Dividendový aristokrat: AT&T – proč je to náš oblíbený Aristokrat?
Společnosti, které zvyšují své dividendy po dlouhou dobu, jsou mezi investory velmi oblíbené. A je to proto, že tyto společnosti dokázaly zvýšit své dividendy ve všech částech hospodářského cyklu. Společnosti, které své dividendy zvyšují nejméně 25 let v řadě nazýváme Dividendoví aristokraté a dnes existuje pouze 57 společností.
Jednou z nich je společnost AT&T Inc. (NYSE:T), která dnes nabízí téměř 5,5% dividendový výnos.
Přehled čtvrtletních příjmů
AT&T působí v telekomunikačním sektoru od konce 70. let 20. století, firmu založil Alexander Graham Bell a jeho první verzi telefonu. Dnešní společnost vznikla v důsledku mnoha fúzí a oddělení některých částí od 80. let minulého století.
Mnozí si spojují společnost pouze s telefonováním, jenže vedení AT&T v posledních letech podniklo kroky k diverzifikaci společnosti. Společnost v roce 2015 koupila DirecTV a v roce 2018 koupila Time Warner – za který zaplatila 85 miliard dolarů.
Tržní kapitalizace firmy AT&T je téměř 272 miliard dolarů a v loňském roce firma vygenerovala tržby ve výši 170 miliard dolarů. Společnost představila výsledky za Q3 2019 dne 28. 10. 2019, které byly mírně pod očekáváním analytiků.
Za Q3 2019 společnost vydělala 0,94 dolarů upraveného zisku na akcii a překonatal tak odhady o 0,02 dolarů. To přestavuje nárůst o 4,4% oproti předchozímu Q3 2018. Tržby klesly o 2,5% na 44,6 miliardy dolarů, tedy o cca 490 milionů dolarů méně, než se očekávalo.
Tržby Telco segmentu zůstaly plus mínus stejné na 17,7 miliardách dolarů. EBITDA vzrostla o 1,6% a marže EBITDA se zlepšily o 80 bps. Tržby z mobilních služeb vzrostly o 0,7% při nárůstu počtu telefonních účastníků o 255 tisíc. Průměrná tržba na uživatele se zvýšila o 0,6% na 55,89 dolarů.
Tržby Entertainment Group sektoru klesly o 3,4%, i když EBITDA marže se zvýšila o 40 pbs a to díky snížení nákladů o 3,9%.
Tržby IP Broadband sektoru vzrostly o 3,5% a čistý nárůst AT&T Fiber sektoru dosáhl 318 tisísc.
Celkově však společnost AT&T vykázala ztrátu 1,2 milionů předplatitelů (subscribers) prémiového předplatného videa a to z důvodu ukončení velmi levných programových nabídek a propagačních akcí.
Tržby Business Wireline sektoru klesly o 3% a EBITDA marže klesly o 160 bps.
Tržby segmentu Warner Media meziročně klesly téměř o 5% na 7,8 miliardy dolarů. Hlavním důvodem tohoto poklesu, oproti Q3 2018, bylo vydání podstatně menšího počtu nových seriálů a filmů.
Tržby HBO vzrostly téměř o 11% a to díky silnému růstu mezinárodního obsahu. Nárůst předplatitelů vykompenzoval nižší příjmy z reklamy a licencenčnícho poplatů za obsah Turneru.
Tržby v Latinské Americe vzrostly o 4%, při stejné měnové hladině, na 1,9 miliardy dolarů. EBITDA vzrostla o 21% díky růstu v Mexiku, kde firmě přibylo 600 000 nových předplatitelů.
Analytici pro rok 2019 odhaduů zisk na akcii (earnings-per-share) ve výši 3,56 dolarů, což by představovalo nárůst o 1,1% oproti 2018.
Vedení společností AT&T představilo prvotní odhady pro rok 2020. Očekává tržby v rozmezí 184 až 186 miliard dolarů za celý rok a pokles zisk na akcii v rozmezí 3,60 až 3,70 dolarů. Oba odhady vedení jsou nad očekáváním analytiků.
