Dividendový aristokrat: Aflac
Pojištění může být skvěle vynášející podnikání. Pojistitelé nejenže vybírají pojistné, ale také vydělávají peníze tím, že investují akumulované nevyplácené pojistné, známé jako float.
Legendární investor Warren Buffet v pojistných akcií vždy viděl hodnotu – jeho investiční konglomerát Berkshire Hathaway (BRK.A) (BRK.B) vlastní pojišťovny GEICO, General Re a mnoho dalších.
Vysoká ziskovost umožňuje pojišťovnám vyplácet svým akcionářům dividendy a postupem času dividendy zvyšovat. Například společnost Aflac (AFL) zvýšila svou dividendu již 37 let v řadě.
To znamená, že společnost se je Dividendovýaristokrat, což je skupina 57 společností v indexu S&P 500, s 25 a více roky zvýšení dividendy v řadě.
V tomto článku se zaměříme na obchodní model firmy Aflac a na to, co zajistilo tuto působivou historii růstoucích dividend.
Přehled
Společnost Aflac byla založena v roce 1955, když tři bratři – John, Paul a Bill Amos – přišli s myšlenkou prodávat pojistné produkty, které vyplácí peníze, když pojistník onemocněl nebo se zranil. V polovině dvacátého byly úrazy na pracovišti naprosto běžné a v té době neexistoval žádný pojistný produkt, který by tyto rizika pokrýval.
V současné době má Aflac širokou škálu produktů, z nichž některé zahrnují úrazy, krátkodobé nemoci, kritická onemocnění, nemocniční odškodnění, stomatologii, poškození zraku a životní pojištění.
Společnost se specializuje na doplňkové pojištění, které vyplácí pojistníkům, jsou-li nemocní nebo zraněni nebo nemohou pracovat. Společnost Aflac působí v USA a Japonsku, přičemž Japonsko představuje přibližně 70% příjmů pojistného. Z tohoto důvodu je firma a její investoři vystaveni měnovému riziku.
Tržby společnosti se tedy budou pohybovat, částečně dle směnných kurzů mezi japonským jenem a americkým dolarem. Když Jen oproti dolaru rosta, tak to firmě Aflac pomůže, protože každý vydělaný Jen se stává cennějším, když převeden na americký dolar.
Strategií společnosti Aflac je růst prémií prostřednictvím náboru nových zákazníků a zvýšení prodejů pojistných smluv stávajícím zákazníkům. Firma též investuje do rozšíření svých distribučních kanálů, včetně digitalizace a to jak v USA, tak i v Japonsku.
Firma Aflac si vede celkově velmi dobře. V posledním čtvrtletí společnost Aflac vygenerovala tržby ve výši 5,54 miliardy dolarů a upravený zisk na akcii (adjusted earnings-per-share) ve výši 1,16 dolarů, což představuje meziroční růst o 12,6%. Za první tři čtvrtletí roku 2019 společnost vygenerovala trřby ve výši 16,7 miliard dolarů, což je nárůst o 0,4% a zisk ve výši 2,6 miliardy dolarů (to je zisk na akcii ve výši 3,41 dolarů) – ve srovnání s 2,4 miliardami dolarů (zisk na akcii ve výši 3,15 dolarů) v prvních třech čtvrtletích roku 2018.
Vedení společnosti Aflac pro rok 2019 odhaduje upravený zisk na akcii (adjusted earnings-per-share) ve výši 4,35 až 4,45 dolaru, střed tedy ve výši 4,4 dolarů, tedy navýšení odhadů oproti 4,17 dolaru v roce 2018. Střed upraveného EPS je tedy o 5,5% oproti roku 2018.
Budoucnost
Od roku 2007 do roku 2018 byla společnost Aflac schopna navyšovat svůj zisk na akcii průměrně o 8,8% ročně. Takový růst, ale může být z dlouhodobého hlediska velmi obtížné udržet, ale vedení firmy Aflac si stanovilo jasné prorůstové cíle na svých nejdůležitějších trzích, takže by se mu mělo podařit tento růst udržet i nadále.
V Japonsku chce vedení firmy uhájit svoji silnou tržní pozici, dále ji rozšiřovat a upravovat podle potřeb zákazníků. Dnes Aflac Japan rozšiřuje nabídku produktů tzv. „třetího sektoru“. Kam patří netradiční produkty, jako je např. pojištění rakoviny nebo zajištění příjmů v době nemoci.
Společnost v současné době v Japonsku zažívá silnou poptávku po produktech „třetího sektoru“ v důsledku stárnutí populace a klesající porodnosti.
Zatímco Aflac USA se snaží o dlouhodobější proniknutí na trh. Ačkoliv je značka dobře známa, tak pouze malá část americké pracující populace má přístup k produktům firmy a ještě menší část si je kupuje – tržní podíl firmy je pod 5% u pracovní populace.
