Dividendový aristokrat: AbbVie v roce 2019
Dividendoví Aristokraté jsou skupinou 57 společností z indexu S&P 500, které zvyšují dividendu více než 25 let v řadě.
Další akcie k přezkoumání je firma AbbVie (ABBV).
AbbVie přichází s mnohaletým obdobím vynikajícího růstu díky masivnímu úspěchu své vlajkové lodi Humira. Existují otázky týkající se budoucího růstu společnosti díky rostoucí konkurenci Humiry v USA a Evropě, ale společnost má v plánu pokračovat ve svém impozantním růstu.
Navzdory vysokému dividendovému výnosu je však dividenda společnosti mimořádně bezpečná.
Tento článek se bude zabývat obchodním modelem společnosti AbbVie, růstovým potenciálem a proč hodnotíme akcie jako vhodné k nákupu pro dividendově růstové investory.
Přehled podnikání
AbbVie je globální farmaceutický gigant. Má tržní kapitalizaci ve výši 119 miliard dolarů a prodává své produkty ve více než 170 zemích po celém světě. AbbVie začala obchodovat jako nezávislá společnost v roce 2013, poté, co byla vyčleněna z farmaceutického Dividendového Aristokrata, společnost Abbott Laboratories (ABT).
Dnes se AbbVie zaměřuje na jeden hlavní segment podnikání – léčiva. Zaměřuje se na několik klíčových oblastí léčby, včetně imunologie, onkologie a zdraví žen.
Společnost vykázala vynikající růst od doby, co byla oddělena od společnosti Abbott. AbbVie nyní generuje roční tržby ve výši téměř 33 miliard dolarů.
Od oddělení od společnosti Abbott dosáhla společnost AbbVie 12% meziročního růstu tržeb a více jak 20% ročního růstu zisků. Humira je hlavním důvodem obrovského růstu AbbVie. Humira je víceúčelový lék a je nejprodávanějším lékem na světě.
Vedení AbbVie oznámilo výsledky za čtvrté čtvrtletí a celý rok na konci ledna. Společnost vygenerovala tržby ve výši 8,3 miliardy dolarů během čtvrtého čtvrtletí, což bylo o 7,4% více než tržby ve čtvrtém čtvrtletí fiskálního roku 2017.
Růst tržeb společnosti AbbVie byl způsoben především silným růstem společnosti Imbruvica, který dosáhl tržeb ve výši 1,0 mld. dolarů, což je o 42% více než tržby v předchozím čtvrtletí.
Humira zůstala nejprodávanějším lékem na světě a naprosto nejdůležitějším lékem pro AbbVie, ale její růst se zpomalil na pouhých 0,5%. Zdá se, že přípravek Humira je ve fázi pomalého až žádného růstu, ale lék zůstane nejdůležitější dojnou krávou pro AbbVie i v následujících letech.
Společnost AbbVie získala ve čtvrtém čtvrtletí 1,90 dolarů na akcii, což bylo o 28% více než během čtvrtého čtvrtletí předchozího roku.
Příjmy společnosti AbbVie i její zisk na akcii byly o něco nižší, než předpokládala analytická komunita, což vedlo k poklesu cen akcií o 6% v den vydání výsledků. Společnost AbbVie během fiskálního roku 2018 generovala zisk na akcii ve výši 7,91 dolarů, což bylo o 41% více než zisk společnosti AbbVie na akcii během fiskálního roku 2017.
V první čtvrtletní zprávě roku 2019 vedení společnosti AbbVie aktualizovalo odhad zisku na akcii za rok 2019 na 8,73 až 8,83 dolarů na akcii.
Perspektivy růstu
Hlavním rizikem pro světové farmaceutické výrobce je ztráta patentů. Když určitý lék ztratí patentovou ochranu, tak je trh obvykle zaplaven konkurenčními výrobky, zejména pro nejprodávanější výrobky na světě. Investoři mohli vidět, co se stalo s Pfizerem (PFE) poté, co Lipitor ztratil patentovou ochranu jako příklad dopadu patentového rizika.
Pro AbbVie je největším rizikem konkurence, která má zasáhnout vlajkovou loď lék Humira, víceúčelový lék, který se používá k léčbě různých nemocí. Některé z nich zahrnují revmatoidní artritidu, psoriázu s plakem, Crohnovu chorobu, ulcerózní kolitidu a další.
Lék Humira loni vytvořil více než 19 miliard dolarů z prodejů, což znamená, že ztráta exkluzivity představuje pro společnost významné riziko.
AbbVie totiž musela snížit cenu v některých regionech, kde je patentově lék chráněn, například v Evropě. Generální ředitel společnosti AbbVie Rick Gonzalez na svém posledním konferenčním hovoru s analytiky potvrdil, že diskontování (snížení cen) v Evropě bylo „na vyšším konci“, než společnost očekávala, přičemž ceny Humiry se v závislosti na zemi snížily o 10% až 80%.