Perspektivy růstu a konkurenční výhody
Hlavní konkurenční výhodou společnosti AT&T a tou, která velmi pravděpodobně přinese budoucí růst, je obrovstký počet zákazníků, které firma dokáže oslovit prostřednictvím mnoha služeb v různých obchodních segmentech. Téměř 170 milionů zákazníků používá alespoň jeden z produktů nebo služeb společnosti. To dává společnosti širokou zákaznickou základnu. To znamená, že nárůst tržeb na uživatele ve výši „pouhých“ 0,6% v Q3 2019, je pro společnost významné číslo.
Další nesporou výhodou před konkurencí je že síť je u zákazníků velmi oblíbená. Zatímco AT&T’s Mobility sektor vykázal v Q3 2019 stagnaci, tak na druhou stranu tento segmentu vykázal velmi solidní nárůstu telefonních účastníků a nárůst EBITDA. Zákazníci vidí společnost jako jednoho z nejlepších mobilních operátorů na trhu, což dokazuje rekordně nízká míra odchodu ke konkurenci v Q3 2019 ve výši 0,95%.
A za poslední, volný peněžní tok (free cash flow) firmy AT&T jí dává významnou výhodu oproti konkurenci. Společnost ze první tři čtvrtletích roku 2019 vykázala volný peněžní tok ve výši téměř 21 miliard dolarů, které sSpolečnost použila na výplatu dividend a snížení dluhů.
Společnost si musela na financování posledních akvizic musela půjčit značné množství peněz, přičemž akvizice DirecTV a Time Warner přidaly do rozvahy společnosti dohromady dluh ve výši 40 miliard dolarů. Díky nim celkový dluh společnosti dosáhl téměř 190 miliard dolarů a poměr čistého dluhu k upravené EBITDA byl ve výši 3 násobku.
Společnost však dokázala využít svého obrovského volného peněžního toku ke snížení dluhu na mnohem přijatelnější úroveň. Na konci Q3 2019 tak dluh činil „jen“ asi 165 miliard dolarů.
Vedení společnost očekává, že do konce roku 2019 splatí tři čtvrtiny dluhu z akvizice Time Warner a do konce roku 2022 by měl být tento dluh zcela splacen. To by znamenalo, že do konce roku 2019 dojde ke snížení poměru čistého dluhu k upravené EBITDA na 2,5 násobek.
Vedení AT&T též pro snížení dluhu používá odprodej aktiv, aby se dluh snižoval ještě rychleji. Společnost např. na začátku roku 2019 prodala svůj podíl v Hulu za 1,4 miliardy dolarů a výnos použila ke snížení dluhu. Vedení společnost očekává, že do konce roku 2019 odprodá aktiva v celkové hodnotě až 14 miliard dolarů.
Toto snížení dluhu zlepší bilanci společnosti a poskytně jí tak možnost pro další akvizice, pokud to bude třeba, aby firma mohla dále růst. Kromě odhadů pro příští rok vedení též představilo výhled na další tři roky – viz. následující obrázek.
Čeho by jste si měli především všimnout, je agresivní předpověď vedení společnosti ohledně upraveného zisku na akcii (adjusted earnings-per-share) v příštích třech letech. Zatímco odhad pro rok 2020 je téměř stejný jako je pro letošní rok, tak ale předpověď do roku 2022 je velmi „odvážná“. K dosažení středu tohoto odhadu do roku 2022 by představoval nárůst o 31% oproti odhadům pro rok 2019. Vzhledem k tomu, že společnost mezi roky 2007 až 2018 vykázala složený růst zisků o pouhých 2,2%, tak takovýto odhad vedení se zdá být téměř nepřestavitelný.