Obecně lze tedy říci, že společnost Aflac má dva zdroje příjmů:
- z pojistného
- z investic
Pokud jde o příjem z utrženého „prémia“, tak se jedná se o vynikající biznis, který se neustále obnovuje, jak pojistníci obnovují smlouvy a tvoří většinu příjmů firmy. Aflac však působí též ve dvou velmi rozvinutých zemích, takže nejspíš nelze očekávat nějaký velký budoucí růst.
Dalším zdroj příjmů (investice) je do značné míry závisly na úrokových sazbách, protože společnost Aflac drží většinu svého portfolia v dluhopisech. Pokud by úrokové sazby v budoucnu rostly, tak by to mohla být příležitost pro růst investičních výnosů, jenže to v dnešním době „ultra“ nízkých sazeb není vůbec jisté.
Obě tyto položky firemního portfólia, tedy kromě programu zpětného odkupu akcií, mohly ve střednědobém výhledu generovat růst zisku na akcii až o 6%, ořitom odhad vedení společnosti pro rok 2019 je v rozmezí 4,3% až 6,7%.
Konkurenční výhody a výkonnost v době finanční krize
Aflac má mnoho konkurenčních výhod – dominuje svému sektoru, působí též v doplňkových pojistných produktech a je přední společností v této kategorii. Společnost má také silnou značku, její obchodní model vyžaduje nízké investiční výdaje a prodává produkty, který se těší stálé poptávce.
Silná značka společnosti je její klíčovou konkurenční výhodou. Konkurence je v pojišťovnictví velmi silná, vzhledem ke komoditní povaze produktů. A proto, aby si firma udržela zákazníky a přilákala nové, tak značně investuje do reklamy.
Aflac je však též společností odolnou recesi. Ja je vidět níže, tak firma zůstala v zisku i během finanční krize:
- zisk na akcii v roce 2007 ve výši 1,64 dolarů
- zisk na akcii v roce 2008 ve výši 1,31 dolarů (pokles o 20%)
- zisk na akcii v roce 2009 ve výši 1,96 dolarů (nárůst o 49,6%)
- zisk na akcii v roce 2010 ve výši 2,57 dolarů (nárůst o 31,1%)
I když měla firma těžký rok 2008, což je pochopitelné vzhledem k hluboké recesi v té době, tak ale ihned v následujících letech 2009 a 2010 její zisky na akcii vystřelily prudce nahoru.
Ocenění a očekávané výnosy
Během posledního desetiletí se akcie společnosti Aflac obchodovaly v průměrným poměrem P/E ve výši asi 10. Na základě očekávaného zisku na akcii pro rok 2019 ve výši 4,40 dolarů, tak jsou v současné době akcie společnosti obchodovány s poměrem P/E ve výši 12. Pokud by se tedy ocenění v příštích 5ti letech vrátilo zpět ke svému historickému průměru, tak by to znamenalo mírný pokles hodnoty asi 4%.
Na druhé straně vzhledem k 6% očekávanému růstu a 2% dividendovému výnosy, který navíc by měl i v následujících letech růst, mohou investoři očekávat slušnou návratnost. Celkově, tak lze v příštích 5ti letech očekávat asi 4% roční výnosy. Není to mnoho a je to možná až příliš pesimistický odhad, možná ocenění akcií firmy Aflac porostou rychleji, ale řekl bych, že to představuje realistické očekávání.
Důležité je ovšem zdůraznit, že bez ohledu na „nízké“ očekávané výnosy je dividenda firmy Aflac velmi bezpečná. Výplatní poměr dividend pro rok 2019, dle odhadu EPS vedení, je pouhých 25%, takže dividenda je velice bezpečná, s obrovským prostorem pro budoucí zvýšení – a to i když se růst EPS zpomalí.
Závěr
Aflac je vysoce kvalitní společnost s výnosným obchodním modelem a silnou značkou. Společnost zvýšila svou dividendu již 37 let v řadě a měla by v tom pokračovat i nadále. A to díky nízkému výplatnímu poměru a budoucímu růstu tržeb. Zatímco firma Aflac nemá jeden z nejvyšších dividendových výnosů – jen asi 2%, tak ale nabízí stabilní navyšování dividendy a vysoce udržitelný výplatní poměr.
Dnes se, ale akcie společnosti obchodují nad historickým průměrným oceněním. To omezuje možný budoucí potenciál návratnosti investorů. Pokud by se však akcie vrátily k historikému ocenění, tak mohlo by to znamenalo silný signál k nákupu a budoucí dividendový výnost by byl mnohem lepší investiční příležitostí. Aflac je silná společnost, ale před nákupem akcií by měli investoři počkat na alespoň mírně nižší ocenění.
Zdroj: suredividend.com, pro IG přeložil VSbrok