Dividendový aristokrat: AbbVie – 5,5% dividendový výnos a 10% dividendové zvýšení
Akcie, které nesou vyšší dividendový výnos, patří mezi DGI investory k oblíbeným, protože zajišťují investorům vyšší pravidelný dividendový příjem. Ale musí to být více než jen vysoká dividenda, aby akcie stále za investici. Pokud se základy firmy zhoršují, tak je dividenda v ohrožení a investoři by se této akcii měli vyhnout.
Farmaceutický gigant AbbVie Inc. (NYSE:ABBV) neměl v posledních letech na růžích ustláno, protože investoři se obávali poklesu příjmů léku Humira. Cena akcií meziročně klesla o 4,5%, zatímco index S&P 500 vzrostl o více jak 23%. Firma AbbVie má však velký potenciál pro dlouhodobý růst a to díky akvizici firmy Allergan (NYSE:AGN) (psali jsme zde a zde). Pokles ceny akcií znamenal nárůst dividednového výnosu nad 5% a firma též před nedávnem zvýšila dividendu o 10%, což z ní dnes dělá jednu z velkmi oblíbených vysoce dividendových akcií.
Přehled
Společnost AbbVie byla původně součástí společnosti Abbott Laboratories (NYSE:ABT), ale v roce 2013 byla oddělena. Především díky nejprodávanějšímu léku Humira, se firma rychle stala jednou z největších společností v biotechnologickém sektoru. Společnost AbbVie má v současné době tržní kapitalizaci téměř 128 miliard dolarů a v roce 2018 vygenerovala téměř 33 miliard dolarů tržeb. Společnost má po celém světě přibližně 30 000 zaměstnanců a produkty společnosti léčí více než 30 milionů pacientů v téměř každé zemi světa a to ve všech životních fázích lidského života.
Společnost AbbVie oznámila Q3 2019 výsledky v pátek 1. listopadu 2019. Tržba společnosti vzrostly o 3% na 8,5 miliardy dolarů. EPS se zlepšilo o 9% na 2,33 dolarů na akcii. Oba výsledky překonaly odhady analytiků.
Celkově prodeje léku Humira klesly o 3,7% a je to již třetí po sobě jdoucí čtvrtletí kdy klesly. Prodeje Humiry v USA vzrostly o 9,6% na 3,9 miliardy dolarů, ale mezinárodní prodeje klesly o 33,5% na 1,05 miliardy dolarů. Mezinárodní prodeje představovali asi 21% celkových prodejů léku Humira v Q3 2019. Léku Humira je v USA patentově chráněn až do roku 2023, ale ve světě již ztratil svou patentovou ochranu. Obrovský úspěch tohoto léku přilákal mnoho firem vyrábějící generika. Za tak velkým poklesem tedy stojí prodej konkurenčních biosimilárních léků mimo USA.
Pokles tržeb Humiry nebude nejspíš nahrazeny jediným novým lékem, protože společnost AbbVie nedávno vydala několik léků, které mají potenciál stát se významným budoucím zdrojem příjmů.
Společnost AbbVie má ve svém imunologickém vývoji další slibné produkty. V současné době lék Skyrizi přidal k tržbám v Q3 2019 91 milionů dolarů. Skyrizi byl vydán teprve loni v květnu (2018), ale má potenciál přinést vynikající výsledky. Nedávný dermatologický průzkum ukázal, že až 8% pacientů s psoriázou (psoriasis) by mohl být tento lék do konce roku2019 předepsán. To je velmi vysoký růst příjmů u nového léku oproti konkurenčním lékům, které jsou již na trhu. Přitom počáteční odhad prodejů byl ve výši 5 miliard dolarů, což jak vidno se ukázalo jako docela konzervativní.
Dalším slibným lékem je Rinvoq, který právě získal schválení od US Food & Drug Administration (FDA) pro léčbu střední až těžké revmatoidní artritidy u dospělých pacientů. Tento lék je na trhu pouze od září a již byl předepsán 6% nových pacientů s revmatoidní artritidou. Vedení společnost očekává, že Rinvoq by mohl do roku 2025 dosáhnout ročních tržeb až 6,5 miliardy dolarů.
Hematologická divize společnosti AbbVie, která vyvíjí léky pro léčbu a předcházení nemocí krve a rakoviny, rostla za Q3 2019 o 38,5%. Lék Imbruvica, pro léčbu určitých druhů rakoviny, vykázal nárůst prodejů o 29,3% na 1,2 miliardy dolarů. Tento lék je schválen pro vícečetné indikace. Imbruvica má největší podíl na trhu pro léčbu chronické lymfocytární leukémie (chronic lymphocytic leukemia), která představuje asi 37% všech případů leukémie. To dává tomuto léku potenciálně velkou základnu pacientů. Tržby léku Imbruvica by mohly dosáhnout až 7 miliard dolarů. Je však třeba poznamenat, že společnost AbbVie se dělí zisky z léku Imbruvica se společností Johnson & Johnson (NYSE:JNJ), která se na vývoji tohoto léku podílela.
