Dividendový aristokrat: AT&T v roce 2019
Dividendoví aristokraté patří mezi nejkvalitnější dividendově růstové akcie. Investoři, kteří hledají dividendový růst, tak by si měli seznam těchto firem prozkoumat. Skládá se z 53 akcií z indexu S&P 500 a jsou to firmy, které zvyšují svou dividendu alespoň 25 let v řadě.
Každý rok podrobně analyzujeme každého Dividendového Aristokrata. Letos začneme s telekomunikačním gigantem AT&T (NYSE:T), který zvýšil svou dividendu již 35 let v řadě.
Ale nejen to, AT&T má též nejvyšší dividendový výnos ze všech Dividendových Aristokratů. AT&T se tak řadí na seznam 390 dividendových akcií, které mají dividendový výnos 5%+. Celý tento seznam akcií naleznete zde.
V temto článku se podíváme na to, proč je AT&T jedním z nejatraktivnějších Dividendových Aristokratů pro DGI investory.
Přehled podnikání
Společnost AT&T je jedním z největších poskytovatelů kabelové a satelitní televize, mobilních a širokopásmových služeb v USA. Společnost poskytuje telekomunikační služby již více jak 140 let. Dnes pokrývá 99% USA a generuje roční příjmy ve výši více jak 170 miliard dolarů. A tržní kapitalizace firmy je ve výši 215 miliard dolarů.
Společnost má velmi dobře diverzifikovaný obchodní model napříč různými telekomunikačními službami a to jak pro spotřebitele, tak firmy.
Telekomunikace jsou pro investory atraktivní odvětví, protože největší operátoři, jako je právě AT&T, jsou vysoce ziskoví a mají obrovské peněžní toky. A protože spotřebitelé se nechtějí vzdát televize, internetu a mobilních služeb, tak je AT&T vysoce ziskové a může si dovolit zvyšovat ceny.
AT&T v posledním čtvrtletí vykázalo volné peněžní toky ve výši 19,5 miliardy dolarů. Na druhou stranu si firma s tak obrovským peněžním tokem může dovolit platit vysoké dividendy, což tuto telekomunikační akcii činí atraktivní pro DGI investory.
Perspektivy růstu
Telekomunikační průmysl se rychle mění a AT&T s ním. Velké telekomunikační společnosti se snaží dostat do sektoru médií, aby mohli vlastnit nejenom linky a vlny, po kterých se informace k zákazníkům dostávají, ale aby vlastnili i obsah a distribuci. Mezi významné transakce v nedávné minulosti, patří akvizice firmy Comcast (CMCSA), která koupila zbývajících 49% NBCUniversal za 16,7 miliardy dolarů. Comcast též koupil v roce 2016 firmu Dreamworks za 3,8 miliardy dolarů.
V roce 2018 společnost AT&T získala giganta v oblasti obsahu Time Warner (TWX) za obrovskou částku 85 miliard dolarů. Akvizice okamžitě učinila z AT&T jednoho z hlavních hráčů na poli mediálního obsahu. Time Warner vlastnil řadu významných médií, jako např. TNT, TBS, CNN, HBO a Cinemax. Je též je vlastníkem filmového studia Warner Bros.
Takže AT&T nyní vlastní obsah i technologii, pomocí které je tento obsah dodáván zákazníkům a tím firma získala podstatnou konkurenční výhodu. To taktéž diverzifikovalo příjmový mix společnosti AT&T a zrychlilo růst. A navíc, nyní jako poskytovatel a zároveň vlastník obsahu, se společnost akvizicí Time Warneru zajistila proti zvyšování nákladů na mediální obsah.
Akvizice se již promítla do růst společnosti. Celkové tržby společnosti se v tomto období zvýšily o 15%, zatímco upravený zisk na akcii (adjusted earnings-per-share) vzrostl oproti stejnému čtvrtletí před rokem o 22%. Tento růst podpořil právě segment WarnerMedia, který vykázal růst tržeb o 6,5% a provozních příjmů o 8,3%.
Společnost však provedla ještě další investice, aby maximalizovala potenciální zisky ze své nové obrovské knihovny obsahu a to konkrétně v sektoru reklamy. Společnost AT&T nedávno koupila firmu AppNexus za 1,6 miliardy dolarů a společnost Otter Media, které přidá do svého sektoru online video služeb.
Dividenda společnosti je velmi dobře kryta a to jak volnými peněžními toky, tak i zisky. Což činí budoucí výplaty a dividendový růst velmi pravděpodobnými.
Konkurenční výhody a výkonnost během finanční krize
Jednou z nejdůležitějších konkurenčních výhod společnosti AT&T je její síť. Vynaložila miliardy na rozvoj své sítě, která ji odliší od konkurence. Společnost AT&T vynaložila více než 140 miliard dolarů na svou síť od roku 2002 do roku 2016, včetně akvizic.
