Dividendový aristokrat: analýza firmy AbbVie
Dnes se vrátíme k Dividendovému Aristokratovi AbbVie a probereme si firmu více do hloubky ohledně portfólia léků. Na Q1 2019 výsledky se podívejte sem, většina webů je uvádíš špatně! Přesně jak píše Pavel na fóru.
Přehled
AbbVie (ABBV) je významná výzkumná farmaceutická společnost. Společnost vyznikla v roce 2011 oddělením (spin-off) od Dividendového Aristokrata, společnosti Abbott Laboratories (ABT).
Společnost AbbVie bude muset brzy nahradit tržeby z léku Humira, v roce 2018 tržby činily 19,9 miliardy dolarů. Jen za Q1 2019 činily tržby z Humiry celých 57% celkových prodejů. Humira se používá k léčbě artritidy, Crohnovy choroby, chronické psoriázy, ankylozující spondylitidy a dalších.
Ve Spojených státech platí patent na Humiru až do roku 2023, ale v EU vypršel již v říjnu 2018. V Q1 2019 tak díky tomu došlo k poklesu tržeb Humiry o 28%, ve srovnání s Q1 2018. Tržby Humiry v Americe však v Q1 2019 vzrostly o 7%.
Druhým nejlépe prodávaným lékem společnosti je Imbruvica, jehož tržba v Q1 2019 představovaly 13% celkových tržeb společnosti AbbVie. Prodeje léku Imbuvica v roce 2018 činily 3,6 miliardy dolarů. Imbruvica se používá k léčbě leukémie.
Třetím nejprodávanějším lékem společnosti AbbVie je Mavyret, jehož tržby v roce 2018 dosáhly výše 3,4 miliardy dolarů. Mavyret je lék na předpis proti hepatitidě C.
To však rozhodně nejsou všechny léky, které AbbVie vyrábí, navíc jak si ukážeme níže, tak má firma rozsáhlé portfólio léku v různých fázích vývoje a chválení regulátory.
Výhody
Hlavní výhodou AbbVie je velké a velmi rozmanité portfólio léků ve v různých stupních vývoje. To tvoří hlavní potenciál budoucího zdroj rostoucích příjmů.
- lék s potenciálem nahradit ztrátu tržeb z Humiry je upadacitinib. Ten je již ve 3tí fází testování léčby artritidy. Dokonce vykazuje lepší výsledky než Humira a firma AbbVie již podala žádost o schválení
- společnost AbbVie má však nejen vynikající výzkumná centra, ale má i spolehlivý dodavatelský řetězec, což dává společnost možnost nejen vyrábět léky, ale i je levně distribuovat
- společnost AbbVie má vysoké hrubé marže 77%, EBITDA marže 42,7% a ROIC 21%.
- společnost AbbVie má velký růst peněžního toku a to o 34%, oproti 10,2% průměru zdravotnického sektoru
- potfólie pokrývá mnoho oblastí: imunologii, onkologii, neurovědu, virologii, ale obecné lékařství
- rozmanitý program výzkumu a vývoje (research & development [R&D]), však na druhou stranu znamená, že AbbVie musí vydat mnoho peněz – více jak 5 miliard dolarů ročně nebo-li asi 16% celkových ročních příjmů
Problémy na obzoru
Patentová ochrana Humiry v EU již skončila a v USA skončí v roce 2023. Jakmile se tak stane, tak se konkurence vrhna na výrobu biosimilárních léků a tržby Humiry půjdou prudce dolů. Společnost AbbVie nejspíše hned o celé tržby nepříjde, ale bude muset nahradit jejich podstatnou část. Jak jsem četl různé diskuse na internetu, tak Humira je pro některé pacienty nenahraditelná z důvodu vedlejších účinků. Takže část tržeb AbbVie za 4-5 let stále zůstane.