K dosažení takového tempa růstu by měli pomoci akvizice společnosti uskutečnění v posledních letech. Nejdůležitější je (byla) jistě akvizice firmy Time Warner v roce 2018, která přidala do portfólia společnosti Warner Bros, HBO a Turner. Tyto aktiva by měly pomoci k lepším výsledkům AT&T. Například film „Joker“ od studia Warner Bros od vydání na začátku října 2019 vydělal téměř 860 milionů dolarů. Joker je tak sedmým nejvýnosnějším filmem všech dob.
Dále vedneí společnosti 29. 10. 1919 oznámilo, že až v květnu 2020 spustí HBO Max, tak předplatné bude od 14,99 dolarů měsíčně. Tato streamingová služba, která bude pro stávající předplatitele HBO zdarma, bude při spuštění obsahovat 10 000 hodin filmů, seriálů a dalších pořadů. Vedení AT&T očekává, že během příštích tří let vynaloží až 4 miliardy dolarů na natočení nejméně 50 vlastních filmů a seriálů. A očekává, že HBO Max do roku 2025 přidá až 5 miliard dolarů na ročních tržbách.
Výkon recese
Mnoho investorů vlastní akcie firmy AT&T kvůli jejich dividendovému výnosu, ale společnost je též považována proti-recesní díky svým službám. Protože zákazníci během recese velmi pravděpodobné své rodinné výdaje sníží, ale s velkou pravděpodobností telefonní účty a televizní balíčky si podrží.
Níže jsou uvedeny úpravé zisky na akcii (adjust earnings-per-share) v letech 2007 až 2012, tedy během finanční krize:
- upravený zisk na akcii za rok 2007: 2,76 dolarů
- upravený zisk na akcii za rok 2008: 2,16 dolarů (pokles o 22%)
- upravený zisk na akcii za rok 2009: 2,12 dolarů (nárůst o 2%)
- upravený zisk na akcii v roce 2010: 2,29 dolarů (nárůst o 8%)
- upravený zisk na akcii za rok 2011: 2,20 dolarů (pokles o 4%)
- upravený zisk na akcii v roce 2012: 2,33 dolarů (nárůst o 6%)
Stejně jako většina ostatních společností, tak i AT&T během finanční krize vykázala pokles zisku, ale tento pokles byl v následujícím roce vymazán. V následujících několika letech došlo k volatilitě – poklesy a růsty, ale až do roku 2016 firma nedosáhla na nové maxima upraveného zisku na akcii (adjusted earnings-per-share).
Ačkoliv zisk na akcii až tolik nerostl, tak i přesto společnost pokračovala ve zvyšování dividendy – jak se tedy ukázalao, tak dividenda AT&T je odolná vůči recesím. Proto je pro investory zaměřené na dividendový výnos ještě přitažlivější.
Analýza dividend
I když cena akcií AT&T letos vzrostla o více jak 29%, tak akcie stále nabízejí dividendový výnos téměř 5,%. To je téměř trojnásobek dividendového výnosu indexu S&P 500. To dává investorům velmi vysoké příjmy, když nebudeme počítat růst ceny akcií.
Společnost AT&T zvýšila svou dividendu se složenou roční mírou následovně:
- 1,4% za poslední 3 roky
- 1,7% za posledních 5let
- 2,0% za posledních 10 let
Společnost pravidelně zvyšuje svou dividendu o jeden cen na akcii ročně a to již více jak 10 let. A letost tomu nebylo jinak, když od února 2019 dividendu firma zvýšila o 2% (opět o jeden cent). To je již 35 po sobě jdoucích let navýšení dividendy. Další navýšení by měla firma oznámit v polovině prosince!
Přestože navyšování dividendy se může zdát minimální, tak si ale investoři musí uvědomit, že výplatní poměr (payout ratio) je velmi nízký. Když použijeme řoční dividendu ve výši 2,04 dolarů a očekávaný zisk na akcii za rok 2019 ve výši 3,56 dolarů, tak výplatní poměr je 57%. Takže společnosti má stále dostatek prostoru, aby mohla i nadále svou dividendu každoroční o 0,01 dolaru zvyšovat i v budoucnosti.