Lék Venclexta v Q3 2019 přidal k tržbám pouze 221 milionů dolarů, ale měl by růst o více jak 100%. Lék Venclexta, který léčí některé pacienty s relapsem leukémie, by mohl dosáhnout prodejů až 3 miliard dolarů.
Vedení společnost též aktualizovalo své odhady do konce roku 2019. Zisk na akcii by měl být v rozmezí 8,90 do 8,92 dolarů na akcii za celý rok 2019, oproti předchozímu odhadu v rozmezí 8,82 až 8,92 dolarů na akcii. Střed aktualizovaných odhadů představuje 12,6% nárůst oproti roku 2018. To celkově znamená složený růst zisk na akcii (earnings-per-share) od roku 2013 o 16,6%.
Ač lék Humira byl v minulosti pro úspěch společnosti nesmírně důležitý, tak pro budoucí růst existuje několik možných cest.
Růst
Protože lék Humira byl tak úspěšný při léčbě nemocí, jako je revmatoidní artritida (rheumatoid arthritis), Crohnova choroba (Crohn’s disease) a chronická plaková psoriáza (chronic plaque psoriasis), tak jen co skončila patent, začala konkurence dávat na trh biosimilární léky, které snižují prodeje společnosti AbbVie. AbbVie má lék Humira patentově chráněn v USA až do roku 2023 a uzavřela licenční smlouvy s konkurenčními firmami, aby své příjmy ochránila.
Vedení společnost předpovídá, že tržby léku Humira se pravděpodobně kolem roku 2025 přiblíží nule. Vzhledem k tomu, že tržby léku Humira přispěly v Q3 2019 celými 58%, tak společnost AbbVie bude potřebovat navýšit tržby z několika různých jiných léků, aby nahradila ztracené příjmy z toto jednoho.
Výzkum a vývoj (Research and Development = R&D) jsou klíčové pro každou společnost v biotechnologickém sektoru a společnosti AbbVie není jiná. V Q3 2019 společnost vynaložila 26,9% čistých tržeb na výzkum a vývoj (R&D). A tyto náklady začínají pomalu, ale jistě nést ovoce. Například výše uvedené lék Rinvoq, který společnost AbbVie vyvinula a další projekty mají potenciál přinést miliardy tržeb.
Akvizice firmy Allergan
Další cestou jak navýšit příjmy jsou akvizice a společnost AbbVie v této oblasti byla velmi aktivní, i když ne všechny transakce byly až tak úspěšné.
Například v roce 2016 firma koupila firmu Stemcentrx za více jak 10 miliard dolarů. Vedení AbbVie věřilo, že lék Rova-T bude vysoce účinný při léčbě malobuněčného karcinomu plic (small-cell lung cancer). Klinická testy však ukázaly, že lék nebyl účinnější než standardní chemoterapie. Společnost AbbVie, tak nakonec odepsala 4 miliardy dolarů.
Další akvizice snad budou úspěšnější.
- června 2019 se společnost AbbVie dohodla na koupi firmy Allergan v hotovosti a akciích, celkově ve výši 63 miliard dolarů.
Společnost Allergan do společného podniku přinese mnoho produků, jedním z nich je velmi známý Botox. Firma za loňský roku vydělala 50 miliar dolarů. To by z nově kombinované společnosti, AbbVie a Allergan, mělo učinit jednu z největších zdravotnických společností na světě – počítáno dle celkové výše prodejů. Téměř dvě třetiny této akvizice budou financovány hotovostí a zbytek akciemi.
Vedení společnost AbbVie očekává, že tato akvizice se rok po uzavření akvizice projeví až 10% růstem upravenému zisku na akcii (adjusted earnings-per-share). Maximální růst by mohl dosáhnout 20% a návratnost investovaného kapitálu by měla během prvního celého roku překročit kapitálové náklady společnosti AbbVie.
Další přidanou výhodou akvice firmy Allergan je, že přinese firmě AbbVie možnost diverzifikovat své příjmy.