- společnost AbbVie je silně závislá na tržbách léku Humira, který představuje 57% celkových ročních tržeb
- společnost je, ale závislá všech třech nejprodávanějších lécích: Humira, Imbruvica a Mavyret, ty dohromady tvoří téměř 80% celkových tržeb
- společnost má velký objem dluhů k hotovosti – 7,25x a záporné vlastní jmění ve výši 7,83 miliardy dolarů
Pozitivní výhled
Nejdůležitější bude pro společnost zajistit nahrazení ztracených příjmů a trvalého růstu
- nový lék upadacitinib již schválení od FDA dostal a vypadá to na potenciální „trhák“, takže by lék mohl nahradit ztráty tržeb Humiry. Vedení odhaduje tržby z upadacitinibu 2,2 miliardy dolarů do roku 2023
- široké portfólio léků ve vývoji
- léky, které jsou již na trhu (mají schválení od FDA), se mohou časem ukázat jako vhodné pro další typy nemocí
- akvizice by též mohly přispět k příjmům
- strategická partnerství s dalšími společnostmi pro vývoj léčiv – synergie nákladů a odborných znalostí
Konkurence
To, že patentová ochrana nejziskovějšího léku skončí v roce 2023 jsme si již řekli, ale to je prozatím ještě daleko. Již dnes však AbbVie čelí konkurenčním tlaků, protože to není jediný výrobce léčiv.
- všechny společnosti musí počkat na FDA schválení před uvedením nového léku na trh, popř. rozšíření existujícího léku pro další nemoci. Bezpečnost jistě na prvním místě, ale na druhou stranu to způsobuje prodlevu v uvádění léku na trh. Navíc ne všechny léky, které firma vyvíjí, budou nakonec schváleny a uvedeny na trh.
- je zde žaloba, která zpochybňuje patentovou ochranu Humiry v USA do roku 2023. Pokud by firma AbbVie soud prohrála, tak konkurence mohla na USA trh uvést biosimilární léky k Humiře již dříve než v roce 2023
- navíc jsou zde i další konkurenti v podobě velkých farmaceutických společností: Pfizer (PFE), Merck (MRK), Bristol-Myers Squibb (BMY), či AstraZeneca (AZN). Tyto společnosti též mohou vyvíjet/vyvinout podobné léky pro stejnou nemoc a tak konkurovat lékům společnosti AbbVie
Strategie společnosti
Společnosti AbbVie se nepřetržitě zabývá vývojem nových léčiv. Úspěšně schválené léky a růstu tržeb v posledních letech přinesly firmy dvojciferný růstu tržeb i zisků. To však již v roce 2019 není pravda a růst zpomaluje, především v Evropě tržby po vypršní patentu Humiry klesly. Vedení očekává, že růst tržeb v roce 2019 bude plus mínus stejný jako v roce 2018.
Větší růst by se měl vrátit v roce 2020, když rok 2019 by růst měl být kolem 6%. Tento výsledek by měla zajistit stále platná patentová ochrana Humiry a další nově schválené léky – Imbruvica, Venclexta a Skyrizi – jejichž prodeje rostou.
Vedení AbbVie se též snaží slušným tempem snižovat dluh společnosti. Za posledních 12 měsíců společnost AbbVie splatila 9,2 miliardy dolarů, takže firmě zůstává asi 11 miliard dolarů volného peněžního toku (free cash flow).
Důležité je zmínit, že se společnosti AbbVie v posledních několika let podarřilo navyšovat provozní cash flow (operating cash flow) o dvojciferná čísla. Nyní růst asi již takový nebude, ale v dalších letech, až se zvýší prodeje nově uvedených léků na trh, by se dvojciferný růst měl zas vrátit. Navíc kvůli končící patentové ochraně Humiry budou velmi pravděpodobně tržby kolísat.
Ocenění
Obavy z poklesu tržeb Humiry měly podstatný vliv na pokles ceny akcií, což na druhou stranu přineslo velmi atraktivní ocenění společnosti AbbVie . Budoucí P/E (forward P/E) je dnes ve výši 8,3 – na základě očekávaného EPS ve výši 9,46 dolarů pro rok 2020 – ještě před rokem bylo PE více jak 15.
Průměrné P/E zdravotnického sektoru je ve výši 13,5, což znamená, že se AbbVie obchoduje s 39% slevou. S poměrem ceny a volných peněžních toků (price/free cash flow ratio) vev výši 16,3 se AbbVie též obchoduje asi s 50% slevou k P/FCF zdravotnickému sektoru, který ve výši 34. To znamená, že je zde velmi slušný potenciál pro růst, především v případě, že budou schváleny nové léky.
