Dividendoví Zombíci
Dividendoví Zombie
Proč jsem se rozhodl pro dividendové akcie jsem popsal v předchozím článku. Dnes si představíme nejstarší kategorii těchto firem.
Když se řekne Zombík, tak jsi asi většina lidí vybaví americký seriál na Coolu – Živí mrtví, ale co se Vám vybaví, když se řekne „dividendová zombie firma“? Asi nic, že? Ale přesně takto se označují firmy, které vyplácí dividendu už 100 a více let. Ano, STO let! Čtete naprosto správně, není to překlep.
Jistě se Vám vybaví finanční krize v letech 2008-2009. To je pouhých 9 let zpět. Pro tyto firmy však nic neznamenala. Dividendu nejenže nesnížili, ani nezrušili – jako dost jiných firem, ale tyto firmy ji dokonce zvýšily!
Pojďme ale dál do minulosti… realitní krize v USA v roce 1986, druhá světová válka 1943-1945, velká deprese v roce 1929, první světová válka 1918… ani jedna z těchno „krizí“ tyto firmy nedonutila dividendu snížit nebo zrušit!
První co mě napadlo, když jsem o těchto firmách slyšel bylo, tak kde je ten háček? Taková stabilita přece musí být něčím vykoupená, nic není zadarmo a v dnešní době teprve ne.
Ano tato stabilní výplata dividendy je vykoupená nižším ročním výnosem. Ale upřímně řečeno pokud jste konzervativní investor a o své těžce vydělané peníze se bojíte, ale i tak chcete, aby Vám je inflace na běžném účtu neužírala, tak asi neexistují bezpečnější dividendové akcie firem než tyto.
Až uvidíte níže jaký mají roční výnos tito „zombíci“, tak si vzpomeňte jakým procentem úročí peníze Vaše banka…
Těchto firem je pouze 8!
To již samo o sobě jasně říká jak stabilní tyto firmy musí být.
Nebudu Vás napínat, tyto firmy jsou…
[jméno firmy / ticker / roční hrubý dividendový výnos / roční čistý dividendový výnos / Sector podnikání ]
Exxon Mobil Corporation / XOM / 3,91% / 3.32% / Energy > Industry: Oil & Gas Refining and Marketing
General Mills, Inc. / GIS / 3,54% / 3% / Non-Cyclical Consumer Goods & Services > Industry: Food Processing
Consolidated Edison, Inc. / ED / 3,23% / 2,74% / Utilities > Industry: Electric Utilities
The Coca-Cola Co / KO / 3,2% / 2.72% / Non-Cyclical Consumer Goods & Services > Industry: Non-Alcoholic Beverages
Procter & Gamble Co / PG / 2,97% / 2,52% / Non-Cyclical Consumer Goods & Services > Industry: Personal Products
Colgate-Palmolive Company / CL / 2,23% / 1.89% / Non-Cyclical Consumer Goods & Services > Industry: Personal Products
PPG Industries, Inc. / PPG / 1,74% / 1.48% / Basic Materials > Industry: Paint & Coating
Stanley Black & Decker, Inc. / SWK / 1,71% / 1.45% / Industrials > Industry: Industrial Machinery & Equipment
Když se podíváte na grafy jejich cen od vstupu těchto firem na burzu (tlačítko All na Google grafu), tak Vám bude na první pohled jasné, že i když po jejich více než stoletou historii bylo na cestě několik propadů tyto poklesy byly velmi rychle vyrovnány a ceny nadále rostou…!
Upozornění: dividendové výnosy jsou platné k 9.9.2017.
Jak spočítat dividendový výnos?
Jelikož se cena mění každý den, tak se i tento výnos mění, čím nižší cena, tím vyšší výnos a obráceně.
Dividendový výnos si můžete lehce vypočítat sami. Když firma vyplácí dividendu čtvrtletně, tedy 4x ročně, ve výši $0.45 na jednu akcii, tedy $1.8 ročně na jednu akcii, cena jedné akcie je např. $103,59, pak hrubý dividendový výnos (anglicky: dividend yield = DY) je 1,8/103,59100 = 1.737%, čistý dividendový výnos se pak vypočítá 1.7370,85 = 1.476%.
Z dividend se v ČR (USA) platí 15% daň, proto ten násobek 0,85 (100-15). V různých zemích se platí různá daň, ve Velké Británii je daň nulová. Vždy záleží na tom, kde má firma „domov“, domicil a pak na tom, zda s tou konkrétní zemí má ČR podepsanou smlouvu proti dvojímu zdanění! Pokud nemá, tak se Vám taky může stát, že zaplatíte daň v domovském státu firmy a pak ještě 15% v ČR! Než konkrétní akcii nakoupíte, tak si toto zjistěte! Osobně obchoduji z 90% na americké burze, takže toto řešit nemusím.
Časování trhu
Z výše uvedeného Vás jistě hned napadne, že uděláte nejlépe, když si počkáte až bude cena nejnižší. Pokud ale nemáte stroj času, aby jste se podívali do budoucnosti kdy to bude, anebo si nenapíšete do minulosti kdy pokles ceny nastal… tak se tento přístup obecně nevyplácí.
Jeden z největších mozků investování do akcií, Benjamin Graham, kdysi řekl: „daleko více peněz bylo ztraceno časováním trhu, než vlastní investicí“. Pokud si totiž dáte tu práci a spočítáte si kolik Vám z peněz na účtu sežere inflace za dobu co čekáte na vhodný nákup, tak velice často zjistíte, že je to daleko více, než o kolik se případně propadne cena akcie. Po tuto dobu Vám totiž peníze nevydělávají! Protože úroky jak na běžném účtu, tak na účtu brokera jsou na nule a ani nedostáváte žádné dividendy = výnos nula, plus ztráta na inflaci.
Inflace
Při pohledu na graf vývoje inflace v ČR za posledních pár let je myslím naprosto jasné, že roky nízkých „inflačních ztrát“ jsou pryč a díky bilionům nekrytých nových korunek v ekonomice od ČNB se můžeme v následujících letech „těšit“ na 2-3% inflaci. Červencových 2,5% je myslím pouze začátek a na konci roku se bude inflace blížit ke 3%, bohužel. Z každé tisíci koruny na běžném účtu „ztratíme“ 30,- Kč. Ano, není to moc, ale já nerad vyhazuji peníze z okna. A co Vy?
Takže co s tím? Kam peníze investovat? Jak je zhodnocovat? Na to se podíváme v dalších článcích.