Jak je vidět na obrázku výše, tak vedení společnosti už neočekává tak velkou závislost na příjmech z léku Humira, to by mělo pokračovat i nadále, až do ukončení akvizice firmy Allergan. Zatímco do této doby většina příjmů šla z léku Humira, tak po akvizici by lék Humira měl představovat pouze asi 40% příjmů. To je obzvláště důležité, protože v roce 2023 patentová ochrana léku Humira skončí i v USA.
Tato dohoda však přináší i rizika. Tím hlavní je nárůst dluhu firmy AbbVie – vydá dluhopisy k financování transakce. Q3 2019 společnost ukončila s dluhem ve výši 36 miliard dolarů a akvizice firmy Allergan přidá dalších 30 miliard dolarů.
Vedení společnosti oznámilo, že se bude snažit udržet si rating investičního stupně a očekává, že do roku 2021 opět dluh sníží nejméně o 15 miliard dolarů. To dává investorům jistotu, že by společnost AbbVie měla zvyšovat svou dividendu i v budoucnosti.
Dividenda
Společnost AbbVie vyplácí dividendu každý rok od oddělení od společnosti Abbott Laboratories. Když započítáme i roky kdy byla společnost součástí Abbott Laboratories, tak zvýšila svou dividendu zvýšila již 47 po sobě jdoucích let.
Od svého oddělení firma vykázala následující dividendový růst:
- dividenda za rok 2013: 0,80 dolarů na akcii
- dividenda za rok 2014: 1,66 dolarů na akcii (108% navýšení)
- dividenda za rok 2015: 2,02 dolarů na akcii (22% navýšení)
- dividenda za rok 2016: 2,28 dolarů na akcii (13% navýšení)
- dividenda za rok 2017: 2,56 dolarů na akcii (12% navýšení)
- dividenda za rok 2018: 3,59 dolarů na akcii (40% navýšení)
- dividenda za rok 2019: 4,28 dolarů na akcii (19% navýšení)
Jak je vidět, tak co se oddělalila, tak společnost AbbVie vykázala vynikající růst dividend. Od roku 2013 tak složený růst dividendy představuje 27%.
Když firma přestavila zisky za Q3 2019, tak též vedení oznámilo zvýšení dividendy o 10,3%. Na základě roční dividendy ve výši 4,72 dolarů a ceny přes 86 dolarů, tak dnes akcie nabízí dividendový výnos cca 5,45%. To je téměř trojnásobek dividendového výnosu indexu S&P 500.
Navíc dividenda společnosti AbbVie je velmi bezpečná. S výše dividendy za rok 2019 a středem očekávaného zisku na akcii (earnings-per-share) je výplatní poměr jen 53%. To je mírně nad průměrným výplatním poměrem co se společnost oddělila, který ve výši 44%. Takže společnost klidně může i nadále zvyšovat svou dividendu vysokým procentem.
Závěr
AbbVie je mladá společnost, ale je jednou z největších zdravotnických společností na světě. Velká část tohoto úspěchu patří léku Humira. Přestože prodeje tohoto léku na mezinárodních trzích začaly klesat, tak v USA je Humira patentována až do roku 2023.
Společnost AbbVie má již několik slibných léků ve vývoji i na trhu, které mají potenciál produkovat značné tržby. Akcie firmy navíc nesou velmi vysokou dividendu – téměř 5,5%, která je dobře pokryta zisky.
Na rozdíl od mnoha vysoce dividendově výnosných akcií, které však nenabízejí tak velký dividendový růst, je společnost AbbVie vzácnou kombinací vysokého dividendového výnosu a vysokého zvyšování dividendy.
Z těchto důvodů jsou akcie společnosti AbbVie dnes jednou z nejlepších s vysokým dividendovým výnosem a vhodné pro nákup DGI investory.
Zdroj suredividend.com, pro IG přeložil VSbrok
Přesně tak jak píšeš v závěru!
Vypada to lakave, ze bych si prece utrhl par desitek akcii?🤔😁
No pokud ještě v tomto sektoru nemáš přeplněno, tak bych se toho určitě nebál. Když si ponecháš nějaký cash pro případ, že by cena propadla potom co ztratí Humira patentovou ochranu uděláš úplně nejlíp. Osobně ABBV nemám, ale vážně uvažuji, že udělám výjimku a koupím 4 firmu z healthcare sektoru:-D Pvůdně jsme chtěl z každého sektoru jen top 2 firmy nyní už mám 3 a asi budou 4.
Mam Cah, ale ja se tohoto sektoru nebojim, ba naopak healthcare by mohl tvorit podstatnou cast.
Jen kdyby Abbv jeste sel trochu dolu. Mam ,,vic,, penez a trosku vaham, jak to rozhodit. Vsak ja na to prijdu 😀 (jak malej kluk, chci je vsechny mit, ale ne anglicaky, ale firmy v ptf:-D)
Jo to znám. GOT CATCH EM ALL 😀 Horší jak malé děti.
