Dividendový aristokrat: AT&T
Dividendoví aristokraté patří mezi nejkvalitnější akcie pro růstově dividendové investování. Investoři, kteří hledají růst dividend, by byli chytří, kdyby přezkoumali seznam, který se skládá z 51 akcií z indexu S&P 500, které nejméně 25 let po sobě zvýšily dividendu. Zde naleznete článek o všech dividendových aristokratech.
Každý rok se snažíme podrobně analyzovat jednotlivé Dividendové aristokraty. Dnes se podíváme na telekomunikačního giganta, firmu AT&T (NYSE:T), který zvýšila svou dividendu již 36 let v řadě.
A nejen to, má též jeden z nejvyšších dividendových výnosů z Dividendových aristokratů – cca 6,7%.
AT&T je silný podnik s vedoucí pozicí v různých oblastech telekomunikačního sektoru.
Přehled podnikání
Historie společnosti sahá až do roku 1876, kdy Alexander Graham Bell vynalezl první verzi telefonu. Ve své současné podobě je firma AT&T výsledkem spletité sítě fúzí a rozdělení (spinoff), ke kterým docházelo od roku 1984, kdy dřívější AT&T oddělila svou telefonní divizi pro místní volání, ale ponechala si segmenty dálkového volání, výzkumu, vývoje a výroby. Z toho se zrodila SBC Communications a spolu s ní také dnešní firma AT&T.
SBC Communications získala několik menších telekomunikačních hráčů, včetně toho, co zbylo z AT&T v roce 2005, a vytvořila společnost, kterou známe dnes. V posledních letech se společnost AT&T odklonila od telefonních služeb a to díky akvizicím firem DirecTV v roce 2015, AppNexus a Time Warner Inc. v roce 2018.
Dnes je společnost AT&T jednou z největších komunikačních společností na světě, která působí ve třech obchodních jednotkách:
- AT&T Communications (poskytuje mobilní, širokopásmové a video služby pro více než 100 milionů spotřebitelů v USA a pro téměř 3 miliony firem)
- WarnerMedia (Turner, HBO , Warner Bros. a Xandr)
- AT&T Latinská Amerika (nabízí placenou televizi a mobilní služby v 10ti zemích)
Firma vygenerovala v roce 2020 172 miliard dolarů tržeb.
Tržní kapitalizace společnosti AT&T je téměř 220 miliard dolarů, což z ní činí tzv. mega akcii.
Společnost generovala stálé zisky a silný peněžní tok po mnoho let a zejména díky akvizici společnosti Time Warner má před sebou pozitivní výhled růstu.
Perspektivy růstu
Telekomunikační průmysl se v poslednich letech značně změnil. Telekomunikační společnosti se přeorientovali na média, vlastní a vyrábí obsah a dokáží ho distribuovat.
Firma AT&T ohlásila výsledky za Q1 2021 dne 22. dubna 2021. Společnost vygenerovala 43,9 miliard dolarů tržeb, to je o 2,7% více než 42,8 miliard dolarů v Q1 2020. Vyšší příjmy z mobilního segmentu a vyšší příjmy WarnerMedia části více než vynahradily pokles v části domácí video, mobilních připojení a poklesu v Latinské Americe.
Čistý příjem byl ve výši 7,5 miliardy dolarů nebo-li 1,04 dolarů na akcii. Upraveny zisk na akcii byl ve výši 0,86 dolarů, oproti 0,84 dolarů před rokem.
Vedení firmy též aktualizovalo odhad pro celý rok 2021. Vedení očekává 1% růst tržeb, upravený zisk na akcii by měl zůstat stejný jako v roce 2020 a výplatní poměr by měl být v rozmezí 50% až 60%.
Společnosti se nadále daří splácet velký dluh, který vznikl akvizicí společnosti Time Warner. Společnost zakončila rok 2020 s poměrem čistého dluhu k EBITDA ve výši 3,1. Tento poměr v Q1 2021 klesl na 3. Vedení nadále udržuje cíl do roku 2024 pro poměr čistého dluhu k EBITDA ve výši 2,5.
Agresivní splácení dluhu je pro společnost velmi důležité, protože společnost se s akvizicí Time Warneru vysoce zadlužila a další akvizice v posledních letech dluh dále navýšily.
Naštěstí společnost generuje obrovské peněžní toky, díky nimž bude celkový dluh zvládnutelný, o čemž svědčí přiměřené poměry zadlužení, na které vedení společnost cílí. Na druhé straně se očekává, že společnost bude i nadále vykazovat stabilní růst, stejně jako po mnoho předchozích let. AT&T je obrovský podnik, takže od něj nelze očekávat velký růst, ale stabilní pomalý růst.
Ziskovost a růst jsou pro společnost klíčové a výsledky za poslední rok ukazují, že vedení se zaměřilo nejen na snižování nákladů, ale také na prorůstové aktivity, které podporují růstové oblasti feremního podnikání.
Konkurenční výhody a výkonnost v recesi
Jednou z nejdůležitějších konkurenčních výhod pro společnost AT&T je její síť. Firma vynaložila miliardy na rozvoj své sítě, která ji odlišuje od konkurence. Mezi roky 2002 až 2016 společnost vynaložila více jak 140 miliard dolarů na rozvoj své sítě, včetně široké škály akvizic různých firem.