Závěr
Ačkoliv společnost AbbVie dnes čelí vážným výzvám, tak má velký potenciál pro budoucí růst tržeb a zisků. AbbVie dnes čeká na schválení nového léku upadacitinib, který je určen pro léčbu artritidy, tam kde Humira nemá tak dobré výsledky.
V dlouhodobém výhledu má společnosti AbbVie dlouhý seznam léků v různých stavech výzkumu a schválení, takže je zde dlouhodobý potenciál na mnoho let dopředu. Lék upadacitinib je ve třetí fázi testování. Není však jasné, jak rychle dokáže společnost AbbVie v příštích pěti letech nahradit výpadek tržeb Humiry.
AbbVie má však dalších 12 léku ve fázi 3 a další již schválené léky pro nové nemoci. Např. lék Venclexta nově čeká na schválení pro léčbu chronické lymfocytární leukémie první linie.
I když tržby nejspíš budou v dohledné době, vzhledem ke končícím patetům Humiry, kolísat, tak je ale společnost AbbVie připravena v příštích pěti letech přivést na globální trh nové léky, či použít již schválené pro léčbu dalších nemocí. Díky tomu je/bude společnost AbbVie schopna navyšovat tržby a zisky a odolat výpadku příjmů z Humiry.
Ještě bych doplnil, že společnost má celkem nízký výplatní poměr – jak si snadno dopočtete, takže i mírný pokles EPS (10-20%) či jeho stagnace neohrožují snahu společnosti být i nadále dividendový aristokrat (to že je aristokrat se bere podle historie Abbott Laboratories).
Akvizice Allerganu by měl podstatně podpořit EPS a především diverzifikovat dále od Humiry, takže osobně se další růst dividendy a tedy udržení statusu Dividednového Aristokrata se nebojím.
https://www.investicnigramotnost.cz/dividendovy-aristokrat-abbvie-kupuje-allergan-co-to-znamena
A dotaz na Ondru: když jsi pročítal všelijaké komentáře a diskuze k ABBV, nenašel jsi nějaký poměr mezi tím, kolik biosimilars nahradilo Humiru v Evropě (v procentech)? Jestli by se dalo nějako odhadnout, že aktuálně má v USA Humira 100% a po nástupu z toho XX% ukrojí biosimilars a Humiře zůstane (100-XX)% trhu. Zdaleka ne všichni pacienti přejdou na biosimilars.
Pavle já článek nepsal. Ale shodou okolností má syn kolitidu, takže je to téma které krapet sleduji. Kolik náhrad ale existuje těžko říci.
U nás lékaři začali cpát místo Humiry lék Hyrimoz – výrobcem je Rakouská firma Sandoz, až v poslední době. Takže to že někdo začne cpát na trh náhradu neznamená, že se hned chytne a ve velkém to lékaři začnou předepisovat.
Navíc vím, že lidé s Crohnem a Ulcerózní kolitidou jsou opravdu hákliví na spoustu věcí, takže to s těmi vedlejšími účinky je pravda.
Vyčíslit to, ale nebude tak jednoduché a nedovedu to. Na netu jsem nepátral tak snad se dopátráš ty bylo by to zajímavé. Navíc pokles v Evropě bude určitě jiný než v USA.
V nějakým reportu jsem nějaký procento, co prezentovalo vedení, četl, ale z hlavy ho teď nedám … až se vzpomatuju z teplotního šoku, tak se podívám …
Ale je to více méně jak píše Ondra, to že existuje náhradní lék o jiné firmy neznamená, že přebere všechny pacienty, protože těch vedlejších účinků, popř. snášenlivost je velmi individuální, takže to nelze lehce odhadnout.
No právě to procento prezentované přímo firmou by mohlo být odvozena od odborného kavlifikovaného odhadu, kolik asi tak nemocných nebude moct užívat biosimilární alternativu Humiry. Když bys to našel, bylo by to fajn, mně se přecijen v těch anglických článcích listuje pomaleji:-)
Prolezu výkazy o nočních, teď není vůbec čas …
Jasně, díky. Ve čtrvtek 25.7. oznámí další kvartální výsledky, tak jsem zvědav.