Dividendový aristokrat: Amcor plc
Dividendoví aristokraté jsou skupina 68 společností z indexu S&P 500 s 25 a více lety zvyšování dividend v řadě. Každý z dividendových aristokratů má silný obchodní model s konkurenčními výhodami, které jim umožňují každoročně zvyšovat své dividendy.
Aby se společnost mohla stát dividendovým aristokratem, musí mít ziskový obchodní model a trvalé konkurenční výhody spolu se schopností zvyšovat dividendy i během krizí. Akcie spotřebního zboží, jako je firma Amcor plc (AMCR), mají všechny potřebné vlastnosti Dividendového aristokrata.
Společnost Amcor zvýšila dividendu již 25 let za sebou. Díky velmi silnému portfoliu značek si udržela svoji sérii růstu dividend.
Přehled
Akcie společnosti se dnes obchodují na NYSE a firma vznikla v červnu 2019 fúzí dvou společností – americké firmy Bemis Co. Inc. a australské firmy Amcor Ltd. Současné sídlo společnosti je v Bristolu ve Velké Británii. Obchoduje se s tržní kapitalizací cca 15 miliard dolarů.
Společnost vyvíjí a vyrábí rozmanitou škálu obalových produktů pro mnoho spotřebitelských použití po celém světě, včetně potravin a nápojů, lékařských a léčivých přípravků a domácí a osobní péče. Skládá se ze dvou hlavních obchodních segmentů: Flexible Packaging a Rigid Packaging.
Společnost má za sebou dlouhou historii stabilního růstu.
Společnost zveřejnila výsledky za Q3 2023 2. května 2023. Tržby klesly o 1,1 % na 3,67 miliardy dolarů a nenaplnily ani odhady analytiků o 20 milionů dolarů.
Čistý příjem vzrostl o 25 % na 868 milionů dolarů. Čisté prodeje vzrostly o 4 % na cca 11 milionů dolarů. EPS dosáhlo 54,1 centů na akcii, meziroční nárůst o 4 %. Vedení rovněž uvedlo, že v březnu dokončilo program zpětného odkupu akcií za 200 milionů dolarů (cca 2 % akcií).
Dividenda byla oznámena ve výši 0,1225 dolarů, tedy stejně jako při listopadovém navýšení o 2,1 %.
Vedení poskytlo odhad pro fiskální rok (FY) 2023, který očekává růst upraveného EPS o 3 – 8 %. Vedení společnosti také oznámilo odhad upraveného EPS ve výši 0,72 až 0,74 dolarů za celý FY2023. Ale tržby při konstatní měně vedení očekává nižší o 1 až 4 %. FCF by mělo dosáhnout 800 až 900 milionů dolarů (snížení z předchozího odhadu 1 až 1,1 miliardy dolarů).
Růst
Vedení společnosti počítá s tím, že akvizice společnosti Bemis podpoří růst v příštích pěti letech. Hlavními faktory, které budou pohánět toto zrychlení růstu, jsou její globální rozsah otevírající nové atraktivní koncové trhy, zákazníky pro produkty společnosti a vyšší úspory z rozsahu, které zvyšují efektivitu a vyšší marže.
Dalším katalyzátorem růstu společnosti Amcor jsou rozvíjející se trhy, jako je Čína a Latinská Amerika, kde je ekonomický růst vysoký a poptávka po obalových produktech roste.
Společnost také provádí zpětné odkupy akcií, které by měly podpořit růst zisku na akcii. Kromě toho je firemní rozvaha silná, což dává flexibilitu při financování dividend, zpětném odkupu akcií a možnosti vyhledávat budoucí růstové příležitosti.
Všechny tyto faktory by měly v příštích pěti letech vytvořit solidní 4% růst zisku na akcii.