Kromě toho bude společnost AbbVie od roku 2023 čelit konkurenci léku Humira v USA. Dobrou zprávou je, že společnost AbbVie již investovala miliardy do výzkumu a vývoje. Díky tomu má společnost velké portfolio nových produktů, které by měly pokles prodeje léku Humira kompenzovat.
Její dvě největší oblasti růstu budou i nadále pokračovat v růstu a to hematologická onkologie a imunologie příští generace. Onkologie společnosti AbbVie v současné době generuje tržby ve výši 4 miliard dolarů ročně, s potenciálem do roku 2025 dosáhnout tržeb ve výši 9 miliard dolarů.
Vedení společnosti AbbVie očekává, že její portfolio imunoligie vytvoří do roku 2025 tržby přesahující 10 miliard dolarů.
AbbVie dosáhla šesti dohod týkajících se konkurence Humiry. Všechny doposud dohodnuté licence začnou platit v roce 2023, vedené společností Amgen (AMGN) v lednu tohoto roku. AbbVie se naštěstí připravila na tuto rostoucí konkurenci Humiry tím, že silně investuje do vývoje nových produktů.
Tato investice se rozhodně vyplatí – tržby z produktů, jiných než Humira, dosáhly v loňském roce celkem 10 miliard dolarů. Společnost očekává, že do roku 2020 uvede na trh 20 nových produktů. Vedení společnosti AbbVie očekává, že prodej produktů jiných než Humira, přesáhne do roku 2020 16 miliard dolarů a do roku 2025 35 miliard dolarů.
Zpětné odkupy akcií také přispějí k budoucímu růstu zisku na akcii společnosti AbbVie. Vzhledem k tomu, že společnost je vysoce zisková a vytváří významný volný peněžní tok, může si dovolit investovat do růstu a také vracet akcionářům peníze. 13. prosince vedení oznámilo nový program zpětného odkupu akcií ve výši 5 miliard dolarů.
Pokračující odkupy pomáhají zvýšit zisk na akcii. Vzhledem k tomu, že akcie jsou zpětně odkoupeny, každá zbývající akcie získává vyšší procento zisku společnosti, čímž se zvyšuje zisk na akcii.
Očekává se, že tyto růstové katalyzátory budou mít v příštích pěti letech každoročně za následek 9 -10% upravený růst zisku.
Konkurenční výhody a výkon v recesi
Nejdůležitější konkurenční výhodou pro společnost AbbVie a jakoukoli farmaceutickou společnost je její patentové portfolio. Farmaceutičtí giganti musí vynaložit značné úsilí na inovaci nových léků a terapií, když jeden z jejich trháků ztratí patentovou ochranu.
Aby společnost AbbVie vybudovala svůj nový zdroj příjmů a připravila se na úpadek léku Humira, urychlila výdaje na výzkum a vývoj. AbbVie minulý rok vynaložila na výzkum a vývoj téměř 5 miliard dolarů.
Tyto výdaje naštěstí začínají vykazovat pozitivní výsledky, protože AbbVie má robustní zdroje.
Nevíme jak se dařilo společnosti AbbVie během finanční krize, byla totiž součástí společnosti Abbott Laboratories. Je však logické, že se společnosti během příští krize povede poměrně dobře.
Léky na předpis a zdravotnické potřeby jsou nezbytností, se stabilní poptávkou. Spotřebitelé se zpravidla neobejdou bez zdravotní péče, a to ani v době, kdy je ekonomika v útlumu. V důsledku toho mohou investoři rozumně předpokládat, že zisk společnosti AbbVie by během recese zaznamenal jen mírný pokles.
Ocenění a očekávané výnosy
Očekává se, že společnost AbbVie vytvoří pro rok 2019 upravený EPS ve výši 8,78 dolarů. Střed odhadu zisku na akcii nám tedy napovídá, že akcie společnosti AbbVie se v současné době obchodují s poměrem ceny a zisku ve výši 8,9.
Akcie AbbVie jsou oceněny značně pod indexem S&P 500, který má průměrný poměr ceny a zisku výrazně vyšší než 20. Kromě toho je dnes AbbVie ve srovnání s historickým průměrem podhodnocena.
Od odchodu od společnosti Abbott drží akcie společnosti AbbVie průměrný poměr ceny a zisku ve výši 13,8.
Dalo by se argumentovat, že si firma AbbVie zaslouží výrazně vyšší ocenění, než v současné době má, vzhledem k vysoce kvalitnímu podnikání a vyhlídkám na silný růst. Společnost AbbVie se zdá podhodnocená ke svému historickému průměru, protože společnost může stále růst z nového produktového portfolia.