Presne, mi povidej. Jen to zas nechci moc drobit. Vyhledove asi vic jak 15firem neplanuji. Mam t, xom, cah. Chci pm,mo,bti, abbv, rdsb, mcd,ko, 3m,jnj, pg, asi adm a snad i Linde…kez by jim padla akcie(kdyby me slyseli…:-D)
Jde mi o to kupovat za rozumnou cenu. Takze v jakem poradi to bude..tezko rict. Rdsb a bti porad nevim, jestli londyn a nebo adr na nyse. Tady mam vystrahu ohledne brexitu. Cas ukaze, nastesti necitim, ze by hral proti me.
Navic, jsem zainteresovanej v nokii za 150k.
Jsem zvedav, jestli mi tenhle tah na branku vyjde…
Tak přeji aby ano. Já jsem poseroutka na to abych měl jen čtyři firmy a z toho v jedné takový ranec. Pokud však máš podobnou částku i na ty ostatní co chceš tak v pořádku. Já momentálně držím 14 titulů a nebojím se mít 30. Ale to je každého volba. Minimálně jich chci dvacet a zároveň aby jedna pozice nebyla víc jak 10 procent portfólia.
Diverzifikace je důležitá, určitě doporučuji aspoň těch 15 firem, ideálně aspoň něco mezi 20-30 s tím, že by neměla být žádná zastoupena výrazně nadprůměrně, takže si stanovit limit na titul (max 5-10%).
Jsou i tací, že mají 30 a více firem, v podstatě to nijak nevadí, jen je s tím víc evidenčních a studijních starostí.
No prave, vic firem, vic materialu ke studovani 😀
Daleka cesta ma a jiste se otrkam a zjistim, jak nejlip to delat.
Budování diverzifikovaného portfolia klidně může trvat několik let, takže času budeš mít dost:-)
Určitě si pár kousků vezmu, sice mě mrzí, že jsem prováhal vstup v září, ale co už.
Ahoj, můžu se zeptat odkud si čerpal vstupní data na payout? Ať se dívám, jak se dívám, tak na všech stránkách je aktuální payout okolo 180% (někde i víc – až 197%).
Většina webu blbě počítají nebo přebírají EPS, takže pak jim vychází takový hvdiny 🙁
Neříkám, že si někdy nelehčím práci tím, že se mrknu na nějaký web s těmito informacemi, ale jak už bylo tolikrát zmíněno vždy je nejlepší jít ke zdroji a tedy ke zprávě samotné firmy. V té se dočteš následující:
Odhad zisku:
Raises 2019
Adjusted Diluted EPS Guidance Range From $8.82 to $8.92 to $8.90 to $8.92,
Dividenda:
AbbVie is announcing today that its board of directors declared an increase in the company’s quarterly cash
dividend from $1.07 per share to $1.18 per share beginning with the dividend payable on February 14, 2020 to
shareholders of record as of January 15, 2020
Jak vidno ani náhodou není payout vyšší jak 100 % a to ani kdyby se jednalo o GAAP. Viz zde 4 stránka – https://investors.abbvie.com/static-files/a83c9a1b-4d39-4654-853d-61a40a52cb95
Takže ano používat údaje z různých finančních stránek, ale pokud se mi informace nezdá ověřit přímo na webu firmy či na https://www.sec.gov/
Ono záleží, jestli beru EPS GAAP nebo nonGAAP. Jestli v tom není zakopaný pes – zrovna u ABBV je v tom významný rozdíl. Každopádně na webu firmy jsou oba údaje.
Ano, proto jsem poslal odkaz přímo na ten report ve kterém je obojí a v ani jednom případě není payout přes 100% beru forward více se mi na mobilu hledat nechtělo. Napadá mě možnost podívat se na minulé EPS a spočítat výplatní poměr s ohlášenou vyšší dividendou. Jestli si vzpomenu tak se zkusím schválně doma večer podívat.
Tak jsem koukal na EPS za 2018 a v tom bude zřejmě ten zakopaný pes… Full-Year Diluted EPS of $3.66 on a GAAP Basis (za rok 2018), takže když byla divi za rok 2019 4,28 tak to je přes 100%, ale furt to nedává těch 180%… každopádně děkuji za info, jsem nováček, tak se stále něco nového učím 🙂
Zrovna hodnoty EPS bych bral výhradně ze stránek firmy, navíc tam bývají vysvětleny konkrétní rozdíly mezi hodnotami GAAP a nonGAAP za příslušný kvartál.