Díky těmto investicím je společnost AT&T na vrcholu amerického telekomunikačního průmyslu spolu s Verizon, což je pravděpodobně jediný telekomunikační podnik, který může soutěžit ve stejném měřítku jako AT&T. Koncentrace telekomunikačního průmyslu pomáhá zvýšit ziskovost společnosti AT&T.
To poskytuje AT&T široký ekonomický „příkop“, termín popularizovaný legendárním investorem Warren Buffettem. Široký ekonomický příkop naznačuje trvalé konkurenční výhody společnosti.
Taková silná konkurenceschopnost umožnila společnosti AT&T zůstat ziskovou, dokonce i během Velké recese. Zisk společnosti AT&T v průběhu Velké recese byl následující:
- zisk na akcii v roce 2007 byl ve výši 2,76 dolarů
- zisk na akcii v roce 2008 byl ve výši 2,16 dolarů (22% pokles)
- zisk na akcii v roce 2009 byl ve výši 2,12 dolarů (1,8% pokles)
- zisk na akcii v roce 2010 byl ve výši 2,29 dolarů (8% nárůst)
Zisky na akcii (earnings-per-share) společnosti AT&T během finanční krize klesly, což lze očekávat. Když se ekonomice přestane dařit, tak výdaje na kabelovku, či mobilní služby, mohou spotřebitelé omezit.
Ale i přesto společnost AT&T zůstala během finanční krize vysoce zisková a firma se vrátila k růstu již v roce 2010. To firmě dovolilo pokračovat každý rok ve zvyšování dividendy.
Ocenění a očekávaný výnos
Na základě očekávaného upraveného zisku na akcii (adjusted earnings-per-share) ve výši 3,50 dolarů se akcie společnosti AT&T obchodují za poměr ceny a zisku (price-to-earnings ratio) pouhých 8,7. To je opravdu nízký PE poměr, především vzhledem k tomu, že Index S&P 500 se obchoduje s průměrným poměrem ceny a zisku nad úrovní 19. Proto se zdá, že akcie firmy AT&T jsou výrazně podhodnoceny.
Pokud by se poměr ceny a zisku (price-to-earnings ratio) akcií společnosti AT&T vrátil k férové hodnotě 13,4, tak by to znamenalo roční návratnost přibližně 9% v příštích pěti letech jen díky růstu ocenění.
Celkové výnosy budou též doplněny růstem zisků a dividendami. Od společnosti AT&T tak můžeme očekávat růst zisků v příštích pěti letech o 6% ročně. Navíc akcie momentálně nesou dividendový výnos ve výši 6,7%. Díky těmto vlastnostem lze očekávat celkovou roční návratnost v následujících pěti letech až 21,7%. Z pohledu budoucích očekávaných výnosů to z AT&T dělá nejlepšího Dividendového Aristokrata.
Závěr
Společnost AT&T učinila řadu strategických rozhodnutí pro budoucí růstu. Navíc k posledním akvizicím v mediálním obsahu a reklamě v uplynulém roce, firma velice investuje do nové 5G mobilní technologie. Proto se zdá být zřejmé, že společnost AT&T má v příštích letech spoustu prostoru pro růst.
Prozatím se akcie AT&T obchodují s velmi nízkým oceněním a s vysokým dividendovým výnosem. Dividendový výnos akcií AT&T přesahuje 6% a dividenda je velmi bezpečná, díky velkým ziskům a silnému peněžnímu toku firmy. To nabízí velmi slušnout nákupní příležitost pro hodnotové (value) a dividendově příjmové (DGI) investory.
Zdroj SureDividend, pro IG přeložil Ondřej
V „Ocenění a očekávaný výnos“ je nějaká logická nejasnost, asi ztraceno v překladu:-)
V odstavci „Pokud by se poměr ceny a zisku (price-to-earnings ratio) akcií společnosti AT&T vrátil k férové hodnotě 13,4, tak by to znamelo roční návratnost přibližně 9% jen díky růstu ocenění.“ chybí nějaký údaj o počtu let. Jinak ta úvaha nedává smysl, resp. není vypovídající.
Jinak ale dobrý článek!
No tak to nějak vypadlo, ale mám za to, že jsem to tam měl. Asi špatná korektura :-D. Je to v příštích pěti letech, jakmile se dostanu k PC provedu nápravu. Děkuji za upozornění.
Ahoj, koukal jsem na pomerovy ukazatele a AT&T vypada velice slusne. Jen by me zajimalo jestli si pred koupi techto akcii hledal duvod vyssiho zadluzeni, ted je Debt/Eq – 0.96 (doporuceny je pod 0.6 )
Zajimalo by me, na co si treba koukal jestli je to ‚dobry‘ dluh nebo ne, jestli sis to nejak overoval? Dik.
Zadlužení se zvýšilo kvůli akvizici Time Warner.
https://www.investicnigramotnost.cz/odvolaci-soud-potvrdil-spojeni-firem-att-a-time-warner/
https://www.investicnigramotnost.cz/mega-akvizice-att-time-warner-je-schvalena-co-ted/
Dik za odpoved.