Výsledkem je, že akcie AbbVie považujeme za značně podhodnocené. Pokud by P/E poměr vzrostl na odhad reálné hodnoty ve výši 13, tak to zvýší roční výnosy akcionářů přibližně o 7,2%.
Kromě toho budou výnosy akcionářů posíleny růstem zisku a dividendami. Očekáváme, že společnost AbbVie bude v příštích pěti letech generovat 9 -10% roční růst EPS, který bude sestávat především z růstu tržeb a zpětného odkupu akcií.
A konečně, akcie AbbVie nabízejí dividendový výnos ve výši 5,4%. Jedná se o velmi vysoký výnos, více než dvojnásobek průměrného dividendového výnosu indexu S&P 500.
Celková očekávaná návratnost společnosti AbbVie by tedy mohla do roku 2024 překročit 22% ročně. Jedná se o velmi atraktivní potenciální míru návratnosti, díky níž je společnost AbbVie jedno z našich nejlepších doporučení k nákupu.
Závěr
AbbVie je velmi kvalitní podnik se silným farmaceutickým portfoliem a růstovým potenciálem. Je to také společnost přátelská vůči akcionářům, která investorům vrátí přebytek peněžních toků prostřednictvím zpětného odkupu akcií a dividend.
Společnost AbbVie, stejně jako všechny farmaceutické společnosti, čelí značné výzvě při nahrazování ztracených tržeb z Humiry, protože čelí konkurenci v USA a Evropě. Naštěstí se na to společnost připravila s vysokými investicemi do výzkumu a vývoje. Z toho vytvořila velké portfolio nových produktů, které by měly udržet růst AbbVie neporušený.
S očekávaným výnosem vyšším než 22% ročně bude společnost AbbVie vynikající investicí pro dlouhodobé hodnotové a dividendové investory.
Zdroj SureDividend, pro IG přeložil Ondřej
Jj, jeden z mých favoritů. Ceně se sice nahoru pořád nechce, ale ten DY je nádherný, tak trpělivě čekám. Však ono se to zlepší, až jim dostatečně narostou tržby za ostatní léky než Humira a pak si trh uvědomí a ocení, že je to produktově dostatečně diverzifikovaná společnost (zatím ale není). A když se navíc bude zuby nehty držet toho, že je dividendový aristokrat, tak to bude nádhera.
S mojí nákupkou cca 60 USD se mi přikupovat moc nechce, možná kdyby slezla na 70 🙂
Ale jinak souhlas, super firma.
Já se moc do minulosti na pořizovací ceny neohlížím, hodnotím příležitosti k nákupu nebo prodeji podle aktuální ceny a vyhlídky na budoucí vývoj. To by se mi pak mohlo stát, že koupím dobrou akcii levně, její vývoj bude velmi pozitivní a pak už bych ji nepřikoupil i přesto, že by stále měla atraktivní cenu – a to jen proto, že jsem ji předtím kdysi kupoval levněji? To mi moc smysl nedává:-)
No je to o rozdílu mezi námi. Já teprv portfólio v podstatě stavím, takže se prozatím držím pravidla přikupovat jen za nižší cenu než mám průměrnou nákupku.
Časem určitě přejdu na Tvůj systém taky, ale na to mám ještě čas…
To je něco co jsem mu říkal několikrát. Když roste firmě zisk logicky by měla růst i cena akcie a přitom ocenění zůstane stejně atraktivní. Dobrým ukazazatelem je i dividendový výnos. Pokud zvýší dividendu opět by měla logicky růst i cena akcie s tím, že dividendový výnos zůstane zachován.
Je naivní si myslet, že firma, která roste ve všech aspektech bude levnější než v minulosti, samozřejmě se bavíme o normálních tržních podmínkách. Pokud přijde krize, ceny akcií se jistě propadnou, ale dlouhodobý investor čekající jen na krize a snažíc se časovat trh je dle mého názoru blázen.
Dolar sem či dolar tam ti může být navíc z dlouhodobého hlediska naprosto ukradený důležité je, že ta firma má budoucnost a to dost slibnou. AbbVie je strong BUY při současné ceně.
Vlasto, přejít na „můj“ systém není otázka toho, zda portfolio teprve buduješ nebo z něj už hlavně sosáš. To je otázka porozumění základní logice – jak pravil klasik – „musíte se víc snažit pane správče“.
Dobrá dobrá pane správče, budeme si muset spolu sednou a pořádně to probrat do hloubky.
Ufff to zní ale blbě 😀
Přijď 11.6. od 17 hod. na pivko:-)
Dal jsem si to do kalendáře, uvidím co bude za 3 týdny … počkám až to Milan vyhlásí.