Dividendový aristokrat: AbbVie
Společnost AbbVie (ABBV) zažívá několikaleté období vynikajícího růstu díky masivnímu úspěchu svého hlavního léku Humira. Je však otázkou zda tento růst společnosti bude pokračovat kvůli rostoucí konkurenci, protože léku Humira skončila patentová ochrana Evropě a v USA brzy též skončí, takže na trhu se velmi rychle objeví levnější generické konkurenční léky. Vedení společnosti, ale zdá se má plán jak pokračovat v působivém růstu.
Přehled
Společnost AbbVie (ABBV) je globální farmaceutický gigant. Má tržní kapitalizaci ve výši téměř 269 miliard dolarů a prodává své výrobky ve více než 170 zemích po celém světě.
Společnost AbbVie se začala obchodovat jako samostatná společnost v roce 2013 poté, co se oddělila od farmaceutické společnosti, dividendového aristokrata společnosti Abbott Laboratories (ABT). Od svého oddělení firma AbbVie dokázala navyšovat své tržby o téměř 15% ročně a EPS o více jak 19% ročně.
Společnost AbbVie se dnes specializuje na obchodní segment: léčivé přípravky. Zaměřuje se na několik klíčových oblastí léčby, včetně imunologie, onkologie a zdraví žen.
Společnost se i přes svou poměrně krátkou historii stala jedním z největších hráčů v biotechnologickém sektoru, zejména po akvizici farmaceutické společnosti Allergan. Dnes firma AbbVie generuje roční tržby více jak 50 miliard dolarů.
Humira je víceúčelový lék a byl to nejprodávanější lék na světě. Výzvou pro společnost dnes je, že Humira již v Evropě ztratila patentovou ochranu a na trh míří konkurenční léky, to má na společnost znatelný dopad. V USA Humira ztratí patentovou ochranu v roce 2023. I přesto zůstává firma gigantem v sektoru zdravotnictví s velkým a diverzifikovaným portfoliem produktů.
I přesto všechno však firma AbbVie zůstává gigantem ve zdravotnictví a to díky svému velkému a diverzifikovanému produktovému portfoliu.
Vedení společnosti oznámilo výsledky za Q1 2022 24. dubna 2022. Společnost dokázala generovat tržby ve výši 13,54 miliardy dolarů během čtvrtletí, což bylo o 4,1 % více než v Q1 2021.
Společnost AbbVie v Q1 2022 vykázala růst zisku na akcii (EPS) o 9,3 %.
Tržby léku Humira v Q1 2022 klesly o 22,6 % na 743 milionů dolarů.
Vedení pro rok 2022 vydalo velmi pozitivní odhad. Vedení očekává zisk na akcie v rozmezí 14 až 14,2 dolarů na akcii. A to s dopadem 0,08 dolarů z důvodu akvizice firmy IPR&D and Milestones, která byla v Q1 2022 dokončena.
Růst
Největším rizikem pro každého výrobce léčiv je ztráta patentové ochrany jeho léku. Protože jakmile lék ztratí patentovou ochranu, tak ihned nebo ve velmi krátké době je trh uveden konkurenční biosimilární lék. A to především, když jde o světově nejprodávanější lék.
Pro společnost je největším rizikem vstup konkurence proti vlajkové lodi – léku Humira. To je víceúčelový lék, který se používá k léčbě různých nemocí. Lék Humira se používá k léčbě revmatoidní artritidy, psoriázy, Crohnovy choroby, ulcerózní kolitidy a mnoha další.
Humira v minulosti generovala dokonce více jak polovinu ročních tržeb společnosti! Takže ztráta exkluzivity (ochranného patentu) bude a má významný dopad na společnost. Vedení společnosti očekává, že v důsledku ztráty ochranného patentu v roce 2023 celkové prodeje léku Humira klesnou. Na druhé straně, ale vedení očekává, že se od roku 2024 společnost vrátí k opět růstu tržeb.
Naštěstí se společnost na ztrátu exkluzivity patentů léku Humira připravila, a to rozsáhlými investicemi do nových produktů a akvizic, aby podpořila budoucí růst. Například společnost AbbVie zaznamenala silný růst léku Imbruvica, která v roce 2021 vygenerovala 33 % nárůst tržeb.