Pokud použijeme volné peněžní toky pro změření bezpečnosti dividendy, tak je výsledek stejný. Společnost v Q3 2019 vykázala volný peněžní tok z provozních činností ve výši 11,4 miliardy dolarů a za stejného období vynaložil 5,2 miliardy dolarů na kapitálové výdaje, takže volný peněžní tok byl ve výši 6,2 miliardy dolarů. Společnost během tohoto období vyplatil a 3,7 miliardy dolarů na dividendách, což znamená výplatní poměr výši 60%.
Při pohledu na delší časové období, tak je poměr dividendové výplaty ještě nižší. Společnost za první tři čtvrtletích roku 2019 vygenerovala peněžní tok z provozních činností ve výši 36,7 miliard dolarů a vynaložila 15,7 miliard dolarů na kapitálových výdajích, to je volný peněžní tok ve výši asi 21 miliard dolarů. Za toto období společnost vyplatila 11,2 miliard dolarů na dividendách, tedy výplatní poměr je ve výši 53%.
Telekomunikační společnosti velmi často mají obrovské investiční výdaje, které vynakládají na udržení a vylepšení svých systémů, ale AT&T generuje spoustu volného peněžního toku, který následně lze použít jak k výplatě vysokého dividendového výnosu, tak i ke splácení dluhu. Díky tomu je velmi pravděpodobné, že společnost AT&T bude moci i nadále svou dividendu zvyšovat, a to i během příští recese.
Závěr
Výsledky za Q3 2019 byly tzv. smíšené. Upravený zisk na akcii (adjusted earnings-per-share) vzrostl, ale tržby se oproti Q3 2018 snížily. Komunikační sektor se téměř nezměnil, ale díky HBO tržbám vykázal silný růst.
Vedení společnosti očekává v příštích třech letech prudký růst upraveného zisk na akcii a má v rukávu několik pro-růstových es, díky kterým by tohoto růstu měla firma dostáhnout.
Splečnost AT&T se též velmi dobře držela během poslední recese a nadále nabízí štědrý a dobře krytý dividendový výnos. Investoři by tak akcie společnosti AT&T měli držet pro jejich dividendové příjmy, než kvůli růstu ceny.
Kombinace potenciálu růstu zisků a odolnosti proti recesi, tak z AT&T dělá jednoho z nejatraktivnějších Dividendových aristokratů.
Zdroj suredividend.com, pro IG přeložil VSbrok
Na to období od roku 2022 jsem fakt zvědavej, jestli tu svoji odvážnou predikci splní, to by byla bomba – a něco výrazného v nárůstu EPS by se stát mělo, když šli do té akvizice TW.
Ale i nezáživné pomalé navyšování dividendy o 1 cent ročně se dá při tom DY přežít:-)
Extremni predicke me nevzrusuji(krom nokie, tam bych potreboval, abych se trefil :-D). Tecko a ostatni firmy jsou pro me stabilita, vse ostatni je jen bonus.
Jen s CAH si rikam, jestli jsem neslapl vedle. Mam u ni zajeci umysly, ale cena jde dolu a pod cenou prpdavat nechci. O nekolika rocnim vyhledu u CAH zas strach nemam…
Tak si CAH nech a nespekuluj!
Jinak souhlas – stabilita s případným bonusem (ale sakra přece nekupovali TW jen tak, bez vidiny dalšího růstu EPS).
Uvidime, co vykouzli 😛
Jsem na ne zvedav, co si myslis o DTE(tmobile)? Co jsem si delal analyzu, tak nemastne, neslane.
Ahoj, jak vidíte nákup T na současných cenách? Není lepší počkat na pokles?
Nezkoušej časovat trh, cena je stále dobrá. Pokud té akcii věříš (že zvládne akvizici TW) a věříš i jejich poslednímu kvartálnímu výsledku + výhledu na další roky, není důvod odkládat nákup.
Díky za vysvětlení, už jsem nakoupil … 🙂