Konkurenční výhody a výkon v krizi
Konkurenční výhody společnosti jsou podporovány její vedoucí pozicí v oboru. Přestože se sídlo společnosti nachází ve Velké Británii, jejími největšími trhy jsou Severní a Jižní Amerika. To znamená, že společnost by měla být relativně v bezpečí před možnými budoucími poklesy libry (nebo australského dolaru).
Produkty firmy se navíc používají každý den po celém světě. Lidé po celém světě budou i nadále potřebovat obaly. Důraz společnosti na recyklovatelné a opakovaně použitelné produkty by měl oslovit koncové uživatele, zatímco spojení se společností Bemis jí přináší obrovské možnosti na rozvíjejících se trzích.
Navíc sloučením do jednoho gigantického výrobního subjektu zvýšila společnost možnosti vyjednat si lepší ceny od svých dodavatelů. To by mělo společnosti dodat velkou sílu cenotvorby v obalovém průmyslu.
Společnost by také mohla být poměrně odolná vůči krizím. Protože ale společnost tak, jak existuje dnes (po fúzi, tj. jako veřejně obchodovaná společnost) neexistovala během finanční krize 2007-2009, není výkonnost během ekonomického poklesu k dispozici.
Je rozumné předpokládat, že zisk společnosti na akcii během krize klesne, protože globální obchodní model společnosti závisí na ekonomickém růstu. V dohledné budoucnosti by však měla i nadále každý rok vyplácet (a zvyšovat) svou dividendu.
Ocenění
Vedení firmy očekává, že vygeneruje zisk na akcii ve výši 0,73 dolarů ve fiskálním roce 2023. Při ceně akcií přibližně 10 dolarů se tak akcie společnosti obchodují s P/E poměrem ve výši 13,7. Návrat k férovému ocenění by mohlo k výnosům investorů v příštích pěti letech přidat cca 2 %.
Když vezmeme v úvahu sílu podnikání a použijeme konzervativní P/E násobek, tak je to krizi odolný Dividendový aristokrat, se středně jednociferným výhledem na růst, takže férové ocenění je s P/E ve výši 15. Akcie se tedy dnes obchodují se slevou.
Existuje zde tedy prostor pro růst ocenění. Současný téměř 5% dividendový výnos je v porovnání s indexem atraktivní … musím však opět zdůraznit, že není dostatek historických dat, především pak z doby ekonomického poklesu.
Celkové výnosy se tak budou skládat z cca 5% dividendového výnosu, 4% růstu zisků a cca 2% růstu ocenění, takže by dnešní investoři mohli v příštích pěti letech vidět až 11% výnos.
Závěr
Společnost Amcor má jedinečnou pozici pro silný růst v nadcházejících letech díky své nedávné akvizici, která firmě otevřela několik nových atraktivních koncových trhů a poskytla příležitost k nákladovým synergiím. Společnost má navíc silnou rozvahu, aby mohla financovat budoucí růstové akvizice i nadále agresivně vykupovat vlastní akcie.
Celkově tak dnes akcie nabízejí slušnou hodnotu pro investory. S očekávaným až 11% ročním výnosem v příštích pěti letech považujeme akcie firmy jako vhodné k nákupu (Buy). A to díky solidnímu výhledu pro růst, vysokému dividendovému výnosu a každoročnímu zvyšování dividendy.
Nějak se mi to nezdá. Dle Yahoo i dle jejich webu mají sídlo v Švýcarsku, což vzhledem k tamnímu danění dividend aspoň pro mne znamená stop. Speciálně, když to na nějaký růst ceny nevyadá a dividendy jsou to hlavní, co z nich je.
Fastgraphs ukazuje zemi Jersey. ISIN je JE00BJ1F3079, což tomu odpovídá.
Evidentně nějaký daňový ráj, je to nějaká malá ostrovní zemička.
Jak je to s daní, to nepovím. Mohlo by to být 0% jako UK.
Yahoo není dobrý zdroj informací. Tam čerpá informace Ladislav a už to je jasná známka, že kvalita je nízká.