Díky těmto investicím je společnost AT&T na špičce amerického telekomunikačního průmyslu spolu s firmou Verizon (VZ), což je asi jediná další telekomunikační firma, který může měři s AT&T.
Konkurenční výhodu má firma díky své pevné pozici v různých důležitých průmyslových odvětvích. AT&T je také podnik odolný vůči recesi. Jako poskytovatel telekomunikačních služeb má AT&T trvalou poptávku, protože spotřebitelé se nechtějí vzdát svých internetových a mobilních služeb a to ani během recese. Z tohoto důvodu lze firmu AT&T považuvat za jednoho z nejvíce odolných Dividendových aristokratů.
Společnost AT&T zůstala zisková i během finanční krize. Zisky na akcii byly následující:
- zisk na akcii v roce 2007 činil 2,76 dolarů
- zisk na akcii v roce 2008 činil 2,16 dolarů (22% pokles)
- zisk na akcii v roce 2009 činil 2,12 dolarů (1,8% pokles)
- zisk na akcii v roce 2010 činil 2,29 dolarů (8% nárůst)
Zisky na akcii společnosti během finanční krize klesly, což lze očekávat. I přesto společnost AT&T zůstala během recese vysoce zisková a v roce 2010 se vrátila k růstu. To jí umožnilo pokračovat v každoročním zvyšování dividend. Do roku 2016 se společnost vrátila na úroveň před recesí.
Společnosti se také relativně dobře dařilo v roce 2020. Ten byl velmi náročný pro všechny ekonomiky světa, kvůli pandemii koronaviru. Společnost však zůstala zisková s vysokým peněžním tokem.
Ocenění a očekávané výnosy
V nadcházejících letech se očekává, že společnost AT&T přinese velmi dobrou návratnost a to díky řadě faktorů. Firma je nyní jedním z nejatraktivnějších Dividendových aristokratů, zejména pro investory zaměřující se na dividendový příjmy.
V příštích pěti letech se očekává asi 3% roční růst zisku na akcii. Mírný růst tržeb podpoří růst EPS, stejně jako postupné snižování nákladů, což podpoří růst marží. Dále se očekává růst tržeb části WarnerMedia a vyšší výkon mobilních služeb.
Další návratnost akcionářů přinese kombinace vysokého dividendového výnosu a změna/růst ocenění. Roční dividenda společnosti je dnes 2,08 dolarů na akcii, to při současné ceně znamená dividendový výnos ve výši 6,7%. Díky tomu jsou akcie firmy AT&T velmi vyhledávané investory zaměřující se na dividendové příjmy. Dále výplatní poměr nižší jak 70% očekávaných zisků pro rok 2021, takže dividenda společnosti ue v tuto chvíli dostatečně krytá.
Akcie jsou dnes mírně podhodnocené. Očekává se, že firma v roce 2021 vygeneruje upravený zisk na akcii ve výši 3,20 dolarů. To znamená, že akcie se dnes obchodují v poměrem ceny a zisku ve výši 9,8. Přitom odhad reálné hodnoty je P/E ve výši 11 a více. Růst ocenění v příštích 5ti letech by mohlo navýšit celkové výnosy asi o 2,3% ročně.
Celkový výnos se tak bude skládat z 6,7% dividendového výnosu, 2,3% růstu ocenění a 3% očekávaného růstu EPS = celkový roční výnos by tak mohl dostáhnout až 12%. Z tohoto důvodu je dnes společnost AT&T jedním z nejlépe hodnocených Dividendových Aristokratů.
Závěr
AT&T je vysoce kvalitní podnik. Společnost je neustále zisková, a to i během recesí. Má také hlavní katalyzátor růstu v podobě akvizice Time Warner.
Společnost AT&T má téměř všechny vlastnosti, které by měli investoři hledat. Je vysoce zisková, vytváří velké peněžní toky a vyplácí bezpečný 6,7% dividendový výnos.
Trvalým problémem pro společnost je vyšší míra konkurence v mobilním sektoru, která navíc nevykazuje žádné známky zpomalení.
Nicméně dlouhodobý výhled společnosti AT&T zůstává jasný. Firma má velikost a finanční sílu porazit konkurenci. Nové technologie, které by jsou postupně zaváděny, jako například 5G, by měly pomoci obnovit konkurenceschopnost společnosti, i když zrovna nákup 5G frekvencí opět navýšila celkový dluh v posledním čtvrtletí.
Dluh je však stále velmi vysoký, což znepokojuje investory, zejména pokud jde o dividendu. Společnost nezvýšila dividendu již od prosince 2019. Aby si společnost udržela status Dividendového aristokrata, tak bude muset oznámit navýšení dividendy do konce roku 2021.
Obrovský peněžní tok společnosti pomáhá a bude pomáhat snižování zadlužení. Odprodeje nepotřebných aktiv též pomůže snítiž zadlužení.
Vzhledem k očekávanému růstu výnosů, vysokému dividendovému výnosu a nízkému ocenění mohou investoři očekávat, že akcie akcionářům v příštích letech přinesou atraktivní celkový výnos. Takže akcie společnost AT&T i nadále zůstávají vhodným nákupem pro DGI investory.