online prodeje a nových služeb. Na to velmi dobře zákazníci společnosti reagovali/regují, což pomohlo růstu prodejů v kamenných obchodech a silný růst online prodejů = 42% jen v posledním Q1 2019.
Vedení společnosti předpokládá, že zisk na akcii (earnings-per-share ) v roce 2019 vzroste asi o 10%, a i když by se tempo růstu zisku na akcii mírně zpomalilo, tak stále lze očekávat, že meziroční celkové zisky budou asi 10%. A to kombinací růst zisku na akcii (6%), dividendovému výnosu (3%) a malému růstu ocenění.
Lowe’s
Lowe’s (NYSE:LOW) je druhým největším maloobchodním prodejcem ve Spojených státech s tržní kapitalizací přes 77 miliard dolarů, s hlavním konkurentem Home Depot (NYSE:HD) – tržní kapitalizace přes 220 miliard dolarů. Tyto dva maloobchodní giganti více méně kontrolují maloobchodní trh ve Spojených státech, v sektoru domácích oprav a vylepšení.
Lowe má úžasnou historii. Společnost zvýšila svou dividendu již více jak 50 let v řadě, čímž se řadí na exkluzivní seznam Dividendových Králů. Na tomto seznamu je pouhých 26 firem. Zde je celý seznam Dividendových Králů od SureDividend.
Lowe má dlouhou a úspěšnou historii, společnost byla založena před více jak 70ti lety a od té doby se rozrostla na společnost s tržní kapitalizací přes 77 miliard dolarů. Společnost Lowe provozuje 1720 obchodů ve Spojených státech, 280 obchodů v Kanadě a 13 obchodů v Mexiku. Lowe to tedy neprodává žádné zboží v Číně a pouze asi 0,5% jeho prodejen se nachází v Mexiku, což znamená, že celní tarify budou mít na firmu Lowe zanedbatelný dopad.
Společnost dováží značné množství zboží z Číny, ale zatím to nijak neovlivnilo provoz společnosti, protože společnost Lowe’s zvýšila ceny zboží, aby vyrovnala vyšší náklady v důsledku celních tarifů.
Vzhledem k tomu, že americký maloobchodní trh pro domácí opravy je vlastně duopolem, a protože Home Depot čelí stejným problémům s dovezem zboží z Číny, tak je zde velká šance, že oba dominantní hráči se budou i nadále snažit chránit své marže a u spotřebitelů to vadit nebude. Spotřebitelé prostě musí zaplatit víc, pokud toto zboží potřebují, jelikož neexistuje žádný další prodejce, kde by toto zboží mohli koupit.
Vedení společnosti Lowe očekává, že marže v roce 2019 vzrostou oproti roku 2018 o 20-50 bodů, což ukazuje na to, že ziskovost by se v průběhu roku 2019 měla ještě zlepšit a to navzdory obchodní válce.
Vedení Lowe’s oznámil, že společnost bude v následujících letech dělat některé provozní změny, jejichž cílem je navýšení tržního podílu, navýši srovnatelné prodeje z obchodu a dále zvýšit ziskovost a návratnost kapitálu. Tato strategie společnosti zahrnuje větší zaměření se na prodeje profesionálům a rozšiřování online prodejů jako doplněk k prodejům na prodejnách. Cílem společnosti je dlouhodobě dosahovat výnosů z investovaného kapitálu (returns on invested capital / ROI) více jak 35%.
V Q1 2019 společnost zvýšila prodeje ve srovnatelném obchodě o 3,5%, což je velmi atraktivní a další růst prodeje ve srovnatelném obchodě se předpokládá o pro zbytek roku. S očekávaným ziskem na akcii (earnings-per-share) ve výši 5,55 dolarů se tak společnost obchoduje na úrovni PE (price to earningts) ve výši 17. To není příliš vysoké ocenění za kvalitní dividendově růstovou akcii, jako je právě Lowe’s. Lze očekávat, že zisk na akcii poroste o jednociferná procenta i v budoucnosti, zpětné odkupy akcií v tom budou hrát též velkou roli. V porovnání s tempem růstu zisku za akcii (earnings-per-share) v posledních 5ti letech (19%) se to nezdá být příliš přehnané očekávání. Když vezmeme v úvahu dividendu (2%) a určitý potenciál růstu ocenění, tak společnost Lowe by mohla v následujících letech vrátit až 10% ročně.
Závěr
Jak topadne obchodní války s Čínou není jasné, ale s Mexikem se problém zdá být vyřešen. Je však pravděpodobné, že investoři budou dobře ochráněni, pokud ve svém portfóliu budou mít akcie firem jako je Target, Lowe’s, či AT&T.
Věříme, že budou podstatně méně zasaženi než mnoho jiných globálních společností s významnou mezinárodní účastí. Navít tyto akcie mají též atraktivní dividendové výnosy, historií prověřené výsledky a každoroční zvyšující dividendy.
Zdroj SureDividend, pro IG přeložil VSbrok