Další dva léky Rinvoq a Skyrizi představují další katalyzátory dlouhodobého růstu.
Firma také dokončila akvizici společnosti Allergan za 63 miliard dolarů. Vlajkovým produktem společnosti Allergan je Botox. To přinese další diverzifikaci portfolia společnosti a dovolí firmě též vstup do globálního trhu estetické medicíny. V roce 2021 vygenerovalo portfolio esteticky společnosti tržby ve výši 5,2 miliardy dolarů.
Zpětné odkupy vlastních akcií též přispějí k budoucímu růstu příjmů. Vzhledem k tomu, že společnost je vysoce zisková a generuje velké volné peněžní toky, může si dovolit investovat do růstu a také vracet peníze akcionářům. Celkově analytici očekávají růst EPS asi o 2,5% – nízký, především z důvodu očekávaného poklesu tržeb kvůli končící patentové ochraně léku Humira v USA.
Konkurenční výhody a výkonnost v krizi
Nejdůležitější konkurenční výhodou každé farmaceutické společnosti je její patentové portfolio. Farmaceutičtí giganti musí investovat velké množství finančních prostředků do vývoje nových léků, popř. do úpravy stávajících, aby mohly být používány i pro další nemoci. A to vše z důvodu, aby zajistili dostatek peněžních prostředků na vývoj dalších, když jeden z jejich nejprodávanějších léků ztratí patentovou ochranu.
Náklady na výzkum a vývoj dosáhly v roce 2021 celkem 7,1 miliard dolarů. Společnost má však mnoho dalších příležitostí k růstu tak, aby nahradila výpadek z prodeje léku Humira a to zejména v terapeutických oblastech imunologie, hematologie a neurovědy.
Firma nebyla během poslední finanční krize samostatnou společností, takže nemáme žádný výkaz jak si firma vedla v recesi, ale protože nemocní lidé potřebují léčbu stále, ať už ekonomika roste nebo ne, je vysoce pravděpodobné, že si firma během recese povede velmi dobře.
Zisky společnost pravděpodobně v recesi poněkud poklesnou, ale dividenda by měla zůstat velmi bezpečná. Pro rok 2022 vedení plánuje výplatní dividendový poměr ve výši 40 %.
Ocenění a očekávané výnosy
Společnost by měla v roce 2022 vygenerovat upravený zisk na akcii ve výši 14,1 dolarů (střed odhadu vedení). To znamená, že dnes se akcie obchodují s poměrem ceny a zisku (P/E) ve výši 10,8.
To znamená, že akcie jsou dnes ve srovnání s historickým průměrem (P/E ve výši 12,6) podhodnocené. Odhad reálného ocenění je P/E poměr ve výši 10 a to z důvodu nárůstu dluhu kvůli akvizici firma Allergan a hlavně pak z důvodu vypršení patentové ochrany léku Humira v USA.
Proto dnes akcie firmy lze považovat za mírně nadhodnocené. Pokles ocenění by v příštích pěti letetech mohlo snížit výnosy akcionářů asi o 0,4 % ročně.
Analytici v příštích pěti letech očekávají roční EPS o 2,5 %. A pak je zde také dividendový výnos ve výši 3,7 %. Celkově, tak lze v příštích pěti letech očekávat roční výnosy cca 6 % ročně.
A proto dnes hodnotíme akcie firmy AbbVie jako vhodné pro další držení (Hold).
Závěr
Společnost AbbVie je velmi kvalitní podnik se velkým počtem léků ve vývoji a velmi slušným růstovým potenciálem. Je to též společnost přátelská k akcionářům, která vrací přebytečné peněžní prostředky svým investorům prostřednictvím zpětného odkupu akcií a dividend.
Dnes však firma čelí významné výzvě = bude třeba nahradit výpadek prodeje léku Humira – dnes již v Evropě a v roce 2023 v USA. Naštěstí vedení společnosti se na to postupně připravuje a to velkými investicemi do výzkumu a vývoje a akvizicemi. Dnes tak má firma velké portfolio nových produktů, které by měly udržet růst firmy i v příštích letech.
Společnost též bude schopna generovat další růst díky akvizici firmy Allergan.
S očekávanými výnosy cca 6 % ročně, včetně 3,7 % dividendovým výnosem, jsou tak akcie firmy AbbVie vhodné pro dlouhodobé DGI investory.